• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejna zmiana w trójmiejskich szpitalach

Elżbieta Michalak
6 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wojewódzkie Centrum Onkologii będzie już ósmą placówką medyczną przekształconą przez Zarząd Województwa Pomorskiego w spółkę.  Wojewódzkie Centrum Onkologii będzie już ósmą placówką medyczną przekształconą przez Zarząd Województwa Pomorskiego w spółkę.

W 2012 roku w Trójmieście rozpoczął się proces przekształceń szpitali w spółki. Samorząd Województwa Pomorskiego skomercjalizował już siedem placówek. Teraz zamierza przyłączyć do spółki Copernicus także Wojewódzkie Centrum Onkologii.



Jak oceniasz decyzję samorządu o łączeniu szpitali w spółkę?

Jak tłumaczą samorządowcy, celem łączenia szpitali w spółki jest przede wszystkim poprawa ich sytuacji finansowej, czyli zmniejszenie zadłużenia na skutek przejęcia przez urząd części zobowiązań finansowych danego szpitala.

Czytaj również: 8 mln oszczędził samorząd na połączeniu szpitali w spółki

Od 2012 skomercjalizowano siedem placówek medycznych w Trójmieście

I tak od 2012 roku w woj. pomorskim skomercjalizowano już większość szpitali, a w samym Trójmieście siedem placówek: Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Gdańsku (czerwiec 2012 r.), Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku (wrzesień 2012 r.), Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (październik 2012 r.), Copernicus Sp. z o.o. (wrzesień 2013 r.), w skład którego wchodzi dawny Szpital Wojewódzki i Szpital św. Wojciecha na Zaspie połączone w lipcu 2013 roku, a także Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o.o. (PCK Redłowo i Szpital św. Wincentego a Paulo) połączone w styczniu 2015 r.

Będą kolejne zmiany: WCO częścią Copernicusa

Samorząd Województwa Pomorskiego w planach ma teraz połączenie Wojewódzkiego Centrum Onkologii z Copernicusem. Spółka miałaby prowadzić działalność na bazie dwóch szpitali: im. Mikołaja Kopernika, św. Wojciecha na Zaspie oraz WCO w Gdańsku. Tym razem głównym celem połączenia ma być poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w leczeniu onkologicznym.

- WCO koncentruje się na diagnostyce i leczeniu ambulatoryjnym chorób nowotworowych i odgrywa kluczową rolę w systemie leczenia onkologicznego, ponieważ stanowi źródło pacjentów wyselekcjonowanych do dalszego leczenia - mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Ze względu na fakt, że szpitale marszałkowskie dysponują znacznym, niewykorzystanym potencjałem w zakresie dalszego leczenia onkologicznego, a świadczenia realizowane w ramach tzw. "Pakietu Onkologicznego" są nielimitowane, połączenie spółek zdecydowanie wpłynie na poprawę kondycji finansowej pomorskich szpitali pozostających własnością samorządu województwa pomorskiego.

Czytaj również:
Wojewódzkie Centrum Onkologii zostanie przekształcone w spółkę

Jak przekonuje samorząd, włączenie WCO do spółki Copernicus ma spowodować szybsze decyzje i przepływ pacjentów między szpitalami będącymi własnością Województwa Pomorskiego.

- Szpitale Spółki Copernicus PL dysponują bogatą ofertą medyczną obejmującą leczenie schorzeń o charakterze nowotworowym - mówi Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek i członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Także ich potencjał diagnostyczny w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej, endoskopowej i histopatologicznej stanowi o wysokiej jakości kwalifikacji chorych do leczenia onkologicznego.

Nowe oddziały i ośrodek leczenia raka piersi

Jak zapowiadają urzędnicy, po połączeniu spółek planowane jest utworzenie nowych oddziałów i ośrodków.

W miejscu obecnego III Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Wojciecha na Zaspie, liczącego 22 łóżka, powstać ma stacjonarny oddział onkologiczny. Służyłby pacjentom onkologicznym będącym w trakcie chemioterapii, a także wykorzystywany byłby w celach diagnostyki.

Dalej, istniejący III Oddział Chorób Wewnętrznych ze szpitala św. Wojciecha przeniesiony zostanie na IV piętro budynku przy ul. Powstańców Warszawskich (do dawnego Szpitala Kolejowego), gdzie obecnie jest oddział gastroenterologiczny. Nowo utworzony oddział liczyłby 30 łóżek internistycznych (o 8 więcej niż dotychczas).

Jedną z ważniejszych zmian ma być utworzenie wyspecjalizowanego ośrodka leczenia raka piersi na bazie Wojewódzkiego Centrum Onkologii (Breast Cancer Unit lub Breast Cancer Center).

- Placówki tego typu należą w Polsce do rzadkości, stanowią natomiast standard w Europie Zachodniej i USA. Oferują kompletny pakiet diagnostyki i leczenia raka piersi, na który składa się: pełna diagnostyka, leczenie zachowawcze, leczenie chirurgiczne oraz działania uzupełniające proces leczenia: rehabilitacja pooperacyjna, wsparcie psychologiczne i psychoonkologiczne - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Umowy pracowników bez zmian

Samorząd Województwa Pomorskiego zapewnia, że włączenie WCO w struktury Copernicusa nie spowoduje zwolnień ani zmian warunków pracy dla obecnego personelu. - Wszystkie stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę pozostaną niezmienne, w tym warunki pracy i płacy - uspokaja Hanna Zych-Cisoń.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

  • A słyszeliście kiedyś aby kościoły były zadłużone - nie bo grube miliony dostaje od państwa

    A szpitale musza sie przekształcać, co chwile sie słyszy ze zamkną, ze komornik wparuje.

    • 20 5

  • syf to mon

    • 4 1

  • ...Nie spowoduje zmian płacowych.... jak ni jak tak. Wszystkie dodatki zabrano pracownikom szpitala na Zaspie poza tym IIIo/internistyczny zostanie przeniesiony do Gdańska gdzie na Zaspie już teraz brakuje miejsc (łóżek) i na SOR ludzie czasem czekają po ... nie doba czy dwie a bywało 4-5. Życzę powodzenia cwaniaków z miasta i dużo zdrowia tym co muszą iść do szpitala na Zaspie.

    • 33 0

  • system

    To że chorzy są coraz bardziej poniewierani przez "służbę zdrowia"to nic.Ważne że SYSTEM działa:)

    • 17 0

  • kłamstwo (1)

    Pani Zych -Cisoń uspokajała pracowników, gdy łączono szpital wojewódzki i zaspę. Uspokajała, że nie będzie zwolnień i utrzymane zostaną dotychczasowe warunki pracy.
    APELUĘ, ABY NIE WIERZYĆ TYM KŁAMSTWOM.
    Arogancja władz spółki Copernicus jest niebotyczna. Prowadzą politykę degradacji jakości usług medycznych. Oferują żenujące kontrakty dla lekarzy specjalistów ( głównie internistów ) i odnoszą się z niebywałym lekceważeniem do ludzi. Obniżają pensje i zmuszają na przechodzenie na żenujące kontrakty. Ze spzitala Sw Wojciecha odeszło już sporo wykfalifikowanego personelu medycznego.
    Pani Marszałek, niech Pani swoim nazwiskiem nie firmuje tych kłamstw!!

    • 48 0

    • SUPER

      Mądrze ktos napisał,nie wolno wierzyć tym kłamcom jak to bedzie cudownie.Ta Zych-Cisoń to urodzona kłamczucha.Nam na Zaspie gruszki na wierzbie obiecywali a zrobili gnój.Za takie pensyjki jak oni maja to mozna być wystawioną tarczą do strzelania.Już niedługo nadejdzie wasz kres,niech was piekło pochłonie i spotka was samo zło za to co z ludzmi robicie.Ktos to wszystko notuje jak upodliliscie ludzi.Spieszycie sie bo wasz koniec nadchodzi chociż przy tym wybrzeżowym,platformiarskim społeczenstwie to nie wiadomo.

      • 11 0

  • obłuda

    Kiedy łaczono Wojewódzki szpital z Zaspą w środowisku medycznym mówiono, że Szpital na Zaspie w przyszłości ma być ,,umieralnią".Kiedy słyszę o tych zmianach to niestety potwierdza się że wszystko z góry dawno zaplanowano tylko ludziom dozuje się nowinki partiami.Każdy pacjent powie,że w chwili obecnej jak nie ma się znajomości lub pieniędzy to jest się na pozycji przegranej/może z małymi wyjątkami.Żałosny,zakłamany i egoistyczny kraj.

    • 29 0

  • Co Tańsze (w użyciu)?

    AK-47 czy M-16? Pora zrobić POPISowy porządek!

    • 6 0

  • głownie rak piersi?!

    a co innymi nowotworami?? WCO jest jedynym ośrodkiem na pomorzu, który prowadzi program białeczek szpikowych, gdzie teraz się leczyć jeśli państwo prezesostwo stwierdzi że to im się nie opłaca i skupi sie na raku piersi???? to jest chyba raczej ograniczanie dostępu do leczenia pacjentom a nie ułatwianie!

    • 21 1

  • zmiany

    Część lekarzy już się zwalnia z WCO, to znaczy na pewno się pogorszy.Parcelizacja powolna majątku wypracowanego przez wszystkich. WCO funkcjonowało bardzo dobrze, po połączeniu problemy dla pacjentów onkologicznych. Jeźeli chodzi o zmiany bez zmian, Pan główny księgowy z WCO informował personel medyczny zmianach płacowych na niekorzyść. Czy Pani MARSZAŁKA dotrzyma obietnic, na jak długo? .Poponuje aby obecny personel dobrze się przygotował do rozmów z UM. (Prawdę mówiąc niepotrzebnym i drogim urzędem którego należało by z restrukturyzowac, jeżeli chodzi o płace i ilości urzędników ) Bez przygotowania merytorycznego i prawniczego zostaniecie zjedzenia przez urzędników, których błędów NIK t nie rozliczy.

    życzę powodzenia w walce

    • 17 0

  • komercjalizacja WCO

    Szanowni Państwo
    Nie dawno wszedłem na stronę WCO i przerażenie mnie ogarnęło, gdy przeczytałem, że WCO proponuje pacjentom wykonywanie usług odpłatnych, diagnostycznych oraz leczniczych. Można za kasę wykonać TK lub MRI ( termin jest zaraz na drugi dzień ) lub zapłacić za chemioterapię!!
    Nasze władze doszły do wniosku, że zarabiać można już nawet na śmiertelnie chorych pacjentach!! To jest po prostu podłe, aby w onkologii proponować usługi komercyjne!!! Politycy, jesteście pozbawienie fundamentalnych zasad etyki !

    • 30 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane