Wiadomości

stat

Pomagaj, bawiąc się na Balu Równych Szans

Celem balu jest zebranie środków na przygotowanie i wyposażenie nowego ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla dzieci z trudnościami rozwojowymi.
Celem balu jest zebranie środków na przygotowanie i wyposażenie nowego ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla dzieci z trudnościami rozwojowymi. materiały promocyjne fundacji

Karnawał to przede wszystkim czas imprez i bali, a zabawę można też połączyć z pomaganiem innym. Okazja do tego będzie już za tydzień, kiedy odbędzie się charytatywny Bal Równych Szans. Bal jest pierwszym z cyklu wydarzeń realizowanych wspólnie z Miastem Gdańsk, mówiących o akceptacji, włączeniu, o różnorodności, która czyni ludzi wyjątkowymi.Bal ten organizuje - znana w Trójmieście z niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym - Fundacja JA TEŻ w partnerstwie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim (w którego wnętrzach impreza się odbędzie) oraz z Rotary Club Orłowo. Misją fundacji są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa.

Przeczytaj także: Lider Iry zaśpiewał na rzecz osób z zespołem Downa

Imprezy i akcje charytatywne w Trójmieście


Mimo niedawnej żałoby, trwającej w Gdańsku oraz w całym wojewódzkie pomorskim, organizatorzy zdecydowali, że bal się odbędzie zgodnie z planem 2 lutego. Jeszcze są wolne miejsca dla chętnych. Zapisy trwają do 28.01.

- Ostatnie trudne dla nas wszystkich wydarzenia stawiały bal pod wielkim znakiem zapytania. Ten tydzień żałoby wypełnił nas misją - misją dzielenia się dobrem bez zuchwałości, ale i bez lęku, jak głosi napis w naszym herbie. Wszystkie słowa, które padły o prezydencie z ust jego najbliższych, a także jego własne słowa tuż przed śmiercią mówiły nam, że nie wolno się zatrzymać, nie można poddać się złu i fali zwątpienia. Trzeba nieść dzieło, jakie nasz śp. prezydent ogłaszał - miasta szczodrego, dzielącego się dobrem, miasta różnorodności. Zatem niesiemy dobro dalej, bo Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie, a bal otrzymał honorowy patronat Prezydenta Pawła Adamowicza jeszcze za jego życia. Miał z nami być i mam nadzieję, że będzie z nami obecny w naszych myślach i swojej opiece - mówi Prezes Fundacji - Małgorzata Bulczak.

Teatr drugim domem osób z zespołem DownaBal Równych Szans będzie miał miejsce w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jak mówią organizatorzy, miejsce nie jest przypadkowe. Teatr jest bowiem kolebką idei zatrudnienia i aktywizacji osób dorosłych z zespołem Downa. Pracuje w nim dziesięcioro podopiecznych fundacji. Zaczęło się w 2015 roku, gdy profesor Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zwrócił się do fundacji z taką propozycją.

Przeczytaj także: Praca to moje marzenie. Projekt Przystanek Szekspir

- Pan profesor widział osoby z zespołem Downa w innych teatrach Europy już wiele lat temu i pomyślał sobie, że jak w Gdańsku wybudujemy Teatr Szekspirowski, to w nim też będą mogły pracować osoby z zespołem Downa. W lipcu 2016 roku już pierwsza grupa rozpoczęła pracę. Nasi "pracownicy" brali udział przy spektaklach, koncertach, wystawach, eventach. W 2018 roku udało się nam rozszerzyć projekt, angażując ich w to samo, ale jednak zupełnie inaczej wyglądające zadanie w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W praktyce osoby z zespołem Downa nie mają możliwości angażować się w działania tego formatu, na tak ważnym stanowisku i to pomiędzy ludźmi. Na ogół spędzają czas w Warsztatach Terapii Zajęciowej, przygotowując się do pracy. Nam udało się ich włączyć w prawdziwe działania chociaż na parę godzin w miesiącu. Projekt dał niezwykłe rezultaty. Pokazał, że społeczeństwo jest gotowe na ich obecność, zaś oni przy dobrej woli i wsparciu są w stanie wykonywać powierzone im zadania. Niezwykłe jest też to, że teatr stał się dla nich drugim domem, dzień, w którym mogą pójść do teatru, jest dla nich świętem i wielką radością - wyjaśnia Małgorzata Bulczak.
Przeczytaj także: Niepełnosprawni w teatrze? Sprawdzamy, co osoby niepełnosprawne czeka w instytucjach kultury

Cel balu - nowy ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjnyCelem balu jest zebranie środków na przygotowanie i wyposażenie nowego ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego, którego rolą będzie opieka nad rodzicem i dzieckiem, włącznie z realizacją rehabilitacji, edukacji i zatrudnienia. Fundacja chce objąć opieką cały okres życia dzieci z trudnościami rozwojowymi po to, żeby dać im dorosłe, aktywne i w pełni społeczne życie.

- Obecnie wynajmujemy dwa mieszkania przerobione na cztery gabinety terapeutyczne w Gdańsku i dwa w Gdyni. Koszt najmu jest wysoki, a wynajmowane mieszkania nie dadzą się dostosować. Prowadzimy w nich terapię ponad 120 dzieci oraz często letnie i zimowe turnusy. Gdyby nie pomoc lokalowa szkół Magellanum, większości turnusów nie dałoby się zrealizować. Liczba dzieci rośnie, a my nie mamy miejsca. Małe gabinety pozwalają nam też tylko na terapię logopedyczną i pedagogiczną, nie mamy gdzie prowadzić rehabilitacji ruchowej czy zajęć grupowych. Nowa siedziba będzie zlokalizowana prawdopodobnie na Chełmie do końca roku 2019. Planujemy w niej otwarcie przedszkola oraz niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nasze gabinety pozwolą zarówno na terapię ruchową, jak i zajęcia grupowe. Planujemy też rozszerzenie zatrudnienia osób z zespołem Downa w naszym biurze i przy pracach pomocniczych oraz wiele innych działań - wyjaśnia prezes fundacji.
Bal Równych Szans odbędzie się 2 lutego w Teatrze Szekspirowskim.
Bal Równych Szans odbędzie się 2 lutego w Teatrze Szekspirowskim. materiały promocyjne fundacji

Koncerty, wystawa, aukcja i tańce do białego ranaNa balu czeka nas mnóstwo atrakcji. Impreza rozpocznie się o godz. 19 wernisażem wystawy przygotowanej specjalnie na bal przez fotografkę Katarzynę Gapską, zatytułowaną "Miłośnicy Miłości". Wystawa to 21 zdjęć, ukazujących piękno miłości i naturalności dzieci.

- Zjawiają się na świecie jako wysłannicy miłości. Uczą nas kochać każdy dzień tygodnia, każdą porę roku, psa i biedronkę, swoje odbicie w lustrze i nieznajomego. Dzięki nim wiemy, jaką moc ma przytulenie i pocałunek. Poznajcie Miłośników Miłości, którzy każdego dnia potrzebują miłości jak niektórzy z nas porannej kawy - tłumaczy swój zamysł Gapska.
Po wernisażu nastąpi oficjalne otwarcie balu o godz. 20. Goście będą mogli bawić się do godz. 4 nad ranem przy muzyce na żywo, którą zagra Rarytas Live Band. Gwiazdą specjalną balu będzie zespół Golden Life. Ponadto wystąpią młodzi trójmiejscy artyści - Woodkid Project. Bal uświetnią występy tanecznych par sportowych z Tanecznego Klubu Sportowego Creative Dance.

Przeczytaj także: Niepełnosprawni w muzeach? Co czeka osoby niepełnosprawne w instytucjach kultury

W trakcie balu odbędzie się również aukcja wyjątkowych przedmiotów, którą poprowadzi gość specjalny - mistrz olimpijski oraz mistrz świata w żeglarstwie - Mateusz Kusznierewicz. Do zdobycia są: całodzienny wynajem Centrum Konferencyjnego Oliva Sky Club na 12. piętrze jednego z budynków Oliva Business Center, udział w regatach jako członek załogi na jachcie z Mateuszem Kusznierewiczem, programowalny robot z Lego Mindstorm oraz warsztaty programowania z Pawłem Czapiewskim, specjalnie dla panów - weekend z Porsche Macan, dla sportowców - unikatowe buty z podpisem Marcina Gortata, dla fanów muzyki zaś - gitara elektryczna z podpisami członków zespołu Golden Life. Jest też coś wyjątkowego dla miłośników sztuki - rzeźba Tomka Radziewicza.

Przedmiotów do licytacji przybywa, są systematycznie dodawane na stronie balu.

W trakcie bankietu goście otrzymają kolację serwowaną, bufety zimne, gorące i słodkie, napoje oraz wino białe i czerwone. Bal poprowadzą Beata Szewczyk i Włodek Raszkiewicz. Gościem specjalnym będzie wiceprezydent Piotr Kowalczuk. Bal jest pierwszym z cyklu wydarzeń realizowanych wspólnie z miastem Gdańsk, mówiących o akceptacji, włączeniu, o różnorodności, która czyni nas wyjątkowymi w ramach kampanii #Jestem. Program balu dostępny jest TU.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje