• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zęby mądrości - ile poczekamy na usunięcie w ramach NFZ?

Katarzyna Mikołajczyk
5 marca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Na usunięcie ósemek w ramach świadczenia NFZ trzeba w Trójmieście poczekać kilka miesięcy. Na usunięcie ósemek w ramach świadczenia NFZ trzeba w Trójmieście poczekać kilka miesięcy.

Choć ósemki to najmniej potrzebne człowiekowi zęby, są najbardziej narażone na próchnicę i najciężej je usunąć. Zabieg wykonamy co prawda w ramach usług refundowanych przez NFZ, ale niezbędne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Przypadki, które wymagają interwencji chirurga będą musiały zaczekać - nawet dłużej niż pół roku.Czy korzystasz z refundowanych usług stomatologicznych?

Doświadczenie stomatologów pokazuje, że najwięcej kłopotów przysparzają nam zęby, których nie widać.

- Budowa naszych szczęk w konsekwencji zmiany diety nie uwzględnia już przestrzeni na ósme zęby, szczęka po prostu nie osiąga odpowiedniego rozmiaru, by je pomieścić bez żadnych konsekwencji - mówi ortodonta i stomatolog Izabela Pietruczuk z Kliniki Stomatologii Estetycznej Prodent w Gdańsku. - Ten problem dotyka szczególnie "mniej elastyczną" żuchwę, aż osiem na dziesięć ósemek w dolnej szczęce nigdy się nie wyrzyna, stają się tzw. zębami zatrzymanymi. Te z kolei stają się przyczyną wielu późniejszych powikłań, zarówno stomatologicznych, jak i ortodontycznych.

Tu znajdziesz listę trójmiejskich stomatologów.

W momencie gdy zatrzymane zęby nie są już przykryte kością, tylko pozornie zostają odizolowane od czynników chorobotwórczych. Sąsiadują przecież z odkrytymi siódemkami i to właśnie powierzchnia styku tych zębów stanowi szeroko otwarte wrota dla bakterii. Powtarzający się stan zapalny jest wskazaniem do ekstrakcji. Podobnie w sytuacji, gdy wyrzynanie się ósemek powoduje wtórne stłoczenie dotychczas prostych zębów. Są ortodonci, którzy nie podejmą się leczenia u pacjentów, którzy nie usunęli wcześniej zębów mądrości, wszystkich lub przynajmniej dolnych.

Skoro więc tyle z nimi zachodu, dlaczego tak trudno po prostu się ich pozbyć?

Sprawdź listę chirurgów stomatologicznych w Trójmieście.

Oto garść realiów. Zabieg ekstrakcji ósemek nie jest zabiegiem tanim. Na ogół wiąże się z nacinaniem dziąsła, dłutowaniem, czasem konieczna jest interwencja w kości.

- Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu i nie jest bolesny, ale czas trwania zabiegu i sposób jego przeprowadzenia zależy od indywidualnego przypadku pacjenta i stopnia skomplikowania - położenia zatrzymanego zęba i dostępu do niego - mówi lek. dent. Anna Magdoń z Centrum Stomatologicznego "Dentus Plus" w Gdańsku. - Zazwyczaj zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kończy się zaszyciem rany pozabiegowej.

Trudno porównać go z mniej inwazyjnymi czynnościami stomatologicznymi, co niestety odbija się na jego wycenie. Narodowy Fundusz Zdrowia jednak wycenia go "po swojemu" i nie refunduje pełnej kwoty. W konsekwencji wiele gabinetów takich usług nie świadczy. Dodatkowo w 2013 roku wiele gabinetów straciło kontrakty z NFZ, co drastycznie ograniczyło dostęp ubezpieczonych pacjentów do lekarzy stomatologów. Sprawia to, że dostanie się na wizytę do chirurga szczękowego lub stomatologicznego może niektórym kojarzyć się ze staraniami o audiencję u angielskiej królowej, przy czym audiencja wydaje się bardziej prawdopodobna.

- Mój spuchnięty policzek na nikim nie robi wrażenia - opowiada 25-letnia Kinga z Gdańska. - Dostaję kolejne antybiotyki, bo termin usunięcia zęba mam na październik. Nie stać mnie na prywatny zabieg za 400 zł.

Nie każdy zabieg wymaga obecności chirurga i być może termin oczekiwania mógłby być krótszy, gdyby wykonywał go lekarz bez tej specjalizacji. Prawdopodobnie by wykonywał, gdyby nie pewien paradoks: dokładnie ten sam zabieg w wykonaniu chirurga jest wyceniony przez NFZ inaczej (korzystniej) niż gdy przeprowadzi go stomatolog ogólny. Nie zachęca to kompetentnych lekarzy do podpisywania kontraktów i świadczenia usług w ramach ubezpieczenia.

Być może błędem laika jest założenie, że jednorazowa ekstrakcja okaże się najprawdopodobniej tańsza dla ubezpieczyciela niż wielokrotne leczenie tego samego zęba, ale trudno nie przeliczać w ten sposób tego bolesnego zjawiska.

Usługę tę w ramach ubezpieczenia wykonują lekarze specjaliści, dla których jest to mniej nieopłacalne niż dla stomatologów ogólnych. A że tych pierwszych jest znacznie mniej, kolejki zdają się nie mieć końca.

- Pieniędzy na stomatologię jest w tym roku nawet więcej niż w zeszłym - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Niestety, to nie nasz oddział ustala kryteria konkursu. Kryteria są ogólnopolskie, a konkursy wygrywają ci, którzy je spełniają. Podobnie rzecz się ma z wyceną usług - ta również w całym kraju jest ustalana "odgórnie", a poszczególne oddziały nie mają na nią wpływu.

Gdzie w Trójmieście najkrócej czeka się na usunięcie ósemek w ramach kontraktu z NFZ? Trzy miesiące poczekamy na konsultację u chirurga w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed. To najszybszy termin wśród wszystkich jednostek świadczących usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej. W innych miejscach wizytę u lekarza specjalisty umówimy dopiero na jesień. Dlatego należy przygotować się na terminy na przełomie października i listopada.

Możemy spróbować na własną rękę dzwonić do gabinetów i na bieżąco sprawdzać sytuację. Może być tak, że ktoś zrezygnuje i zwolni się miejsce. Pełna lista gabinetów posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia znajduje się na stronie Pomorskiego Oddziału NFZ.

Powinniśmy pamiętać, że nie zawsze usunięcie ósmego zęba jest najlepszym rozwiązaniem. dla zdrowia. Sam zabieg nie jest wolny od ryzyka powikłań, więc każdorazowo trzeba rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

A jak wygląda sprawa ogólnego leczenia stomatologicznego w Trójmieście? Jest ono dostępne praktycznie "od ręki" w wielu placówkach posiadających kontrakty. Ceny kształtują się różnie, za wypełnienie dobrej jakości dopłacimy średnio ok. 130 zł, za znieczulenie ok.30. Mamy również możliwość skorzystania z nieco gorszych wypełnień refundowanych (amalgamatów), które nie obciążą naszej kieszeni. Jest też gama zabiegów stomatologicznych, jakich nie zrefunduje nam Narodowy Fundusz Zdrowia. To m.in.: wypełnienie protetyczne stałe, aparat ortodontyczny stały, leczenie ortodontyczne powyżej 12. roku życia, leczenie kanałowe zębów przedtrzonowych i trzonowych powyżej 18. roku życia (za wyjątkiem kobiet ciężarnych), wypełnienie estetyczne od zęba czwartego w tył, implanty, korony, mikrochirurgia dziąsła.

Przykładowe terminy oczekiwania na konsultację w sprawie ekstrakcji ósemki:

1. Poradnia Stomatologiczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - czerwiec 2014
2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Almed w Gdańsku - zapisy 17 marca od godz. 10 - terminy maj-czerwiec
3. Miladent - Przychodnia Stomatologiczno-Implantologiczna - październik 2014
4. Przychodnia Eter-med - konsultacja u stomatologa ogólnego (z możliwością ekstrakcji) - połowa marca

Miejsca

 • Prodent Gdańsk, Jana Kochanowskiego 116/118 Mapa
 • Dentus Plus Gdańsk, Stefana Drzewieckiego 9/8 Mapa

Opinie (108) 4 zablokowane

 • Zajmijcie się pomorską hepatologią na Smoluchowskiego w jakimś felietonie !!! (4)

  W ogóle nie rejestrują do lekarza ! Usiłują obecnie wmawiać pacjentom ze skierowaniem, że na wizytę czeka się 12 miesięcy i w ogóle obecnie nie rejestrują nowych pacjentów.
  Z łaską, z okresem oczekiwania kilkumiesięcznym przyjmują tych co już mają kartę w poradni.
  To jest jedna przychodnia na całe województwo. W NFZ podają sfałszowane dane, że czas oczekiwania na wizytę to maksymalnie ok.130 dni podczas gdy rzeczywistość jest makabryczna.
  Niech ktoś coś wreszcie zrobi coś z tym ludobójstwem w białych rękawiczkach na masową skalę.

  • 69 0

  • termin: miękkie środki masowej zagłady

   • 10 0

  • tanio (1)

   Ja biorę150 trzy sekundy kastetem

   • 0 5

   • Wątrobę odbijasz kastetem?

    Wątek jest o HEPATOLOGII.

    • 3 1

  • Bo prawda jest taka,ze nie maja kontraktu........tyle sie pisze,ze jest lepiej,a po cichu nic sie nie dzieje.

   (likwidacja) ..... Brak personelu i wyzysk na Smoluchowskiego. Piguly na nocnej zmianie ..... przewaznie jedna na 60 pacjentow.Do domow wracaja i padaja na twarz.

   • 0 0

 • Stomatologia w ramach NFZ to fikcja!A zembów mądrosci nietrzeba wcale wyrywac (29)

  jak ktoś nie dba o zeby i obżera sie słodyczami to musi wszystkie powyrywać

  • 26 95

  • No właśnie. Po co usuwa się 8-ki? (10)

   Mam je od dziesięciu lat i w życiu nie wpadłbym na taki pomysł. Nigdy nie miałem w nich żadnych dziur.

   • 7 12

   • zmienisz zdanie za następne 10 lat (1)

    ale wtedy będzie za późno i zwykłe tanie wyrwanie nie będzie wchodziło w grę

    • 12 7

    • Mam 47 lat i wszystkie ósemki

     choc mnie namawiano kiedyś by je po prostu wyrwać, bo "się często psują"

     • 9 1

   • Bossszzz (7)

    czasami szczęka jest za wąska i zwyczajnie ósemki się nie mieszczą, kiedy wychodzą przesuwaja pozostałe zęby i robi się problem ortdontyczny. dotarło?

    • 13 4

    • No to się trochę zęby poprzesuwają i co z tego? (5)

     Usuwać zdrowe zęby to marnotrawstwo. Za 10 lat, gdy szczęka się przerzedzi mogą się jeszcze przydać do gryzienia i ścierania ;-) Jeśli ktoś za zdrowszą sytuację uważa zęby od jedynki do czwórki (jak ma spora część społeczeństwa), to jego sprawa. Ja tam wolę mieć moje 32 sztuki nawet w za wąskiej szczęce ;-P

     • 6 7

     • najgorzej, kiedy wypowiadają się ci, którzy nie maja o temacie pojęcia (3)

      no i widać, że nie wiesz o czym mówisz, no chyba że chcesz wygladać jak wampir, na przykład z wysunietymi trójkami, albo zachodzącymi na siebie jedynkami. orle z brązu.

      • 5 6

      • a do ortodonty? (2)

       na raty- skoro usuwanie jak tu czytam takie drogie, to może lepiej na raty aparat otodontyczny

       • 0 0

       • no cóż.. (1)

        nie zawsze pmoże, czasem ortodonta zaleca właśnie wyrwanie ósemek

        • 1 3

       • no to klops, trzeba rwać

        • 0 1

     • jakby ci od tej ciasnej szczeny jedynki naszły na siebie i wyglądałbyś jak zając poziomka, inaczej byś śpiewał.

      • 1 0

    • A czasem wychodzą, wychodzą i ... nie mogą wyjść w całości.

     Wtedy tworzy się przewlekły stan zapalny i mimo, że sam ząb zdrowy, może dojść do poważnego uszkodzenia kości oraz zakażenia całego organizmu.

     • 7 0

  • Tobie to nawet nie pomogą ZĘBY mądrości...

   • 16 7

  • Dbam o zęby, nie obżeram się słodyczami. (5)

   Musiałam usunąć całkowicie zdrową ósemkę. Więc nie zabieraj głosu, jeśli nie wiesz nic na jakiś temat.

   • 13 7

   • Dlaczego idiotki zawsze muszą chwalis sie swoją głupotą!! (4)

    Miałaś mózg ale tez zapewne musiałaś usunąć bo ci ni ebył do niczego potrzebny :)

    • 3 11

    • hahaha

     • 0 0

    • Nie oceniaj innych swoją miarą! Przecież napisałam, że MUSIAŁAM! (2)

     Nie usuwałam ani profilaktycznie, ani dla przyjemności. Ale ciężko rozmawiać z kimś, kto jako argumentu używa jedynie obelg, a szczękę pewnie ma szeroką jak Neandertalczyk. Jeśli wyobraźnia za mała, żeby pojąć, w jakiej sytuacji usunięcie jest koniecznością, to sobie poczytaj albo popytaj mądrzejszych. Nawet zdrowa ósemka paradoksalnie w niektórych przypadkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, tak jak było u mnie.

     • 4 0

     • Zagrożenie dla życia? Ja mam górną ósmkę odwróconą i praktycznie wrośniętą w kość. (1)

      Na zewnątrz jej nie widać w ogóle, tylko na zdjęciu. Gdybym coś z nią próbowała zrobić to dopiero miałabym zagrożenie życia. Zaden chirurg nie podejmie się czegoś takiego. Czasem lepiej nie grzebać.

      • 0 2

      • A czasem lepiej grzebać!

       Czemu każdy musi się wymądrzać, kiedy nie o niego chodzi? Naprawdę, gdym nie MUSIAŁA, to bym sobie dla rozrywki takiej przyjemności nie sprawiała. Ale oczywiście tu każdy jest lekarzem i się najlepiej zna na medycynie.

       • 1 0

  • Zastanów się koniu

   Dbam o zęby i to widać a wyrwać ząb mądrości chciałam bo mi przeszkadzał i kaleczył . Czekałam 2 m-ce na wizytę która się okazała konsultacja + miesiąc na wizytę gdzie został wyrwany...jeszcze pojechałam specjalnie do Wejherowa. Zastanawiam się po co konsultacja ?!!! Po co ?! Stwierdzić ze jest do wyrwania- skoro jest to od razu trzeba wyrwać. Brak słów dla lekarzy, którzy pokazują że oni rządzą a nie płacący pacjent.

   • 5 6

  • Mam 47 lat i wszystkie zęby mądrości (3)

   choć namawiano mnie, bym wyrwała,
   tylko pytam się : po co ?

   • 6 1

   • Żeby jeden z drugim mógł zarobić albo żeby mogli poćwiczyć na tobie studenci.

    • 8 1

   • 45 i też komplet, 1 z plombą... (1)

    • 5 1

    • Komplet 2 protez i 1 własny ząb z plombą? Gratulacje!!!

     • 2 5

  • Ty chyba nie wiesz o czym mówisz więc się nie wypowiadaj...

   • 0 1

  • zmilcz, wstydu oszczędź

   zembów pewnie nie, bo czegoś takiego nie ma, niestety zĘby mądrości czasem trzeba wyrwać i nie ma to nic wspólnego z objadaniem się, bądź nie objadaniem słodyczami. marysiu

   • 7 2

  • co ty gadasz? chłopie

   niestety to co mówisz to jest stolec prawda.
   ósemki wyrastają, chociąż nie ma na nie miejsca w szczęce, powodując wady zgryzu.

   Natomiast niektóre ósemki są pod dziąsłami, krzywo rosną ukośnie w kierunku siódemek , co może doprowadzić do zniszczenia zęba zdrowego.

   więc nie gadaj głupot.

   • 2 0

  • łatwo oceniać!

   Dbam o zęby. Mimo tego jakiś czas temu opuchła mi twarz, nie mogłam jeść. Okazało się, że to ósemka ("ale ja nie mam ósemki" - powiedziałam). Problem w tym, że mi ósemki się nie wyrżnęły a nie ma miejsca na ich normalny rozwój. I niestety ingerują w "7". Będę musiała usnąć obie... i to nie jest kwestia dbania o zęby - po prostu brak miejsca.

   • 0 0

  • Matko Boska!

   Doucz się, bo oczy mnie bolą, jak na to patrzę.
   Polecam słownik ortograficzny i odrobinę wiedzy ze stomatologii.

   • 0 0

  • xd

   Tobie chyba jednak wyrwali.

   • 0 0

 • Żaden prywatnie przyjmujący stomatolog nie może sobie pozwolić na utratę klienta na 10 lat (1)

  więc zawsze tak zrobi wypełnienie, żeby nie wypadło, bo wtedy naraża się na reklamację, ale żeby dawało dojście do próchnicy i wtedy ma stałych, hojnie płacących klientów co roku.

  • 29 7

  • wooow

   a to ci intryga!:)

   • 3 0

 • Zlikwidowac NFZ, ZUS, urzedy pracy i zwiazki zawodowe (3)

  • 56 1

  • wspaniale, juz 20 kciukow w gore. ciekawe tylko na kogo ci ktorzy daja kciuki (1)

   w gore zaglosuja w najblizszych wyborach ????

   • 3 1

   • na jedynego wolnościowca dostępnego na wyborach

    twoje pytanie sugeruje że jednak nie wiesz kto to

    • 0 0

  • i jeszcze zlikwidować

   kretyńskich hejterów na forach

   • 1 3

 • mam pytanie czy Pani Kinga antybiotyki dostaje za darmo? bo kupowanie ich tez kosztuje ale zal d... ściska żeby zapłacić 400 pln?

  • 24 8

 • Kosmos (10)

  Moj dentysta (prywatny) chce ode mnie 4x2000 zl za osemki - dlatego od paru lat wogole ignoruje temat dopoki mnie nie zaczna bolec tak ze nie bede mogl wytrzymac - co zrobic taki mamy klimat !!!!

  • 22 2

  • a co Ty masz za ósemki? ja prywatnie zaplacilam 350zł za 1 (ceny sa od 300do 500zl) u chirurga-stomatologa, prywatnie. wszystko bezbolesnie, niedlugo kolejna idzie "pod nóż"
   celowo nie pisze gdzie, zeby nie bylo ze reklama, ale spokojnie znajdziesz taniej i dobrze (antybiotyk+bezbolesne wyrwanie+zalecenia+u mnie wszystko goi sie pieknie, nic sie nie dzialo)

   • 6 1

  • 250 zl (1)

   kosztowala mnie moja gorna osemka. zabieg trwal niecale 5 minut, znieczulenie cyk i po temacie. zadnych powiklan i tym podobnych przykrych spraw. i byl to chirurg ale nic nie cial i nic nie szyl po.

   • 2 0

   • Dokładnie jak u mnie, zero problemów. Sama wizyta wraz z zabiegiem chyba z 20 minut od momentu wejścia do gabinetu.

    • 0 1

  • (1)

   Ja prywatnie za wyrwanie górnej 8-mki zapłaciłam 250 zł. Profesjionalnie i bezboleśnie. A wyrwać musiałam bo boleć porządnie zaczął..

   • 1 0

   • To cie drogo wyszło . Ja biorę za górne 100zl bo jej usunięcie jest b proste

    • 0 0

  • zmień dentystę

   • 3 1

  • a jak by wam wyrusł 6 palec na ręce to byscie go amputowali?:) (3)

   • 3 2

   • każdą patologię w rozwoju się leczy (2)

    ty pewnie byś chodził z dwoma nosami jak by tak wyrosły

    • 3 1

    • uważaj z takimi wypowiedziami, (1)

     Bo od tego tylko krok do eugeniki.

     • 0 0

     • o krok

      ale jak stoisz nad przepaścią to robisz go raczej w tył niż w przód

      • 0 0

 • Ale za nowe czy za wyrwanie?

  • 5 3

 • NFZ

  W ubiegłym roku jak odbywała sie kontraktacja z NFZ ta instytucja odebrała kontrakty wielu dobrym gabinetom. Co ciekawe kontrakt straciły m.in. Te gabinety w których lekarze byli bardzo kompetentni i potrafili zarówno wyleczyć zęba jak i go usunąć. Zostały te w których lekarze nie chcą podejmować sie usunięcia a jedynie leczą i to tylko lekkie przypadki bo jakakolwiek kanalowka czy ekrtrakcja nie wchodzi w grę. Co za przewrotna polityka NFZ. Zamiast promować jakość stawiają dziwne wymagania które nie maja przełożenia na dobro pacjentów. No cóż dzięki temu stomatologia prywatna rośnie w sile.

  • 13 1

 • pod linkiem do chirurgów stomatologicznych są chirurdzy ogólni

  zamiast wyrwać zęba mogą coś innego :P

  • 5 0

 • (4)

  Pójście do stomatologa na NFZ to dobre dla szaleńców. Zapomną dac znieczulenia albo zaaplikują je źle, słabe matweriały, badziewna obsługa, a i tak trzeba do wsystkiego dopłacać. Ide prywatnie. miła obsługa, za 5min opóźnienie przeproszą, gra muzyczka, znieczulenie działa od razu, jak mrygnę okiem to od razu pytanie czy dodać znieczulenia itp. Praktycznie bezstresowo.

  • 37 14

  • Urzekła mnie Twoja historia.

   Naprawdę, świetnie się to czyta. Tylko mało bohaterów.

   • 3 3

  • Tak..

   • 1 0

  • publiczny dentysta kojarzy mi się z filmem nic śmiesznego

   więc wolałbym se flaki wypruć albo przez miesiąc z głodu zdychać, ale kasę do prywatnego uzbierać

   • 2 0

  • chemia, hemoglobina

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomoc w uzyskaniu refundacji

konsultacje

Bezpłatne konsultacje psychologiczne

konsultacje

Wspieranie rozwoju niemowlęcia od 4.m

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Najczęściej czytane