Wiadomości

Zwykłe przemęczenie czy anemia? Objawy i leczenie niedokrwistości

Anemia jest dość uciążliwym schorzeniem, które bardzo łatwo pomylić właśnie ze zwykłym przemęczeniem.
Anemia jest dość uciążliwym schorzeniem, które bardzo łatwo pomylić właśnie ze zwykłym przemęczeniem. fot. 123rf.com

Chroniczne zmęczenie, ospałość, blada cera, bóle głowy i problemy z koncentracją to jedne z najczęstszych objawów anemii, czyli niedokrwistości. Jest ona dość uciążliwym schorzeniem, które bardzo łatwo pomylić właśnie ze zwykłym przemęczeniem. Jednak zaobserwowanie już niektórych symptomów powinno skłonić do wykonania badań i podjęcia leczenia, gdyż anemia może być groźna dla zdrowia.Czy miałeś kiedykolwiek anemię?

tak, praktycznie cały czas mam 31%
tak, muszę regularnie robić badania, bo mam tendecję do anemii 26%
tak, ale dawno temu 12%
nie wiem 15%
nie, nigdy 16%
zakończona Łącznie głosów: 352
- Anemię można rozpoznać u pacjenta m.in. po występującej bladości skóry, spojówek i śluzówek czy przewlekłym, nadmiernym zmęczeniu. Chorzy niejednokrotnie skarżą się na nadmiernie wypadające włosy i łamliwe paznokcie, a także towarzyszą im często kołatania serca, bóle głowy czy brak apetytu - mówi dietetyk Magdalena Oleś z Poradni Dietetycznej Slimfood.
Niedokrwistość, która jest potocznie nazywana anemią, jest patologicznym stanem w naszym organizmie, który odznacza się zmniejszonym stężeniem hemoglobiny, mniejszą ilością erytrocytów, a także zaniżoną wartością hematokrytu, czyli wskaźnika, który określa stosunek erytrocytów do objętości krwi.

Wystąpienie powyższych oznak prowadzi do zmniejszenia zdolności krwi do transportu tlenu i jednocześnie natlenowania tkanek czy narządów.

Anemię dzieli się na łagodną, umiarkowaną, ciężką i zagrażającą życiu. Zakwalifikowanie anemii do konkretnej grupy jest uzależnione od nasilenia. Łagodna anemia charakteryzuje się stężeniem hemoglobiny w przedziale 10 a 12 g/dl w przypadku kobiet lub 13,5 w przypadku mężczyzn, umiarkowaną odznaczającą się poziomem hemoglobiny w zakresie pomiędzy 8 a 9,9 g/dl. Niedokrwistość ciężka jest w momencie, kiedy stężenie wynosi od 6,5 do 7,9 g/dl, a o zagrożeniu życia możemy mówić w momencie, kiedy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 6,5 g/dl.

Chroniczne zmęczenie, ospałość, blada cera, bóle głowy i problemy z koncentracją to jedne z najczęstszych objawów anemii, czyli niedokrwistości.
Chroniczne zmęczenie, ospałość, blada cera, bóle głowy i problemy z koncentracją to jedne z najczęstszych objawów anemii, czyli niedokrwistości. fot. 123rf.com

FerrytynaOprócz hemoglobiny, jednym z wyznaczników, które mogą nam zasugerować obecność anemii jest ferrytyna, która magazynuje zapasy żelaza.

- Ferrytyna to białko znajdujące się w komórkach organizmu: mięśniach, szpiku kostnym, śledzionie, wątrobie. Ferrytyna jest jednym z podstawowych badań w przypadku podejrzenia anemii. Warto ją zlecieć u osób, które mają niski poziom hemoglobiny lub gdy poziom hemoglobiny jest w dolnych granicach normy. Zdarzają się osoby, u których hemoglobina, żelazo są w normie, a pacjent jest bardzo osłabiony, wówczas warto zlecić dodatkowe badanie, jakim jest ferrytyna. Jeśli poziom ferrytyny jest niski, zaleca się wprowadzenie suplementacji żelazem - mówi dietetyk Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Dietetyki.
Do anemii prowadzą niedobory witaminy B12, C oraz niedobory kwasu foliowego. Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.

- Najlepiej przyswajalną formą żelaza jest żelazo hemowe. Występuje ono w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wołowina czy cielęcina. Szczególnie bogata w żelazo jest wątróbka. Zasobne w żelazo są również takie produkty jak biała fasola, soczewica, morele suszone czy pestki dyni. Należy jednak pamiętać, aby jadać te produkty z dodatkiem witaminy C - świetnym połączeniem może być obiad przygotowany z nasion roślin strączkowych z dodatkiem warzyw, takich jak papryka czerwona czy natka pietruszki. Pestki dyni warto jeść w towarzystwie bogatego w kwas askorbinowy owocu, np. pomarańczy - sugeruje Magdalena Oleś.
Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.
Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki. fot. 123rf.com

Anemia wynikająca z niedoboru witaminy B12- Anemia wynikająca z niedoboru witaminy B12 jest nazywana niedokrwistością megaloblastyczną. Witamina B12 niezbędna jest do prawidłowej syntezy DNA, a zaburzenia prowadzą do nieprawidłowego wzrostu i zmniejszonej ilości erytrocytów - podkreśla Dominika Dietrich.
Produkty bogate w witaminę B 12: jajka, mięso, ryby, podroby.

Anemia wynikająca z niedoboru witaminy CPokarmy bogate w witaminę C poprawiają wchłaniane żelaza trzy- lub czterokrotnie. Znajdziemy je w natce pietruszki, czarnej porzeczce, papryce czerwonej.

Anemia wynikająca z niedoboru kwasu foliowegoPokarmy bogate w kwas foliowy: brokuły, fasola, kapusta biała, szparagi.

Najważniejsze jest zapobieganieO czym należy pamiętać, komponując swoje codzienne menu, aby uchronić się przed anemią - sugeruje dietetyk Dominika Dietrich:

1. Żywność powinna być urozmaicona.
2. Naturalna, jak najmniej przetworzona żywność zawiera więcej składników mineralnych. Przykładowo chleb razowy jest bogatszy w żelazo niż zwykły chleb pszenny.
3. Dieta powinna być bogata w świeże warzywa, szczególnie warto zwrócić uwagę na warzywa zielone, gdyż to one zawierają najwięcej kwasu foliowego, także są źródłem witaminy C.
4. Warto wprowadzać świeże soki lub koktajle. Nie powinno w nich zabraknąć produktów takich jak: buraki, jarmuż, szpinak, oraz produktów zawierających witaminę C.


Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki.
Wprowadzając do jadłospisu produkty, które zawierają kwas foliowy oraz witaminy C oraz B12, możemy zapobiec powstaniu anemii lub poprawić wyniki. fot. 123rf.com
Jedną z najlepszych dróg rozpoznania anemii są regularne badania. W przypadku osób, które nie mają skłonności do niedokrwistości, wystarczą badania morfologii krwi raz na dwa lub trzy lata.

Oprócz tego, chcąc uchronić się przed anemią, powinniśmy przestrzegać zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

- Aby pozbyć się anemii konieczne jest przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny. W tym celu należy udać się do odpowiedniego specjalisty. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej dziennej podaży żelaza w diecie. Zapotrzebowanie na ten mikroelement zależy przede wszystkim od płci i wieku. Pomóc może również odpowiednie komponowanie posiłków - łączenie źródeł żelaza niehemowego z witaminą C, unikanie nadmiernej podaży kwasu fitynowego, unikanie picia do posiłków kawy i czarnej herbaty, które utrudniają wchłanianie tego pierwiastka - mówi Magdalena Oleś.
Pojawienie się niepokojących objawów powinno być bodźcem do wykonania badań i wizyty u lekarza.

Opinie (29) 10 zablokowanych

 • Hemowałbym (2)

  :))

  • 7 6

  • (1)

   pewnie ciężko Ci się czytało art. z jedną ręką zajętą

   • 1 1

   • Nie mierz wszystkich swoją miarą..

    • 0 1

 • dużo mięsa w diecie i przechodzi. to żródło witamin! (3)

  • 9 15

  • I wtedy masz duże stęzenie kwasu moczowego, co rozwala nerki. (1)

   • 2 1

   • A ziemia jest płaska i żyliśmy razem z dinozaurami

    Dieta zawodnika (poziom world class): 6x250 gram pierś z indyka, z rozwalonymi nerkami nie mógłby latami trenować i osiągać takich wyników.
    Kwas moczowy powyżej normy może oznaczać jedną z wielu chorób i dopiero wtedy, jeśli są przesłanki zaleca się (jako wspomaganie leczenia) dietę ubogą we fruktozę, sód czy puryny (czyli mięso owszem, ale także np. rośliny strączkowe).
    Typowy Janusz zjada 15 razy więcej sodu niż potrzeba, do tego worek cukrów prostych a potem obwini o wszystko niedzielny schaboszczak (może ze 100g mięcha w dodatku podłej jakości).

    • 0 1

  • Wątroba, krwista wołowina, ot co

   Wystarczy 3 razy w tygodniu, do tego raz drób, dwa razy ryby i jeden dzień lekki. Nic złego się nie stanie, a Fe odbuduje. Do tego jakże smacznie!

   • 1 0

 • Faktycznie pani z obrazka wygląda tak mizernie (2)

  chudziutka, bledziutka, włosy szare i rzadkie, pierś zapadnięta... A nie, ten obrazek to chyba do innego artykułu miał być.

  • 20 4

  • Niezła sztuka!

   • 0 0

  • Zdjecie jest tylko ilustracyjne.

   Ale anemicy z zewnatrz moga wygladac zupelnie zdrowo i nie poznal bys ze cierpia. Tylko lekarz i ich wlasne samopoczucie to stwierdza.

   • 2 0

 • Mam anemię wiele lat, hemoglobina waha się w okolicach 7- 8, (4)

  nie czuję zmęczenia (sporadycznie, normalnie,ale nie przewlekle), ani senności,
  dużo pracuję, dom, dzieci, pies- dużo chodzimy z psem.
  Lekarz mówi, że organizm się zaadoptował. (ale jest bardzo wrażliwa na punkcie anemii).
  Biorę żelazo, wit.B 12, ale mam krwotoczne miesiączki- także to leczę, często u ginekologa, nie ma efektów, nie raz byłam w szpitalu z tego powodu (przyjmuję hormony, leki typu Exacyl - bez efektu).
  Niestety, na widok mięsa mnie odrzuca, bez ideologii, po prostu nie mogę jeść.
  Przerzucę się na wino :-)

  • 7 3

  • Beata vel Krystyna ze Skarszew (1)

   vel Ewa, Agata, Facetka na Rowerze, Wrzeszcz_Anka itp. czyli Forum Radunia.
   Szpilek nie trolluj!

   • 1 4

   • żaden Szpilek :-/ -- Beata

    • 0 1

  • Alkoholem nie lecz sie. Co ty?

   Czerwone soki. Moim ulubionym jest Blackcurrant Juice. Takze wplywa swietnie na trawienie i odtluszczanie przewodu pokarmowego.

   • 1 0

  • może warto pić krwawnik , u mnie pomagał na tę dolegliwość

   • 0 0

 • anemia (1)

  anemia może też być przy stanie zapalnym żołądka i jelit. Wtedy żelazo się nie wchłania ani inne witaminy, a w takim przypadku ani witaminy ani zdrowe odżywianie nie pomogą niestety. Potrzebne są wtedy inne badania (gastroskopia kolonoskopia ) oraz leki zapobiegające powstaniu stanowi zapalnemu.

  • 6 0

  • Zgadza sie, tak bylo w moim przypadku. Po 15 latach chodzenia po lekarzach znalazl sie jeden z powolania.

   Suplementacja tylko w zastrzykach, odpowiednia dieta i probiotyki. Debitur, Sanprobi Barrier pomaga.

   • 1 0

 • (1)

  anemia podobnie do depresji to poważne przewlekłe choroby, które tylko z pozoru wydają się błahe bo kojarzą się ze ogólnym złym samopoczuciem

  • 18 0

  • lekarze reagują dużym zaangażowaniem, gdy stwierdzają anemię, może to dobrze- pełna diagnostyka.

   • 4 2

 • (2)

  Chętnie przeprowadzę moją autorską terapię. Kontakt do wiadomości redakcji.

  • 1 5

  • (1)

   Więcej fitnesu, ćwiczeń i mniej jedzenia. Wszyscy się odchudzają jak w jakimś amoku. Trzeba skubać słoninkę, stejki szamać, warzywka jeść ochoczo. A nie jakieś mikroskopijne porcyjki jak jakaś gwiazda choliłudu co leży i pachnie.

   • 4 2

   • Holiłudu , jak juz piszesz.

    • 1 0

 • Już widze jak lekarze dają zlecenia na badania. A do specjalisty, to się czeka miesiącami, do niektórych latami. (3)

  • 10 8

  • u mnie wykryto poważną anemię podczas okresowych z pracy

   ale też musiałam się upomnieć - nie mają prawa odmówić, a powinny takie badania być z automatu

   • 4 0

  • Niektórzy dają bez proszenia i ociągania.

   Zwłaszcza, jeśli już wiedzą, że od zawsze jesteś w grupie ryzyka, a po drodze - nie daj bób - doszła kolejna składowa podkręcająca pakiet :/
   Ale generalnie rzeczywiście trzeba mieć końskie zdrowie, żeby leczyć się w tym limitowanym kraju.

   • 3 0

  • a mój doktor rodzinny to mnie cisnął, bym, co roku robiął badania kontrolne

   zmuszał wręcz, ciągle wypisywał i przedłużał ważność skierowań
   teraz już odszedł do innej placówki.

   • 2 0

 • Mam wszystkie objawy, a wyniki książkowe

  • 0 0

 • Rok temu trafiłem do szpitala na zaspie z hemoglobiną 5,5 g/dl. , po przetoczeniu krwi mam do dziś hemoglobinę na poziomie 11 g/dl-każdego dnia jem pęczek pietruszki i pije sok z buraków,polecam tez żelazo ( sorbifer durules )

  • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane