• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczą, jak żyć z atopowym zapaleniem skóry

Ewa Palińska
22 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
W Szkole Atopii, w ramach organizowanych darmowych szkoleń, rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry. W Szkole Atopii, w ramach organizowanych darmowych szkoleń, rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry.

W Szpitalu Dziecięcym Polanki wznowiła działalność Szkoła Atopii przeznaczona dla rodziców i opiekunów dzieci z problemami alergii i atopii. Podczas zajęć będzie można skorzystać z wiedzy ekspertów i lekarzy w zakresie atopowego zapalenia skóry, jednocześnie uzyskując pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.



Czy cierpisz na alergie pokarmowe?

Atopowe Zapalenie Skóry to genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna, na którą cierpi 20 procent ludzi na świecie. Leczenie jest niezwykle trudne i uciążliwe: ból, brak akceptacji, pomoc, która tylko czasowo łagodzi objawy, niechęć społeczna - to codzienność osób chorych na AZS. W Trójmieście pomaga im Szkoła Atopii, która działa przy Oddziale Alergologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym Polanki od prawie 10 lat.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry - dokuczliwe, ale nie zaraźliwe

Od przeszło 10 lat uczą, jak żyć z chorobą



Szkoła Atopii działa przy Oddziale Alergologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym Polanki od ponad 10 lat. Przez ten czas przeszkolonych zostało ok 1100 osób (nie licząc osób przebywających na oddziale). Od 2017 placówka nosi imię dr Teresy Małaczyńskiej, która była założycielem Szkoły Atopii, wybitnym lekarzem, nauczycielem oraz ekspertem w dziedzinie Atopowego Zapalenia Skóry.

Zobacz też: 10 lat Szkoły Atopii. Pomagają chorym żyć z AZS

Zajęcia w Szkole Atopii są bezpłatne i skierowane przede wszystkim do rodziców dzieci chorych, ale również do pielęgniarek, położnych, lekarzy, pedagogów, nauczycieli wychowania fizycznego. Prowadzącą zajęcia jest lekarz oraz terapeuta-edukator. Poruszane tematy na spotkaniu to m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS) - istota schorzenia, prawidłowa dieta, profilaktyka oraz pielęgnacja skóry atopowej, funkcjonowanie dzieci z AZS w przedszkolu, szkole, wybór zawodu, profilaktyka roztoczowa/alergenowa. Eksperci pokazują też, jak prawidłowo nakładać emolienty oraz mokre opatrunki, które pomagają łagodzić przykre dolegliwości.

Lek. med. Justyna Dolny, specjalista ds. pediatrii i alergologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o. i Olga Świdzicka, specjalista ds. promocji zdrowia, podczas zajęć w Szkole Atopii. Lek. med. Justyna Dolny, specjalista ds. pediatrii i alergologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o. i Olga Świdzicka, specjalista ds. promocji zdrowia, podczas zajęć w Szkole Atopii.

AZS to nie wyrok



Choroby nie da się wyleczyć, ale poprzez właściwą terapię i poprawnie prowadzone działania pielęgnacyjne można zredukować uciążliwe objawy.

- Na naszych spotkaniach wielokrotnie powtarzamy, że atopowe zapalenie skóry to nie wyrok i przy dobrym leczeniu można realizować swoje pasje - mówi lek. Dolny. - Za najważniejsze w swym działaniu uznaliśmy wszystko to, co tylko możliwe, by chore na AZS dzieci mogły normalnie żyć i być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. W ponad 10-letniej historii Szkoły Atopii uczestniczyło ok. 1300 osób - dodaje.
W ramach organizowanych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry. Dowiadują się, jakie są obecnie możliwości diagnostyczne, terapeutyczne, jaka powinna być prawidłowa dieta, rozmawiają o funkcjonowaniu dzieci z AZS w codziennym życiu.

- Serdecznie zapraszamy rodziców do skorzystania z naszej oferty - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik placówki. - Jesteśmy wyspecjalizowanym ośrodkiem zajmującym się leczeniem alergii. Pracują u nas najlepsi specjaliści. A udział w zajęciach jest oczywiście bezpłatny - podkreśla.
Zajęcia prowadzone przez Szkołę Atopii odbywają się w Szpitalu Dziecięcym Polanki (ul. Polanki 119 zobacz na mapie Gdańska, budynek 4). Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na adres promocjazdrowia@szpitalpolanki.pl bądź dzwoniąc pod nr 58 552 06 85. Tą samą drogą można również dokonywać zapisów.

Miejsca

Opinie (34) 2 zablokowane

  • Taka szkoła powinna byc dla każdego pediatry obowiązkowa!!! To oni na początku walki maja pierwsze kontakty z małym dzieckiem i to najczęściej oni zalecają masę niepotrzebnej chemii...

    • 11 0

  • To nie lekarze to szarlatani, mojemu dziecku pomogła akupunktura.

    Sam w to nie wierzyłem na początku, teraz wiem że chinczyk nam pomógł

    • 0 2

  • Dziękujemy za możliwość udziału w zajęciach Krem Zaspa

    Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w zajęciach Szkoły Atopii.
    Zajęcia pozwoliły nam spojrzeć szerzej na problemy alergii i pielęgnacji skóry atopowej. Dokładamy wszelkich starań, aby cały czas być na bieżąco z nowościami dotyczącymi wyżej wspomnianego tematu dlatego też palujemy kontynuować uczestnictwo w zajęciach. Szkoła Atopii kompleksowo omawia problem i przedstawia możliwość radzenia sobie z nim. Ponadto zajęcia prowadzone są przez fantastycznych fachowców. Do zobaczenia!

    • 1 0

  • Dobrze by było dodać do tego pomoc psychologiczną

    Ta choroba jest trudna zarówna dla dziecka, które jest ciągle nerwowe i rozdrażnione (i może się borykać z niechęcią innych dzieci), ale też dla rodziców, którzy bardzo chcieliby pomóc dziecku, a nie mają jak - jedynie smarowanie i pilnowanie diety, co dziecko też może uznać za pewnego rodzaju karę.
    Szkoda, że tak mało się mówi o wsparciu psychologicznym. Właściwie wcale. A w tej chorobie dużo zależy od głowy - chory musi sam nauczyć się dbać o dietę i skórę oraz uodpornić się na często przykre komentarze i niechętny wzrok innych. Mój syn często płacze, że nie chce tej choroby, nie chce mieć swoich rąk...Dopiero niedawno w szkole podpowiedzieli nam, że może byśmy się zwrócili o pomoc do psychologa, żeby sobie z tym wszystkim radził. Koszt - około 750 pln miesięcznie (cotygodniowe zajęcia terapeutyczne). Plus wizyty u alergologa, leki, maści...
    Dodam, że nic nie jest refundowane.
    Polska, piękny kraj...

    • 2 0

  • Przerobiłam sporo różnych kremów i maści.

    Miałam ich serdecznie dość bo objawy prędzej czy później wracały... zaczęłam szukać na własną rękę omijając szerokim łukiem lekarzy, którzy przepisują miliard recept ;/ Trafiłam na artykuł na temat skuteczności dąbrówki ajuga – na całe szczęście :)Stosowałam preparat z dąbrówką przez jakiś czas najlepszy jest ekstrakt typu TLC i on mi bardzo bardzo pomógł , wyleczył mnie z tego okropnego AZS , teraz wszystko zniknęło

    • 0 0

  • Dieta na AZS

    Według mnie to nie jest tak, że masz się nauczyć żyć z chorobą. Trzeba po prostu się leczyć. Staram się uświadamiać ludzi, bo z tego co zauważyłem, niewiele chorujacych na AZS wie, że może sobie pomóc przez stosowanie odpowiedniej diety. Podrzucam nazwę poradni dietetycznej, z której ja mam zalecenia - Fodwise. Stan mojej cery był naprawdę tragiczny, więc cieszę się, że dałem się w końcu przekonać dziewczynie do spróbowania czegoś nowego. Dietetyczka kliniczna z Foodwise układała dietę specjalnie pode mnie - na podstawie wywiadu, który wypełniłem. To naprawdę działa i moja twarz naprawdę wygląda o wiele lepiej.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane