• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chorujesz? Sprawdź, czy przysługuje ci renta

Elżbieta Michalak-Witkowska, Ewa Palińska
17 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Komu przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i jak się ubiegać o to świadczenie? Komu przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i jak się ubiegać o to świadczenie?

- Moja żona w wyniku choroby nowotworowej trafiła do szpitala, gdzie regularnie poddawana jest chemioterapii. Z powodu złego samopoczucia zmuszona była zrezygnować z pracy. Czy w takim wypadku przysługuje nam renta? - pyta w liście do redakcji nasz czytelnik. Sprawdziliśmy, kto może ubiegać się o takie świadczenie i jakich formalności należy dopełnić.



Czy ty lub ktoś z twoich bliskich pobiera(ł) rentę chorobową?



Pan Kamil zwrócił się do nas z pytaniem o to, komu i przy jakich chorobach przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy. Poniżej fragment listu, jaki od niego otrzymaliśmy.

- Moja żona zachorowała nagle, trafiła do szpitala i wyszła z niego z jednoznaczną diagnozą: rak piersi. Od tamtej pory regularnie poddawana jest chemioterapii i kilka dni w miesiącu przebywa na oddziale szpitalnym. Przed chorobą pracowała dorywczo na umowę zlecenie, a jej zarobki stanowiły sporą część naszego domowego budżetu. Z powodu złego samopoczucia zmuszona była jednak zrezygnować z pracy. Zastanawiamy się, czy w takim wypadku przysługuje nam renta i czy jest w ogóle coś takiego, jak lista chorób, przy których renta należy się jakby z automatu?

Renta chorobowa - na jakie choroby można dostać rentę?



W przypadku jakich chorób pacjentowi przysługuje renta? Zapytaliśmy o to gdański oddział ZUS-u, po stronie którego leży wypłata tego świadczenia.

- Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje w ZUS w przypadku chorób, które czynią osobę ubezpieczoną niezdolną do pracy w wyuczonym i w wykonywanym zawodzie - mówi Ewa Pancer, naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz Oddziału ZUS z Gdańska. - Orzeka w tej sprawie lekarz orzecznik ZUS. Innym koniecznym warunkiem wypłaty renty jest udokumentowanie okresu ubezpieczenia wymaganego odpowiednio do wieku osoby ubezpieczonej i daty złożenia wniosku.
Nie istnieje coś takiego, jak lista czy katalog schorzeń lub dysfunkcji powodujących przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje osobie, która została uznana za niezdolną do pracy.

- Za osobę niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Tym samym kluczowy nie jest rodzaj choroby, a spowodowana nią całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej.

Ile wynosi renta chorobowa?



Z czym się wiążę otrzymanie takiej renty i czy osoba chora, która się na nią zdecyduje, straci inne należne jej świadczenia, jak np. to wypłacane z tytułu chorobowego?

Jak wyjaśniają pracownicy gdańskiego oddziału ZUS, jeżeli osoba ubezpieczona pobiera np. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, to prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jej dopiero wówczas, gdy przestanie ona otrzymywać przywołane wyżej świadczenia/wynagrodzenia. W praktyce, w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę może to oznaczać, że korzystniejszym okaże się niewystępowanie o rentę (jej wysokość wyliczana jest indywidualnie i zależy m.in. od stażu pracy, wysokości składek, rodzaju orzeczonej renty).

Jeżeli chory dalej pracuje i otrzymuje wynagrodzenie, renta może być do niego dodatkiem.

- Staramy się integrować chorych, więc jeśli lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na to, by mogli oni dalej pracować, jak najbardziej przysługuje im prawo do renty - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Jak ubiegać się o rentę chorobową?



Rentę przyznaje się na wniosek osoby ubezpieczonej, do którego należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na druku N-9. Jest ono ważne 30 dni od wystawienia go przez lekarza.

- Wniosek razem z dokumentacją można wysłać pocztą, złożyć osobiście lub przez osobę upoważnioną - tłumaczy Ewa Pancer. - Najczęściej świadczenie to ustalane jest na pewien okres wskazany w wydanym orzeczeniu - do 5 lat. Po upływie tego czasu może zostać przywrócona, co także musi nastąpić na wniosek osoby ubezpieczonej.

Miejsca

Opinie (68) 2 zablokowane

  • W Polsce rentę dostaniesz wtedy jak przyniesiesz że sobą głowę ręce i nogi a komisja i tak stwierdzi że jesteś zdolna/ny do pracy
    Żyjemy w chorym kraju absurdów kłamstwa
    Ta cała renta to wielka ściema. W Polsce rentę mają tylko osoby które mają w rodzinie kogoś z komisji lub kogoś kto siedzi na wyższym stołku
    Zwykły obywatel nie ma szans na rentę

    Moja mama nie ma piersi nie może dźwigać na jedną rękę jedynie do 1kg i 4 h max pracować ma problemu z nadciśnieniem miała rentę ale zabrali bo bezmyślna komisja stwierdziła że może pracować 8h a na dokumentach jest inaczej napisane przez tych niedouczonych ludzi ma teraz raka płuc przez nich

    Mam zamiar ich zaskarżyć bo to wszystko ich wina

    Pani z komisji stwierdziła że dokumenty są sfałszowane jak można takie głupoty gadać

    Poszła do 3 różnych lekarzy którzy taka sama diagnozę postawili ale pani twierdzi że ci lekarze są niekompetetni
    Mam nadzieję że ta baba spotka surowa kara za jej steki bzdur

    Walczy z komisja ale ta walka odbija się na jej zdrowiu psychicznym

    Mam tylko nadzieję że się w Polsce zmieni że w komisji będą zasiadac osoby normalne którzy mają serce a nie osoby bezduszne

    • 17 1

  • RZS

    Choruje od wielu lat na RZS, choroba poswtepuje i co juz dwa razy bylam na komisji i odpowiedz jest na NIE .

    • 9 0

  • Renta? Znam osoby, które były ciągane co pół roku po komisjach mimo tego, że nie było szans aby ich stan zdrowia się poprawił. No i do tego renta w takiej wysokości, że lepiej umrzeć bo przeżyć się z tego nie dało.

    • 14 0

  • ZUS to taki cudowna opieka medyczna najlepsze szpitale Amerykańskie mogą zazdrościć im fachu . Przychodzisz do ZUS chory wychodzisz zdolny do pracy

    • 21 0

  • cud po prostu

    A moja przyjaciółka została przez ZUS cudownie uzdrowiska. W Niemczech dostała dożywotnią rentę. Ponieważ w Polsce odprowadzają składki przed 13 lat to też wystąpiła o rentę. I nawet jej przyznali ale jeszcze przed uprawomocnienia decyzji naczelnik ZUS ja uzdrowil. Zaś cud!

    • 6 2

  • No cóż można brać pensję i rentę jak moja znajoma ( już ponad 20 lat), którą ciągle zawiesza i odwiesza (1)

    jak przekracza ustawowe progi. Wiem że w ten sposób wyciąga na m-c 3600zł na rękę pracując na 7/8 etatu i mając dodatkowo 10 dni urlopu.

    • 3 3

    • to nie renta, to ożeczenie o niepełnosprawności!!!!

      • 0 0

  • Można się skręcić ze śmiechu i pójść na rentę, czytając te bzdurne wpisy!!!!

    • 3 4

  • Rodzice mojego kolegi byli na rentach, oboje.

    Kolega, nauczony zlych nawyków, sam pracuje na najniższą krajową resztę biorąc pod stołem, jego żona pracuje na czarno biorąc pod stołem, cała rodzina korzysta z pomocy MOPSu jednocześnie regularnie zmieniajac samochody i jezdżąc co roku na zagraniczne wakacje.
    W rezultacie mój kolega wraz z zoną pójdą w końcu na rentę, biorąc kase za prace pod stołem. Tak zostali wychowani.

    • 2 2

  • Płać składki ,a o rentę się nie staraj , bo nie będzie z czego wypłacać tym co ich nie płacą .

    Pobierano ode mnie składki na ZUS przez 11 lat. Na troje dzieci doliczono 3 lata . Zachorowałam w wieku 42 lat . Choruje od 2005 r . Obecnie stan zdrowia nie pozwala na podjęcie pracy . Kila naście razy wzywano mnie na Komisje Lekarskie ,na podstawie , których przysługuje mi renta . ZUS odmówił rentę bo w ostatnim dziesięcioleciu nie posiadałam pełnych 5 lat pracy . Zastanawiające ile lat pracy wykazała osoba , która nie przepracowała ani roku , a otrzymuje rentę ZUS .
    A jeszcze żeby było ciekawie nie przysługują mi ,żadne świadczenia socjalne , bo średnia w rodzinie przekracza kwotę do uzyskania jakiegokolwiek świadczenia . Czy to jest uczciwe?

    • 0 2

  • Odbieranie rent długo pracującym po 60 roku życia z 43 letnim stażem pracy

    Odbieranie renty I grupa osobom po 60 roku życia i przepracowaniu przez niech średnio 43 lata , to błąd ZUS. Tacy ludzie długoletnia pracą wyeksploatowali swoje organizmy, często po ciężkich operacjach, po chemioterapii, nie maja szans na pójście do jakiej kolwiek pracy a nie otrzymuja renty.Tacy ludzie biedują wręcz głoduja do uzyskania wieku emerytalnego wiek 65 lat. Inni przepracowane 20 lat wiek 65 lat i emerytura, pomimo iż przepracowali krócej o 25 lat od długo pracującego otrzymuja emeryturę. Tutaj ZUS i państwo polskie nie stanowi żadnej ochrony takich osób, co mi się wydaje dąży do tego aby takie osoby umierały przed emeryturą z powodu niedożywienia i braku pieniędzy na leki. Kierunek takich działań ze strony państwa jest zły, negowany w UE, gdzyż w krajach demokratycznych państwa te zapewniaja ochronę takimj osobom w starszym wieku jeśli nie mają renty, nie maja pracy i nie maja żadnych dochodów, w Polsce zostają tacy ludzie pozbawieni jakiej kolwiek pomocy ze strony państwa i instytucji państwowych odpowiedzialnych za ten stam rzeczy. Rząd musi to zmienić i zacząć po0magać taki osobom, teraz demokracja w swerze pomocy długo pracujacym nie działa, to jest upośledzona demokracja , jaka prowadzą jednostki odpowiedzialne za taki stan pomocy w Polsce, dla schorowanych i bez pracy ludzi ,starych ludzi w Polsce.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane