• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej rodzin w potrzebie. Gdzie po pomoc w czasie pandemii?

Wioleta Stolarska
8 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Coraz więcej osób zgłasza się po wsparcie do miejskich ośrodków pomocy. Coraz więcej osób zgłasza się po wsparcie do miejskich ośrodków pomocy.

Paczki żywnościowe, pomoc finansowa, porady prawne czy konsultacje psychologiczne - rodziny, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji, mogą liczyć na pomoc miejskich ośrodków społecznych. Jak się okazuje, osób, które pierwszy raz proszą o takie wsparcie, wciąż przybywa. W całym Trójmieście to nawet kilkaset potrzebujących rodzin. - Dziś zgłoszenie, jutro wypłata, tak można w skrócie określić system ekspresowej pomocy wprowadzonej przez sopocki MOPS w związku z pandemią - przekonują urzędnicy z Sopotu.



Czy skorzystałe(a)ś już z jakiejś formy pomocy oferowanej ze względu na pandemię koronawirusa?

Od momentu ogłoszenia stanu pandemii po pomoc zgłasza się coraz więcej rodzin, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia MOPS. Oprócz pomocy finansowej, osoby, które w związku z pandemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji i nie są w stanie samodzielnie zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych, mogą otrzymać paczki żywnościowe, a także wsparcie psychologiczne oraz pomoc prawną.

Uproszczona procedura, dodatkowe środki



Od połowy marca do sopockiego MOPS po pomoc zgłosiło się już ponad 60 nowych rodzin. Najczęściej zgłaszają się osoby, które utraciły pracę lub w związku z obecną sytuacją mają problem ze znalezieniem pracy.

- Wprowadziliśmy specjalną, uproszczoną, ekspresową procedurę, dzięki której pomoc realizowana jest niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Miasto na ten cel przeznaczyło dodatkowe środki - 400 tys. zł, na zasiłki dla osób, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

Aby otrzymać zasiłek, wystarczy zadzwonić do MOPS. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego telefonicznie i bazuje na oświadczeniach złożonych przez osoby, które zgłoszą potrzebę wsparcia. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a pomoc udzielana jest według potrzeb i sytuacji danej osoby czy rodziny.

Na pomoc mogą liczyć też osoby, które potrzebują wsparcia w zrobieniu zakupów, dostarczeniu leków, wyprowadzeniu psa czy wyniesieniu śmieci - tu działa projekt "Pomoc sąsiedzka w Sopocie".

- Osoby najbardziej potrzebujące otrzymują ciepły posiłek do domu. Wszystkie osoby, które udzielają wsparcia stosują zasady bezpieczeństwa i zaopatrzone są w środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki oraz środki do dezynfekcji. Również osoby, które korzystają ze wsparcia wyposażone zostały w niezbędne środki ochrony, przede wszystkim maseczki - zapewniają pracownicy sopockiego MOPS.
W związku z epidemią i nowym zadaniem w sopockim MOPS utworzony został zespół ds. kontaktów z osobami w kwarantannie. Najczęściej pomoc udzielana jest w formie dostarczenia paczki żywnościowej, wsparcia w realizacji zakupu artykułów spożywczych, higienicznych, a także termometru czy niezbędnych leków. Artykuły są dostarczane przez Ochotniczą Strażą Pożarną.

- Każda osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji może liczyć na nasze wsparcie - podkreśla dyrektor MOPS. - Zarówno w formie finansowej, pomocy w zapewnieniu posiłku, usług opiekuńczych dla osób starszych, niesamodzielnych czy wsparcia psychologicznego - dodaje.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia zadzwoń lub napisz do sopockiego MOPS, tel. 58 551 17 10, e-mail: mops@mopssopot.pl. Potrzebujesz pomocy psychologa? Zadzwoń do Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, tel. 609 680 115, w dni robocze, w godz. 8-20.

Kilkadziesiąt nowych rodzin, setki porad



Również gdańskie Centra Pomocy Socjalnej MOPR są w stałym kontakcie z potrzebującymi rodzinami. Od połowy marca przeprowadzono tu 1430 wywiadów środowiskowych, z czego 128 w rodzinach, które po wsparcie finansowe, rzeczowe itp. zgłosiły się pierwszy raz.

- Przeprowadziliśmy akcje i projekty pomocowe wraz z wieloma świetnymi partnerami m.in.: "Koszyczek dla seniora" - ok. 120 potrzebujących seniorów dostało na Wielkanoc paczki z żywnością i maseczki ochronne, "Każdy może pomóc" edycja dla seniorów - ponad 100 sędziwych osób obdarowanych przez darczyńców środkami higieniczno-pielęgnacyjnymi, akcja dystrybucji maseczek ochronnych z miasta - wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu przekazaliśmy osobom starszym ok. 4 tys. maseczek. Współpracujemy m.in. z firmami, restauracjami, organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic pod kątem wsparcia żywnościowego, zakupowego dla potrzebujących - wylicza Sylwia Ressel, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Dla osób, które pozostają w domu i nie radzą sobie w tym trudnym czasie, potrzebują wsparcia przy zrobieniu zakupów, żywności czy pomocy psychologicznej, a nie mogą liczyć na zainteresowanie rodziny lub sąsiadów uruchomiono specjalny numer pomocowy - "500 218 337". Od połowy maja odebrano tu już 420 połączeń z prośbą o pomoc. Telefon jest czynny całą dobę.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Mieszkańcy Gdańska, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mogą też liczyć na darmową pomoc prawną. Prawnicy i doradcy obywatelscy udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, podatkowych, ubezpieczeniowych, spadkowych czy mieszkaniowych. Pomogą osobom zadłużonym, w kryzysie ekonomicznym, życiowym. Od czasu ogłoszenia stanu pandemii udzielono już 578 takich porad.

Na wsparcie mogą również liczyć osoby, które potrzebują terapii czy konsultacji psychologa. Do tej pory z konsultacji psychologicznych udzielonych przez psychologów MOPR skorzystało 320 osób.

- Zapraszamy mieszkańców, którzy mają skłonność do agresywnych działań i nie radzą sobie z problemem, do sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. W ramach programu w siedzibie fundacji Pomorskie Centrum Psychotraumatologii przy ulicy Brzozowej 15 we Wrzeszczu, uruchomiony został bezpłatny punkt pomocy psychologicznej. Osoby, które chcą skorzystać z porad i terapii świadczonej przez specjalistów punktu, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 791 808 872 - aktywny w dni powszednie, do godz. 19. Dyżurujący psycholodzy, socjoterapeuci, psychotraumatolodzy m.in. podpowiedzą, jak radzić sobie z niepożądanymi, agresywnymi zachowaniami oraz jak je kontrolować - informują pracownicy ośrodka.
Centrum Interwencji Kryzysowej MOPR - obsługuje rodziny czy osoby będące w sytuacjach życiowego kryzysu, nagłych (m.in. konsultacje psychologiczne, terapeutyczne, pedagogiczne, dot. sytuacji przemocy w rodzinie itd.). W czasie pandemii udzielono tu 900 konsultacji telefonicznych (całodobowe numery tel.: 58 511 01 21 i 58 511 01 22), a także przeprowadzono 92 wizyty.

Agencje pracy w Trójmieście


Utrata pracy głównym problemem rodzin zgłaszających się po pomoc



Od 14 marca do końca kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni odnotował prawie 650 interwencji i ponad 5 tys. telefonów informacyjnych. W związku z sytuacją pandemiczną w gdyńskim systemie wsparcia społecznego odnotowano 213 nowych rodzin (376 osób w tych rodzinach). Jak przekonują pracownicy ośrodka, głównym powodem wystąpienia z wnioskiem o wsparcie MOPS jest utrata zatrudnienia lub dochodu (dotyczy blisko połowy rodzin) oraz kwarantanna (dotyczy średnio co czwartej rodziny).

W Gdyni pracownicy gdyńskich dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej dyżurują pod specjalnymi numerami telefonów przez siedem dni w tygodniu. Organizują posiłki, niezbędne lekarstwa, pomoc opiekunek czy psychologa.

- Mierzymy się z problemami w skali, jaka jeszcze niedawno wydawała się niewyobrażalna, dlatego też nasze działania wspierające gdynian są szczególne - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Priorytetowe w pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej są dziś sprawy dotyczące życia i zdrowia. Zapewniamy posiłki, wparcie opiekunek, pomoc specjalistów, ale też wsparcie finansowe. Szeroki wachlarz pomocowy ma zminimalizować skutki, jakie dotkną gdynian z powodu epidemii koronawirusa - dodaje.
Na trudny czas kryzysu związanego z pandemią Gdynia przygotowała Falochron: szeroki program wsparcia. Obejmuje on m.in. pomoc psychologiczną, informacyjną i prawną, a także odpowiednie wsparcie w związku z brakiem dochodów czy trudnościami w uiszczeniu opłat czynszowych lub eksploatacyjnych za mieszkanie komunalne.

- Odbieraliśmy nawet 70 telefonów dziennie, głównie od osób zagrożonych utratą pracy. Chciały się dowiedzieć co robić, gdyby faktycznie do tego doszło - mówi Magdalena Bach, koordynator zespołu pracy socjalnej z Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej nr 3 w Gdyni.
- Każda zgłaszana sytuacja jest natychmiast wyjaśniana - zapewnia Joanna Nowicka, kierownik DOPS nr 1 w Gdyni. - Dziś coraz częściej widzimy skutki tego, że nasi podopieczni nie otrzymują wynagrodzenia. Wiele osób pracowało na tzw. umowach śmieciowych, niektórzy za dniówkę lub tygodniówkę. Gdy raz czy drugi pracodawca nie zapłacił okazywało się, że zaczyna brakować środków do życia. Każdy, kto wymaga wsparcia, od nas je otrzymuje.
Mieszkańcom, którzy potrzebują wsparcia, np. w związku z utratą dochodów, Dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej oferują:
  • zasiłek celowy - np. na pokrycie kosztów zakupu leków, najpotrzebniejszych środków dla dzieci, na pożywienie, pampersy itp. Każdy wniosek o pomoc rozpatrywany jest indywidualnie ze względu na obowiązujące kryteria (w tym dochodowe). Pracownicy socjalni kontaktują się telefonicznie, by zebrać niezbędne informacje. Jest to najbardziej elastyczna forma wsparcia.
  • zasiłek na dożywianie - w ramach programu "Posiłek w szkole i w domu", jest formą pomocy przyznawaną zarówno na potrzeby dorosłych jak i dzieci. Osoby samotne, z niepełnosprawnościami lub takie, które mają kłopoty w samodzielnym gospodarowaniu, mogą liczyć na wsparcie finansowe na wydatki związane z wyżywieniem. W przypadku tej formy pomocy bierze się również pod uwagę kryterium dochodowe.
  • zasiłek okresowy - przyznawany na określony czas związany ze zgłaszanym problemem (bezrobocie, długotrwała choroba, niepełnosprawność, osoby samotne, rodziny niepełne) na pokrywanie kosztów opłat za mieszkanie, energię elektryczną, gaz, leki itp. Przy tego typu wsparciu również obowiązują kryteria, których spełnianie rozpoznaje pracownik socjalny.

Ponadto osobom samotnym, niesamodzielnym, które np. z powodu stanu zdrowia czy wieku muszą pozostawać w miejscu zamieszkania, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje pomoc rzeczową: pakiety żywieniowe.

Gdynia uruchomiła specjalny telefon: 58 743 21 64. Każdy mieszkaniec może tam zasięgnąć informacji na temat wsparcia w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 08-20.

Miejsca

  • MOPS Sopot, Kolejowa 14
  • MOPR Gdańsk, Konrada Leczkowa 1A
  • MOPS Gdynia, Grabowo 2

Opinie (118) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Tylko uczciwie pracujacy musza sie na to wszystko zrzucac, a sami zadnej pomocy nie dostaja

    • 52 5

    • Pracuję i też otrzymuję dodatek. Nie woem o co ci chodzi

      • 2 1

  • Obowiązkiem PIC-a jest codzienna modlitwa,

    kłamie rano, kłamie w obiad, kłamie wieczorem i kłamie w nocy. Taki to jest PIC a Premier pisowskiego rządu ma na koncie prawomocne wyroki sądowe za kłamstwa.

    • 16 6

  • To się dopiero zacznie. (2)

    Dobroduszny Suweren, naiwnie liczący na pomoc państwa-socjalistycznego-dla-garstki-beneficjentów, obudzi się z ręką w nocniku. Już teraz oferty pracy wyglądają jak z końca lat '90 i nie napawają optymizmem chętnych "bez uprawnień na wózki widłowe". Zamrażanie gospodarki dało na razie efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast "wylęgarni koronawirusa" mamy "wylęgarnię biedy". Jeśli komuś się zdawało, że posiedzi dwa lub trzy miesiące w domu, państwo zrekompensuje mu straty, a potem radośnie wróci do roboty, to źle mu się zdawało. Zamiast siedzenia w domu będzie siedzenie na korytarzu w MOPSie albo Urzędzie Pracy, gdzie zakwalifikowani dostaną zasiłek miesięczny w wysokości tygodniówki, ewentualnie ofertę pracy fizycznej na pół etatu za 12 zł brutto za godzinę. A jeżeli w miarę szybko nie otworzą gospodarki i nie pozwolą wrócić do normalnej pracy tym, którzy ją jeszcze mają, to na te zasiłki też kasy nie będzie.

    • 38 2

    • No ale taki był cel tego lockdownu, aby zniszczyć gospodarkę

      Wirus to tylko pretekst

      • 10 0

    • granica otwarta?
      korzystaj, bo przemielą Was jak kurczaki razem ze skorupką.
      Miłego dnia :)

      • 2 0

  • niech mopsy wezmą się za pracę, logistyczne rozpracowanie systemu skutecznej pomocy a nie pie..od rzeczy .

    siedzą za biurkami zamiast starać sie pomóc.
    Normalnym pomóc w znalezieniu pracy a patologię odpowiednio kształtować,resocjalizować i pilnować.Odwiedzać sprawdzać kontrolować. Dzięki pomocy obecnego Rządu jest o wiele ale to wiele lepiej w tych sprawach.Przestańcie podpuszczać ludzi.

    • 15 12

  • tam gdzie króluje alkohol i lenistwo to można dawać dawać i jeszcze raz dawać i nic to nie da bo to zwykła patologia.

    tacy ludzie byli od zawsze i są .takich trzeba gonić do pracy i pilnować,to jest dla nich pomoc. problem w tym że nikomu się nie chce. w mopsie siedzą fusy z kawy spijają i mówią ciągle że się nie da.

    • 32 2

  • 500 plus za mało ?

    • 26 3

  • mam nadzieję ze ten syf na kurzych stopach w końcu się rozleci

    Wczoraj/ przedwczoraj)(nie pamiętam kiedy dokładnie) w radiu mówili, że powinniśmy się cieszyć bo podobno kryzys gospdarczy/ekonomiczny najsłabiej uderzy w właśnie w Polskę. Niby gorzej ma być nawet w Niemczech, Hiszpania Grecji itd. Ciekawe, jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli rzeczywiście drugą Irlandię, ale z okresu od XIX wieku do połowy lat 50 XXwieku

    • 18 0

  • Nasza Oleńka zapewne im pomoże

    • 6 7

  • ja

    do szumowskiego i spółki

    • 9 0

  • Troche nie na temat

    Ale we Francji za używanie analogicznego symbolu rodziny, biuro ubezpieczeniowe miało problem ze strony prawnej bo jacys ludzie sie doszukali homofobii.

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane