• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wybielanie zębów. Czy zawsze daje pożądany efekt?

Ilona Truszyńska
22 maja 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Nie zawsze efekt wybielania zębów da się przewidzieć. U niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, u innych może być tak mała, że ledwo zauważalna. Nie zawsze efekt wybielania zębów da się przewidzieć. U niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, u innych może być tak mała, że ledwo zauważalna.

Dawniej zabieg wybielania zębów był na tyle luksusowy, że korzystali z niego celebryci i osoby z grubym portfelem. Dziś to zabieg ogólnodostępny i choć wciąż nie należy do najtańszych, wielu mieszkańców Trójmiasta się na niego decyduje.Czy myślałeś(łaś) kiedyś o wybieleniu zębów?

Lekarze dentyści zauważają, że najczęstszymi pobudkami do wykonania zabiegu wybielania zębów są ważne dla pacjenta powody osobiste, np. ślub, zdobycie nowej pracy, czy wydarzenia takie jak sylwester lub okres karnawału. Ale nie tylko.

- Bardzo często zabieg wykonuje się przed odbudowami protetycznymi (korony, mosty porcelanowe, onlaye, licówki, protezy) - mówi Honorata Sroczyńska z Dental Spa. - Kolor porcelany (nowych zębów) dostosowywany jest wtedy do już wybielonych zębów. Wynika to z tego, że porcelana nie ulega rozjaśnieniu. Jeśli pacjent chciałby wybielić sobie zęby w późniejszym okresie, wybieliłyby się tylko naturalne zęby.

Każdy, kto spróbował już wszystkich domowych metod wybielania zębów i zdecyduje się na wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologii estetycznej będzie mógł skorzystać z wybielania za pomocą lampy lub metody nakładkowej. W obu przypadkach zabieg jest całkowicie bezpieczny i skuteczny. Na taką przyjemność trzeba zarezerwować od 600 do 1200 zł. Zdarza się jednak, że trójmiejskie kliniki udzielają rabatów sięgających nawet 50 proc. - trzeba być po prostu czujnym.

Szukasz gabinetu stomatologicznego? Sprawdź w katalogu trojmiasto.pl

- Najpopularniejsza oraz najskuteczniejsza metoda wybielania to profesjonalne wybielanie lampą w gabinecie. Specjalny żel wybielający nakładany jest na zęby 3 razy po ok. 15 min podczas jednej sesji wybielania. Lampa emituje zimne, niebieskie światło, które aktywuje naniesiony na zęby żel oraz wzmaga jego działanie. Już po jednej sesji mamy zazwyczaj bardzo dobry, a czasem spektakularny efekt - wyjaśnia Marek Markiewicz z gabinetu Perfect Smile. - Alternatywną opcją jest wybielanie nakładkami i żelem o mniejszym stężeniu. Stosuje się je zazwyczaj podczas snu. Po pobraniu wycisków obu łuków zębowych w laboratorium dentystycznym są wykonane indywidualne nakładki silikonowe, które idealnie przylegają do zębów. Poinstruowany pacjent jest w stanie bez problemu poradzić sobie z aplikacją wybielającego żelu oraz umieszczeniem nakładek na zębach.

Niezależnie od wyboru metody, przed zabiegiem konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu. Należy także udać się na wizytę kontrolną, sprawdzić stan jamy ustnej i aktualny kolor zębów.

- Ważne jest przygotowanie do zabiegu. Przed jego wykonaniem należy wyleczyć wszelkie zmiany próchnicowe i wykonać higienizację jamy ustnej składającą się ze skalingu oraz piaskowania - dodaje Igor Foltyn z Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech.

Po każdym zabiegu wybielania przez kilka dni należy pamiętać o przestrzeganiu tzw. białej diety - eliminującej pokarmy z dużą ilością intensywnych barwników (czarna porzeczka, jagody, czerwone wino itp.). Przez kilka dni należy także liczyć się z nadwrażliwością zębów czy podrażnionymi dziąsłami.

Efekt wybielania ciężko przewidzieć, u niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, a u innych efekty będą ledwo zauważalne.

- Zależy to od stopnia zmineralizowania zęba oraz od stanu wyjściowego - wyjaśnia Igor Foltyn. - Średnio efekt wybielania utrzymuje się przez 2 lata i uzależniony jest w dużej mierze od indywidualnych nawyków pacjenta. Niekorzystny wpływ na utrzymanie pożądanego efektu mają palenie papierosów oraz dieta zawierająca przebarwiające pokarmy czy napoje, np. kawa, mocna herbata, czerwone wino.

Często już po okresie 1 roku, dla podtrzymania dobrego efektu, zabieg należy powtórzyć.

- Dlatego dobrym pomysłem wydaje się opcja połączenia dwóch metod - dodaje Marek Markiewicz. - Wykonanie dodatkowo nakładek wybielających pozwala pacjentowi stabilizować efekt uzyskany po wybielaniu lampą w gabinecie. Dodatkowo ma to swój walor ekonomiczny. Pacjent nie musi co roku ponosić kosztów wybielania. Zgłasza się tylko do gabinetu po specjalny preparat do samodzielnego wybielania metodą nakładkową.

Co ważne, zabiegu nie należy wykonywać u osób poniżej 16 roku życia, a czasem nawet starszych - ze względu na niezakończony rozwój zębów. Lekarz dentysta na pewno nie wykona zabiegu wybielania także u: kobiety ciężarnej lub karmiącej, osoby z bardzo nasiloną nadwrażliwością zębów, ze stwierdzoną alergią na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego, pacjenta z ubytkami próchnicowymi lub z aktywną chorobą przyzębia, czy pacjentów chorych na epilepsję. Pacjenci z wypełnieniami znacznych rozmiarów na powierzchniach zębów przednich powinni liczyć się z koniecznością wymiany tych wypełnień na jaśniejsze po zakończonym wybielaniu, gdyż nie ulegną one rozjaśnieniu.

Jeśli nie stać nas na zabieg w profesjonalnym gabinecie możemy skorzystać z dostępnych na rynku środków, past czy pasków do wybielania zębów. Nie należy się jednak spodziewać cudów.

- Pasty wybielające zawierają środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Długotrwałe stosowanie tego typu past może powodować abrazję, czyli ścieranie powierzchni zębów, objawiające się ubytkami na powierzchni szyjek zębowych - tłumaczy Tomasz Zarański z gabinetu Perfect Smile. - Wybielanie w gabinecie stomatologicznym odbywa się na drodze prostych procesów chemicznych zachodzących na powierzchni szkliwa. Związki organiczne z kawy, herbaty, wina, soków, odpowiedzialne za powstawanie przebarwień zostają rozłożone na CO2 i H2O. Proces ten jest chemicznie przewidywalny i przez to bezpieczny. Zęby stają się zdecydowanie bielsze.

Paski wybielające stanowią alternatywę dla wybielania w gabinecie. Stężenie środka wybielającego jest w nich jednak zdecydowanie mniejsze, a dokładne dopasowanie pasków do całej wargowej powierzchni zębów nie zawsze jest możliwe.

Eksperci ostrzegają także przed typowo domowymi metodami, które zamiast pomóc, mogą zaszkodzić.

- Absolutnie nie należy ufać cudownym miksturom na bazie sody oczyszczonej czy soli kuchennej. Tego typu metody mogą nieodwracalnie uszkodzić szkliwo naszych zębów - ostrzega Igor Foltyn.

Słowniczek pacjenta - te pojęcia warto znać:
- Licówka - uzupełnienie protetyczne stanowiące cienką płytkę ceramiczną licującą przednie (przedsionkowe) powierzchnie zębów w celach przeważnie estetycznych
- Onlay - wkład koronowy, rodzaj wypełnienia ubytku
- Abrazja - starcie powierzchni szkliwa w następstwie mechanicznego oddziaływania innych ciał na powierzchnię zęba
- Skaling - usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów
- Piaskowanie - usunięcie osadu z powierzchni zębów (często wykonywane po skalingu)
Ilona Truszyńska

Miejsca

Opinie (43) 2 zablokowane

 • mniej kawy, wina i fajek (5)

  • 20 4

  • (4)

   Ja poszedłem dalej by być "na czasie" i miec białe zęby tak jak lansują to wszędzie - odzywiam się przez kroplówkę, polecam!.

   • 17 2

   • ja wprowadzam sobie wężem ogrodowym.. (3)

    pokarm głęboko, przez otwór w końcowym fragmencie jelita grubego.
    A jakie zęby czyste mam...

    • 16 1

    • a nie ma cofki górą? (2)

     bo jak jest, to chyba takie czyste to to już nie jest...

     • 9 0

     • szybko połykam

      • 8 0

     • cofka to jest do tyłu...

      to tak ku pamięci
      a do przodu to jest przofka

      • 5 1

 • cyt.: (5)

  "Lekarze dentyści zauważają, że najczęstszymi pobudkami do wykonania zabiegu wybielania zębów są ważne dla pacjenta powody osobiste, np. (...) zdobycie nowej pracy (...)" No to ja już wiem, czemu przez dwa lata nie mogłem znaleźć pracy na budowie! A mi kit wciskali o braku doświadczenia zawodowego... Dzięki!

  • 36 4

  • :D

   "Zrobiłeś mi dzień" :D

   • 3 1

  • Wiesz, nie każdy pracuje fizycznie (3)

   W niektórych zawodach liczy się ładny uśmiech, np. w sprzedaży, ale co ty możesz wiedzieć o tym przekładając jak troll cegły na budowie

   • 2 20

   • Wiesz... Mój wqpis miał charakter sarkastyczny.

    Ważne, żeby mieć zdrowe zęby. Nie u każdego są one idealnie białe. Jak dla mnie, całe to poprawianie urody to ślepa uliczka. Niedługo, żeby dostać posadę sprzedwczyni w sklepie mięsnym, będą wymagali wybielonych zębów, powiększonych piersi i korekty nosa i ust. Jeśli ktoś nie ma naturalnych predyspozycji do pozytywnych interakcji z ludźmi, nawet najbielsze zęby nie pomogą. Po prostu trzeba mieć "to coś". Znam dziewczynę, która ma piękny uśmiech, choć kolor jej zębów nie jest idealnie śnieżny. Gdyby teraz z dnia nadzień wybieliła sobie zęby - dodałoby to jej, moim zdaniem, sztuczności. PS. Ja akurat nie muszę przekładać cegieł.

    • 17 1

   • niezrozumiałeś

    • 7 1

   • asd

    W związku z tym, że nie zrozumiałeś prostego przekazu o zabarwieniu ironicznym, mogę domniemywać, że elitą intelektualną nie jesteś.

    • 2 0

 • Stomatologa (1)

  Ale jest to szkodliwe żaden uczciwy dentysta sam sobie i innym nie wybiegła zębów

  • 14 7

  • bzdura

   Jesli jest to wykonywane raz na jakis czas to nie szkodzi. jestem dentysta i sam sobie wybialalem.

   • 6 0

 • Kupcie (10)

  dobrą szczoteczkę elektryczną (polecam Oral-B - model pulsujący), szczotkujcie dokładnie 2 razy dziennie, a bedziecie mieć ładne zęby i nie trzeba wybielać.

  • 8 14

  • Używałem przez kilka lat, ale przesiadłem się na specjalistyczne szczoteczki do zębów. (8)

   Polecam natomiast używanie płynu do płukania ust - usuwa płytkę nazębną, która pozostaje nawet po umyciu zębów. Poza tym kupujcie pasty z górnej półki, a nie jakieś blend a medy, czy inne barachła. Teraz jest tego do wyboru, do koloru.

   • 2 1

   • A jakie to pasty? (5)

    • 2 0

    • Buwi bezbarwna (1)

     • 18 0

     • White Tusk

      • 9 2

    • Np. Himalaya. (1)

     • 1 0

     • Himalaya to są góry

      • 5 0

    • Pasta rybna ze śledzia

     • 9 0

   • płyn szkodzi (1)

    Uszkadza śluzówkę, mi dentysta odradził. Najgorsze są te mocne typu Listerine... ja odpuściłam sobie płyny i zęby na kontroli i tak były ok

    • 1 0

    • Ja właśnie używałem tego płynu.

     Rozcieńczałem to z wodą pół na pół, a i tak piekło w ustach podczas płukania, jakbym się kwasu napił. I nie wiem, czy to normalne, bo nie używałem wcześniej innych płynów. Do tego po takiej płukance miałem taki ślinotok, że zimą to normalnie chyba sople by mi się na brodzie robiły. Odstawiam to cholerstwo. Nigdy więcej żadnych płynów.

     • 0 0

  • jakbys chcaił wiedzieć elektryczne są kijowe solarne

   • 0 0

 • Czy jak mam tylko dwa zęby to wybielanie bedzie taniej ? (1)

  Troche mam żółte te dwa ostatnie zęby i wygladam jak nutria wiec moze warto je wybielic. Jak uwazacie ? czy nie bielic ?

  • 27 2

  • Na pewno będzie taniej.

   Zwłaszcza przy promocji 50% zapłacisz tylko ćwierć ceny wyjściowej.

   • 7 0

 • Sprawdzony sposób (1)

  Dobra pasta do zębów + szczoteczka elektryczna + płyn do płukania ust + Biała Perła = po 2 tygodniach efekt sami ocenicie :D

  • 9 5

  • dobre

   przebarwienia starte razem ze szkliwem. Kilka ubytków pół roku po takim eksperymencie też pewne. Płukanie jamy ustnej fluorkiem skończy się otępieniem umysłowym.

   • 2 1

 • A ja

  pożeram garść Kreta w granulkach i popijam Domestosem Eko, płukankę polecam Wanishem, zeszły wszystkie przebarwienia.

  • 19 0

 • Niedoszłemu facetowi, który pali co 45 minut by się przydało!

  Ale to chyba nawet nie pomoże...Żal.pl

  • 3 0

 • wybielanie

  ja mam po nim nadwrazliwosc zebow poza tym preparat wybielajacy dotknal sluzówki i spowodowal poparzenie :(

  • 8 1

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wspieranie rozwoju niemowlęcia od 4.m

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Pomoc w uzyskaniu refundacji

konsultacje

Lata dwudzieste, lata trzydzieste

pop, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane