• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Błędy w wykazie aptek Ministerstwa Zdrowia. "Nie robimy darmowych testów antygenowych"

Wioleta Stolarska
27 stycznia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Pomyłki w wykazie aptek wykonujących darmowe testy antygenowe.
  • Pomyłki w wykazie aptek wykonujących darmowe testy antygenowe.

W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do wykonywania darmowych testów antygenowych na COVID-19 zgłosiły się 64 apteki z Polski, w tym dwie z Trójmiasta. Placówki zostały umieszczone na specjalnej mapie na rządowej stronie pacjent.gov.pl. Sprawdziliśmy na miejscu i okazało się, że pracujący tam farmaceuci nie będą wykonywać testów antygenowych. Resort poprawił dane, podając kolejną placówkę. Ta jednak także oznajmiła, że testów nie robi.W czwartek, 27 stycznia, weszły w życie zapowiedzi rządu dotyczące wykonywania w aptekach darmowych testów antygenowych na COVID-19, które będą refundowane przez NFZ.

Na rządowej stronie pacjent.gov.pl opublikowano mapę dostępnych punktów na Pomorzu. Znalazły się na niej dwie apteki z Trójmiasta. Niestety jak okazało się na miejscu, gdańska apteka Dyżurna Zachód Farm 3 nie zgłosiła się do programu i nie wykonuje testów.

- Na aptece jest nawet kartka z informacją, że testów nie wykonują, powiedziano mi, że to jakaś pomyłka NFZ-u i Ministerstwa Zdrowia - informuje nasz czytelnik.
Po kilkudziesięciu minutach Ministerstwo Zdrowia podało na mapie dwie zupełnie nowe placówki z Gdańska i Gdyni i znów w gdańskiej aptece - DOZ Apteka. Dbam o Zdrowie. Św. KrzysztofaMapka - usłyszeliśmy, że informacja o tym, że wykonują darmowe testy, jest błędna.

- Nasza apteka nie wykonuje testów. Zostaliśmy zgłoszeni do tej usługi, zamówiliśmy wymagany sprzęt, ale na tę chwilę nie możemy wykonać testu. Nie mamy kombinezonów, odpowiednio dostosowanego pomieszczenia. Nie mamy możliwości pracy z materiałem zakaźnym - powiedziano nam w aptece.

W Gdyni testy będą, ale nie wiadomo kiedyZ kolei gdyńska placówka MEDIQUSMapka przyznaje, że testy będzie wykonywała, ale na razie ich nie otrzymała.

- Obecnie nie mamy możliwości wykonywania testów, bowiem cały czas czekamy na dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych. Farmaceuci mogą wykorzystywać określone testy, które są w wykazie - mówi właściciel apteki Mediqus w Gdyni, która jest zgłoszona do programu. - Spotkaliśmy się dziś z ogromną liczbą zapytań - od rana odebraliśmy kilkaset telefonów.

COVID-19. Testy antygenowe w aptekachNowe rozwiązanie, które pozwoli przetestować się na COVID-19 również w aptekach , ma pomóc przejść przez piątą falę pandemii. Ma to odciążyć laboratoria diagnostyczne i oficjalne punkty wymazowe, które w ostatnich dniach przeżywają prawdziwe oblężenie , a ogromne kolejki, w jakich stoją pacjenci chcący sprawdzić się pod kątem COVID-19, przekładają się na wydłużenie czasu oczekiwania na wynik. Dlatego rząd zdecydował włączyć farmaceutów do systemu diagnozowania COVID-19.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że diagnostyka będzie wykonywana bez skierowania i będzie w pełni refundowana. Natomiast należy podkreślić, że mówimy tu o przeprowadzeniu testu antygenowego przez aptekarza - podmioty cały czas sprzedają zestawy testowe do samodzielnego wykonania. Test wykona osobiście farmaceuta, natomiast wynik zostanie przesłany za pomocą SMS lub ukaże się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cukrzyca ciążowa pod kontrolą

badania

Nabór do sesji fotograficznej #zobaczwięcej

w plenerze, casting

Akademia Zdrowia Eden

39 zł
spotkanie

Najczęściej czytane