• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejna zmiana w trójmiejskich szpitalach

Elżbieta Michalak
6 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wojewódzkie Centrum Onkologii będzie już ósmą placówką medyczną przekształconą przez Zarząd Województwa Pomorskiego w spółkę.  Wojewódzkie Centrum Onkologii będzie już ósmą placówką medyczną przekształconą przez Zarząd Województwa Pomorskiego w spółkę.

W 2012 roku w Trójmieście rozpoczął się proces przekształceń szpitali w spółki. Samorząd Województwa Pomorskiego skomercjalizował już siedem placówek. Teraz zamierza przyłączyć do spółki Copernicus także Wojewódzkie Centrum Onkologii.



Jak oceniasz decyzję samorządu o łączeniu szpitali w spółkę?

Jak tłumaczą samorządowcy, celem łączenia szpitali w spółki jest przede wszystkim poprawa ich sytuacji finansowej, czyli zmniejszenie zadłużenia na skutek przejęcia przez urząd części zobowiązań finansowych danego szpitala.

Czytaj również: 8 mln oszczędził samorząd na połączeniu szpitali w spółki

Od 2012 skomercjalizowano siedem placówek medycznych w Trójmieście

I tak od 2012 roku w woj. pomorskim skomercjalizowano już większość szpitali, a w samym Trójmieście siedem placówek: Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Gdańsku (czerwiec 2012 r.), Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku (wrzesień 2012 r.), Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (październik 2012 r.), Copernicus Sp. z o.o. (wrzesień 2013 r.), w skład którego wchodzi dawny Szpital Wojewódzki i Szpital św. Wojciecha na Zaspie połączone w lipcu 2013 roku, a także Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o.o. (PCK Redłowo i Szpital św. Wincentego a Paulo) połączone w styczniu 2015 r.

Będą kolejne zmiany: WCO częścią Copernicusa

Samorząd Województwa Pomorskiego w planach ma teraz połączenie Wojewódzkiego Centrum Onkologii z Copernicusem. Spółka miałaby prowadzić działalność na bazie dwóch szpitali: im. Mikołaja Kopernika, św. Wojciecha na Zaspie oraz WCO w Gdańsku. Tym razem głównym celem połączenia ma być poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w leczeniu onkologicznym.

- WCO koncentruje się na diagnostyce i leczeniu ambulatoryjnym chorób nowotworowych i odgrywa kluczową rolę w systemie leczenia onkologicznego, ponieważ stanowi źródło pacjentów wyselekcjonowanych do dalszego leczenia - mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Ze względu na fakt, że szpitale marszałkowskie dysponują znacznym, niewykorzystanym potencjałem w zakresie dalszego leczenia onkologicznego, a świadczenia realizowane w ramach tzw. "Pakietu Onkologicznego" są nielimitowane, połączenie spółek zdecydowanie wpłynie na poprawę kondycji finansowej pomorskich szpitali pozostających własnością samorządu województwa pomorskiego.

Czytaj również:
Wojewódzkie Centrum Onkologii zostanie przekształcone w spółkę

Jak przekonuje samorząd, włączenie WCO do spółki Copernicus ma spowodować szybsze decyzje i przepływ pacjentów między szpitalami będącymi własnością Województwa Pomorskiego.

- Szpitale Spółki Copernicus PL dysponują bogatą ofertą medyczną obejmującą leczenie schorzeń o charakterze nowotworowym - mówi Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek i członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Także ich potencjał diagnostyczny w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej, endoskopowej i histopatologicznej stanowi o wysokiej jakości kwalifikacji chorych do leczenia onkologicznego.

Nowe oddziały i ośrodek leczenia raka piersi

Jak zapowiadają urzędnicy, po połączeniu spółek planowane jest utworzenie nowych oddziałów i ośrodków.

W miejscu obecnego III Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Wojciecha na Zaspie, liczącego 22 łóżka, powstać ma stacjonarny oddział onkologiczny. Służyłby pacjentom onkologicznym będącym w trakcie chemioterapii, a także wykorzystywany byłby w celach diagnostyki.

Dalej, istniejący III Oddział Chorób Wewnętrznych ze szpitala św. Wojciecha przeniesiony zostanie na IV piętro budynku przy ul. Powstańców Warszawskich (do dawnego Szpitala Kolejowego), gdzie obecnie jest oddział gastroenterologiczny. Nowo utworzony oddział liczyłby 30 łóżek internistycznych (o 8 więcej niż dotychczas).

Jedną z ważniejszych zmian ma być utworzenie wyspecjalizowanego ośrodka leczenia raka piersi na bazie Wojewódzkiego Centrum Onkologii (Breast Cancer Unit lub Breast Cancer Center).

- Placówki tego typu należą w Polsce do rzadkości, stanowią natomiast standard w Europie Zachodniej i USA. Oferują kompletny pakiet diagnostyki i leczenia raka piersi, na który składa się: pełna diagnostyka, leczenie zachowawcze, leczenie chirurgiczne oraz działania uzupełniające proces leczenia: rehabilitacja pooperacyjna, wsparcie psychologiczne i psychoonkologiczne - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Umowy pracowników bez zmian

Samorząd Województwa Pomorskiego zapewnia, że włączenie WCO w struktury Copernicusa nie spowoduje zwolnień ani zmian warunków pracy dla obecnego personelu. - Wszystkie stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę pozostaną niezmienne, w tym warunki pracy i płacy - uspokaja Hanna Zych-Cisoń.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

  • Proste jak drut

    Jak w temacie. Służby, w tym prokuratura, CBA, CBŚ są również umoczone w tym całym burd.elu. Ręka rękę myje. Nikt, nigdy nie dobierze im się do d*py. Od lat te same nazwiska, które pojawiają się w rożnych karuzelach stanowisk w ochronie zdrowia. Tylko miejsca pracy zmieniają, kręcąc swoje lody. Panie prokuratorze, panie mecenasie, panie komisarzu, panie dyrektorze, itd. By żyło się lepiej. Ale do czasu.. W końcu ktoś odpowie, I hope, knuty..

    • 12 0

  • PANI MARSZAŁEK HANNO ZYCH-CISOŃ.
    Pacjenci mają do Pani pytanie:
    Dlaczego pozwala pani na komercjalizację usług medycznych dla pacjentów onkologicznych, dlaczego zgadza się Pani na proponowanie pacjentom będącym w śmiertelnej chorobie kupowanie usług onkologicznych? Pani ma wystarczającą ilość gotówki, aby zapłacić za TK i MRI. Ale i tak będzie Pani te badania miała wykonane od ręki, bo jest pani ponad zwykłymi ludżmi, jak wszyscy politycy. Ale zapomina pani, że to Polacy płacą Pani pensję.
    Usługi komercyjne w onkologii to posunięcie niespotykane w cywilizowanej części świata, to przejaw braku szacunku dla człowieka bezbronnego,znajdującego się w krytycznym momencie życia, często będącego na ostatniej drodze przed poznaniem ostatecznej tajemnicy życia- śmierci.
    Miarą cywilizacji narodów jest stosunek do zwierząt, dzieci, starców i ludzi chorych. Wasza polityka wskazuje, że wasz stosunek do ludzi chorych onkologicznie ma wyłącznie charakter kalkulacji ekonomicznej, pozbawiony jest etycznych refleksji i ukierunkowany na czerpanie zysku. To jest podłe.

    • 28 0

  • radioterapia ...

    To jest akurat ciekawe... sprzęt kupiony z państwowego programu leczenia nowotworów. ..3 akceleratory każdy wart 10mln. Symulatory sprzęt rtg. Sprzęt do brachyterapii ...całość warta grubo 60mln...i chcą to sprzedać prywaciarkowi...

    • 17 1

  • tak...tak w szpitalu PCK w Gdyni się robi interesy

    • 13 0

  • Ciekawe.....

    ciekawe, czy ktoś z tej naszej skorumpowanej "władzy" przeczyta te wpisy? Ciekawe czy "trójmiasto" pociągnie temat?
    Otóż nie!
    Wszyscy mają nas w d*pie!
    To nic, że przez całe zawodowe życie płacimy składki. NFZ i ZUS uważają, że te pieniądze są ich! Że robią łaskę, że nas leczą. Chory onkologicznie stawiając się na "komisji" ZUS słyszy że nie ma powodu do orzekania renty, bo nie wiadomo czy chory umrze na "tego" raka czy innego.
    Ukłony panie JS

    • 15 0

  • Uwaga

    w tej reorganizacji czuję nosem udział polityków, władz miasta, bo gdy kasa idzie w prywatne ręce to ci maja nowe auta, domy i wycieczki. A pracownicy i pacjenci? To motłoch.

    • 14 0

  • Spółki,spółki...

    Tak samo obiecywał prezes Kostrzewa pracownikom ze szpitala na Zaspie, że nikt nic nie straci , a dzisiaj zabrał wszystkie dodatki, premie i zostawił gołą pensję pracownikom.: aha ma jeszcze chęć na wysługę... myślę , że tu będzie tak samo,przecież oszczędności muszą być , a pielęgniarki za 1800 będą pracować.

    • 16 0

  • ? druga Ameryka

    W Copernicusie w ramach połączenia szpitali
    obcięto pracownikom pensje i zabrano dodatki....super pomysły...

    • 9 0

  • oburzona

    Miejmy nadzieję że ta bandę rządzącą też dopadnie nowotwór,życzmy im tego

    • 11 0

  • 8 milionów oszczędzili a 9 milionów stracili ????

    jaka jest prawda prawdziwsza: ta, że "8 mln oszczędził samorząd na połączeniu szpitali w spółki" - wypowiedź z artykułu powyżej czy ta z dzisiejszego Dziennika Bałtyckiego wypowiedź Prezesa Bonieckiego z gdyńskich szpitali połączonych w styczniu 2015r. "od początku roku szpitale zadłużyły sie o kolejne 9 mln.złotych (!!!), spółka nie ma zdolności kredytowej, brakuje pieniędzy na bieżące zakupy leków". Panie Prezesie zwijamy szpitale w Gdyni ?

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Najczęściej czytane