• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak walczyć z anemią?

Katarzyna Dziadul
15 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Bywa, że złe samopoczucie i brak energii zwalamy na karb pracy i stresów. Tymczasem często stoi za tym anemia, której można się pozbyć. Bywa, że złe samopoczucie i brak energii zwalamy na karb pracy i stresów. Tymczasem często stoi za tym anemia, której można się pozbyć.

Wieczne zmęczenie, kłopoty z koncentracją, blady kolor skóry i łamliwe paznokcie - mało kto nie boryka się zimą z takimi problemami. Jeśli jednak mijają dni, a kiepskie samopoczucie nie daje za wygraną, koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Najprawdopodobniej dopadła nas anemia.



Na anemię cierpią głównie młode kobiety, jednak specjaliści alarmują - ta choroba nie patrzy na wiek i może dosięgnąć nawet najmłodszych. W grupie największego zagrożenia są też osoby uprawiające sport, wegetarianie, młodzi ludzie w okresie dojrzewania i osoby cierpiące na choroby pasożytnicze. Do schorzenia można doprowadzić bardzo łatwo - wystarczy nieodpowiednia dieta, uboga w składniki zawierające żelazo.

Dlaczego żelazo jest tak ważne? Ten pierwiastek wspomaga układ immunologiczny, zwiększa odporność i jest absolutnie niezbędny do budowy czerwonych krwinek. Jeśli mamy ich za mało lub są one słabej jakości, zaczynają się nieprzyjemne problemy.

Co może sygnalizować niedobór żelaza?

1. Częste bóle i zawroty głowy, kołatanie serca

2. Nienaturalne zmęczenie i ospałość

3. Problemy z koncentracją

4. Niezdrowy kolor skóry

5. Łamliwe paznokcie i odnawiające się zajady w kącikach ust

W przypadku takich sygnałów nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

- Zasada jest zawsze jedna - wyjaśnia dr n. med. Marcin Dymkowski. - Swoje podejrzenia powinniśmy jak najszybciej przekazać lekarzowi rodzinnemu i jasno określić, co nas niepokoi. W przypadku podejrzenia anemii lekarz powinien skierować nas na morfologię.

Jeśli badania wykażą niedobór czerwonych krwinek, lekarz wskaże dalsze działania. Należy jednak pamiętać, że ważnym elementem leczenia jest odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające żelazo. Jej stosowanie jest także wskazane w profilaktyce.

Produkty bogate w żelazo, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, to m.in. wołowina, mięso drobiowe i tłuste ryby. Dużą ilość tego cennego pierwiastka zawiera także żółtko kurzego jaja. Jeśli chodzi o warzywa, warto pamiętać o roślinach strączkowych, brokułach czy świeżej papryce. Niezastąpiona jest też natka pietruszki, którą można dodawać do większości potraw.

Dietetycy przestrzegają jednak, że równie istotne jak to co jemy, jest to, w jaki sposób jemy. W przypadku produktów zawierających żelazo ważne jest, aby pierwiastek został dobrze przyswojony przez nasz organizm.

- Produkty bogate w żelazo muszą połączone z witaminą C, co zwiększa przyswajalność tego cennego pierwiastka - wyjaśnia dietetyk Dominika Stefankiewicz z Akademii Zdrowej Diety. - Trzeba też uważać na produkty, które z kolei upośledzają wchłanianie żelaza. Należą do nich wszystkie składniki naszej diety bogate w błonnik.

W witaminę C szczególnie bogata jest kiszona kapusta, buraki czy świeża papryka. Jeśli chodzi o owoce, to jej źródłem są m.in. pomarańcze i ananasy, jabłka, gruszki i banany.

Przestrzeganie zasad zdrowej diety to pierwszy krok w zapobieganiu, a także pomoc w walce z anemią. Jeśli jednak czujemy, że nie przełkniemy fasolki, a brokuł stanie nam co najwyżej w gardle, warto wybrać się do dietetyka. Specjalista doradzi, jak jeść nie tylko zdrowo, ale także smacznie i dostosuje dietę do naszych upodobań żywieniowych.

Opinie (26) 5 zablokowanych

  • naciągane

    nie od teraz wiadomo, że w pomarańczach witamina c jest znikoma, najwięcej jej jest w owocach dzikiej róży, polecam też owoce aronii, jeśli żelazo nie zostaje naturalnie uzupełnione, to polecam zrobić test na krew utajoną w kale, bo może krwawicie gdzieś w układzie pokarmowym i to jest powodem utraty żelaza. pozdrawiam i zdrówka życzę:)

    • 1 0

  • naturalne walka z anemią

    Słyszałem że pyłek z pierzgi pszczelej pomaga walczyć z tą chorobą. Ostatnio czytałem fajny artykuł na temat tego właśnie pyłku, o jego właściwościach leczniczych. Jakieś kapsułki beepearl

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE - ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, spotkanie

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane