Ruszyły pierwsze szczepienia nauczycieli.
fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl
Dzień wcześniej, niż zapowiadano, ruszyły szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. W czwartek pierwsze dawki szczepionki AstraZeneca podano nauczycielom w Szpitalu MSWiA w Gdańsku. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostają ci nauczyciele, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku.
Czy chciał(a)byś móc wybrać rodzaj preparatu do szczepienia przeciw COVID-19?
- SP ZOZ MSWiA otrzymał pierwszą dawkę szczepionek AstraZeneca. W czwartek rozpoczęliśmy szczepienia nauczycieli w punkcie węzłowym w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej. Po pierwszym szczepieniu druga dawka powinna być podana po upływie 10 - 12 tygodni. Jeżeli będzie zapotrzebowanie na szczepienia nauczycieli do populacyjnego punktu szczepień na terenie Sopotu, mamy również możliwość i tam prowadzenia szczepień dla ciała pedagogicznego. Jesteśmy do tego przygotowani - informuje Grzegorz Sut, dyrektor SP ZOZ MSWiA w Gdańsku.
Od poniedziałku, 8.02, nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli i żłobków, którzy chcieli zaszczepić się przeciw COVID-19, zgłaszali taką chęć do dyrektorów placówek. Jeśli nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłaszał chęć do szczepienia w jednej z nich. Zapisy trwały do środy, 10.02.
Czytaj też: Kod QR potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 ważny przez rok
- Zainteresowanie w naszej szkole było bardzo duże, wszystkie zapisy przebiegły sprawnie. Dostaliśmy informację o tym, że szczepienia mogą rozpocząć się wcześniej i oczywiście chętnie z tego korzystamy - mówi nam dyrektor jednej z gdańskich szkół podstawowych, której kilkudziesięciu nauczycieli już w czwartek przyjmie pierwszą dawkę szczepienia.
Jakie szczepionki dla nauczycieli i opiekunów?
Do tej pory w Polsce dostępne do szczepień są trzy preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej nauczycielom i pracownikom żłobków poniżej 60. roku życia ma być podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele i pracownicy żłobków, którzy mają więcej niż 60 lat, mają być szczepieni preparatami firm BioNTech/Pfizer i Moderna.
- Nauczyciele powyżej 60. roku życia zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizera w swojej grupie wiekowej, oczywiście w miarę dostaw, które będą do Polski dostarczane - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony do użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa, która została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych".
Czytaj też: Pierwszy miesiąc szczepień. "Do końca kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków"
Szczepienia na Pomorzu
Liczba wszystkich wykonanych szczepień w Polsce do godz. 10:30 w czwartek, 11.02.2021 r., wynosi 1 884 113, z czego na Pomorzu 120 382 (5857 w ciągu ostatniej doby), natomiast w Trójmieście 62 621 (2243 w ciągu ostatniej doby).
Jak informowali nasi czytelnicy, zdarzają się jednak sytuacje, że szczepienia są przesuwane lub odwoływane.
- Mój tata miał mieć szczepienie w czwartek, 11.02, w punkcie w MSWiA, jednak wizytę odwołano, nowego terminu nie dostaliśmy - informuje nas czytelniczka Anna.
Dyrektor Szpitala MSWiA w Gdańsku wyjaśnia:
- Przypadki zmian terminów szczepień wynikają z szeroko pojętej charakterystyki stosowanej szczepionki - czas użycia, termin dostawy. Pacjenci są powiadamiani SMS-em lub telefonicznie o zmianie i otrzymują nowy termin szczepień - informuje.