Wiadomości

stat

Drugi Bal Równych Szans - połącz zabawę z pomaganiem innym

Goście podczas I Balu Równych Szans w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Goście podczas I Balu Równych Szans w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

W ostatnią sobotę tegorocznego karnawału - 22 lutego - odbędzie się II Bal Równych Szans w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jeśli więc chcielibyście połączyć zabawę ze szczytnym celem, jakim jest pomaganie innym, to warto wybrać się właśnie tam. Gwiazdą wieczoru będzie Ania Karwan, która wystąpi ze specjalnym akustycznym recitalem. Dochód z balu zostanie przeznaczony na wyposażenie i utrzymanie nowego ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego w Gdańsku. Organizatorem balu jest Fundacja Wspierania Rozwoju JA TEŻ.Trójmiejskie bale charytatywne


To już drugi bal, jaki organizuje Fundacja JA TEŻ działająca na rzecz osób z zespołem Downa. Rok temu odbyła się pierwsza edycja tej imprezy, którą zapowiadaliśmy w artykule Pomagaj, bawiąc się na Balu Równych Szans, a następnie relacjonowaliśmy to wydarzenie w tekście Bal Równych Szans w Teatrze Szekspirowskim.

Pierwszy bal dał nadziejęW ubiegłym roku w Teatrze Szekspirowskim bawiło się aż 180 osób. Dochód z tamtego balu przyniósł jedną trzecią kwoty, jakiej fundacja potrzebuje na uruchomienie nowego ośrodka, a dokładnie na samo jego wyposażenie.

- Pierwszy bal był dla nas wielką niewiadomą. Nie wiedzieliśmy, co przyniesie i czy będą osoby, które będą chciały na niego przyjść. Wysiłek organizacyjny był wielki i nie wiadomo było, jaki będzie efekt. Działania na rzecz osób z zespołem Downa nie należą do szczególnie PR-owych i nie każdy wie, że bardzo potrzebujemy wsparcia finansowego, żeby móc pomóc tej grupie w życiu samodzielnym na miarę ich możliwości. Musimy walczyć o życie w godności i aktywności, o jakiej marzą i do jakiej pragną sięgać osoby z zespołem Downa, o których nasz świat zapomina, zaraz po ich urodzeniu. A ich życie będzie wielkim trudem i chyba tylko dzięki swojej wewnętrznej radości są w stanie tak żyć. Musimy to zmienić i dać im na wzór innych krajów Europy chociaż tę odrobinę prawdziwego życia. Niestety to wiele połączonych działań na rzecz terapii, edukacji, pracy, zamieszkania i świadomości społecznej. A każde z tych działań potrzebuje finansowania. Bal w zeszłym roku dał nam nadzieję - mówi Małgorzata Bulczak, prezes fundacji JA TEŻ.
Przeczytaj także: Pierwsza umowa o pracę dla gdynianki z zespołem Downa

Małgorzata Bulczak, prezes fundacji "Ja też", podczas I Balu Równych Szans.
Małgorzata Bulczak, prezes fundacji "Ja też", podczas I Balu Równych Szans. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Szczytny cel baluCelem balu jest zbiórka pieniędzy na wyposażenie i utrzymanie nowego ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego w Gdańsku, którego otwarcie planowane jest na koniec 2020 roku.

- Ośrodek da nam szansę na rozwój, zarówno w zakresie rehabilitacji i edukacji, jak i na rozwój zatrudnienia osób z zespołem Downa. Chcielibyśmy w ośrodku stworzyć pierwsze miejsce pracy dla kilku osób, a dla dzieci przedszkole i miejsce rehabilitacji. Mamy możliwość wynajęcia budynku, który powstaje na Chełmie. Ilość powierzchni da nam nowe możliwości, mamy też nadzieję, że stabilizację. Chcielibyśmy, aby dzięki tej siedzibie fundacja stała się też miejscem integracji osób z zespołem Downa i lokalnych dzieci, młodzieży, dorosłych. Będziemy więc organizować działania na rzecz mieszkańców. Ktoś, kto zetknie się z osobą z zespołem Downa na chwilę dłużej, niż przechodząc obok ulicą, zobaczy, jak piękni są to ludzie, i zrozumie naszą potrzebę zmiany świata dla nich. Dzięki temu my i oni staniemy się częścią tej samej społeczności - twierdzi Małgorzata Bulczak.
Przeczytaj także: "Piękno jest w każdym z nas" - kampania na rzecz osób z zespołem Downa

Jakie atrakcje czekają na gości balu?Gwiazdą wieczoru będzie Ania Karwan, tegoroczna zwyciężczyni konkursu Premiery 56. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Bal poprowadzą, tak jak rok temu, znani dziennikarze: Beata Szewczyk i Włodzimierz Raszkiewicz. Do tańca zagra zespół The Celebration Band, w którego skład wchodzą doświadczeni i wykształceni trójmiejscy muzycy. Pokaz tańca zaprezentują pary sportowe z Tanecznego Klubu Sportowego Creative Dance, startujące na turniejach w Polsce i za granicą.

Ale to nie koniec atrakcji. Gości czeka jeszcze jedna niespodzianka.

- Razem z nami na balu będzie też Przemek Kossakowski i opowie o nowym programie, który dzień po balu będzie miał premierę w ogólnopolskiej TV. Opowiada o szóstce dorosłych osób z zespołem Downa, które wraz z nim ruszają w podróż po sześciu krajach Europy. Jednym z uczestników tego projektu, opartego na belgijskiej licencji, jest nasz Michał Milka, obecnie urzędnik miasta Gdańsk, który też będzie obecny na balu - zdradza prezes fundacji.

Licytacje i loteria fantowaStałym punktem balu są licytacje i loterie. Aukcję z licytacją poprowadzi, tak jak rok temu, Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski i mistrz świata w żeglarstwie. Poza aukcją głośną będzie również dostępna aukcja cicha, z równie ciekawymi przedmiotami do wylicytowania. Uzupełnieniem obu aukcji będzie loteria fantowa, w której każdy los wygrywa. Na pierwszym balu przedmioty w aukcjach zostały wylicytowane za kwotę ponad 52 tys. złotych, a loteria przyniosła dodatkowe 5 tys. złotych.

- Na aukcji mamy już nowe ciekawe propozycje np. od Olivia Gate, Porsche czy artysty Tomasza Radziewicza. Będzie też obraz namalowany przez Wanessę - niezwykle utalentowaną 10-letnią dziewczynkę z zespołem Downa, której prace wystawiane są w wielu miejscach w Polsce. Wiele rzeczy jeszcze jest w trakcie ustaleń, więc nie o wszystkim możemy teraz powiedzieć. O wszystkim będziemy informować na stronie balu i odkrywać kolejne karty w najbliższych tygodniach - dodaje pani Małgorzata.
Lista przedmiotów na aukcje jest w przygotowaniu. Będą systematycznie dodawane na stronie organizatora balu.

Koszt udziału w balu to: 300 zł za jedną osobę. W cenie zawarte są wszystkie elementy programu. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej o balu oraz jego programie na stronie fundacji.

Opinie (4) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje