• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak pozbyć się kleszcza? "Przynoszą go w słoiku"

Piotr Kallalas
20 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie groźnych chorób - w Polsce najbardziej obawiamy się boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu. Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie groźnych chorób - w Polsce najbardziej obawiamy się boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu.

Kleszcze - jedni się ich paranoicznie boją i najchętniej od razu pojechaliby do szpitala, inni już się przyzwyczaili i wiedzą, jak wyciągać nieproszonego pajęczaka. Niezależnie od naszych obaw, ważne, aby po każdym spacerze dobrze sprawdzić, czy nie wróciliśmy z nieproszonym gościem. Od początku roku na Pomorzu potwierdzono 235 przypadków boreliozy.



Czy miałe(a)ś kiedyś kleszcza?

W ostatnim czasie wzrost temperatur doprowadził do większej aktywności kleszczy, które obserwujemy zarówno w lasach i na polanach, jak i w parkach - praktycznie wszelkich terenach zielonych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z letniej aktywności.

- Wielu z was na letnie wędrówki idzie z nastawieniem, że spotka mnóstwo komarów, masę kleszczy i multum mrówek. Uwolnijcie głowy od tego przeświadczenia. W lesie jest naprawdę odprężająco! Komary, kleszcze czy mrówki to naturalna sprawa w lesie. Ale nie pozwólcie, żeby te drobne stworzenia zadecydowały za was o wyprawie na leśne ostępy - wskazują przedstawiciele Lasów Państwowych.
Czytaj też: Kary dla rodziców za brak szczepień? Pięć razy więcej wniosków

Co odstrasza kleszcze? Jak się uchronić?



Warto również zastosować kilka dobrych wskazówek profilaktycznych. Przede wszystkim w  miarę możliwości starać się nosić ubrania okrywające ręce i nogi, a także stosować odpowiednie środki ochronne.

- Aby uniknąć odganiania się od nich - wiadomo - trzeba użyć repelentów najlepiej tych, które mają w składzie DEET lub permetrynę albo zastosować na skórę olejki eteryczne: np. z trawy cytrynowej czy eukaliptusa. I koniecznie włożyć odpowiedni strój - dodają leśnicy.
Następnie po przyjściu z lasu ważne, aby dokładnie sprawdzić nasze ciało - szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza, a więc tam, gdzie kleszczom jeszcze łatwiej jest się wkłuć. Mowa m.in. o pachwinach, pachach czy dole podkolanowym. Warto zrobić to pod prysznicem, bowiem niekiedy kleszcze jeszcze przez kilka godzin wędrują po naszej skórze, szukając dogodnego miejsca. A w ten sposób możemy zmyć małego pajęczaka.

Jak wyciągać kleszcza i co robić dalej?



- Niestety cały czas zdarzają się takie sytuacje, że pacjent przychodzi do gabinetu już po wyciągnięciu kleszcza. Przynoszą kleszcza w woreczku albo słoiku, w nadziei że lekarz go przebada pod kątem boreliozy. To chyba jedne z bardziej dziwnych, ale i charakterystycznych wizyt dla tego okresu - mówi nam jeden z gdyńskich lekarzy.
Oczywiście nikt w przychodni nie przebada nam kleszcza. Nie ma zresztą takiej potrzeby. Schemat postępowania po ukłuciu jest bowiem następujący. Najpierw staramy się jak najszybciej wyciągnąć kleszcza, zwykle przy pomocy pęsety czy specjalnego "chwytaka" dostępnego w aptekach. Pajęczaka pozbywamy się energicznym ruchem w prawo lub w lewo - najważniejsze, aby w skórze nie pozostał żaden fragment. Zostaje nam natomiast obserwacja skóry przez około 30 dni. W razie pojawienia się niepokojących zmian skórnych należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

- Nie zaleca się profilaktycznego podawania antybiotyku po ukłuciu przez kleszcza. Można zastosować jedną-dwie dawki antybiotyku w przypadku pokłucia przez wiele kleszczy - specjaliści z Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
Czytaj też: Użądlenie osy. Co na ugryzienie osy i jak zabezpieczyć dom?

Jakie choroby wywołuje kleszcz? Choroby przenoszone przez kleszcze



- Główne zagrożenie, jakie stanowią dla ludzi kleszcze, to przenoszone przez nie choroby. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się do kleszczy wraz z krwią zakażonych żywicieli. Do zakażenia człowieka dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie patogenów do krwi - wskazują specjaliści z PZH.
Takich patogenów jest bardzo wiele. Jednak w naszym kraju najczęściej dochodzi do zakażenia boreliozą, przed którą nie ma jeszcze skutecznej szczepionki. To właśnie dlatego powinniśmy obserwować skórę po usunięciu kleszcza - charakterystycznym objawem choroby jest bowiem tzw. rumień wędrujący. Natomiast należy pamiętać, że borelioza może postępować i bez zmian skórnych. Według danych Sanepidu od początku roku w naszym regionie potwierdzono 235 przypadków boreliozy. W kwietniu było to 40 zakażeń, a już w maju 58.

Czytaj też: Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Przed odkleszczowym zapaleniem mózgu ochroni nas szczepienie



Kolejnym zagrożeniem, choć oczywiście nie jedynym, ze strony kleszczy jest odkleszczowe zapalenie mózgu, które na początku przebiega bezobjawowo. Jednak ostatecznie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań neurologicznych. Akurat przed tym schorzeniem możemy się uchronić - stosując profilaktycznie wakcynację prowadzoną w schemacie trzech dawek szczepienia pierwotnego i potem kolejnych dawek przypominających po trzech i po pięciu latach.

- Szczepienie najlepiej jest rozpocząć przed tzw. "sezonem kleszczowym", czyli zimą, by na okres aktywności kleszczy mieć już wytworzoną odporność. Ale nie ma żadnych ograniczeń w terminie rozpoczęcia szczepienia. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, to choćby dziś warto skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i umówić się na szczepienie. Już po podaniu dwóch pierwszych dawek, które przyjmujemy w odstępie co najmniej miesiąca, mamy krótkotrwałą, ale wystarczającą ochronę. W sytuacji gdy potrzebne jest szybsze uodpornienie, jest też możliwość zastosowania przyspieszonego schematu szczepienia - wyjaśnia Joanna Szeląg, specjalista medycyny rodzinnej, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Na Pomorzu odnotowuje się jednak o wiele mniej przypadków zakażeń w porównaniu z danymi dotyczącymi boreliozy.

- W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu w 2021 r. zarejestrowano na terenie województwa pomorskiego trzy przypadki zachorowań. Po jednym zachorowaniu zarejestrowano w miesiącu sierpniu, październiku i listopadzie. Do 31.05.2022 roku nie zarejestrowano przypadków kleszczowego zapalenia mózgu - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy WSSE w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (48) 4 zablokowane

  • czy mogę prosić o wytłymaczenie (1)

    czym różni się odp. w ankiecie "tak, wielokrotnie" od "tak, kilka razy"?

    • 2 0

    • Pewnie tym, że "kilka" to do max 10, ale raczej z 2-3 razy, a "wielokrotnie", to duuuuużo :)

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Najlepsze do wyciagania sa te "dlugopisy" z zylka. (1)

    Praktycznie zawsze udaje sie wyciagnac w calosci. Dodatkowo dzieki mozliwosci obslugi jedna reka awaryjnie mozna nawet sobie samemu wyciagnac na wycieczce na przyklad z plecow. O wiele lepsze niz peseta, ktora sciska kleszcza.

    Testowane na doroslych, psach i dzieciach.

    • 7 2

    • samemu sobie jedną ręką z pleców? Jeszcze wisząc z drążka za jedną nogę głową w dół

      • 4 0

  • sens zbadania kleszcza istnieje

    jakiś tam, choć dosyć wydumany, jest.

    (oczywiście mówię o boreliozie, bo w jednym kleszczu może być i zwykle jest multum wirusów i bakterii jednocześnie, nie tylko ludzkie, w większości ich celem są zwierzaki, a nam nie szkodzą, ale borelia, kleszczowe zomr i anaplazmoza wystarczą)

    robią to, za opłatą, w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ale nie pamiętam nazwy zakładu. badanie tanie nie jest, ale klientnaszpan.

    ale chory kleszcz niekoniecznie od razu zaraża, zajmuje mu to prawie dobę, musi najpierw się opić i do nas do środka "napluć", więc im szybciej wyciągniemy, tym lepiej, a więc dużo lepiej wydłubać go źle, ale szybko, niż dobrze, ale ciut za późno

    co więcej, zdrowy kleszcz też nie znaczy, że nie zachorujemy, bo mógł nas dziabnąć drugi, którego nie zauważyliśmy, a to zwierzę stadne, jak wszelkie kłopoty

    a obrazek z koszmarami leśnymi ładny. może mniej stonki nalezie i będzie mniej pożarów, i śmieci.

    • 1 0

  • Badanie kleszcza (1)

    Można zbadać kleszcza odpłatnie, w punktach poboru krwi Diagnostyka, kosztuje ok250zł i czas oczekiwania na wynik ok. 3tygodnie , ale można też bezpłatnie na Uniwersytecie Warszawskim Katedra Biologii przyjmuje kleszcze, warunek - musi tam trafić w ciągu trzech dni najlepiej żywy. Kleszcze są już teraz wszędzie w parkach na łąkach i w naszych ogródkach i wbrew niektórym opiniom jest się czego bać. Bo bolerioza to okropna i trudna choroba niezauważona i nieleczona zrobi spustoszenie.

    • 1 0

    • Pytanie co można zrobić z wynikiem po 3 tygodniach

      Bo objawy boreliozy powinny pojawić się najpóźniej po 10 dniach.

      • 0 0

  • istotne bzdury:

    - owszem można zbadać kleszcza na obecność boreliozy panie niedouczony "gdyński lekarzu" bez nazwiska
    zamiast się wywnętrzać na temat "dziwnych i charakterystycznych wizyt" należy poinformować pacjenta o takiej możliwości.
    No ale jak się nie wie , to jak tu informować :)
    " energicznym ruchem w prawo lub w lewo " to możemy kleszcza urwać a nie się go pozbyć.

    • 2 4

  • Odpowiedzialne osoby zainteresują się tematem KZM

    Nieodpowiedzialnym polecam odwiedzić stronkę zaszczepsiewiedza pl :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane