• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Badajmy się za darmo

Katarzyna Mikołajczyk
23 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Choć badanie piersi jest powszechnie dostępne z zaproszenia na mammografię korzysta zaledwie 40 proc. kobiet. Choć badanie piersi jest powszechnie dostępne z zaproszenia na mammografię korzysta zaledwie 40 proc. kobiet.

Choć do naszej dyspozycji jest wiele bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej, korzysta z nich mniej niż połowa uprawnionych osób. Wynika to zarówno z niewiedzy, po części z lenistwa, jak i paradoksalnie ze strachu przed chorobą. Trochę też to wynik tego, że lekarze rzadko przypominają nam o profilaktyce zdrowotnej jeśli ich o to sami nie spytamy.



Czy korzystasz z dostępnych badań profilaktycznych?

Zdrowie to temat, który towarzyszy nam na większości spotkań towarzyskich, przewija się w kolejkach na poczcie, a także stanowi doskonały punkt zaczepienia przy przypadkowym spotkaniu na ulicy. O dolegliwościach lubimy opowiadać, na służbę zdrowia ponarzekać, ale już dbać o zdrowie zazwyczaj nam się... nie chce. Żeby to ułatwić, sprawdziliśmy jakie badania refundowane przez NFZ nam przysługują i gdzie szukać informacji o innych dostępnych programach profilaktyki zdrowotnej.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

To badanie kobiety w wieku 50-69 lat powinny wykonywać do dwa lata. Wyjątkiem są kobiety obciążone tzw. czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny, mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym), które otrzymały wskazania do wykonania powtórnego badania po 12 miesiącach.

Niestety, choć to badanie jest powszechnie dostępne z zaproszenia na mammografię korzysta zaledwie 40 proc. kobiet.

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)

Refundowane badanie co trzy lata mogą wykonać kobiety w wieku 25-59 lat. Panie z grupy ryzyka (zakażenie wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) badanie to powinny wykonywać co 12 miesięcy.

Zarówno na mammografię, jak i na cytologię można zgłaszać się bez skierowania. Potrzebny będzie jedynie dokument potwierdzający, że osoba jest ubezpieczona w NFZ. Na to badanie zgłasza się jedynie 30 proc. uprawnionych kobiet. Niestety rak szyjki macicy, który nie budzi już strachu w większości europejskich państw, w Polsce wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Program profilaktyki gruźlicy

Adresatami tego programu są osoby, które ukończyły 18 lat i nie chorowały dotąd na gruźlicę, natomiast ich warunki życiowe mogą wpływać na wystąpienie choroby. Dotyczy to szczególnie osób niepełnosprawnych, obciążonych długotrwałą chorobą, narkomanów i alkoholików, a także osób bezdomnych. Na badanie powinny także zgłosić się osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorym na gruźlicę.

Program badań prenatalnych

Bezpłatne badania prenatalne przysługują ciężarnym, które mają 35 i więcej lat oraz do tych, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu. Skierowanie na bezpłatne badanie wystawia lekarz specjalista: ginekolog lub położnik.

Przeprowadzić to badanie odpłatnie mogą wszystkie kobiety, a lekarz nie ma prawa odmówić jego wykonania.

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Jeśli w bieżącym roku kończysz 35, 40, 45, 50, lub 55 lat i masz swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nie miałeś dotąd rozpoznanej choroby układu krążenia, a w ciągu ostatnich pięciu lat nie wykonywałeś badań w ramach tego programu, a przy tym jesteś obciążony choć jednym z czynników ryzyka, poproś lekarza o objęcie cię tym programem. Czynniki ryzyka to: nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, palenie tytoniu, siedzący tryb życia i brak ruchu, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, wzrost stężenia fibrynogenu, wzrost stężenia kwasu moczowego, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie, płeć męska, obciążenia genetyczne.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)

Z badania powinni skorzystać palacze, którzy skończyli 18 lat, a także kobiety i mężczyźni w wieku 40-65 lat, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach tego programu w ciągu ostatnich trzech lat.

Projekt ...liczy się każdy oddech

Celem projektu jest dotarcie z informacją na temat zagrożenia astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc do jak największej liczby osób.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wymienionych programów oraz wykaz placówek posiadających kontrakty z NFZ znajdują się na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta oraz na stronie centrali NFZ.

Programy badań profilaktycznych (m.in. w kierunku osteoporozy, raka prostaty, raka jelita grubego itp.) realizują także samorządy z własnych środków. Warto sprawdzać na stronach swoich miast, jaki program przysługuje nam w danym roku. Korzystajmy z tych udogodnień, bo wczesne wykrycie znacząco zwiększa nasze szanse w walce z chorobą.

Opinie (49) 2 zablokowane

  • Lepiej żyć w nieświadomości niż umierać oświeconym.

    Co z tego, że coś zdiagnozują jak potem i tak 4/5 pacjentów zdycha w szpitalach w skutek nieskutecznego leczenia - nie dziękuje, wole żyć w nieświadomości i dowiedzieć się jak mi zostanie m-c życia niż przechodzić przez chemię, radio i inne terapie męczyć się przez rok lub dłużej i skonać.

    • 8 5

  • Chodzę na badania mammografii regularnie co dwa lata.

    W tym roku dostałam 3 zaproszenia na badanie z NFZ.Jak to możliwe, że nie mają żadnego rejestru kobiet badających się i wysyłają kolejne zaproszenia powiększając koszty funduszu. Poza tym na 3 zaproszenia nie zareagowałam bo nie było takiej potrzeby, ale jestem wśród tych statystycznych 60 %, które nie przyjęły zaproszenia. To jakaś paranoja.

    • 9 1

  • nie ma nic za darmo

    to nie są "bezpłatne" badania - my co miesiąc płacimy duże pieniądze na NFZ i te badania są z tych pieniędzy - naszych pieniędzy

    • 13 0

  • Mammografia za darmo (1)

    W bardziej cywilizowanych krajach UE od tego badania się odchodzi. USG jest lepsze i mniej przykre dla badanej. Ale wiadomo jak coś jest za darmo... A może podnieść poziom usług medycznych, tych za darmo?

    • 9 0

    • za darmo to mozna w...ol dostac

      kiedy sie barany nauczycie ze nie ma nic za darmo!

      • 2 1

  • Zrobiłam mammografię w Przychodni onkologicznej na AL. Zwycięstwa. Kolejki do badania nie było ale do rejestracji czekałam 25 minut mimo że wczesniej dzwoniłam żeby umówić sie na konkretną godzinę i dzień .Jest jedna rejestracja dla chorych i na profilaktykę.

    • 7 0

  • Badania amerykanskich naukowcow wskazuja iz mammografia nie jest metoda skuteczna (1)

    ze wzgledu na duza ilosc wynikow falszywie dodatnich i co gorsze jeszcze wieksza falszywie ujemnych. Poza tym jako promieniowanie jonizujace sama w sobie jest w stanie wywolac mutacje. Swiat od tej metody odchodzi. Przyszlosc to rezonans.

    • 10 0

    • Ci sami amerykańscy naukowcy wymyślili jak znaleźć się w przyszłości....

      ... wystarczy poczekać.

      • 0 2

  • Za darmo?

    Przecież te badania nie są za darmo. Żaden święty mikołaj czy inny krasnoludek tego nie sponsoruje. Płacą za nie podatnicy czyli między innymi kobiety, które się badają jak i osoby, które z tych badań nie korzystają. Oczywwiście kosztują dużo więcej niż gdyby osoba zainteresowana sama płaciła z własnej koieszeni w prywatnej służbie zdrowia, tylko dzięki nfzowemu rozmyciu kosztów tego nie widać. Oczywiście lewacka propaganda wmawia lemingom, że przeciętnej kobiety nie byłoby stać na te badania, gdyby miała płacić samodzielnie i takie tam bla bla bla a lemingi to łykają :)

    Pozdrawiam samodzielnie myślących

    • 5 1

  • (1)

    Śmiech na sali. Jak mąż poszedł do lekarza ogólnego i poprosił o skierowanie na badania ogólne krwi i moczu to usłyszał "Mi się nie opłaca dac Panu skierowania , bo ją za Pana dostanę 1,76zl od NFZ. A poza tym miesiąc Pana na badania za 20zl?". Ręce opadają.

    • 3 0

    • podobnie

      Uslyszalam podobny tekst od lekarza podstawowej opieki: "a po co Pani morfologia, mocz..." Mowie: "Jak to? A profilaktyka? Nie chodzę po lekarzach, nie badałam się 5 lat, może warto cokolwiek sprawdzic?"

      • 0 0

  • badania profilkatyczne

    Może potrzeba tego, żeby kogoś zachęcić do badań? Mnie przekonała i zachęciła ta akcja http://www.kobieta.diagnostyka.pl/ i muszę przyznać, że nie tylko ja się przebadałam, ale zadbałam o to, żeby też to zrobili moi rodzice.

    • 1 1

  • Mammografia

    Dziś byłam na badaniu piersi.Niestety nie zrobilam badania.Na dzien dobry pani nie miła. Nie dostosowala aparatu do mojego wzrostu,niesamowity ból.W koncu pani rzekla ze nic na siłę.zrezygnowalam.dzieki leniwej pani nie zrobilam drugiej tury zdjec!!!!!!!! Znam badanie wiem ze nie przyjemne, ale ból nie do opisania. Moze pani powinna zmienic zawód???? Żenada!!!

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane