• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybielanie zębów. Czy zawsze daje pożądany efekt?

Ilona Truszyńska
22 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Nie zawsze efekt wybielania zębów da się przewidzieć. U niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, u innych może być tak mała, że ledwo zauważalna. Nie zawsze efekt wybielania zębów da się przewidzieć. U niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, u innych może być tak mała, że ledwo zauważalna.

Dawniej zabieg wybielania zębów był na tyle luksusowy, że korzystali z niego celebryci i osoby z grubym portfelem. Dziś to zabieg ogólnodostępny i choć wciąż nie należy do najtańszych, wielu mieszkańców Trójmiasta się na niego decyduje.



Czy myślałeś(łaś) kiedyś o wybieleniu zębów?

Lekarze dentyści zauważają, że najczęstszymi pobudkami do wykonania zabiegu wybielania zębów są ważne dla pacjenta powody osobiste, np. ślub, zdobycie nowej pracy, czy wydarzenia takie jak sylwester lub okres karnawału. Ale nie tylko.

- Bardzo często zabieg wykonuje się przed odbudowami protetycznymi (korony, mosty porcelanowe, onlaye, licówki, protezy) - mówi Honorata Sroczyńska z Dental Spa. - Kolor porcelany (nowych zębów) dostosowywany jest wtedy do już wybielonych zębów. Wynika to z tego, że porcelana nie ulega rozjaśnieniu. Jeśli pacjent chciałby wybielić sobie zęby w późniejszym okresie, wybieliłyby się tylko naturalne zęby.

Każdy, kto spróbował już wszystkich domowych metod wybielania zębów i zdecyduje się na wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologii estetycznej będzie mógł skorzystać z wybielania za pomocą lampy lub metody nakładkowej. W obu przypadkach zabieg jest całkowicie bezpieczny i skuteczny. Na taką przyjemność trzeba zarezerwować od 600 do 1200 zł. Zdarza się jednak, że trójmiejskie kliniki udzielają rabatów sięgających nawet 50 proc. - trzeba być po prostu czujnym.

Szukasz gabinetu stomatologicznego? Sprawdź w katalogu trojmiasto.pl

- Najpopularniejsza oraz najskuteczniejsza metoda wybielania to profesjonalne wybielanie lampą w gabinecie. Specjalny żel wybielający nakładany jest na zęby 3 razy po ok. 15 min podczas jednej sesji wybielania. Lampa emituje zimne, niebieskie światło, które aktywuje naniesiony na zęby żel oraz wzmaga jego działanie. Już po jednej sesji mamy zazwyczaj bardzo dobry, a czasem spektakularny efekt - wyjaśnia Marek Markiewicz z gabinetu Perfect Smile. - Alternatywną opcją jest wybielanie nakładkami i żelem o mniejszym stężeniu. Stosuje się je zazwyczaj podczas snu. Po pobraniu wycisków obu łuków zębowych w laboratorium dentystycznym są wykonane indywidualne nakładki silikonowe, które idealnie przylegają do zębów. Poinstruowany pacjent jest w stanie bez problemu poradzić sobie z aplikacją wybielającego żelu oraz umieszczeniem nakładek na zębach.

Niezależnie od wyboru metody, przed zabiegiem konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu. Należy także udać się na wizytę kontrolną, sprawdzić stan jamy ustnej i aktualny kolor zębów.

- Ważne jest przygotowanie do zabiegu. Przed jego wykonaniem należy wyleczyć wszelkie zmiany próchnicowe i wykonać higienizację jamy ustnej składającą się ze skalingu oraz piaskowania - dodaje Igor Foltyn z Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech.

Po każdym zabiegu wybielania przez kilka dni należy pamiętać o przestrzeganiu tzw. białej diety - eliminującej pokarmy z dużą ilością intensywnych barwników (czarna porzeczka, jagody, czerwone wino itp.). Przez kilka dni należy także liczyć się z nadwrażliwością zębów czy podrażnionymi dziąsłami.

Efekt wybielania ciężko przewidzieć, u niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, a u innych efekty będą ledwo zauważalne.

- Zależy to od stopnia zmineralizowania zęba oraz od stanu wyjściowego - wyjaśnia Igor Foltyn. - Średnio efekt wybielania utrzymuje się przez 2 lata i uzależniony jest w dużej mierze od indywidualnych nawyków pacjenta. Niekorzystny wpływ na utrzymanie pożądanego efektu mają palenie papierosów oraz dieta zawierająca przebarwiające pokarmy czy napoje, np. kawa, mocna herbata, czerwone wino.

Często już po okresie 1 roku, dla podtrzymania dobrego efektu, zabieg należy powtórzyć.

- Dlatego dobrym pomysłem wydaje się opcja połączenia dwóch metod - dodaje Marek Markiewicz. - Wykonanie dodatkowo nakładek wybielających pozwala pacjentowi stabilizować efekt uzyskany po wybielaniu lampą w gabinecie. Dodatkowo ma to swój walor ekonomiczny. Pacjent nie musi co roku ponosić kosztów wybielania. Zgłasza się tylko do gabinetu po specjalny preparat do samodzielnego wybielania metodą nakładkową.

Co ważne, zabiegu nie należy wykonywać u osób poniżej 16 roku życia, a czasem nawet starszych - ze względu na niezakończony rozwój zębów. Lekarz dentysta na pewno nie wykona zabiegu wybielania także u: kobiety ciężarnej lub karmiącej, osoby z bardzo nasiloną nadwrażliwością zębów, ze stwierdzoną alergią na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego, pacjenta z ubytkami próchnicowymi lub z aktywną chorobą przyzębia, czy pacjentów chorych na epilepsję. Pacjenci z wypełnieniami znacznych rozmiarów na powierzchniach zębów przednich powinni liczyć się z koniecznością wymiany tych wypełnień na jaśniejsze po zakończonym wybielaniu, gdyż nie ulegną one rozjaśnieniu.

Jeśli nie stać nas na zabieg w profesjonalnym gabinecie możemy skorzystać z dostępnych na rynku środków, past czy pasków do wybielania zębów. Nie należy się jednak spodziewać cudów.

- Pasty wybielające zawierają środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Długotrwałe stosowanie tego typu past może powodować abrazję, czyli ścieranie powierzchni zębów, objawiające się ubytkami na powierzchni szyjek zębowych - tłumaczy Tomasz Zarański z gabinetu Perfect Smile. - Wybielanie w gabinecie stomatologicznym odbywa się na drodze prostych procesów chemicznych zachodzących na powierzchni szkliwa. Związki organiczne z kawy, herbaty, wina, soków, odpowiedzialne za powstawanie przebarwień zostają rozłożone na CO2 i H2O. Proces ten jest chemicznie przewidywalny i przez to bezpieczny. Zęby stają się zdecydowanie bielsze.

Paski wybielające stanowią alternatywę dla wybielania w gabinecie. Stężenie środka wybielającego jest w nich jednak zdecydowanie mniejsze, a dokładne dopasowanie pasków do całej wargowej powierzchni zębów nie zawsze jest możliwe.

Eksperci ostrzegają także przed typowo domowymi metodami, które zamiast pomóc, mogą zaszkodzić.

- Absolutnie nie należy ufać cudownym miksturom na bazie sody oczyszczonej czy soli kuchennej. Tego typu metody mogą nieodwracalnie uszkodzić szkliwo naszych zębów - ostrzega Igor Foltyn.

Słowniczek pacjenta - te pojęcia warto znać:
- Licówka - uzupełnienie protetyczne stanowiące cienką płytkę ceramiczną licującą przednie (przedsionkowe) powierzchnie zębów w celach przeważnie estetycznych
- Onlay - wkład koronowy, rodzaj wypełnienia ubytku
- Abrazja - starcie powierzchni szkliwa w następstwie mechanicznego oddziaływania innych ciał na powierzchnię zęba
- Skaling - usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów
- Piaskowanie - usunięcie osadu z powierzchni zębów (często wykonywane po skalingu)
Ilona Truszyńska

Miejsca

Opinie (43) 2 zablokowane

  • Fakt, ze zaden porzadny dentysta nie stosuje na swoich zebach chemicznego wybielania. Wiec cos tu jest na rzeczy jednak...

    • 1 1

  • Słabe rezultaty (1)

    ale za to zęby bardzo wrażliwe na zimno potem. Zresztą samo wybielanie (wkładka na noc + srodek od stomatologa) bylo dosc nieprzyjemne bo dziąsła piekły mnie jak to paskudztwo ich dotykało. Niestety chyba tylko implanty :/

    • 0 2

    • ty nieuku

      • 0 0

  • W moim przypadku

    bez wybielania zębów nie mogłabym normalnie funkcjonować. Mam dość żółte zęby, do tego piję sporo kawy i palę papierosy, a moja praca polega na ciągłym kontakcie z klientami. Dlatego co jakiś czas zaglądam do rankingu srodkiwybielajacezeby.pl i sprawdzam, co jest na topie. Ostatnio stosowałam żel wybielający i fajnie się sprawdził.

    • 0 0

  • białe zęby

    ja w jednym z gabinetów w gdańsku wybielałem metodą Dr Martin Schwarz.Cena nie mała,ale jestem mega zadowolony.

    • 0 0

  • Zaszły minimalne zmiany... nie jestem zadowolona

    • 0 0

  • Wybielanie (1)

    Nie piłam herbaty, kawy, alkoholu, nie paliłam, nie jadłam pomidorów, ani sera żółtego... nic, a nic a efekt słaby. Było wybielanie gabinetowe.

    • 0 0

    • A gdzie wybielałaś? Może dobrali złą metodę do Twojego szkliwa? Ja mam swoje bardzo "trudne" a wybielałam w cmp dent, do tej pory mam białe mimo tego, że od czasu do czasu piję kawę.

      • 0 0

  • Wybieliłam

    Dentysta zalecił mi wybielanie przez ok 6-8 dni, jednak ja nie widziałam efektów i stosowałam nakładki przez ok 2 tyg. Niestety zęby nadal nie są takie jakie chciałabym mieć, zmieniły swój odcień jednak przez ten czas nie są całkiem białe.

    • 0 0

  • Dental

    Nie było tak strasznie. W zależności też jaką metodą masz prowadzone wybielanie. Osobiście polecam wybrać się do Dental Arts Studio w Krakowie - sztukastomatologii.pl Właśnie tam robiłem wybielanie i nie miałem żadnych problemów. Zęby już lśnią jak sam gabinet, który jest bardzo nowoczesny :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane