• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UCK odsuwa niezaszczepionych pracowników od chorych

Piotr Kallalas
19 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym kontakt z pacjentem mogą mieć jedynie pracownicy zaszczepieni bądź mający negatywny wynik testu na COVID-19. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym kontakt z pacjentem mogą mieć jedynie pracownicy zaszczepieni bądź mający negatywny wynik testu na COVID-19.

W gdańskim szpitalu uniwersyteckim niezaszczepiony personel medyczny, który jednocześnie nie ma również negatywnego testu na COVID-19, nie może zajmować się chorymi. - To działanie dla bezpieczeństwa pacjentów - podkreśla Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.



Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy szpitale powinny odsunąć niezaszczepiony personel od pacjentów?

W ubiegłym tygodniu władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wprowadziły zarządzenie, które określa zasady organizacji pracy mające zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń COVID-19. Tym samym podjęto decyzję dotyczącą niezaszczepionego personelu - ten nie będzie mógł zajmować się pacjentami.

- Do pracy wymagającej bezpośredniego (fizycznego) kontaktu z pacjentem dopuszczeni są wyłącznie pracownicy, którzy zaszczepieni są pełnym cyklem szczepienia przeciw COVID-19, posiadający status "ozdrowieńca" lub posiadający negatywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2 - wskazuje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny szpitala. - Pracownicy niespełniający tych kryteriów oddelegowywani są do innych obowiązków. Wszystkie decyzje i zarządzenia, które obowiązują w szpitalu, są wprowadzane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu naszych pacjentów. Nie może być takiej sytuacji, że pacjent, który zmaga się z ciężką chorobą lub ma obniżoną odporność, dodatkowo będzie narażony na zakażenie COVID-19, ponieważ będzie opiekował się nim niezaszczepiony personel. To jest ryzyko, które możemy ograniczyć, i to właśnie robimy.
W Polsce zdecydowana większość pracowników szpitali i przychodni skorzystała z profilaktyki COVID-19. W przypadku uniwersyteckiego szpitala na 800 lekarzy na szczepienie nie zdecydowało się 20 osób, a to oznacza 2,5 proc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku personelu pielęgniarskiego - tu brak szczepienia odnotowano u 70 pielęgniarek na 1,5 tys. zatrudnionych, a więc u 4,6 proc.

Czytaj też: Coraz więcej pacjentów z COVID-19. Potrzebny szpital tymczasowy?

Decyzja budzi kontrowersje?



Szpital zbierał informacje na temat szczepień na zasadzie oświadczeń. Środowisko lekarskie natomiast podkreśla jednoznacznie - decyzja nie jest kontrowersyjna z punktu widzenia ochrony pacjenta i wszystkie szpitale powinny iść tym krokiem. Problem tkwi jednak w braku działań legislacyjnych ze strony organów ustawodawczych.

- Z punktu widzenia lekarza jest to jak najbardziej prawidłowe działanie. Osoby nieszczepione nie powinny stanowić zagrożenia dla pacjentów. Dlatego z punktu widzenia etyki lekarskiej i bezpieczeństwa jest to właściwa decyzja. Natomiast prawodawstwo w Polsce nie potwierdza tego odpowiednimi ustawami. Brakuje w tym temacie odpowiednich podstaw prawnych i jest to duży błąd, bowiem inne europejskie kraje już dawno uregulowały te kwestie - zaznacza Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.
Uczelnia w tym wypadku powołała się na statut Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

- W świetle obowiązujących przepisów prawa pracy, opisany stan faktyczny może być postrzegany jako naruszenie zasad zakazu dyskryminacji pracowników. Co za tym idzie, reorganizacja obowiązków pracowników w oparciu o informację o braku szczepień przeciw COVID - 19, jest niezgodna z przepisami prawa w obecnym kształcie - Agnieszka Dobrodziej, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (640) ponad 20 zablokowanych

  • Skandal

    Opisane działanie jest absurdalne. aby chronić pacjenta należy zadbać o to, żeby personel zajmujący się pacjentem był ogólnie zdrowy, bez podziału na jakiekolwiek kategorie, w tym czy zaszczepiony przeciw Covid, czy nie. Jedni i drudzy zakażają się ta chorobą i innymi. Absurdem więc jest wykluczanie tylko jednej grupy. Albo testuje się wszystkich pracowników, albo stosuje inne kryteria. Uniwersalne kryterium, to nieprzychodzenie do pracy z jakąkolwiek infekcją! U mnie w pracy osoby zaszczepione roznoszą jakiś syf i zarażają się na wzajem. Co z tego, że niektórzy mają negatywne testy. Chorują na jakąś infekcję wirusową o ciężkim przebiegu, która kończy się zapaleniem płuc i są zagrożeniem dla reszty pracowników, bez względu na ich status zaszczepienia, czy nie. Ludzie, zacznijcie w końcu myśleć, bo za moment nie da się żyć. Jak to możliwe, że lekarze wymyślają tak absurdalnie niemedyczne działania?!

    • 5 1

  • za mało

    Co to znaczy odsunięci od chorych? W placówkach medycznych, szczególnie w szpitalach, osoby niezaszczepione powinny być zwolnione z pracy.

    • 3 3

  • szury i foliarze

    powinny wymrzeć jak najszybciej.

    • 0 3

  • Nadwyżka pracowników

    Mam nadzieję,że bez personelu niezaszczepionego szpital da sobie radę.Póki co jest to niezgodne z prawem.Mam nadzieję,że dyrektora będzie stać na nadgodziny gdy pozostały przemęczony personel będzie w dużej mierze chorował.

    • 2 1

  • Dylemat

    U mnie w pracy zachorowały dwie osoby zaszczepione. Zastanawiam się w czym dla pacjentów jest lepszy lekarz zaszczepiony, który ma wirusa i ich zaraża, od takiego niezaszczepionego chorego i też zarażającego?

    • 5 1

  • Dyrektor przykładem na Covidowy

    Może Dyrektor pokaże innym, że szczepionka pomogła i wzorem dla innych przepracuje 2 tyg. na covidowym. Przecież jest zaszczepiony i bezpieczny. Czekamy. Przodem panie dyrektorze. Patrzymy i się uczymy.

    • 6 0

  • Nudne to jest

    Straszycie, straszycie, ludzie się sczepią a mają przekichane jeszcze bardziej jak niezaszczepieni(bo marnują własny czas i zdrowie na odchorowywanie szczepień itp.)...statystyki przekłamane, opinie lekarzy każda inna....dziwicie sie że ludzie mają to gdzieś ? maskę nosze żeby nie dostać mandatu, ma już roczek, zakładam iż jest tak nawalone w niej bakterii że covid niema szans się przebić...nawet przeziębiony nie byłem w tym roku choć zawsze mnie coś łapało na jesień....

    • 1 0

  • Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego!

    Zdecydowanie powinny być obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. Cieszę się, że już pracują nad tym!

    • 0 4

  • Dyrektor stanowi zagrożenie dla personelu i mieszkańców pomorza

    Odsunąć faceta od koryta i to czym prędzej. Widać, że doskonale odnalazł się w nowej pandemicznej sytuacji. Ciąć to i wypalać gorącym żelazem!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane