• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wreszcie walczą o lekarzy

Alicja Katarzyńska
6 grudnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
My płacimy za twoje studia, potem ty pracujesz dla nas - kusi studentów medycyny szpital w Sztumie. Dyrektor tłumaczy, że chce zabezpieczyć placówkę w czasach, gdy specjaliści masowo wyjeżdżają za granicę. Trójmiejskie szpitale na razie nie mają takich problemów

Bezzwrotne stypendium - 10 tys. zł rocznie - mogą otrzymać studenci starszych roczników Akademii Medycznej w Gdańsku. Chętni podpisują notarialną umowę ze szpitalem i powiatem. Zobowiązują się, że będą pracować w Sztumie tyle lat, przez ile brali stypendium. Maksymalnie - trzy lata.

- Niestety, mamy takie czasy, że z Polski się ucieka - tłumaczy dyrektor szpitala Tadeusz Wojszkun. - Uciekają też lekarze. Muszę myśleć o przyszłości, bo wiem, że nie będzie łatwo ściągnąć do nas młodych, chcących się kształcić lekarzy.

Szpital Powiatowy w Sztumie ma 300 łóżek, rocznie leczy się w nim 11 tys. chorych. Lecznica ma duże szanse znaleźć się w tzw. sieci szpitali, której stworzenie zapowiada minister zdrowia. Szpitale, które ministerstwo włączy do sieci, mają zagwarantowany kontrakt z funduszem.

Pomysł dyrektora i starostwa, które daje pieniądze na stypendium, studentom z AMG wydaje się atrakcyjny.

- Te duże pieniądze na pewno są zachętą - uważa Rafał Kruczkowski, przewodniczący samorządu studenckiego AMG. - Ale najważniejsza jest szansa na zrobienie specjalizacji. W dużych ośrodkach praktycznie nie ma możliwości robienia atrakcyjnej specjalizacji np. z chirurgii, kardiologii czy psychiatrii. Absolwenci są skazani na szukanie po całej Polsce szpitali, które ich przyjmą. Więc taka możliwość w niezłym szpitalu niedaleko Gdańska jest naprawdę sensowna.

Kruczkowski jest przekonany, że lekarz na pewno zostanie w szpitalu dłużej, na cały czas robienia specjalizacji, czyli nawet sześć lat, a nie tylko na okres, w którym odpracowuje stypendium.

Dyrektor Wojszkun wierzy, że ten okres będzie jeszcze dłuższy. - Taki lekarz przecież zżyje się z miastem, może założy tu nawet rodzinę, a wtedy to praca na długie lata - mówi dyrektor.

Na razie z oferty skorzystał tylko jeden student - słuchacz IV roku. Chce robić specjalizację z chirurgii. Zdobył gwarancję, że będzie to możliwe w Sztumie. - Sztum mi się podoba, może rzeczywiście zostanę tam na zawsze - mówi Łukasz Birecki. - Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że dostanę tam etat, który otwiera mi drogę do specjalizacji z chirurgii. Dla młodego lekarza powiatowy szpital jest doskonałym miejscem, żeby szybko się nauczyć wielu rzeczy.

Czy w Sztumie nie pośpieszono się z zabezpieczeniem przyszłości? Raczej nie. Z Polski od maja 2004 roku - od kiedy wstąpiliśmy do UE - wyjechało ponad 5 tysięcy lekarzy.

- Najwięcej anestezjologów, chirurgów klatki piersiowej, specjalistów medycyny ratunkowej i chirurgii naczyniowej - wylicza Marek Szewczyński, szef Ośrodka Uznawania Kwalifikacji przy Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Co o pomyśle Sztumu myślą w trójmiejskich szpitalach? - W moim szpitalu takiej potrzeby jeszcze nie ma - mówi Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala specjalistycznego na Zaspie. - Ale pomysł dyrektora ze Sztumu jest szybką odpowiedzią na sytuację na rynku pracy - sensowną, bo skuteczną.
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (60) 2 zablokowane

  • lekarz

    wybór należy do Ciebie; )

    Fakt, że państwo powinno gwarantować podstawy, nie podlega raczej dyskusji. Ale wprowadzenie płatnych szkół ponadpodstawowych (nie studiów) jest dosyć ciekawym tematem. W tym jednak przypadku należałoby dać możliwość odliczenia kosztów nauki od podatku sponsorom ucznia (np. rodzicom, opiekunom). Myslę, że obecny ustrój mieszany, czyli socjalno-kapitalisyczny, to forma przejściowa. Za jakiś czas ludzie sie zorientują, że to niezdecydowanie jest kosztowne, choć obecnie niezbędne, ze względu na konieczność asekuracji.

    • 0 0

  • Otworzmy Karlino a bedziemy Kuwejtem!

    Forma przejsciowa Szwedzkiej kapital-komuny trwa i sie nie konczy, a zaczela sie jako eksperyment.Szwecja kiedys 7 panstwo swiata jako najbogatsze dzis chyba na 23 miejscu zawalona jest darmozjadami ktorzy nie pracuja najczesciej arabowie 20 lata temu nie bylo zadnego dzis jakies 500 000 i murzyni 20 lat temu ani jednego murzyna zarejstrowanego jako staly mieszkaniec dzis w 2 pokoleniu jakies 45 000,a rozmanazaja sie jak kroliki.Ze nie wspomne tu o 20 000 albanczykow tez nie lubia pracy.Ta na cja okolo 1 miliona ciemnoskorych i sniadych muslimow zyje calymi rodzinami z zasilkow
    i dodatkow na dzieci i do mieszkania.Co dziwne ich dzieci tradycyjnie tez nie pracuja.W takiej Portugalii panstwo dostaje od EU wielkie pieniadze do podzialu na bezdomnych, na niepracujacych na nedzarzy.Dlaczego w Polsce sie nie negosjuje tych pieniedzy.Trzeba tych wszystkich nedzarzy spisac i wynegosjowac dla nich socjale na Europejskim poziomie.Zrobi sie wtedy paradox ze nie oplaca sie pracowac.Swego czasu ten problem istnial w calej Europie.Najwiecej zarabiaja lekarze w Norwegii to raj dla lekarzy!Pensja 65-70 000 koron norweskich na miesiac jak ktos umie negocjowac.Tylko nie wolno palic fajek i chlac wody bo to w Norwegi strasznie drogie.To Norwegowie przyjezdzaja i kupuja w Szwecji Volva i mieso i wodke i papierosy jak swieze buleczki.A potem pisza ze w Szwecji wzrosla sprzedaz aut nowych o 40%:))))
    Jak jezdzilem po wycieczkach Wyspy Kanrayjskie czy Majorka Hiszpania(lad staly) to najwieksza grupe stanowili Niemcy duze panstwo ludnosciowo, ale zaraz po nich to norwezki choc panstwo male to wszedzie ich pelno.Bo kase maja.
    Pielegniarki tez maja dobre zarobki w Norge ( czyt norje).45 -50 000 na miesiac.Kraj ludiz starzejacych sie gdzie do kasy plyna miliardy z nafty z pol na Morzu Polocnym.
    Galux naloz arabski stroj:)

    • 0 0

  • przychodzi baba do lekarza......

    Przychodzi baba do lekarza a lekarz w Irlandi...ha ha ha

    • 0 0

  • lekarz

    A kto mówi, że absolwenci gier i zabaw nie powinni spłacać? Fakt że ich studia kosztują grosze (co najlepiej widać po liczbie prywatnych szkół ekonomicznych) w porównaniu z medycznymi. Oczywiście to nie zmienia faktu że i tak będzie się opłacać wyjeżdżać, ale przynajmniej wyjeżdżający zwrócą koszty inwestycji w nich poczynione.

    • 0 0

  • darmozjady

    Nazywanie darmozjadami tych, co sa wykształceni i czmychają do pracy za granicę, jest nie na miejscu. Wszak to nie oni sa winni, że nie mogą znaleźć w Polsce pracy, za którą mogliby przeżyć, utrzymać rodzinę itp. Pozostając na miejscu i przejadając rozmaite zasiłki i zapomogi, o wiele bardziej zasługiwaliby na to miano. Popracują na Zachodzie, trochę się dorobią i wielu z nich wróci tu z kapitałem, który przyczyni się do naszego wzrostu gospodarczego.

    • 0 0

  • impossybilizm prawny cz. 2

    Swietnie orso, widac ze chociaz w czesci sie zgadzamy.
    To teraz mi tylko wytlumacz jak chcesz pogodzic obowiazek "zwracania" pieniedzy za bezplatne studia dla wyjezdzajacych do innych krajow UE z obowiazujaca na terenie calej Unii zasada wolnego przeplywu ludzi i towarow, bedaca podstawowa zasada prawna calej wspolnoty?

    Zmienic prawodawstwo UE?

    Moze jednak latwiej by bylo wysuplac te kilkaset milionow zlotych, zaczac normalnie oplacac lekarzy i inwestowac w nauke, zamiast fundowac paliwo rolnicze, becikowe, emerytury po 20 latach pracy dla gornikow i zwalniac 30% spoleczenstwa polskiego z placenia podatku dochodowego tylko dlatego ze sa rolnikami (chociazby na papierze)

    • 0 0

  • do lekarza

    Jasne ale podnieśmy też pensje budowlancom, oni też wyjeżdzają. Górnikom, bo maja ciezka prace, rolnikom....piekarzom etc. etc. Wszystkim dajmy po milionie. A na koniec... Na koniec... obniżmy podatki.

    Lekarzu dostajesz za Twoją pracę tyle ile jest ona warta na rynku. Pokażcie mi biednego lekarza. Jak się choruje to nikt nie czeka na leczenie w chorej slużbie zdrowia-tylko idzie prywatnie... albo półprywatnie (koneksje). Szkoda gadać. W ubiegłym m-cu wydałem 600 zł na badania, ... bo nikt nie chciał dać skierowania. Tekst "jak się Pan nie zgadza z moją diagnozą, to niech Pan idzie prywatnie na rezonans" to standard.... Rezenonans zaprzeczył diagnozie.

    • 0 0

  • Do budowlanca...

    Nie chce Cie obrazac, ale rozne zle slowa cisna mi sie na usta.Pomysl troche zanim napiszesz kolejny idiotyzm!!!Jaki rynek???Przeciez w polskiej sluzbie zdrowia jest MONOPOL NFZ!Dociera to do ciebie budowlancu?MONOPOL!!!Lekarze dostaja tyle ile laskawy rzad zechce im skapnac.To sa grosze w porownaniu z tym ile czasu, wysilku i talentu potrzeba zeby zostac lekarzem.Skoro uwazasz, ze lekarze maja tak dobrze a to jest taka fajna robota, to dawaj zostan lekarzem!!!Droga otwarta...Poziom niektorych piszacych tu jest niderlandzcki.

    • 0 0

  • Do budowlanca...

    I jeszcze jedno.Marze o dniu w ktorym w koncu w medycynie zostana wprowadzone zasady rynkowe!W koncu moja praca bedzie warta tyle na ile wyceni ja rynek.Uwierz mi, ze ja sie bede cieszyl.Gorzej bedzie z Toba.Nie wierzysz, to idz do stomatologa poleczyc sobie ząbki.Tam jest wolny rynek(choc tez nie do konca).Dlatego jestesmy jedynym krajem cywilizowanym(?)w ktorym stomatolog przecietnie zarabia wiecej niz lekarz.Na koniec dobra rada.Wypowiadaj sie na temat cegiel i cementu, bo na tym moze sie znasz...Nie moge...lekarz zarabia tyle na ile wyceni go rynek...Nie wiem czy smiac sie czy plakac...I wez tu czlowieku wytlumacz cos takim patafianom(nie wytrzymalem).

    • 0 0

  • Pokaz mi biednego lekarza...

    Ile to juz razy czytalem podobne idiotyzmy...A dlaczego niby lekarz mialby byc biedny?Co to w ogole znaczy biedny?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane