• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zespół cieśni nadgarstka: jak zapobiegać, jak leczyć?

Ilona Raczyńska
26 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania.

Nieprzyjemne mrowienie dłoni, skurcze w trakcie pracy, drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu, problemy z chwytaniem, a w efekcie upuszczanie przedmiotów. Takie objawy mogą być przyczyną przewlekłej dolegliwości - zespołu cieśni nadgarstka, czyli CTS.Czy podczas pracy miewasz bóle w okolicach nadgarstka?

- Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn - mówi Marcin Goczewski, specjalista USG z przychodni Sono-Expert. - Predysponowane do występowania objawów chorobowych są osoby pracujące na komputerze, piszące, grające na instrumentach muzycznych.

Tu znajdziesz trójmiejskie gabinety chirurgiczne.

Ta choroba cywilizacyjna powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy lub jego nadmiernego rozciągania. Wskutek powtarzalnych ruchów ręki, np. podczas pracy fizycznej lub przy komputerze, dochodzi do zmian chorobowych i przeciążeniowych, a w konsekwencji do ucisku na nerw i jego dysfunkcji.

- Powoduje to wystąpienie objawów klinicznych: drętwienia palców zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy (kciuk, wskaziciel, palec środkowy i połowa palca serdecznego), dolegliwości bólowych ręki często promieniujących na przedramię - mówi Jarosław Kabuła, ortopeda, chirurg ręki z Rehasport Clinic. - Za charakterystyczne dla tego zespołu uważa się incydenty bólowe pojawiające się w nocy lub bardzo wczesnym rankiem, uniemożliwiające osobie chorej wysypanie się. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do obniżenia czucia na opuszkach palców, co upośledza chwyty precyzyjne - trudno pozapinać guziki koszuli, zebrać drobne z lady, nawlec igłę. Spada także wydolność mięśni ręki (kłopoty z dłuższą pracą precyzyjną, np. obieranie ziemniaków, dłuższa rozmowa przez telefon - konieczność przekładania przedmiotu z ręki do ręki, opuszczania kończyny w dół). Zazwyczaj dopiero w zaawansowanych postaciach dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka i upośledzenia jego opozycji.

Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka mogą być także sytuacje zatrzymujące wodę w organizmie, prowadzące do obrzęków, np. ciąża, menopauza, niedoczynność tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.

Jeśli objawy trwają od dłuższego czasu i są bardzo dokuczliwe, a badania potwierdzą postępujące zmiany chorobowe, wówczas chirurg przeprowadza operację otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

-Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka, aby przez to zmniejszyć ucisk na nerw - tłumaczy Jarosław Jankowski, specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii Clinica Medica, gdzie takich zabiegów wykonuje się kilka tygodniowo. - Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji. Zabieg ten nie naprawia samego zmienionego chorobowo nerwu, lecz umożliwia jego wyleczenie.

Ale operacja wcale nie musi być koniecznością. Po jednorazowym przeforsowaniu ręki i pierwszych dolegliwościach skuteczny może okazać się po prostu odpoczynek dla ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Pomocny jest także usztywniacz, który utrzymuje nadgarstek w neutralnej pozycji podczas pracy w dzień lub w trakcie snu. Nie należy jednak nosić go zbyt często w dzień, aby nie doprowadzić do zaniku mięśni ręki.

- W początkowym okresie można stosować zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacyjne oraz leczenie farmakologiczne przeciwzapalne i przeciwbólowe, które spowalniają postępowanie procesu chorobowego - wyjaśnia Jarosław Jankowski.

Szukasz gabinetu ortopedycznego? Skorzystaj z naszego katalogu.

Do specjalisty warto udać się, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Wczesna reakcja oraz odpowiednio postawiona diagnoza to bardzo ważna kwestia w tym schorzeniu. Bo w przypadku nieleczonego cts, bądź przedłużania terapii zachowawczej przy postępujących objawach może dojść do nieodwracalnego obumarcia nerwu.

- W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka - ich odbudowa nawet po zabiegu nie zawsze się udaje - dodaje Jarosław Kabuła. - Nawet po zabiegu operacyjnym siła chwytu często jest słabsza niż przed rozpoczęciem się schorzenia.

Jak zapobiegać?
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Warto zwrócić uwagę na:
- obserwowanie i korygowanie biomechaniki swojego ciała
- używanie ergonomicznej klawiatury
- podpieranie nadgarstków na wygodnej podkładce podczas pracy myszką komputerową
- przerwy w pisaniu na klawiaturze lub długopisem
- natychmiastowe przerywanie czynności, które sprawiają ból
- pracę naprzemiennie prawą i lewą ręką w trakcie wykonywania powtarzalnych czynności
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała
- nieobciążanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ramion, szyi
- trzymanie łokci blisko tułowia
- utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Miejsca

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

 • autorka z góry zaklada ze jak sie leczyc to tylko prywatnie bo do ortopedy czy chirurga (2)

  to czas oczekiwania 1 miesiąc minimum:) pod warunkiem że się dostanie skierowanie bo NFZ karci lekarzy co je wydaja!!Jeszcze na początku kadencji Donaldinia takie porady były normalne dzisiaj są niewykonalne bez kosztownej wizyty prywatnej!Dzieki Donaldiono też mamy coraz wiecej takich przypadków bo skoro przemysł zamienia sie w szklano betonowe klocki dla bezmyślnych szczurów to i potem mają problemy.

  • 18 7

  • :-)

   Ale jestes sfrustrowany ( ana ) . A moze Ty masz za duzo ruchu ? A poza tym ruch nie ma nic wspolnego z zachorowalnoscia na ciesn nadgarstka :-)

   • 3 0

  • mam taki uraz od pracy fizycznej:(

   Ja mam uraz nadgarstka, który się zgadza z opisanym w artykule. Przebudzenie zawsze to ból ręki. Tak jest od 30 kwietnia, a wizyta u ortopedy dopiero 3. lipca, jeśli to kogoś interesuje, to mieszkam w Warszawie, stolicy państwa, w Unii Europejskiej, nie w Afryce, czy Bangladeszu:)) Jak bym miała kasę na wizytę, to mogę iść odrazu, tego samego dnia za jedyne 250 zł, do tej samej placówki, gdzie z nfz trzeba czekać 5 miesięcy. Nie dziwię się, że ludzie do Czech jadą się leczyć, jeśli państwo nie jest w stanie zagwarantować ludziom pomocy , to powinno za to płacić. Dlaczego dyrektywy unijne przyjmują tak wybiórczo, jak Wielkiej Władzi wygodnie...

   • 0 1

 • Mama miała taki zabieg.. koszt ok 2800... (3)

  dokładnie nie pamietam bo to ze da lata temu było...
  Teraz czeka ja ponownie.. bo to sie co kilka lat odnawia...
  Po prostu Mama odkłada co miesiąc na leczenie... bo z NFZtu.... to można od razu do trumny trafić

  • 19 9

  • NFZ

   Moja ciocia też była operowana-bez problemu z NFZtu:) Także nie jest tak źle;)

   • 9 0

  • Koleżanka miała zabieg - w ramach NFZ

   zadowolona jest

   • 6 1

  • zabieg cieśni

   Ja miałam robioną cieśń w NCM w Gdańsku na Polankach - prywatnie za 2 200, ale wiem, że też robią na NFZ. Zabieg udany, teraz nie mam dolegliwości.

   • 1 1

 • (1)

  trzeba ćwiczyć nadgarstki :D

  • 14 8

  • BP

   Metoda BP pomaga na zespół cieśni nadgarstka. Na pewno nie należy się decydować na operację, jeśli nie spróbuje się jakieś alternatywy. Takie nacinanie nie zawsze przywraca ręce sprawność.

   • 0 0

 • Cieśń nadgarstka (1)

  Największą cieśń mam wtedy kiedy odbieram pensję 1200zł !!!!

  • 41 4

  • odp.

   No to masz dużo bo ja mam na rączkę 700 zł m-c.

   • 2 2

 • ///

  Mam ciesn nadgarstka w obu dloniach . Lewa byla operowana 7 lat temu i poprawy nie ma zadnej . Z druga nie ide . Czy po zabiegu , czy bez bol jest taki sam , czucia nie ma i przez to tluklam wszystko . Wymienilam na plastiki i po klopocie :-) Oczywiscie to nie jest wyjscie , ale jak mam przechodzic bol po zabiegu i nie miec z tego nic to niech boli . Mozna sie przyzwyczaic ...

  • 7 7

 • najważniejsze to nie stawiać sobie diagnozy przez Internet

  bo drętwienie palców u rąk może też być objawem problemów z kręgosłupem.

  • 15 2

 • chirurgom sie to oplaca

  Bo to zabieg na którym można od NFZ dobrze zarobić. Sama miałam taki zabieg w kwidzynie, okazało się że nie był on mi potrzebny !!! Żaden lekarz nawet nie zrobił mi fachowo przewodnictwa!!! Choć byłam się upewnić przed operacją u prof. Nyki, to tylko wydalam 200 zł za wizytę i usłyszałam że skoro dr Mazurek powiedział że trzeba to trzeba!!!! Po roku w Warszawie usłyszałam że było to niepotrzebne od czołowych lekarzy neurologow.

  • 10 3

 • CIEŚŃ (3)

  Ja miałem na prawa dłoń,początkowo to może było dość dobrze jednak z czasem wróciło. Skorzystałem z operacji prawej bo jestem praworęczny.Początkowo było dość dobrze jednak w niedługim czasie wróciło z powrotem. w tej chwili jedna i druga boli tak samo. Zgłosiłem się na ponowną operację , tym razem w łokciu i po przemyśleniu i po zabiegach rechabilitacyjnych już się nie zgłosiłem na operację bo nie ma sensu,trzeba z tym żyć.
  Operacje odbywają się z marszu : po operacji ok.10-15 min powrót do domu w towarzystwie rodziny lub przyjaciół.
  Jakie są skutki trudno powiedzieć każdy organizm inaczej reaguje nie ma reguły.
  Mogę stwierdzić druga ręka(lewa) nie operowana odmawia mi już posłuszeństwa nie mogę podnieść do góry! sam już nie wiem co mam zrobić .Zmartwiony Z.

  • 11 5

  • CIEŚŃ

   Dr Mazurek przyjmuje pacjęntów na akord 15-20 sek na jednego.Wszyscy gromadzą się na godz 15,00 i wtedy jest dosłownie horror,sprawa załatwiana po łepkach.Umówienie się na tel. Operacja trwa 15-20 min i do domu. Efekty żadne.

   • 4 0

  • do zmrtwionego

   dwa lata temu miałam zabieg w Poddębicach, po operacji natychmiast wróciło czucie i do dzisiaj nie mam żadnych nawrotów, wybieram się wkrótce na zabieg drugiej (lewej) ręki.

   • 1 0

  • koniecznie

   koniecznie iść na operację.Miałam na jedną rękę 10 lat temu i jest OK a teraz robiłam na drugą rękę i mam nadzieję ze będzie też OK pozdrawiam

   • 0 0

 • (10)

  skopał by jeden z drugiem ogródek to by mu się nic nie ciśnieniowało :)

  • 3 86

  • kopanie ogródka

   Strasznie lubię takie wpisy, zawsze można się pośmiać, kiedy głąb coś wtrąci. Mój tata ma 77 lat i zespołu cieśni nadgarstka dostał na skutek chodzenia o kuli po operacji kolana. Czy będzie lepiej, jeszcze nie wiemy. Ale choć o NFZ i systemie usług medycznych wolę się nie wypowiadać, bo to niebezpiecznie podnosi ciśnienie, to akurat w tym przypadku wszystko poszło zgodnie z najlepszymi standardami: żadne badania nie zostały zaniedbane. Tyle, że EMG w ogóle jest wykonywane tylko odpłatnie, USG być może było zbędnym wydatkiem, wizyty u lekarza były prywatne. A operacja z NFZ :)
   A ekspert od leczenia łopatą niech się nią leczy sam, zgodnie z zasadą medice curate ipsum :)

   • 1 1

  • A przy tym kopaniu nie uderzyłeś się w głowę?

   • 1 1

  • hhhyyyymmmmmm

   A j kopałam siaty nosiłam cały czas w ruchu w teraz mi ręce odpadają

   • 2 1

  • ogrodek

   Cześć - skopałeś kiedykolwiek ogródek? Ja mam 12 arów, kopię i ręce nie bolą, ale napier....do tego dom, sprzątanie, pranie, gotowanie i pracuje przy komputerze, co Ty na to? jakaś konkretna diagnoza? W młodości pracowałam dość długo przy rybach, ręce cały czas w lodzie, więc pewnie dochodzi do tego jeszcze reumatyzm, jeszcze coś ci dodać? Nie nabijaj się, ani nie odzywaj, ok?
   Pozdrawiam wszystkich cierpiących - nie leczę się, bo nie mam za co.
   Na ból najlepsza praca, chociaż na chwilę się zapomina.

   • 4 0

  • Skopanie ogródka

   Może skopałbyś sobie najpierw choć trochę rozumu w głowie i zasiał ziarnko mądrości !!!!

   • 1 1

  • wiesio43

   ja bym ci skopał dyłek za każdym razem jak mam (atak) bulu w nocy ciekawe jak byś się czuł po tygodniu kopania :-)

   • 1 1

  • nie raz nie dwa kopałam ogródek i trawę kosiłam a i tak mam te doleglwość a więc nie wypowiadaj się jak znawco od siedmiu boleści

   • 1 1

  • idiota,nie wie co pisze

   • 2 0

  • Ja właśnie skopałam ogródek i mi się tak nasiliło, że ból na następny dzień był nie do zniesienia a palców prawie nie czułam.Wię nie wypowiadaj się jak nie wiesz o co chodzi

   • 0 0

  • Ja miałem kontakt z kliniką nadgarstka. Bardzo mi pomogli.

   • 0 0

 • odp (2)

  Człowieku czy Ty masz pojęcie jakie ,,bzdety,, wypisujesz! To jest ból silny - a Ty piszesz o kopaniu nie każdy od czy do łopaty jest specem!

  • 27 4

  • oo

   Jestem przed zabiegiem i mam nadzieję , że będzie ok. A co do ,,Łopaty,, niech sam użyje jej na swojej.....

   • 0 0

  • to właśnie od kopania ciężkiego m.in. się robi

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i Gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Dzień Otwarty Oddziału Położniczego

dni otwarte

Najczęściej czytane