• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Badajmy się za darmo

Katarzyna Mikołajczyk
23 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Choć badanie piersi jest powszechnie dostępne z zaproszenia na mammografię korzysta zaledwie 40 proc. kobiet. Choć badanie piersi jest powszechnie dostępne z zaproszenia na mammografię korzysta zaledwie 40 proc. kobiet.

Choć do naszej dyspozycji jest wiele bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej, korzysta z nich mniej niż połowa uprawnionych osób. Wynika to zarówno z niewiedzy, po części z lenistwa, jak i paradoksalnie ze strachu przed chorobą. Trochę też to wynik tego, że lekarze rzadko przypominają nam o profilaktyce zdrowotnej jeśli ich o to sami nie spytamy.



Czy korzystasz z dostępnych badań profilaktycznych?

Zdrowie to temat, który towarzyszy nam na większości spotkań towarzyskich, przewija się w kolejkach na poczcie, a także stanowi doskonały punkt zaczepienia przy przypadkowym spotkaniu na ulicy. O dolegliwościach lubimy opowiadać, na służbę zdrowia ponarzekać, ale już dbać o zdrowie zazwyczaj nam się... nie chce. Żeby to ułatwić, sprawdziliśmy jakie badania refundowane przez NFZ nam przysługują i gdzie szukać informacji o innych dostępnych programach profilaktyki zdrowotnej.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

To badanie kobiety w wieku 50-69 lat powinny wykonywać do dwa lata. Wyjątkiem są kobiety obciążone tzw. czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny, mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym), które otrzymały wskazania do wykonania powtórnego badania po 12 miesiącach.

Niestety, choć to badanie jest powszechnie dostępne z zaproszenia na mammografię korzysta zaledwie 40 proc. kobiet.

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)

Refundowane badanie co trzy lata mogą wykonać kobiety w wieku 25-59 lat. Panie z grupy ryzyka (zakażenie wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) badanie to powinny wykonywać co 12 miesięcy.

Zarówno na mammografię, jak i na cytologię można zgłaszać się bez skierowania. Potrzebny będzie jedynie dokument potwierdzający, że osoba jest ubezpieczona w NFZ. Na to badanie zgłasza się jedynie 30 proc. uprawnionych kobiet. Niestety rak szyjki macicy, który nie budzi już strachu w większości europejskich państw, w Polsce wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Program profilaktyki gruźlicy

Adresatami tego programu są osoby, które ukończyły 18 lat i nie chorowały dotąd na gruźlicę, natomiast ich warunki życiowe mogą wpływać na wystąpienie choroby. Dotyczy to szczególnie osób niepełnosprawnych, obciążonych długotrwałą chorobą, narkomanów i alkoholików, a także osób bezdomnych. Na badanie powinny także zgłosić się osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorym na gruźlicę.

Program badań prenatalnych

Bezpłatne badania prenatalne przysługują ciężarnym, które mają 35 i więcej lat oraz do tych, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu. Skierowanie na bezpłatne badanie wystawia lekarz specjalista: ginekolog lub położnik.

Przeprowadzić to badanie odpłatnie mogą wszystkie kobiety, a lekarz nie ma prawa odmówić jego wykonania.

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Jeśli w bieżącym roku kończysz 35, 40, 45, 50, lub 55 lat i masz swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nie miałeś dotąd rozpoznanej choroby układu krążenia, a w ciągu ostatnich pięciu lat nie wykonywałeś badań w ramach tego programu, a przy tym jesteś obciążony choć jednym z czynników ryzyka, poproś lekarza o objęcie cię tym programem. Czynniki ryzyka to: nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, palenie tytoniu, siedzący tryb życia i brak ruchu, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, wzrost stężenia fibrynogenu, wzrost stężenia kwasu moczowego, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie, płeć męska, obciążenia genetyczne.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)

Z badania powinni skorzystać palacze, którzy skończyli 18 lat, a także kobiety i mężczyźni w wieku 40-65 lat, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach tego programu w ciągu ostatnich trzech lat.

Projekt ...liczy się każdy oddech

Celem projektu jest dotarcie z informacją na temat zagrożenia astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc do jak największej liczby osób.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wymienionych programów oraz wykaz placówek posiadających kontrakty z NFZ znajdują się na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta oraz na stronie centrali NFZ.

Programy badań profilaktycznych (m.in. w kierunku osteoporozy, raka prostaty, raka jelita grubego itp.) realizują także samorządy z własnych środków. Warto sprawdzać na stronach swoich miast, jaki program przysługuje nam w danym roku. Korzystajmy z tych udogodnień, bo wczesne wykrycie znacząco zwiększa nasze szanse w walce z chorobą.

Opinie (49) 2 zablokowane

  • Mammografia

    Zapomnialam dodać że robiłam badanie w mammobusie.!!!

    • 0 0

  • Geneva Trust

    Dobrze , że mammografię od 50 roku życia w Genevie trust mozna wykonywac za darmo. To wazne badadania,które powinna wykonac każda kobieta.

    • 0 2

  • Geneva Trust

    W Geneva Trust badam za darmo. Zawsze miła obsługa, pracują sami profesjonaliści. Kobiety, naprawdę dbajcie o siebie, te badanie to jest obowiązkowy cykliczny zabieg dla każdej z Nas

    • 0 1

  • Marta

    Ja też się zarejestrowałem na czerwca bo mam zaproszenie ale jak czytam wasze opinie to wolę zrobić mamograf e szpitalu jednak tam jest bezpieczniej

    • 0 0

  • Nigdy więcej w mammobusie

    Badam się od 20 lat i mam zmiany i za każdym razem boję się ,że wyjdzie coś złego.Dostałam zaproszenie z Luxmedu do mammobusa.wPiasecznie.powiedziano ,że wyniki będą za 2 tygodnie.nikt nie prosił o poprzednie badania/robione wLuxmedzie/ .kończy się 2 miesiąc od badania-wyników nie ma...telefonicznie - nikt nic nie wie, każą czekać.Totalne olewanie pacjenta.A co przeżywam...nikogo to nie obchodzi...nigdy więcej w mammobusie z Luxmedu!!!!

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane