• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chirurgia kręgosłupa w 3D. Pionierskie operacje ortopedyczne w Szpitalu Wojewódzkim

Ewa Palińska
22 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Głównym chirurgiem podczas pionierskiej operacji był dr hab. n. med. Rafał Pankowski. Na zdj. gdański ortopeda prezentuje stworzony przez siebie Derotator Pankowskiego - nowatorskie narzędzie chirurgiczne służące do operacyjnego leczenia skolioz. Głównym chirurgiem podczas pionierskiej operacji był dr hab. n. med. Rafał Pankowski. Na zdj. gdański ortopeda prezentuje stworzony przez siebie Derotator Pankowskiego - nowatorskie narzędzie chirurgiczne służące do operacyjnego leczenia skolioz.

Pierwsza na świecie operacja wykorzystująca trójwymiarowy system nawigacji odbyła się w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika, a przeprowadził ją gdański ortopeda dr hab. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed. Łącznie odbędzie się 10 takich zabiegów. Podczas zabiegu wykorzystano - ARAI - to zaawansowana cyfrowa platforma chirurgiczna, łącząca wizualizację 3D i analizę danych anatomicznych dla poprawy wyników leczenia, skrócenia czasu operacji i zminimalizowania powikłań chirurgicznych.



Zgodził(a)byś się na operację, podczas której testowanoby pionierską metodę?

W maju ub. r. Szpital Copernicus otrzymał międzynarodowy certyfikat AO Spine Center, dołączając tym samym do najbardziej prestiżowej sieci szpitali na świecie, oferujących pacjentom najwyższy poziom leczenia patologii kręgosłupa. To wydarzenie, m.in., odegrało kluczową rolę w wyborze Copernicusa do współpracy przy testowaniu nowatorskiej, cyfrowej platformy ARAI ™, stworzonej przez Krisa Siemionowa - światowej sławy ortopedę i chirurga kręgosłupa polskiego pochodzenia, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego u młodzieży i dorosłych.

Copernicus certyfikowanym ośrodkiem leczenia kręgosłupa



Trójwymiarowy podgląd chorego kręgosłupa



6 stycznia w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika  przeprowadzono pierwszy na świecie zabieg, mający na celu ocenę dokładności wprowadzania implantów do kręgosłupa za pomocą nowego systemu nawigacji ARAI ™ w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem. kręgosłupa spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych  i kręgozmykiem. 6 stycznia w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika  przeprowadzono pierwszy na świecie zabieg, mający na celu ocenę dokładności wprowadzania implantów do kręgosłupa za pomocą nowego systemu nawigacji ARAI ™ w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem. kręgosłupa spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych  i kręgozmykiem.
Nawigacja ARAI ™ to zaawansowana cyfrowa platforma chirurgiczna łącząca wizualizację 3D i analizę danych anatomicznych w celu poprawy wyników leczenia, skrócenia czasu operacji i zminimalizowania powikłań chirurgicznych. System wspomagania chirurgicznego ARAI ™ zapewnia w czasie rzeczywistym indywidualną dla pacjenta wizualizację anatomiczną 3D dla planowania przedoperacyjnego oraz prowadzenia śródoperacyjnej analizy danych w czasie rzeczywistym.

Oto jego największe atuty:

  • system zapewnia chirurgom "trójwymiarowe widzenie rentgenowskie", pozwalając im wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryte przez skórę, mięśnie i tkankę łączną,
  • wykorzystuje sztuczną inteligencję do samodzielnego segmentowania i analizowania anatomii pacjenta oraz identyfikowania (poprzez kodowanie kolorem) kluczowych punktów anatomicznych w czasie rzeczywistym,
  • w ciągu kilku sekund wykorzystuje sztuczną inteligencję do samodzielnego planowania zabiegu chirurgicznego, w tym planowania rozmiaru i położenia implantów, eliminuje ryzyko nieumyślnego uszkodzenia krytycznych struktur anatomicznych (takich jak rdzeń kręgowy, nerwy i naczynia),
  • podczas operacji oferuje w czasie rzeczywistym "inteligentne wskazówki",
  • wykorzystuje rozszerzoną trójwymiarową rzeczywistość, aby umożliwić chirurgom wizualizację 3D wewnętrznych struktur anatomicznych, takich jak nerwy, naczynia, stawy i kości bez wykonywania nacięć i bez patrzenia na monitor z dala od pola operacyjnego,
  • zwiększa operacyjną dokładność i precyzję, oferując chirurgom interaktywne wskazówki, sugestie i ostrzeżenia w czasie rzeczywistym, podczas całej procedury chirurgicznej,
  • skraca czas pracy, zmniejsza koszty leczenia i minimalizuje komplikacje spowodowane nieoptymalnymi działaniami chirurgicznymi.

Ortopeda GUMedu operacyjnie prostuje skoliozę innowacyjnym narzędziem


Pionierska operacja w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika



Pierwszą na świecie operację kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI ™ wykonano 3 stycznia br. w Gdańsku, w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. Pacjentem był 61-letni mężczyzna, cierpiący na silny ból pleców i nóg w wyniku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa powodującej kręgozmyk i krytyczne zwężenie kanału kręgowego. Operacja została przeprowadzona w minimalnie inwazyjny sposób, a system ARAI ™ został bezbłędnie włączony do pracy chirurga.

- Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego udanego pierwszego zabiegu - mówi twórca metody prof. Kris Siemionow. - Jest to kolejny duży krok w kierunku uproszczenia, przyspieszenia i zminimalizowania inwazyjności leczenia chirurgicznego. Wykorzystanie naszej cyfrowej platformy chirurgicznej ARAI ™ może uprościć i zautomatyzować szeroki wachlarz zabiegów chirurgicznych".
Podczas procedury, system ARAI ™ automatycznie zidentyfikował odpowiednie struktury anatomiczne, które natychmiast zakodował kolorami. Następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D opartej na rozszerzonej rzeczywistości.

- System ARAI ™ umożliwił mi trójwymiarowe zwizualizowanie anatomii kręgosłupa, w tym rdzenia kręgowego i nerwów lędźwiowych - mówi dr hab. n. med. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed w Szpitalu im. M. Kopernika, który był głównym chirurgiem. - Prowadząc mnie w czasie rzeczywistym, system sugerował optymalne trajektorie do posadowienia implantów w kręgosłupie, zanim jeszcze wykonałem nacięcie skóry. Zastosowana nawigacja ARAI ™ pozwala na przeprowadzenie znacznie mniej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Dodatkowo, pozwala zwiększyć zaufanie chirurgów do nawigacji jako takiej, co doprowadzi do zmniejszenia ryzyka występowania błędów ludzkich w trakcie operacji.
Dotychczas odbyły się dwie operacje, podczas których testowano system ARAI ™. Łącznie ma się ich odbyć dziesięć.

Opinie (38) 1 zablokowana

  • Ciekawe , że ten pan

    na konsultacjach przy bólu kręgosłupa oferowal paracetamol i fastum. Kto by pomyślał ....?

    • 3 1

  • Opinia

    Byłam u tego pana dr. Kazał kupić mi gorset za 200 zł. A ja mam wypadniete dyski i ze stawami kręgosłupa problem. Jestem zakwalifikowana na operację ciężka i nie latwa. Ciekawe co pomógł by mi gorset :(A mam lat troszkę po 30. Przykro, że tak się ludzi traktuje:(

    • 3 1

  • a mojenu kregosłupowi nie ma kto pomoc...dostaje tabletki przeciwbolowe ktore zmniejszaja ilosc wydalanego moczu i ida....do kosza!!

    • 0 0

  • Pytanie

    Czy dr. Pankowski operuje również na NFZ?

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane