• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy jelita się buntują...

Magdalena Oleszko-Włostowska
14 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Są choroby, która zamiast zanikać wraz z rozwojem medycyny i naszej wiedzy o fizjologii człowieka, występują coraz częściej. Jedną z nich jest zespół jelita drażliwego (ZJD), zwany kiedyś nerwicą jelit. Jest to tego typu schorzenie, które trudno wykryć nawet podczas badania.



Prawie 2/3 wszystkich cierpiących na zespól jelita drażliwego to kobiety. Prawie 2/3 wszystkich cierpiących na zespól jelita drażliwego to kobiety.
Zapraszamy na kolejne porady, udzielane naszym czytelnikom przez mgr Annę Słomkowską z Poradni Dietetycznej Vita-Clinic.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są jednoznacznie określone. Ból brzucha, uczucie wzdęcia i przelewania się, zaburzenia rytmu wypróżnień: na przemian występujące biegunki i zaparcia to charakterystyczne i uciążliwe w codziennym życiu objawy. Objawy mogą niestety utrudniać diagnozę, ponieważ występują często w różnych "konfiguracjach" i mogą imitować inne problemy gastryczne.

Zespół jelita drażliwego najczęściej występuje u ludzi dorosłych, z czego prawie 2/3 to kobiety. Uważa się, że choroba dotyka ludzi młodych, zapracowanych, zestresowanych, nie mających czasu na właściwe odżywianie się, często przemęczonych i niedospanych. Dlatego też część przyczyn tej choroby upatruje się po stronie układu nerwowego i sfery psychicznej. Udział układu nerwowego w regulacji pracy jelit widać bardzo wyraźnie w sytuacji stresu, kiedy to odczuwalny staje się ból brzucha, może wystąpić biegunka lub bolesne skurcze. Ponadto wpływ na rozwój tej choroby mogą mieć dieta ze zbyt małą ilością błonnika (ubogoresztkowa), brak aktywności ruchowej, nieregularne odżywianie. Bardzo podobne objawy do ZJD ma nietolerancja laktozy (cukru mlecznego), jednak są to dwa różne stany mogące występować w jednym czasie. Ból brzucha w zespole jelita drażliwego bardzo często ustępuje po wypróżnieniu.

Dieta ma duży wpływ na przebieg choroby. Niewłaściwy sposób odżywiania może nasilać jej objawy. Z tego względu wskazana jest modyfikacja żywienia zależna od postaci i okresu choroby, która na ogół zmniejsza szereg objawów zespołu jelita nadwrażliwego. Polega ona na indywidualnej eliminacji niektórych produktów żywnościowych nasilających dolegliwości. Produkty, których należy unikać, gdyż mogą wzmagać dolegliwości to: kawa i mocna herbata (kofeina i teina zwiększają kurczliwość śluzówki jelita), kapusta, groch, fasola, cebula, czosnek, słodycze i mleko (jeśli dodatkowo występuje nietolerancja laktozy). Należy również pamiętać o właściwej obróbce termicznej pokarmów - niedozwolone jest smażenie w panierce i głębokim tłuszczu, gdyż znacznie utrudnia to strawność pokarmu.

W okresie biegunki konieczne jest zastosowanie diety niskoresztkowej polegającej na ograniczeniu spożycia produktów zawierających włókna roślinne (błonnik poniżej 10 g. dziennie). Zaleca się zatem: białe pieczywo, biały ryż i jasne makarony. Ograniczyć należy surowe owoce i warzywa, kasze gruboziarniste, płatki owsiane, a także ostre przyprawy i alkohol. Potrawy należy gotować w wodzie i na parze oraz piec w folii.

W okresie zaparć wskazana jest dieta bogatoresztkowa, w której spożycie błonnika wynosi od 30 do 50 g. oraz wypijanie ok. 1,5 litra wody. Taka dieta zwiększy masę stolca i przyspieszy pasaż jelitowy, co ułatwi wypróżnienie. W menu powinny się znaleźć grube kasze, ciemne pieczywo, muesli, surowe warzywa i owoce, chude mięso, ryby, fermentowane produkty mleczne (mleko acidofilne, kefir, jogurt). Produkty nasilające zaparcia to: alkohol, kakao, czekolada, tłuste sery i mięsa, pasztety, frytki, drobne kasze.

Leczenie zespołu jelita drażliwego opiera się również na leczeniu farmakologicznym i psychoterapii. Psychoterapia ma na celu znalezienie problemu, który może być jedną z przyczyn choroby i pracę nad jego wyeliminowaniem.

Opracowała:

Opinie (28) 9 zablokowanych

  • Najpierw upatrywalabym się pasożytów

    Najpierw upatrywalabym się pasożytów, których obecność i wpływ na nasz organizm, w dzisiejszych czasach, jest nieco ignorowana, niestety.

    • 3 3

  • Pani redaktor poleca produkty bardzo wzdymajace

    Tak naprawdę często szkodliwe dla osób z chorymi jelitami,

    chleb z ziarnami i surowe warzywa to pożywienie zdrowych ludzi- naprawdę, my z drażliwymi jelitami nie powinniśmy tego jeść,

    warzywa tylko gotowane; cukinia, jest super, pataty

    jest taki preparat ZYMES Calivity, poszukajcie w necie, u mnie zdziałał cuda

    • 0 0

  • Przyczyną 90 % chorób jelit jest stres i tempo życia.

    Mniej się przejmować, mniej i wolniej jeść, więcej czasu mieć dla siebie i wystarczy. Wyżej d... i tak nie podskoczysz, a życie masz tylko jedno. Po co się szarpać jak ryba na haczyku ? Żeby samochód nowy szybciej kupić czy mieszkanie większe albo plazmę 60 cali ? A po jaką cholerę ? Lepiej sobie na spacer pójść do lasu, nad morze, rowerem pojeździć, z dziećmi pobawić (jak ktoś ma), z partnerem(ką) pofiglować. Życie jest piękne, korzystajmy z niego, bo drugiego może nie być. Ja mam mieszkanko małe, samochód nieduży i używany, telewizor 16 cali rocznik 96, za to książek całe mnóstwo i wolnego czasu sporo. I żadnych wzdęć ani biegunek :)

    • 4 0

  • jelita

    sok triphala najlepszy i sprawdzony

    • 0 0

  • zaparcia (1)

    Moim problemem były ciągłe zaparcia, na szczęście senes, który biorę regularnie w postaci kapsułek herbaya działa świetnie i jelita zaczęły normalnie pracować

    • 0 0

    • jelita

      U mnie skutecznym okazał się dopiero Debutir. To on uratował moje ciało od biegunek i bolesnych skurczy. Wszystko wina stresu, który wywołał nadwrażliwość jelit i moje kłopoty.

      • 0 0

  • jelita a bakterie probiotyczne

    Mojemu dziecku ewidentnie poprawiło się po wprowadzeniu probiotyku acidolac junior. Widzę, że nawet regularnie zaczął chodzić do toalety. Wcześniej miał napięty brzuszek i czasami pojawiały się zaparcia. Teraz jest zupełnie inaczej.

    • 0 0

  • jelita

    moje jelita już się nie buntują. odkąd stosuję kapsułki Debutir to całkowicie się mnie słuchają. trawią świetnie i nie mam już problemów z zaparciami.

    • 0 0

  • Myślę, że acidolac junior będzie dobry. Moje dziecko miało kłopoty z jelitami i dawałam mu ponad miesiąc bakterie probiotyczne. W tej chwili nie ma wzdętego brzucha, boleści czy biegunki. Wyeliminujcie nadmiar cukru i wprowadźcie dobre probiotyki. To pomaga.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Najczęściej czytane