• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fizjoterapia stomatologiczna: na czym polega i dla kogo jest wskazana?

Joanna Stolp
16 czerwca 2023, godz. 08:00 
Opinie (26)
Bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu - to kilka problemów z narządami żucia, których leczenie może być wspierane fizjoterapią stomatologiczną. Bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu - to kilka problemów z narządami żucia, których leczenie może być wspierane fizjoterapią stomatologiczną.

Fizjoterapia stomatologiczna pomaga w takich dolegliwościach, jak: bruksizm, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu. To kilka problemów z narządami żucia, które mogą dawać często mylne objawy. Chociaż podłoża bólu można często na próżno szukać gdzie indziej, to po ocenie przez specjalistę i podjęciu fizjoterapii okazuje się, jak duże znaczenie ma dopasowanie odpowiedniego planu leczenia.





Fizjoterapia stomatologiczna - na czym polega?



Czy korzystałe(a)ś kiedyś z usług fizjoterapeuty stomatologicznego?

Fizjoterapia w stomatologii jest formą terapii manualnej, która skupia się nie tylko na stawach skroniowo-żuchwowych i mięśniach żucia, ale także na układzie nerwowym, który koordynuje ich pracę. Zdarza się także, że konieczna jest też rehabilitacja w obrębie całej głowy, kręgosłupa, miednicy czy nawet całego ciała, w tym postawy.

- Ocenie i leczeniu podlegają mięśnie szyi i głowy, które uczestniczą w żuciu, połykaniu i fonacji. Planując terapię, należy również uwzględnić postawę pacjenta oraz jego ewentualną wadę postawy, dlatego mimo pracy - głównie w obrębie głowy, twarzy i szyi - wprowadzane są do terapii elementy fizjoterapii w wadach postawy - mówi Izabela KurendaRehaDental.
Dobry fizjoterapeuta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty? Dobry fizjoterapeuta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Kiedy pomocna jest fizjoterapia stomatologiczna?



Fizjoterapia stomatologiczna może być nie tylko pomocna w leczeniu bruksizmu, zaburzeniach pracy skroniowo-żuchwowych czy wadach zgryzu, ale także jest stosowana w przywracaniu sprawności w zabiegach chirurgii twarzowo-szczękowej, co zmniejsza obrzęk, przyspiesza gojenie tkanek i powrót czucia, a także prawidłowy zakres ruchomości stawów. To rozwiązanie także dla osób, które borykają się z migrenami i napięciowymi bólami głowy.

Migreny i bóle napięciowe



Tak samo jak w każdym przypadku, tak i w migrenach i napięciowych bólach głowy kluczowa jest właściwa diagnoza. O nią w przypadku bólu głowy czasem trudno, ponieważ zarówno migreny, jak i napięciowe bóle są często mylone nie tylko przez zgłaszających się do fizjoterapeuty stomatologicznego pacjentów, ale i samych lekarzy.

- Część pacjentów z napięciowymi bólami głowy otrzymuje diagnozę migreny, mimo braku charakterystycznych dla niej objawów. Jeśli więc leki przeciwmigrenowe nie działają, warto udać się do fizjoterapeuty, by sprawdzić, czy nie dolega nam ból typu napięciowego - doradza Izabela Kurenda.
Natomiast w migrenach fizjoterapia może zmniejszyć intensywność bólu, czas jego trwania czy częstotliwość dzięki rozluźnieniu mięśni twarzy, szyi i głowy.


Ponieważ leczenie bruksizmu jest złożonym i trudnym procesem, samo leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj niewystarczające i wymaga skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych. Ponieważ leczenie bruksizmu jest złożonym i trudnym procesem, samo leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj niewystarczające i wymaga skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych.

Leczenie bruksizmu



Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, jest chorobą najczęściej o podłożu neurologicznym, która powoduje niekontrolowane zaciskanie zębów, głównie podczas snu. Zazwyczaj wiąże się to z nadmiernym, bezwiednym napinaniem i kurczeniem mięśni żwaczy, co w konsekwencji prowadzi do niszczących zmian i szkodliwych zaburzeń wpływających negatywnie na narząd żucia.

- Zgrzytanie zębami prowadzi do bólu w okolicy stawu skroniowego-żuchwowego, co jest spowodowane przemieszczeniem głowy żuchwy w stawie i uciskiem na nerw uszno-skroniowy. Występowanie bruksizmu wpływa niekorzystnie na powodzenie zarówno leczenia protetycznego, jak również zachowawczego, chirurgicznego i periodontologicznego. Najczęściej objawom tym towarzyszą także uciążliwe bóle głowy - mówi dr n. med Krystian KrupskiK2 Medical & Dental Clinic.
Osoby borykające się z bruksizmem często mają starte lub złamane zęby, pojawiają się ich ruchomości, uszkodzenia i pęknięcia szkliwa lub prac protetycznych czy przerost mięśni żwaczy. Objawy bruksizmu łagodzi m.in. toksyna botulinowa i nakładki relaksacyjne.

- Podanie toksyny botulinowej przez lekarza poprzez wykonanie od trzech do sześciu wkłuć w każdy z policzków powoduje paraliż mięśni, co przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśnia żwacza, a przy okazji wygładza mocno zarysowany kontur żuchwy. Efekt zabiegu utrzymuje się do ok. pół roku. Wskazane jest powtarzanie zabiegu przez dwa lub trzy lata - mówi dr Agnieszka SirockaK2 Medical & Dental Clinic.
Taki zabieg daje nadzieję na odzwyczajenie się mięśni od intensywnego zaciskania się. Z kolei nakładki relaksacyjne są przygotowywane indywidualnie na zamówienie na podstawie z wycisku całej szczęki.

- Nakładka relaksacyjna ma na celu ograniczenie ruchów żuchwy, unieruchamia zęby przestawne oraz pozwala odpocząć stawom skroniowo-żuchwowym. Używanie szyny relaksacyjnej, głównie podczas snu, ma na celu ochronę zębów przed ścieraniem i pękaniem, a dodatkowo powinna ułatwić zasypianie oraz zmniejszyć napięcie mięśni twarzy - wyjaśnia dr Edyta KwiecińskaK2 Medical & Dental Clinic.
Ponieważ leczenie bruksizmu jest złożonym i trudnym procesem, samo leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj niewystarczające i wymaga skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych.

- Fizjoterapia stomatologiczna w przypadku bruksizmu skupia się głównie na rozluźnieniu mięśni żucia, szyi oraz głowy poprzez terapię manualną tkanek miękkich. Ma to na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych pochodzenia mięśniowego, zwiększenie elastyczności mięśni - dodaje Izabela Kurenda.
Może to także stanowić wsparcie w leczeniu ortodontycznym, a nawet protetycznym czy psychologicznym.


Zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego



Fizjoterapia stomatologiczna odgrywa także kluczową rolę w przypadku zaburzeń pracy i dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego. W odróżnieniu od bruksizmu w tym przypadku podstawą do rozpoczęcia leczenia jest zbadanie ruchomości odcinka szyjnego i w stawie skroniowo-żuchwowym, a także wrażliwości mięśni.

- Po zdiagnozowaniu problemu można rozpocząć terapię, ale czasem przyczyna zaburzenia jest bardziej złożona i terapia musi zostać odłożona w czasie, np. gdy podstawą jest leczenie ortodontyczne - dodaje Izabela Kurenda.
Przed założeniem aparatu ortodontycznego ważne jest rozluźnienie mięśni, co jest możliwe dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii. Przed założeniem aparatu ortodontycznego ważne jest rozluźnienie mięśni, co jest możliwe dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii.

Wady zgryzu - leczenie



Fizjoterapia stomatologiczna w przypadku wad zgryzu jest połączona z leczeniem ortodontycznym. Kluczowe w tym przypadku jest bowiem rozluźnienie mięśni twarzy przed założeniem aparatu, a w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym, gdy występują zaburzenia pracy w narządzie żucia.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane