• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zęby mądrości - ile poczekamy na usunięcie w ramach NFZ?

Katarzyna Mikołajczyk
5 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Na usunięcie ósemek w ramach świadczenia NFZ trzeba w Trójmieście poczekać kilka miesięcy.  Na usunięcie ósemek w ramach świadczenia NFZ trzeba w Trójmieście poczekać kilka miesięcy.

Choć ósemki to najmniej potrzebne człowiekowi zęby, są najbardziej narażone na próchnicę i najciężej je usunąć. Zabieg wykonamy co prawda w ramach usług refundowanych przez NFZ, ale niezbędne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Przypadki, które wymagają interwencji chirurga będą musiały zaczekać - nawet dłużej niż pół roku.



Czy korzystasz z refundowanych usług stomatologicznych?

Doświadczenie stomatologów pokazuje, że najwięcej kłopotów przysparzają nam zęby, których nie widać.

- Budowa naszych szczęk w konsekwencji zmiany diety nie uwzględnia już przestrzeni na ósme zęby, szczęka po prostu nie osiąga odpowiedniego rozmiaru, by je pomieścić bez żadnych konsekwencji - mówi ortodonta i stomatolog Izabela Pietruczuk z Kliniki Stomatologii Estetycznej Prodent w Gdańsku. - Ten problem dotyka szczególnie "mniej elastyczną" żuchwę, aż osiem na dziesięć ósemek w dolnej szczęce nigdy się nie wyrzyna, stają się tzw. zębami zatrzymanymi. Te z kolei stają się przyczyną wielu późniejszych powikłań, zarówno stomatologicznych, jak i ortodontycznych.

Tu znajdziesz listę trójmiejskich stomatologów.

W momencie gdy zatrzymane zęby nie są już przykryte kością, tylko pozornie zostają odizolowane od czynników chorobotwórczych. Sąsiadują przecież z odkrytymi siódemkami i to właśnie powierzchnia styku tych zębów stanowi szeroko otwarte wrota dla bakterii. Powtarzający się stan zapalny jest wskazaniem do ekstrakcji. Podobnie w sytuacji, gdy wyrzynanie się ósemek powoduje wtórne stłoczenie dotychczas prostych zębów. Są ortodonci, którzy nie podejmą się leczenia u pacjentów, którzy nie usunęli wcześniej zębów mądrości, wszystkich lub przynajmniej dolnych.

Skoro więc tyle z nimi zachodu, dlaczego tak trudno po prostu się ich pozbyć?

Sprawdź listę chirurgów stomatologicznych w Trójmieście.

Oto garść realiów. Zabieg ekstrakcji ósemek nie jest zabiegiem tanim. Na ogół wiąże się z nacinaniem dziąsła, dłutowaniem, czasem konieczna jest interwencja w kości.

- Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu i nie jest bolesny, ale czas trwania zabiegu i sposób jego przeprowadzenia zależy od indywidualnego przypadku pacjenta i stopnia skomplikowania - położenia zatrzymanego zęba i dostępu do niego - mówi lek. dent. Anna Magdoń z Centrum Stomatologicznego "Dentus Plus" w Gdańsku. - Zazwyczaj zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kończy się zaszyciem rany pozabiegowej.

Trudno porównać go z mniej inwazyjnymi czynnościami stomatologicznymi, co niestety odbija się na jego wycenie. Narodowy Fundusz Zdrowia jednak wycenia go "po swojemu" i nie refunduje pełnej kwoty. W konsekwencji wiele gabinetów takich usług nie świadczy. Dodatkowo w 2013 roku wiele gabinetów straciło kontrakty z NFZ, co drastycznie ograniczyło dostęp ubezpieczonych pacjentów do lekarzy stomatologów. Sprawia to, że dostanie się na wizytę do chirurga szczękowego lub stomatologicznego może niektórym kojarzyć się ze staraniami o audiencję u angielskiej królowej, przy czym audiencja wydaje się bardziej prawdopodobna.

- Mój spuchnięty policzek na nikim nie robi wrażenia - opowiada 25-letnia Kinga z Gdańska. - Dostaję kolejne antybiotyki, bo termin usunięcia zęba mam na październik. Nie stać mnie na prywatny zabieg za 400 zł.

Nie każdy zabieg wymaga obecności chirurga i być może termin oczekiwania mógłby być krótszy, gdyby wykonywał go lekarz bez tej specjalizacji. Prawdopodobnie by wykonywał, gdyby nie pewien paradoks: dokładnie ten sam zabieg w wykonaniu chirurga jest wyceniony przez NFZ inaczej (korzystniej) niż gdy przeprowadzi go stomatolog ogólny. Nie zachęca to kompetentnych lekarzy do podpisywania kontraktów i świadczenia usług w ramach ubezpieczenia.

Być może błędem laika jest założenie, że jednorazowa ekstrakcja okaże się najprawdopodobniej tańsza dla ubezpieczyciela niż wielokrotne leczenie tego samego zęba, ale trudno nie przeliczać w ten sposób tego bolesnego zjawiska.

Usługę tę w ramach ubezpieczenia wykonują lekarze specjaliści, dla których jest to mniej nieopłacalne niż dla stomatologów ogólnych. A że tych pierwszych jest znacznie mniej, kolejki zdają się nie mieć końca.

- Pieniędzy na stomatologię jest w tym roku nawet więcej niż w zeszłym - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Niestety, to nie nasz oddział ustala kryteria konkursu. Kryteria są ogólnopolskie, a konkursy wygrywają ci, którzy je spełniają. Podobnie rzecz się ma z wyceną usług - ta również w całym kraju jest ustalana "odgórnie", a poszczególne oddziały nie mają na nią wpływu.

Gdzie w Trójmieście najkrócej czeka się na usunięcie ósemek w ramach kontraktu z NFZ? Trzy miesiące poczekamy na konsultację u chirurga w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed. To najszybszy termin wśród wszystkich jednostek świadczących usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej. W innych miejscach wizytę u lekarza specjalisty umówimy dopiero na jesień. Dlatego należy przygotować się na terminy na przełomie października i listopada.

Możemy spróbować na własną rękę dzwonić do gabinetów i na bieżąco sprawdzać sytuację. Może być tak, że ktoś zrezygnuje i zwolni się miejsce. Pełna lista gabinetów posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia znajduje się na stronie Pomorskiego Oddziału NFZ.

Powinniśmy pamiętać, że nie zawsze usunięcie ósmego zęba jest najlepszym rozwiązaniem. dla zdrowia. Sam zabieg nie jest wolny od ryzyka powikłań, więc każdorazowo trzeba rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

A jak wygląda sprawa ogólnego leczenia stomatologicznego w Trójmieście? Jest ono dostępne praktycznie "od ręki" w wielu placówkach posiadających kontrakty. Ceny kształtują się różnie, za wypełnienie dobrej jakości dopłacimy średnio ok. 130 zł, za znieczulenie ok.30. Mamy również możliwość skorzystania z nieco gorszych wypełnień refundowanych (amalgamatów), które nie obciążą naszej kieszeni. Jest też gama zabiegów stomatologicznych, jakich nie zrefunduje nam Narodowy Fundusz Zdrowia. To m.in.: wypełnienie protetyczne stałe, aparat ortodontyczny stały, leczenie ortodontyczne powyżej 12. roku życia, leczenie kanałowe zębów przedtrzonowych i trzonowych powyżej 18. roku życia (za wyjątkiem kobiet ciężarnych), wypełnienie estetyczne od zęba czwartego w tył, implanty, korony, mikrochirurgia dziąsła.

Przykładowe terminy oczekiwania na konsultację w sprawie ekstrakcji ósemki:

1. Poradnia Stomatologiczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - czerwiec 2014
2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Almed w Gdańsku - zapisy 17 marca od godz. 10 - terminy maj-czerwiec
3. Miladent - Przychodnia Stomatologiczno-Implantologiczna - październik 2014
4. Przychodnia Eter-med - konsultacja u stomatologa ogólnego (z możliwością ekstrakcji) - połowa marca

Miejsca

  • Prodent Gdańsk, Jana Kochanowskiego 116/118
  • Dentus Plus Gdańsk, Stefana Drzewieckiego 9/8

Opinie (108) 4 zablokowane

  • Pani Kasiu, po co w ogole taki artykul?

    Propaguje on niejako wlasnie usuwanie zebow madrosci (wisdom tooth). Tak jak kiedys zachecano ludzi do usuwania wyrostkow robaczkowych (appendix). To co natura dala nie usuwa sie bez celu. Jak jest z tym problem wtedy idzie sie do lekarza czy szpitala. Ja musialem usunac jeden zab madrosci poniewaz krzywo rosl i stale nacinal mi dziaslo. Usuniecie bylo bardzo trudne i bolesne. Znieczulenie wcale nie dzialalo a paskudny duszacy bol w czasie wyrywania czulem az ponizej pasa. Ale pozostale mam mimo juz wieku emerytalnego. Wcale nie przeszkadzaja. Dbac, myc dwa razy dziennie i pic mleko. Nie myc zaraz po jedzeniu a jakies od pol do godziny potem. Po jedzeniu slodyczy przeplukiwac zeby ciepla czysta woda. A bedzie wszystko w porzadku. Problem tylko beda mieli i to powazny problem ci ktorzy bardzo zgrzytaja zebami i nie potrafia tego opanowac. Dotyczy to nerwowych pacjentow. Poniewaz ich zeby po 45 toku zycia zaczna sie kruszyc i nie bedzie mozna zalozyc zadnego mostka aby zawiesic inne brakujace juz zeby. Pozostaja drogie (nie w Polsce) implanty.

    • 1 2

  • Kiedyś byli dentyści, teraz to pazerne konowały;

    ćmi mnie od czasu do czasu zaplombowana ponad rok temu jedynka, i żaden "specjalista" nie wie o co chodzi;
    plomba szczelna,
    w prześwietleniu zmian brak...
    chyba pójdę do wróżki, może ona odkryje co z tym zębem się dzieje..

    • 0 3

  • Bydło łapówkarskie NIE DAŁO w ogóle kontraktu dobrze WYpoSAŻONEJ przychodni

    na Morenie przy Jaśkowej Dolinie 105!!! CAŁA przychodnia nie dostała ani jednego kontraktu stomatologicznego mimo tylu dobrze WYpoSAŻONYCH gabinetów i doświadczonego personelu !!!!!!! S k a n d a l !!! Co na to "marszałki poMORSKIE" i prokuratura?

    • 2 1

  • Bez komentarza.

    • 0 0

  • Ja po wiem tak: To jest Wstyd, że musimy chodzić do prywatnej SL.zdrowia. Wstyd że płacimy tam lekarzom pieniądze porywające niemal całą naszą skromna wypłatę.Wstyd że ceny w gabinecie.prywatnych są tak wysokie i wstyd że te ceny ludzie ludziom narzucają bez umiaru w tej lekarskiej pazernosci.Gdzie są lekarze wygineli ???? bo medycyna stała się grubym biznesem tu prosty człowiek może umrzeć,każdy ma go w......... Nie masz kasy śmieciu,spadaj.....leczenie tylko dla bogatych. Czy tak powinno być?????

    • 1 0

  • Nie polecam leczenie zębów na NFZ

    Absolutnie odradzam leczenia zębów na NFZ. Dzięki takim zabiegom praktycznie straciłam zęba. Dopiero wizyta u dobrego stomatologa w Gdyni: cadent.pl sprawiła, że ząb został uratowany.

    • 0 0

  • W styczniu idę na fundusz wyrwać górną ósemke strasznie się boję ;( To mój pierwszy ząb do wyrwania.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane