• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy ulubiona muzyka działa przeciwbólowo? Sprawdzi to gdański naukowiec

Ewa Palińska
22 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Krzysztof Basiński zamierza  przetestować hipotezę, zgodnie z którą muzyka odpowiadająca preferencjom pacjenta będzie silniej oddziaływała przeciwbólowo niż muzyka z nimi niezgodna. Krzysztof Basiński zamierza  przetestować hipotezę, zgodnie z którą muzyka odpowiadająca preferencjom pacjenta będzie silniej oddziaływała przeciwbólowo niż muzyka z nimi niezgodna.

Krzysztof Basiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpocznie niebawem badania nad zjawiskiem analgezji muzycznej, a więc łagodzenia bólu za pomocą dźwięków. Jeśli eksperyment się powiedzie, zjawisko to może znaleźć zastosowanie m.in. w stomatologii.



Myślisz, że muzyka może wpływać na stopień odczuwania bólu?

Naukowcy nieustannie poszukują metod łagodzenia bólu, często sięgając po środki pozafarmakologiczne, w tym dość niekonwencjonalne, jak np. muzyka. Już w latach 60. XX wieku amerykańscy uczeni udowodnili, że pacjenci gabinetów stomatologicznych, którzy w trakcie wykonywania zabiegów słuchali ulubionej muzyki, odczuwali mniejszy ból niż osoby, które muzyki nie słuchały.

Muzyka łagodzi ból zęba?

- W piśmie "Science" ukazał się opis badań, które przeprowadzono na 5 tys. osób - pacjentach stomatologicznych - mówi Krzysztof Basiński, psycholog i muzyk z Zakładu Badań nad Jakością Życia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pacjenci, którzy w czasie różnych zabiegów stomatologicznych słuchali muzyki, później deklarowali, że bolało ich trochę mniej niż tych, którzy tej muzyki nie słuchali. To była pierwsza wskazówka, że coś może być na rzeczy i że takie badania warto pogłębić.
Późniejsze badania naukowe, podejmowane w celu określenia siły oddziaływania muzycznej analgezji oraz wyjaśnienia przyczyn występowania takiego zjawiska, dawały jednak sprzeczne wyniki. Część badań dowodziła istotnego spadku doznań bólowych podczas słuchania muzyki zarówno w warunkach szpitalnych, np. w okresie pooperacyjnym, u osób chorujących na nowotwory bądź cierpiących na bóle przewlekłe, jak i podczas zabiegów laboratoryjnych. Inni naukowcy dochodzili do wniosku, jakoby słuchanie muzyki nie miało większego znaczenia bądź wpływało w stopniu porównywalnym z innymi oddziaływaniami, np. słuchaniem szumów, odgłosów natury, czy rozwiązywaniem zadań matematycznych.

- Istotą problemu może być nie to, czy muzykę słychać, czy też nie, ale jaka jest to muzyka. Ludzie mają różne preferencje muzyczne, przez co każdy człowiek inaczej reaguje na konkretny styl, rodzaj czy gatunek - mówi Basiński.
Gust muzyczny, a odczuwanie bólu

Gdański badacz zamierza zatem zbadać nie tylko wpływ samej muzyki na zminimalizowanie uczucia bólu, ale przede wszystkim wpływ indywidualnych gustów na zjawisko muzycznej analgezji.

- Jednym z możliwych zastosowań jest opracowanie algorytmów rekomendujących muzykę o optymalnym działaniu analgetycznym u pacjentów cierpiących na ból przewlekły. Tego typu algorytmy już działają w serwisach streamingowych, np. w Spotify, Tidal, czy Apple Music, jednak są skierowane do zdrowych osób - wyjaśnia Basiński.
Projekt sfinansuje Narodowe Centrum Nauki, a badanie zostanie przeprowadzone na grupie stu zdrowych ochotników.

- Badanie ma na celu zweryfikowanie hipotezy, że najlepiej na ból działa muzyka zgodna z indywidualnymi preferencjami badanego. Nie spodziewamy się, że jeden konkretny gatunek odegra tu kluczową rolę- będzie to raczej uzależnione od indywidualnych gustów. Może się też się okazać, że jest dokładnie na odwrót. Gdybyśmy wiedzieli, to nie trzeba by było prowadzić badań - wyjaśnia Basiński.- Zestaw bodźców muzycznych, jaki zaprezentowany zostanie badanej grupie, pochodzi z innych badań nad preferencjami muzycznymi. W badaniach tych autorzy wykorzystali zestaw ok. 100 utworów w zróżnicowanej stylistyce, do których wykupili prawa autorskie. Mamy więc pewność, że badani nie słyszeli tej muzyki wcześniej, gdyż po prostu nie była ona nigdzie opublikowana- dodaje.
W trakcie stymulacji bólowej badani będą musieli określić natężenie odczuwanego bólu oraz to, w jakim stopniu podoba im się słyszana muzyka. Oprócz tego, pomiędzy próbami eksperymentalnymi, przeprowadzony będzie pomiar podstawowych parametrów fizjologicznych (tętno, ciśnienie krwi) oraz psychologicznych (nastrój, poziom koncentracji uwagi).

- Uczestnicy zostaną również przebadani za pomocą kwestionariuszy oceniających osobowość oraz natężenie lęku, gdyż te zmienne mogą wpływać na odczuwanie bólu- zdradza Krzysztof Basiński.
Kto może wziąć udział w badaniach?

- Zależy mi na jak największej reprezentatywności badanej grupy, dlatego niedługo ogłoszenia o naborze do udziału w badaniach pojawią się w mediach. W chwili obecnej można zgłaszać się bezpośrednio do mnie - mówi Basiński.
Badania mają zostać przeprowadzone wiosną przyszłego roku. Wstępne wyniki poznamy jesienią.

Miejsca

Opinie (32)

  • Znany eksperyment w którym w głos dzwonka telefonu wmiksowano płacz niemowlaka. (2)

    W efekcie u kobiet powiększały się piersi.

    • 3 0

    • a u facetów.... (1)

      • 1 0

      • Kurczenie się jąder

        • 1 0

  • nie ma to jak wywarzać dawno otwarte drzwi i robić z tego naukową sensację ;)

    • 3 0

  • Pani Ewo, to zalezy jakiego rodzaju bol glowy. (4)

    Czasem przychodzi tak silny ze az wymiotowac sie chce. Trwa ze dwa do trzech dni i nagle jak za wylaczeniem swiatla sam ustaje. Wtedy musi byc zupelna cisza i kompletnie ciemno w pokoju. Zadnej muzyki. Przy lekkich bolach to lekka muzyka klasyczna (nie Wagner, Beethoven czy Brahms) lub takze zwyczajna ale cichutko i glosniki z daleka od siebie. To jest wazne. Najlepiej z drugiej strony pokoju albo nawet z innego pomieszczenia w mieszkaniu. Jesli mieszka sie sam oczywiscie. Na pewno nie mozna stosowac sluchawek na uszy. Ucisk sluchawek na glowe pogarsza jeszcze sytuacje....

    • 2 2

    • To jest migrena..

      • 1 0

    • to zależy od indywidualnej wrażliwości na muzykę... (2)

      przynajmniej takie jest moje zdanie ;) Mnie na lekki ból głowy pomagają wolne części z sonat Beethovena, na silniejsze bóle - fugi Bacha, żeby wywijasami zająć umysł i odwrócić uwagę mózgu od bólu. Na silny ból brzucha coś cięższego, np. III Symfonia c-moll "Organowa", Op. 78 Camille'a Saint-Saënsa. Na bezsenność niezawodne Wariacje Goldbergowskie - to niestety należy zaliczyć na minus, bo nawet na koncertach padam nie później, niż przy trzeciej ;) Pozdrawiam :)

      • 0 0

      • "Dziekuje ci Ewo" (1)

        O tych kompozytorach to mialem na mysli cos ciezszego jak 5 Beethovena lub 4 Brahmsa. Z nimi to bol glowy raczej sie wzmocni. Ale Saint-Saëns Organowa z Bostonska Orkiestra pod Charlesem Munchem (pierwsze dwa fragmenty) sprobuje zastosowac.

        • 2 0

        • Daj znać...

          ...jaki będzie efekt ;)

          • 0 0

  • Chętnie się zgłoszę, często boli mnie głowa, więc myślę że możecie badać na mnie tą metodę :p

    • 0 0

  • Szkoda, że NCN nie daj grantów na projekty, które w założeniu mają poprawić jakość życia, a nie tylko ją badać. Do tego liczą się nazwiska profesorów itd. oraz wyższość formy nad treścią. Przerażające jest, że psychologowie wkraczają do wszystkich dziedzin życia ze sztuką, architekturą włącznie. Wiadomo od dawna, że ulubiona muzyka ma działanie terapeutyczne. Jedni preferują np. basy, inni soprany, skrzypce czy wiolonczelę i co się z tym wiąże, różne częstotliwości. Ta dyscyplina jest przesadnie promowana kosztem innych.

    • 1 0

  • nepotyzm

    A czy to nie jest synek jednego z doktorów z GUMed?
    Studia skonczył w 2011 z raczej kiepskim wynikiem i pracy nie mogł znaleźć to go zatrudnili.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania densytometryczne

badania, konsultacje

Najczęściej czytane