• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plaga fałszywych niepełnosprawnych przez prawo do darmowego parkowania

Katarzyna Moritz
15 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Karta parkingowa niepełnosprawnego pozwala na darmowe parkowanie w centrach miast oraz korzystanie ze specjalnych miejsc, zwykle dogodnie usytuowanych. Karta parkingowa niepełnosprawnego pozwala na darmowe parkowanie w centrach miast oraz korzystanie ze specjalnych miejsc, zwykle dogodnie usytuowanych.

Co roku w Trójmieście przybywa kilkaset osób, które korzystając z dziurawych przepisów wyłudzają karty do parkowania dla niepełnosprawnych i tym samym darmowe postoje w centrach miast.



Aby dostać kartę parkingową dla niepełnosprawnego, nie trzeba być właścicielem samochodu, niepotrzebne jest nawet prawo jazdy. - Każda osoba, która ma jakiś stopień niepełnosprawności - znaczny lub umiarkowany - ale także schorzenie neurologiczne, może otrzymać taką kartę. Takich osób tylko w Gdańsku jest kilka tysięcy. I dlatego kart jest równie dużo - tłumaczy Maria Podgórniak, pełnomocnik prezydenta Gdańska, ds. osób niepełnosprawnych.

Pozwolenia do parkowania na kopertach, cieszą się ogromną popularnością. Tylko w Gdańsku w 2006 roku wydano 1033 kart do parkowania, a już w 2008 roku wydano ich blisko o 100 proc. więcej - bo 1984 szt.

Co daje taka karta? Jest przepustką do darmowego parkowania w zatłoczonym centrum miasta, a także w uprzywilejowanych miejscach, tzw. kopertach. Dodatkowo pozwala ona na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych np. zakazu wjazdu.

Problem w tym, że niepełnosprawny może kartę oddać komukolwiek. - Ojciec często pożyczał mi swoją kartę parkingową, którą dostał dzięki swojej mamie. Dlatego nigdy nie mam problemu ze znalezieniem parkingu w centrum Gdańska - chwali się nam pan Michał.

Przepis mówi, że jeśli osoba niepełnosprawna, na którą wydano kartę, nie kieruje samochodem, to musi w nim przebywać. Jednak udowodnienie, że ktoś korzysta z karty w sposób nieuprawniony jest bardzo trudne. - Zdrowi kierowcy tłumaczą nam, że właśnie odwieźli niepełnosprawną babcię lub dziadka - skarżą się strażnicy miejscy.

Wychodzi na to, że nasze społeczeństwo jest raczej sprytne, niż schorowane. - O wadliwych przepisach wie całe środowisko - przyznaje Maria Podgórniak. - Dlatego wiele miast wprowadza ograniczenia w strefach trudnego parkowania. Nie można poprawiać rozporządzenia ministra, ale prawem lokalnym można wprowadzać określone ograniczenia. Także Gdańsk się do nich przymierza - zapowiada Podgórniak.

Zmiany mają być wprowadzone już wiosną tego roku. Jednym z pomysłów jest niezwiększanie ilości kopert w strefach płatnego parkowania. Ma być także więcej kontroli straży miejskiej. - Nie chcemy komplikować życia osobom, które faktycznie potrzebują kart, ale tym, którzy żerują na ich niepełnosprawności - kończy pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. osób niepełnosprawnych.

Opinie (195) ponad 10 zablokowanych

  • plaga niepełnosprawnych

    koło mojego miejsa zamieszkania na głownym mieście są trzy kancelarie notarialne i pare innych firemek
    codzieniie miejca ograniczonego ruchu( tylko abonamenty)
    w godz 09:00 do 16:00 okupują inwalidzi z tych firm z kartami za szybą

    • 0 0

  • Święto lasu":D,artykuł wrócił przed weekendem:D,widać mocno zabolało?

    ad rem ;podoba mi się inicjatywa inwalidów w Katowicach!:D
    samochody parkujące ,bez uprawnień,dostają w prezencie na szybę trudną do zerwania samoprzylepną naklejkę!:D
    a co do "pełnego nocnika"prezydencika to czas odejść jak się nie ma koncepcji na pomoc inwalidom!Pomysł z ograniczaniem miejsc parkingowych uważam za poroniony,właśnie w stylu nic nie umiejącej Marii Urszuli Podgórniak-Pancer...,a tak nie łaska wysłać do Sejmu petycję z wysokości swojego magistrackiego urzędu USZCZELNIENIA PRAWA?!!!

    • 0 0

  • P.S.wożenie inwalidów jako osoby trzecie to w transporcie publicznym!!!

    na to oczywiście magistrat nie ma kasy;),a zresztą PO CO?
    Niech sobie inwalida radzi sam!I tak najczęściej niestety jest,że struktury są dla struktur,a inwalida poza strukturami,no chyba że "znajomy";),albo z dobrym wejściem do Państwoego Funduszu Rechabilitacji Osób Niepełnosprawnych...są jeszcze unijne granty!Żyć nie umierać na "URZĘDZIE",w myśl przysłowia;"dać kurze grzędę wyżej siędzie":D

    • 0 0

  • uważny

    ciekawy jestem w jakim mieście zrobiono to zdjęcie...
    W Gdańsku na Sródmieściu od lat oznakowanie poziome jest zatarte i nieczytelne a zarządca drogi i władze miasta oprócz deklaracji bez pokrycia nie robią nic, by to zmienić.
    Wystarczy spojrzeć na Heweliusza pod przychodnią, na ulicy Aksamitnej- pod przychodnią, na Pohulance pod szpitalem,
    na ulicy Pańskiej, Chlebnickiej, itd.itd.

    • 0 0

  • uważny

    Zgadzam się z panią Marią, że łatwość uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej budzi nawet moje zdziwienie. Mozna ją dostać nie posiadając samochodu praktycznie na wszystko...nawet na przykurcz ścięgien łokciowych lub przytłumiony słuch albo też po przebutym zawale lub wylewie!!!

    • 0 1

  • Akty prawne dotyczące karty

    USTAWA
    Prawo o ruchu drogowym
    z dnia 20 czerwca 1997 r.
    (Dz. U. Nr 58, poz.515)

    Dział II
    Ruch drogowy
    Rozdział 1
    Zasady ogólne
    Art. 8. 1. Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2.
    2. Przepis ust. 1 stosuje się również do:
    1) kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
    2) pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
    3. Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie.
    4. Kartę parkingową wydaje osobie niepełnosprawnej starosta. Za wydanie karty parkingowej pobiera się opłatę w wysokości ustalonej przez ministra właściwego do spraw transportu.
    5. Kartę parkingową osobie, o której mowa w ust. 1, wydaje się na podstawie, wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego, lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności.
    5a. W przypadku osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia zaliczające do stopnia lekkiego kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.). W przypadku orzeczeń wydanych przez organy rentowe równoważnych z orzeczeniami o stopniu lekkim, w których nie określono przyczyny niepełnosprawności, kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej.
    5b. Kartę parkingową placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych wydaje starosta.

    • 0 0

  • Następne

    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
    z dnia 31 lipca 2002 r.
    w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
    (Dz. U. Nr 170, poz. 1393)

    Rozdział 2

    Znaki drogowe pionowe
    § 33. 2. Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39.
    Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach"
    Znak B-3 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych"
    Znak B-3a "zakaz wjazdu autobusów"
    Znak B-4 "zakaz wjazdu motocykli"
    Znak B-10 "zakaz wjazdu motorowerów"
    Znak B-35 "zakaz postoju"
    Znak B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste"
    Znak B-38 "zakaz postoju w dni parzyste"
    Znak B-39 "strefa ograniczonego postoju"

    • 1 0

  • i ostatnie

    USTAWA
    z dnia 27 sierpnia 1997 r.
    o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
    (Dz. U. Nr 123, poz.776)

    Rozdział 2
    Orzekanie o niepełnosprawności
    Art. 3. 1. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą:
    1) znaczny,
    2) umiarkowany,
    3) lekki.
    2. Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
    Art. 4. 1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę mającą naruszoną sprawność organizmu:
    1) niezdolną do podjęcia zatrudnienia,
    2) zdolną do wykonywania zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej albo w zakładzie aktywizacji zawodowej, wymagającą niezbędnej w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
    2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia na stanowisku pracy przystosowanym odpowiednio do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności, wymagającą w celu pełnienia ról społecznych częściowej lub okresowej pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
    3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia, niewymagającą pomocy innej osoby w celu pełnienia ról społecznych.
    4. Ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie, bez pomocy innych osób, podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się, komunikację i komunikowanie się.
    5. Zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 2, nie wyklucza możliwości podejmowania przez tę osobę zatrudnienia, także poza zakładem pracy chronionej lub zakładem aktywizacji zawodowej.

    Podstawę do wydania karty parkingowej stanowią

    Ważne orzeczenia o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności zawierające zapis odnośnie spełnienia przez osobę niepełnosprawna przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wydane po 1 stycznia 2002 r. na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej
    i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
    Ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz umiarkowanym wydane na podstawie przepisów ustawy o brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., tj. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności niezawierające zapisu odnośnie spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 Ustawy - Prawo o ruchu drogowym.
    Ważne orzeczenia wydane przez lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach
    i rentach z funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) - jako orzeczenia równoważne ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
    Ważne orzeczenia wydane przez lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej powyżej - jako orzeczenia równoważne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
    Ważne orzeczenia wydane przed dniem 1 stycznia 1998r., na podstawie, których osoby zaliczono do:
    a. I grupy inwalidów jako orzeczenia równoważne ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
    b. II grupy inwalidów jako orzeczenia równoważne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
    Ważne orzeczenia wydane przed 1 stycznia 1998r. przez komisje - lekarskie KRUS
    o długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wraz z uprawnieniem do zasiłku pielęgnacyjnego.
    Ponadto w odniesieniu do orzeczeń o lekkim stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń równoważnych z lekkim stopniem niepełnosprawności podstawę do wydania karty parkingowej stanowią:
    Ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim; o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N wydane na podstawie przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. tj. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności niezawierające zapisu odnośnie spełniania przez osobę niepełnosprawna przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy _ Prawo o ruchu drogowym.
    Ważne orzeczenia wydane przez lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy ustalone na podstawie art. 12 ust.3 oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS - jako orzeczenia równoważne z lekkim stopniem niepełnosprawności.
    Ważne orzeczenia wydane przed dniem 1 stycznia 1998r., na podstawie, których osoby zaliczono do II grupy inwalidów jako orzeczenia równoważne z lekkim stopniem niepełnosprawności.
    Ważne orzeczenia wydane przed dniem 1 stycznia 1998r. przez komisje lekarskie KRUS o długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym bez uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego jako orzeczenia równoważne z lekkim stopniem niepełnosprawności.

    • 0 0

  • Podsumowanie (1)

    niezawierające zapisu odnośnie spełniania przez osobę niepełnosprawna przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy _ Prawo o ruchu drogowym.
    Jak widać w przepisach są pewne luki i pomysł by to Strażnik Miejski ustalał stopień niepełnosprawności ruchowej na podstawie (czego? ) ustawy o ruchu drogowym atr. 8 ust. 1 kiedy inne przepisy pozwalają na posiadanie takiej karty i korzystanie z uprawnień jest trochę dziwne.
    Większość tych „INWALIDÓW” poruszających się pojazdami z górnej półki posiada wszystkie wymagane dokumenty i nawet pobierają renty . Sam miałem kiedyś takie zdarzenie ,że pan „INWALIDA” poruszający się pojazdem Lexus LS 300 otrzymał wezwanie mandatowe za nie prawidłowe parkowanie za 100 zł. Przybył więc ten pan na komendę SM i okazał odcinek renty na kwotę 560 zł i inne dokumenty inwalidzkie ( syndrom CBS – centralny brak szyi ) i zapytał cyt.” Jak k...... mam zapłacić ten mandat jak nie mam środków do życia.? „ Spojrzałem na niego , zegarek za jakieś 4-5 tyś , auto ponad stówę , pełno złota . Palnąłem więc : „ Niech pan sprzeda chociaż zegarek „. Pan poszedł na skargę do ówczesnego komendanta SM , a ja dostałem na garba za niestosowne zachowanie do osoby niepełnosprawnej.
    Do momentu kiedy to orzecznicy nie będą porządnie weryfikować dokumentów , cóż my mamy związane ręce . Nie jestem lekarzem i nie mi ustalać czy ktoś jest inwalidą czy nie . Posiada kartę i legitymację czy orzeczenie , jest i cóż może nawet fikać koziołki ( może ma coś z głową w stopniu umiarkowanym?). Ja w pracy mam te same dylematy moralne co pozostali tylko nie mogę tak otwarcie ich przedstawiać. Prawdziwy inwalida przeważnie porusza się starszym autem lub Fiatem CC ponieważ z prawdziwej renty lepszego nie kupi.
    Co do tych co piszą : niech wszyscy mają tak samo , precz z kopertami dla inwalidów .
    Mam nadzieje że nigdy nie będziecie Państwo musieli z nich korzystać. Pomijając tych co kartę dostali bo kogoś znają , większość tych ludzi naprawdę codziennie zmierza się z życiem, nie zależnie od stopnia niepełnosprawności. Przepisy, bezduszność urzędników , ceny leków ,brak podjazdów i wiele innych rzeczy związanych z chorobą zatruwa im życie. Chociaż mogą gdzieś postawić samochód . I szczerze dopiero od momentu gdy mandat za parkowanie bez uprawnień kosztuje 500 zł . Wcześniej , lepiej nie mówić.
    Wszystkich tych którzy naprawdę potrzebują tych miejsc ze względu na swoje zdrowie lub osoby najbliższej , jako Strażnik Miejski przepraszam że nie zawsze możecie z niego skorzystać.
    Staramy się i prosimy o współpracę , telefony są darmowe 986 ,prosimy o zgłaszanie zastawień kopert na terenie miasta. Niestety tak jak to ktoś napisał wcześniej , durny przepis ale przepis , nie dotyczy to terenów prywatnych za jakie uważa się parkingi przy hipermarketach czy tereny wspólnot. Tam możemy pouczyć i wierzyć w kulturę i pokorę polskiego kierowcy że to się nie powtórzy.
    Pozdrawiam wszystkich Marcin Szypowicz

    • 0 2

    • Tylko jak małoletni niepełnosprawny ma mieć prawo jazdy?

      Mój znajomy posiada córkę niepełnosprawną w wieku szkolnym, którą musi dowozić na zajęcia rehabilitacyjne. I wszystko ładnie pięknie, tylko w obliczu nowych przepisów w Gdańsku straci on prawo do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych, a tym samym będzie musiał szukać miejsca parkingowego... Bo przecież nie zarejestruje samochodu na dziecko... Chore myślenie nie sądzi Pan Panie Marcinie?

      • 1 0

  • Podjazdy, windy

    dla niepełnosprawnych tak !!! Miejsca do parkowania NIE !!!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Stawianie granic | Samo zdrowie

150 zł
warsztaty

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane