• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejna zmiana w trójmiejskich szpitalach

Elżbieta Michalak
6 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wojewódzkie Centrum Onkologii będzie już ósmą placówką medyczną przekształconą przez Zarząd Województwa Pomorskiego w spółkę.  Wojewódzkie Centrum Onkologii będzie już ósmą placówką medyczną przekształconą przez Zarząd Województwa Pomorskiego w spółkę.

W 2012 roku w Trójmieście rozpoczął się proces przekształceń szpitali w spółki. Samorząd Województwa Pomorskiego skomercjalizował już siedem placówek. Teraz zamierza przyłączyć do spółki Copernicus także Wojewódzkie Centrum Onkologii.



Jak oceniasz decyzję samorządu o łączeniu szpitali w spółkę?

Jak tłumaczą samorządowcy, celem łączenia szpitali w spółki jest przede wszystkim poprawa ich sytuacji finansowej, czyli zmniejszenie zadłużenia na skutek przejęcia przez urząd części zobowiązań finansowych danego szpitala.

Czytaj również: 8 mln oszczędził samorząd na połączeniu szpitali w spółki

Od 2012 skomercjalizowano siedem placówek medycznych w Trójmieście

I tak od 2012 roku w woj. pomorskim skomercjalizowano już większość szpitali, a w samym Trójmieście siedem placówek: Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Gdańsku (czerwiec 2012 r.), Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku (wrzesień 2012 r.), Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (październik 2012 r.), Copernicus Sp. z o.o. (wrzesień 2013 r.), w skład którego wchodzi dawny Szpital Wojewódzki i Szpital św. Wojciecha na Zaspie połączone w lipcu 2013 roku, a także Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o.o. (PCK Redłowo i Szpital św. Wincentego a Paulo) połączone w styczniu 2015 r.

Będą kolejne zmiany: WCO częścią Copernicusa

Samorząd Województwa Pomorskiego w planach ma teraz połączenie Wojewódzkiego Centrum Onkologii z Copernicusem. Spółka miałaby prowadzić działalność na bazie dwóch szpitali: im. Mikołaja Kopernika, św. Wojciecha na Zaspie oraz WCO w Gdańsku. Tym razem głównym celem połączenia ma być poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w leczeniu onkologicznym.

- WCO koncentruje się na diagnostyce i leczeniu ambulatoryjnym chorób nowotworowych i odgrywa kluczową rolę w systemie leczenia onkologicznego, ponieważ stanowi źródło pacjentów wyselekcjonowanych do dalszego leczenia - mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Ze względu na fakt, że szpitale marszałkowskie dysponują znacznym, niewykorzystanym potencjałem w zakresie dalszego leczenia onkologicznego, a świadczenia realizowane w ramach tzw. "Pakietu Onkologicznego" są nielimitowane, połączenie spółek zdecydowanie wpłynie na poprawę kondycji finansowej pomorskich szpitali pozostających własnością samorządu województwa pomorskiego.

Czytaj również:
Wojewódzkie Centrum Onkologii zostanie przekształcone w spółkę

Jak przekonuje samorząd, włączenie WCO do spółki Copernicus ma spowodować szybsze decyzje i przepływ pacjentów między szpitalami będącymi własnością Województwa Pomorskiego.

- Szpitale Spółki Copernicus PL dysponują bogatą ofertą medyczną obejmującą leczenie schorzeń o charakterze nowotworowym - mówi Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek i członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Także ich potencjał diagnostyczny w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej, endoskopowej i histopatologicznej stanowi o wysokiej jakości kwalifikacji chorych do leczenia onkologicznego.

Nowe oddziały i ośrodek leczenia raka piersi

Jak zapowiadają urzędnicy, po połączeniu spółek planowane jest utworzenie nowych oddziałów i ośrodków.

W miejscu obecnego III Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Wojciecha na Zaspie, liczącego 22 łóżka, powstać ma stacjonarny oddział onkologiczny. Służyłby pacjentom onkologicznym będącym w trakcie chemioterapii, a także wykorzystywany byłby w celach diagnostyki.

Dalej, istniejący III Oddział Chorób Wewnętrznych ze szpitala św. Wojciecha przeniesiony zostanie na IV piętro budynku przy ul. Powstańców Warszawskich (do dawnego Szpitala Kolejowego), gdzie obecnie jest oddział gastroenterologiczny. Nowo utworzony oddział liczyłby 30 łóżek internistycznych (o 8 więcej niż dotychczas).

Jedną z ważniejszych zmian ma być utworzenie wyspecjalizowanego ośrodka leczenia raka piersi na bazie Wojewódzkiego Centrum Onkologii (Breast Cancer Unit lub Breast Cancer Center).

- Placówki tego typu należą w Polsce do rzadkości, stanowią natomiast standard w Europie Zachodniej i USA. Oferują kompletny pakiet diagnostyki i leczenia raka piersi, na który składa się: pełna diagnostyka, leczenie zachowawcze, leczenie chirurgiczne oraz działania uzupełniające proces leczenia: rehabilitacja pooperacyjna, wsparcie psychologiczne i psychoonkologiczne - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Umowy pracowników bez zmian

Samorząd Województwa Pomorskiego zapewnia, że włączenie WCO w struktury Copernicusa nie spowoduje zwolnień ani zmian warunków pracy dla obecnego personelu. - Wszystkie stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę pozostaną niezmienne, w tym warunki pracy i płacy - uspokaja Hanna Zych-Cisoń.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

  • Kłamcy (2)

    Komu to połączenie wyszło na dobre? Pani marszałek która i tak korzysta wszędzie bez kolejek? Prezesom na pewno. Pacjentom wyszło bokiem i personelowi również. Piszą nieobiektywne pierdy, nikt rzetelnie nie chce opisać tego syfu co się teraz dzieje bo jest zmowa dziennikarsko - marszałkowska. Kolesiostwo, pacjent zło konieczne, pseudooszczędności których nie ma, ale media piszą!

    • 34 1

    • Kłamcy do potęgi entej IIIII (1)

      Pseudo oszczędności- niech podadzą dokładnie skąd się one wzięły. Jak na razie dzięki SZPITALOWI NA ZASPIE pseudo Coprnicus reguluje swoje długi i spłaca zasądzone odszkodowanie dla Szwedki. Prawdę piszą przedmówcy -jak na razie jest totalna dezorganizacja-kolesiostwo-kumoterstwo połączone z U . Marszałkowskim . Pod przykrywką pozornego dobra pacjenta niszczy się Trójmiejskie Szpitale. Rozgonić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji włącznie z całą kliką z U. Marszałkowskiego iDepartamentu Zdrowia. Nie wspomnę o pseudo ekspercie od służby zdrowia kłamczuchy zych cisoń. Tam trzeba szukać oszczędności- wybory niedługo.

      • 20 1

      • Ano właśnie.

        Koniecznie chcą zdążyć przed wyborami, żeby namieszać, "podzielić" fuchy wśród kolesiów i zrobić takie kontrakty, żeby odwołani dostali setki tysięcy odszkodowania.
        Wszystko oczywiście z myślą o pacjentach. A tak naprawdę to cały urząd marszałkowski ze strukiem ma nas głęboko w kiszce stolcowej. To tyle w temacie!

        • 12 0

  • a ja niestety jestem pacjentem WCO

    strach się bać co będzie.....już teraz leczenie onkologiczne jest koszmarnym przeżyciem. Pacjent jest dokładnie sponiewierany jak przejdzie "procedury". Jest sponiewierany przez księżniczki w rejestracji, godzinami czekając w kolejce. Właściwie od momentu zdiagnozowania daje nam się odczuć, że leczenie raka to strata pieniędzy!

    • 20 5

  • Haaalooo! Jakie połączenie????? (1)

    To było przejęcie nie połączenie a p r z e j ę c i e !

    • 18 1

    • dno

      Szpital Copernicus wszystkich wchłania ludzi,szpitale i są to ich poddani.Decydenci selekcjonują ludzi,ci np.z Zaspy to głupcy,gorszy sort ludzi.Kto do tego dopuscił zeby tak poniewierano,upodlano ,mobbingowano ludzi?Zaspa musi harowac na odszkodowania jakie Copernicus musi płacic pacjentom za swoje wpadki.To jest wysoce naganne.Przyszła taka banda z Malborka która niejaki K.W przywlókł i obsadzają stołki swoimi,rodzinami,kolesiami.Granda,dlaczego nikt sie tym nie interesuje?Gdzie te różne instytucje które nam na Zaspie kiedyś ciągle coś szukali?Czy to kraj bezprawia,kłamców,cwaniaków i złodziei

      • 9 0

  • Marszałek uspokaja (1)

    Jako lekarz apeluję do Koleżanek i Kolegów z WCO- NIE WIERZCIE PANI ZYCH-CISOŃ, to co mówi jest kłamstwem. Po roku od przekształceniu Zaspy w spółkę nastąpiły redukcje pensji i wymuszanie kontraktów, w których to umowach zawarte są zapisy o limitach finansowych na badania laboratoryjne!! Po przekroczeniu limitów lekarz partycypuje w kosztach badań! Musicie w negocjacjach być stanowczy i nie dać się zastraszać. Prezesi Copernicusa stosują metody zastraszania. Z pozycji wyższości traktują ludzi jak potencjalnych najemników.
    Bądźcie zdeterminowani i nie pozwólcie na lekceważące warunki pracy i płacy!! To leży również w interesie pacjentów.

    • 44 1

    • mega klamczucha Haneczka

      nie wierzcie w ani jedno jej słowo, pensje na Zaspie szybują w dół, kontrakty żenujące, wielki bajzel i rządy osób niekompetentnych, kolesiostwo kwitnie. Trzymasz palec... jedziesz, jesteś osobą inteligentną.... nie jedziesz.....

      • 19 0

  • W Kopernicusie w ramach prywatyzacji

    obcieto pracownikom pensje i zabrano dodatki. Ot i usprawnienie. Prywaciarz dla zyskòw zawsze bedzie ciał koszta i pensje. Czy dziennikarz badał ten temat czy tylko pił kawe w gabinecie prezesa?

    • 18 0

  • W Copernicusie nie leczy się ludzi

    tam maja zarabiać prezesi. Szpital ma przynosić zyski więc tnie sie pensje lekarzom i farmaceurom, piekegniarkom i zewnetrznemu personelowi. Niedługo przed wejsciem szpitala na Zaspie pojawi sie płatny parking. Ktoś z otoczenia prezesunia musi sobie na krzywdzie ludzkiej zarobić

    • 20 0

  • Dlaczego zabrano dodatki za specjalistyczne czynności?

    Czy nagle okazało się że jest to teraz już bezpieczne czy zdrowie pracowników nie ma dla Prezesów żadnego znaczenia?

    My skrzywdzeni uczciwi pracownicy mamy nadzieję że prezesi stana sie naszymi pacjentani. Tyle chorób wokòł panuje, tyle możliwości. A na oddziale nie będzie już prezesa, będzie warzywo z numerkiem na ręku. Do zobaczenia wkrótce

    • 16 0

  • Sawicka, mendo

    Jak to było? Lody w ochronie zdrowia będą robione. Isn' t it?

    • 9 0

  • ...gdzie są pielęgniarki z chirurgii kobiecej na Zaspie? gdzie ten oddział? NIMA! Darmo nie chcieli pracować i tak powinni wszyscy zrobić. Tu już nawet nie ma co gadać o etyce bo Copernicus jej dawno nie ma.

    • 16 0

  • Przeksztalcenia szpitaliw spolke

    To wszystko stolec prawda zeby porawic kondycje szpitali majatek szpitali kupiony z naszych skaldek pojdzie w prywatne łapy i bedziemy placic slono .Likwidacj\a nfz sprawi ze szpitale beda padac i zrobia platne uslugi medyczne.Czyli tak jak powiedziala sawicka przy braniu łapowki powinni powywieszac tych s*******ow z po zaczynajac od menela tuska .Jakie prawo pozwala oddawac majatek narodowy w rece prywatne????

    • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane