• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaskra - podstępna choroba oczu

Magdalena Oleszko - Włostowska
1 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Jednym ze sposobów zapobiegania jaskrze są profilaktyczne badania okulistyczne Jednym ze sposobów zapobiegania jaskrze są profilaktyczne badania okulistyczne

Jaskra jest schorzeniem prowadzącym do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty w krajach rozwiniętych. O jaskrze opowiada dr n. med. Jan Staniewicz z Centrum Okulistycznego Laguna Medical

.

Jaskra (glaucoma) to schorzenie oka, które prowadzi do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym, czyli drodze, przez którą przenoszone są wrażenia wzrokowe z oka do naszego mózgu. Jaskrę należy traktować poważnie. Trzeba pamiętać, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty w krajach wysoko rozwiniętych.

- Aby jednak bardziej przybliżyć Państwu istotę jaskry, muszę przedstawić kilka szczegółów dotyczących budowy oka - mówi dr Jan Staniewicz. - Przestrzeń wewnątrz gałki ocznej wypełniona jest specjalną płynną substancją, tzw. cieczą wodnistą. Ona to właśnie sprawia, że elementy i powłoki oka są odpowiednio napięte i mogą pracować prawidłowo. Jest ona stale produkowana przez pewien rodzaj komórek wewnątrz gałki ocznej, a jej nadmiar jest odprowadzany do krążenia przez specjalne kanały, z których najważniejsze tworzą kąt przesączania. Jeżeli kanały te zostaną częściowo lub - co gorsza - całkowicie zablokowane, wewnątrz gałki ocznej gromadzić się będzie nadmiar płynu, który spowoduje ucisk na struktury oka, niszcząc je. Stan taki nazywamy podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Niestety, najczęściej jaskra dzieła bardzo podstępnie i często przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Pacjent trafia do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby.

- Dzieje się tak dlatego, że oko przyzwyczaja się do stopniowo narastającego ciśnienia wewnątrzgałkowego i nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych, gdy tymczasem nerw wzrokowy i siatkówka ulegają postępującemu niszczeniu - wyjaśnia dr Staniewicz. - Dlatego powinno się wykonywać okulistyczne badania profilaktyczne u każdego pacjenta po 40. roku życia.

Do badań tych należą: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, badanie pola widzenia oraz ocena kąta przesączania (gonioskopia). Pozwalają one wykryć jaskrę nawet wtedy, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów.

- Nasz niepokój powinny wzbudzić silny ból oka i głowy, zaczerwienienie oka, nudności i wymioty, spadek ostrości wzroku, zamglony obraz, "tęczowe obręcze" wokół źródeł światła - tłumaczy dr Jan Staniewicz. - Wtedy bezwzględnie należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Nie udało się jeszcze odkryć wszystkich tajemnic tej choroby. Z pewnością nie można się jaskrą zarazić. Wiadomo natomiast, że za część przypadków tej choroby odpowiadają nasze geny, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych u osób, w rodzinie których występują przypadki jaskry.

- Czasem przyczyną mogą być urazy i stany zapalne oka lub długotrwałe przyjmowanie niektórych grup leków, np. leków steroidowych - mówi dr Jan Staniewicz. - Nie ma jak dotąd recepty na zabezpieczenie się przed jaskrą. W przypadku tego schorzenia najważniejsze jest wczesne wykrywanie i konsekwentnie prowadzone leczenie oraz współpraca między lekarzem a pacjentem.

Jaskra jest nieuleczalna. Pacjent będzie musiał przyjmować leki do końca życia, tak jak chorzy na cukrzycę muszą przyjmować insulinę.

- Najczęściej stosuje się leki w postaci kropli do oczu lub czasem tabletek doustnych, które działają poprzez obniżenie produkcji cieczy wodnistej lub poprzez poprawę jej odpływu - tłumaczy dr Staniewicz. - Aby lecenie to było skuteczne, pacjent musi ściśle przestrzegać wskazań lekarza dotyczących godzin i sposobu przyjmowania leków. Ważne jest bowiem, aby ciśnienie wewnątrzgałkowe było obniżone równomiernie w ciągu całej doby.

Oprócz leczenia farmakologicznego istnieją również metody leczenia jaskry przy użyciu lasera czy wreszcie leczenie chirurgiczne. Mają one zastosowanie w przypadkach, w których nie można uzyskać odpowiedniego obniżenia ciśnienia za pomocą leków lub w sytuacjach, gdy stosowanie leków jest niemożliwe, np. z powodu przeciwwskazań.

- Celem każdego rodzaju leczenia jest zahamowanie postępującego niszczenia nerwu wzrokowego - mówi dr Jan Staniewicz - a co za tym idzie - zabezpieczenie pacjenta przed utratą wzroku.

Zadbaj o swój wzrok. Odwiedź okulistę
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (12)

  • (1)

    Prosze napisac o jeszce bardziej podstepnej chorobie -AMD-zwyrodnienie plamki zółtej.Chroba atakuje bardzo wielu starszych ludzi, okuliści za późno informuja o testach Amslera i mozliwosci rozpoznania choroby.A co najgorsze,zastrzyki dooczne NIE SA refundowane przez NFZ, a sa jedynymi, które mogą powstrzymac chorobe i utrate wzroku.Miały byc refundowane, ale cos ministerstwo zwleka.
    Prywatnie taki 1 zastrzyk kosztuje 5 tysiecy + 500 za wykonanie. a zastrzyków trzeba przyjac 3. Mało którego starszego człowieka na to stac.

    • 3 0

    • Zastrzyki dooczne, brrrrr...

      • 0 1

  • ech mam podejrzenie o jaskrę ;/

    Wykonałem szereg badań Hrt Hst jednak lekarze i tak nie potrafią jednoznacznie stwierdzić czy ją mam czy nie..

    • 0 1

  • ehh u mnie też podejrzewają

    Mam podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe ale miałem badane oko i żadnych zmian nie stwierdzono. Lekarz przepisał mi krople do oczu i ciśnienie się obniżyło ale cały czas mam je brać jak na razie:(

    • 9 0

  • u mnie powstał problem podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (1)

    który nie był spowodowany jaskrą. miałem 3 na lewym i 3 na prawym oku zabiegi witrektomii (mikro-chirurgia wewnątrz-gałkowa) z podaniem oleju. oko nie chcialo zaakceptować tej nowości, ciśnienie uległo wzrostowi i co za tym idzie miałem wylewy krwi w oku. ale to wszystko już za mną. teraz jednym okiem widzę 90-100% drugim około 30-40 lecz perspektywicznie ma być lepiej więc tylko się cieszyć i życia używać. a to wszystko przez cukrzycę... jednak istnieją w Polsce życiowi okuliści i to że wszystko jest u mnie gitara zawdzięczam jednej sympatycznej pani Agnieszce... dodam że nie skończyłem jeszcze 33 roku życia. pzdr wszystkich z problemami ocznymi. walczcie ze wszystkich sił.

    • 2 5

    • gratuluję i zazdroszcze takiego podejścia

      Osobiście mam problemy z widzeniem od prawie 2 lat po porodzie, teraz widzę jednym i drugim okiem prawie 100%, tzn na sekunde zobacze daną literkę a za chwile mi ona ucieka i musze znowu mrugnac. Nie potrafie tego zaakceptowac, wykonano mi mnóstwo badań okulistycznych i lekarze twierdza, że jest wszytko ok, a ja widze jak widzę. Zazdroszcze takiego podejścia, bo ja niestety nie potrafie sie przyzwyczaic i mnie to denerwuje, chociaż moje widzenie przez lekarzy jest oceniane jako prawie ok, bo prawie 100%

      • 0 0

  • ja też mam podejrzenia jaskry :( (3)

    zrobiłam wszystkie możliwe badania (oczywiście prywatnie ;/) i wszystko wskazuje na jaskre,lecz pani okulistka waha sie bo jak mówi jestem za młoda na ta chorobę i może co innego jest przyczyną... i sama nie wiem co dalej, jutro kończę 29 lat...

    • 1 1

    • wtf? (1)

      Pier***** :/ Jesteś za młoda? Mój (były) chłopak ma 23 lata a właśnie wczoraj miał operację an to badziewie :/

      • 0 0

      • a moja córka ma 17 lat...

        i to samo.... chociaż, że to jaskra, 100% nie dają. Mimo dziesiątek badań....

        • 0 0

    • Mysle, że powinnas udac sie jeszcze do innego lekarza, jakis czas temu byłam z mama na badaniu właśnie w sprawie jaskry, lekarz na moje stwierdzenie, ze ja jestem za młoda na jaskrę (mam 30 lat) powiedział, że najmłodsza osoba u której wykryto jaskrę miała 5 lat

      • 0 0

  • uszy do góry

    Słuchajcie, nie ma co sie załamywać, u mnie podobnie jak wyżej stwierdzono podwyższone ciśnienie sródgałkowe, ale nie stwierdzono na razie żadnych innych objawów jaskry (robiłam GDx, ATP, gonioskopię itp.). Wiadomo jednak, jak przy każdym odstępstwie od "stanu normalnego" najwazniejsze jest, aby ten stan przywrócić i kontrolować. Dlatego na razie dostałam krople na obniżenie cisnienia, bo ono generalnie jest odpowiedzialne za niszczenie włókien nerwu wzrokowego. Najważniejsze, że wykryto to wczesnie, bo wtedy skutki podwyższonego ciśnienia sa jeszcze niewielkie, o ile sa. Poza tym medycyna prze do przodu jak burza, wiec możemy miec nadzieje, że w przypadku jaskry tez coś wymyślą. Ostatnio czytałam chociażby o niedawno optentowanej metodzie laserowej SLT, dzięki której można wielokrotnie udrażniać kanaliki, którymi odpływa ciecz wodnista z oka, co powoduje znaczace obniżenie ciśnienia. Metodę wprowadzono w USA dopiero od 2001 r, a w Polsce jest "dostępna" od 3-4 lat.Także sadzę, że przy właściwej kontroli i zastosowaniu odpowiednich kropli czy tez zabiegów okulistycznych jesteśmy tak samo narazeni na utratę wzroku jak reszta polskiej populacji, czyli przez przepicie :) Pozdrawiam!!!!

    • 1 0

  • Jaskra

    Leczę się na jaskrę od kilu lat.Regularnie chodzę na kontrole do okólisty.Wyniki badań są w porządku.Nie rozumiem,dlaczego codziennie po obudzeniu boli mnie i strasznie łzawi prawe oko? Po kilu godzinach ból i łzawienie ustaje.

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane