• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyrektor szpitala psychiatrycznego rezygnuje. "Przechodzę na emeryturę"

Wioleta Stolarska
1 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 08:57 (2 sierpnia 2019)
Dr n. med. Leszek Trojanowski przez 21 lat był dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Dr n. med. Leszek Trojanowski przez 21 lat był dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku.

- Dziś rano złożyłem wypowiedzenie, planuję przejść na emeryturę - informuje Leszek Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Placówka, którą kierował od dłuższego czasu boryka się z problemem braku kadry i zbyt niskim finansowaniem. Mimo apeli o wsparcie sytuacja szpitala nie poprawiła się.



Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku zrezygnował ze stanowiska w czwartek rano.

- Dojrzałem w końcu do tej decyzji i postanowiłem przejść na emeryturę. Złożyłem dziś rano wypowiedzenie na ręce zarządu, nie znam jeszcze szczegółów, jak będzie wyglądało moje odejście, nie wiem, kto mnie zastąpi - powiedział w rozmowie z Trojmiasto.pl Leszek Trojanowski.
Dyrektor przez 21 lat kierował Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Gdańsku. Trojanowski przyznał, że sytuacja szpitala jest bardzo trudna. Problemy wynikają głównie z niedofinansowania leczenia psychiatrycznego, problemów systemowych, jak i braku personelu.

- Wiele razy informowaliśmy o tym, że sytuacja jest fatalna. W ostatnim czasie NFZ zdecydował o zwiększeniu nakładów o 4 proc., co w ogóle nie rozwiązuje problemów. Dopiero wzrost o 30-40 proc. powstrzymałby upadek lecznictwa psychiatrycznego - podkreśla Trojanowski.
Czytaj też: Trudna codzienność szpitala psychiatrycznego. "15 przyjęć dziennie"

Lekarze grożą odejściem



Gdański szpital psychiatryczny jest główną placówką w Trójmieście, która przyjmuje pacjentów w stanach ostrych. W ostatnim czasie ujawniono tam przypadki molestowania nieletnich, do których miało dojść na terenie placówki. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Czytaj też: Kolejna osoba zatrzymana za molestowanie w szpitalu psychiatrycznym

Po ujawnieniu tych zdarzeń lekarze pracujący w szpitalu poinformowali dyrekcję, że nie będą już brali dyżurów na izbie przyjęć. Po negocjacjach z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego zgodzili się jednak odroczyć zawieszenie pracy izby do końca lipca.

Czytaj też: Lekarze szpitala psychiatrycznego czekają na wsparcie

- Urzędnicy zaproponowali zabezpieczenie pacjentów w pobliskich placówkach, m.in. w Starogardzie Gdańskim i Kościerzynie, ale nic się nie zmieniło, wciąż nie ma pieniędzy dla lekarzy - dodał Trojanowski.

Kilka tygodni kontroli



Po ujawnieniu przypadków molestowania w szpitalu przez kilka tygodni trwała zarządzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego kontrola.

- Kontrola potwierdziła, że największym problemem szpitala jest brak miejsc dla pacjentów. Chodzi szczególnie o pacjentów potrzebujących pilnej pomocy lekarskiej. W trakcie prowadzonej kontroli w szpitalu przebywało ponad 350 pacjentów, a do Izby Przyjęć codziennie zgłaszało się od kilkunastu do blisko trzydziestu osób, w tym również nieletni. Większość z nich wymagała natychmiastowej pomocy. Wszystkie oddziały szpitala obłożone są ponad stan, co powoduje, że funkcjonuje on w warunkach stanu wyższej konieczności. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że pacjenci zwykle są kierowani przez wojewódzkiego koordynatora w pierwszej kolejności bezpośrednio do szpitala na Srebrzysku, z pominięciem innych placówek, które mogłyby udzielić pomocy pacjentom w stanach nagłych - informuje Urząd Marszałkowski.
Jak wyjaśniają urzędnicy, w trakcie kontroli ustalono, że w szpitalu brakowało procedur, które szczegółowo wskazywałyby sposób postępowania przy przyjęciu małoletnich pacjentów na oddział ogólnopsychiatryczny dla dorosłych.

W dniu 26 czerwca 2019 roku dyrektor Szpitala wprowadził zakaz kierowania nieletnich na oddziały dla dorosłych, mimo że zgodnie z komunikatem NFZ nieletni mogli być w nich umieszczani w sytuacji braku miejsc na oddziałach dla dzieci i młodzieży.

Efektem przeprowadzonej kontroli jest między innymi zalecenie opracowania przez szpital procedur, które zwiększą bezpieczeństwo pacjenta.

Brakuje środków i personelu



Szpital jako jedyny zabezpiecza na terenie Trójmiasta i okolic opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży w stanie zagrożenia życia. Tylko w 2018 roku placówka przyjęła ponad 4,6 tys. pacjentów, w tym w trybie nagłym 4,3 tys. pacjentów.

Co więcej, na Izbę Przyjęć dodatkowo trafiają pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, a jedynie konsultacji. W celu odciążenia Izby Przyjęć szpital starał się o kontrakt na Poradnię Zdrowia Psychicznego.

- Barierą w zapewnieniu właściwego poziomu bezpieczeństwa dla pacjentów jest też niewystarczająca liczba specjalistów psychiatrii. Szpitalowi, pomimo ponawianych rekrutacji nie udało się znaleźć nowych lekarzy. Ponadto, spośród 20-osobowej kadry, 13 lekarzy złożyło tzw. klauzule opt-out, co ogranicza zapewnienie ciągłości pracy Izby Przyjęć - wyjaśniają kontrolerzy.
Jak przyznają, powyższe problemy pośrednio wynikają ze zbyt niskiego finansowania przez NFZ świadczeń medycznych w zakresie psychiatrii. Dotychczasowe starania szpitala w odpowiednich ministerstwach o dodatkowe fundusze na bieżące funkcjonowanie i remonty nie przyniosły rezultatów. Szpital, mimo składanych wniosków, nie uzyskał też kontraktu na leczenie środowiskowe, którego rozwój pozostaje fundamentem Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

Miejsca

Opinie (192) ponad 10 zablokowanych

  • (3)

    Brawo panie dyrektorze. Niech zastepce przywioza w teczce z Warszawki. B yłam w tym szpitalu na praktyce. Pracowac w takich warunkach z tak małą liczbą personelu to desperacja. Z pustego i ..........

    • 71 5

    • (2)

      Misia pamietam cię tez byłaś pacjentkom !

      • 3 8

      • (1)

        Jeszcze nie byłam pacjentką ,ale nigdy nie mów nigdy. W tym świecie w realu wszystko jest mozliwe. Byłam na praktyce z racji studiów w Ak. Med. Widziałam jak wyglada szpital i jakie sa potrzeby.

        • 11 1

        • Potrzeby są ogromne, tylko dlaczego wszyscy dookoła udają, że tego problemu nie widzą? Działają na szkodę czy jak?

          • 3 0

  • Wcale sie nie dziwie

    Nikt nie będzie zdrowia marnowal na szarpanie się z durnymi procedurami, wymyslami rządu i zebraniem o każdą złotówkę. Więcej socjalu, a reszta niech się wali na szczaw

    • 53 9

  • I tak

    Pan długo wytrzymał!!!! Pytanie już nie do Pana, co dalej? Tylko szafy, ordery i latanie?

    • 29 7

  • Co Marszałek na to? (1)

    Może jednak znajdzie środki?

    • 18 5

    • Marszałek przestraszony, bo lepszego dyrektora wie doskonale ,ze nie znajdzie

      • 7 0

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    NFZ to jakaś kpina, ile jeszcze musi stać tragedii aby wkoncu zacząć doceniać tych którzy pracują z ludzką psychką.

    • 220 11

    • (1)

      Przecież nad naszą psychiką najlepiej pracuje TVN i Radio Maryja. Po co jeszcze lekarze.

      • 11 14

      • po co? lepsze muzea i pomniki

        Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi te muzeum? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest muzeum na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym muzeum? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest muzeum westerplatte, w oparciu o sześć instytucji które sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?

        • 10 0

  • Szanowac Doswiadczonych

    Przykre ze doświadczeni ze stażem 21 lat muszą... , bo jak inaczej!!!!

    • 17 4

  • Bez slow krytyki tutaj, bo byc odpowiedzialny za tego rodzaju placowke lecznicza to (1)

    bardzo ciezka i przedwczesnie wyczerpujaca praca. Poza tym malo jest kandydatow chetnych do objecia tego stanowiska.

    • 16 3

    • kandydaci są ale z mało pofałdowanym mózgiem

      • 7 0

  • Najmniej lekarzy (2)

    Polska ma najmniej lekarzy w unii na 1000 mieszkańców, w teorii Polacy powinni mieć najgorszy dostęp do usług medycznych w unii a ...mają jeden z najlepszych...jeszcze

    Kwestia czasu kiedy będzie jak na zachodzie - czyli baaardzo drogo a przy tym bardzoooo ograniczony dostęp do specjalistow - specjaliści przyjmują tam śladowe ilości pacjentów kilku dziennie i większość nie prowadzi gabinetów prywatnych, bardzo duże pieniądze zarabiają w państwowych placówkach
    tłumy Polaków którzy mieszkają na zachodzie przyjeżdżają do polski do specjalistow

    Bardziej obrazowo - szpitale i przychodnie
    Zachód: bardzo drogie butiki do których rzadko się zagląda
    Polska: tanie dyskonty przez które przewijają się tłumy hipochondrykow i lekomanow ;-)

    o że jest tak mało lekarzy w Polsce daje lekarzom najlepsza/najlepszą pozycję negocjacyjna - a większość polskich lekarzy w ogóle z tego nie korzysta - chociaż to się zmienia i młode pokolenie lekarzy zaczyna mówic stop wykorzystywaniu i podkręcaniu wydajności systemu

    Polscy lekarze powinni brać przykład od polskich nauczycieli którzy pracują najmniej w unii...polscy lekarze powinni przyjmować najmniej pacjentów

    • 12 12

    • z utesknieniem czekam na automatyzacje w dziedzinie medycyny (1)

      juz teraz np. w dziedzinie radiologi sztuczna inteligencja rozposnaje zdjecia z tomografu precyzyjniej niz lekarz stazysta, porownywalnie z lekarzem, ktory ma 10 letnie doswiadczenie w zawodzie, jedyne z czym sobie nie radzi to super skomplikowane jednostkowe przypadki..... juz za pare lat 99% zdjec beda opisywaly komputery...... nic nie stoi na przeszkodzie aby np. leki na przeziebienie wypisywal SI.... jak nie pomoze przez 1-2 tyg. to dopiero do lekarza - kolejki zmniejsza sie 5x krotnie

      • 2 1

      • tak,a w przypadku zgonu lub kalectwa pacjenta-pozywamy komputer do sadu!

        • 0 0

  • Zlikwidujcie

    Nierentowne wojsko 28 mld na zlom, mundurowych i cywilnych oraz urzędy pracy 4mld i tak nikomu pracy nie znalezli a ludzie po zasilki jeszcze chodza.

    Zainwestujcie w zdrowie !.

    Wojskowi i urzędnicy pojda do normalnej roboty uczciwej produktywnej

    • 26 8

  • (3)

    służba zdrowia u nas nie istnieje. Składki trzeba płacić ale jak coś się dzieje muszę iść prywatnie.

    • 38 1

    • Prawda, wilalabym sama decydowac na co ida moje pieniadze bo jak na razie to za kazdym razem musze isc prywatnie gdy cos mi jest. Nfz jest do duszy

      • 3 0

    • Ja chodzę tylko prywatnie

      Jw.Niestety sytuacja mnie zmusiła jak wielu innych bo inaczej pomarli byśmy!

      • 1 0

    • Zgwałcone ??? Hahaha a to dobre :-) maloletnie
      patologiczne nieletnie osoby nie do szpitala..tam nie jest ich miejsce!!!!

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane