• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Twoja krew może uratować życie". Światowy Dzień Krwiodawców

Wioleta Stolarska
14 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele. Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele.

- Dawców nigdy zbyt wielu, szczególnie przed sezonem wakacyjnym - przyznaje zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Magazyny składników krwi według lekarzy są na bezpiecznym poziomie, jednak już widać, że niedługo zaczną się zmniejszać zapasy grup: O RhD-, A RhD- czy B RhD-. - Nie ma się czego bać, twoja krew może uratować komuś życie - przekonują i przypominają, że właśnie 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy.



Czy oddawałe(a)ś kiedyś krew?

Choć puste półki w lodówkach na razie im nie grożą, to lekarze zachęcają do oddawania krwi. Przypominają, że mimo ogromnych postępów w medycynie, nadal nie udało się wytworzyć preparatu, który mógłby zastąpić krew. Dlatego współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez krwiodawców, którzy stanowią jedyne źródło zaopatrzenia.

- Nasze zapasy w całości pokrywają zapotrzebowanie pacjentów, natomiast przy okazji rozpoczynającego się sezonu wakacyjnego wolimy zachęcić osoby, które chciałyby oddać krew żeby się u nas pojawiły. W wakacje dawcy wyjeżdżają, a liczba wypadków nie maleje, co więcej jest ich nawet więcej niż poza letnim sezonem. Na naszej stronie na bieżąco można sprawdzać jakie mamy potrzeby jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
Jak dodaje, średnie zapotrzebowanie szpitali w ciągu jednego dnia to ok. 200 jednostek koncentratu krwinek czerwonych.

- Teraz jesteśmy w stanie temu sprostać. Najwięcej dawców, bo ok. 300 pojawia się np. w piątek czy poniedziałek, takie dni okołoweekendowe, trochę mniej, czyli np. 200 w środku tygodnia. Chętnych nie brakuje i to nas cieszy - przyznaje.
Krew do ratowania życia bardzo często jest niezbędna, dlatego regularnie natykamy się na apele o pomoc. Tak naprawdę jednak, każdego dnia jakiś człowiek jej potrzebuje, nie zawsze jednak mówi się o tym głośno.

- Wielu osobom potrzeba oddania krwi kojarzy się głównie ze specjalnymi akcjami dla osób, które ucierpiały w wypadkach najczęściej tracąc dużo krwi. W rzeczywistości jednak na co dzień tej krwi potrzeba o wiele więcej na oddziałach chorób wewnętrznych dla tamtejszych pacjentów niż na chirurgii gdzie trafiają osoby po wypadkach. Również na oddziałach hematologii i onkologii jest duże zapotrzebowanie na składniki krwi - wyjaśnia Jaźwińska-Curyłło.
Czytaj też: Czy można oddać krew konkretnej osobie? Obalamy mity

Choć puste półki w lodówkach na razie im nie grożą, to lekarze zachęcają do oddawania krwi. Choć puste półki w lodówkach na razie im nie grożą, to lekarze zachęcają do oddawania krwi.

Jak to zrobić?



Żeby zarejestrować się jako dawca należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60. Istotna jest również waga - nie mniej niż 50 kg. Chętni powinni zgłosić się do punktu z aktualnym dokumentem tożsamości. Otrzymają kwestionariusz, który należy rzetelnie wypełnić.

Następnie zostanie pobrana próbka krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny. Ci, którzy wcześniej krwi nie oddawali i nie wiedzą na przykład, jaką mają grupę, nie muszą się martwić. Badanie wstępne to wykaże.

Zobacz PRZEWODNIK KRWIODAWCY

Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Proces ten można powtórzyć po 8 tygodniach. Jednak - w przypadku mężczyzn - nie częściej niż 6 razy w roku. Kobiety krew mogą oddać maksymalnie 4 razy w ciągu roku. Na całą procedurę warto zarezerwować minimum godzinę. Osoby pracujące czy uczące się mogą otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w danym dniu.

Czytaj też: Fakty i mity o oddawaniu krwi

Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Proces ten można powtórzyć po 8 tygodniach. Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut. Proces ten można powtórzyć po 8 tygodniach.
Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy na dawców w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będą czekały specjalne atrakcje. Również w Sali Plenarnej Rady Miasta Gdańska zasłużeni krwiodawcy z rejonu gdańskiego uhonorowani zostaną odznaką "Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu". To polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, która została ustanowiona 22 sierpnia 1997 i jest nadawana od 2005 honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadawana tylko raz.

Miejsca

Opinie (61) 1 zablokowana

  • No niestety, nie jest mi dane ze względów zdrowotnych...

    To samo ze szpikiem. A czekałem na to dobrych dobrych prawie naście lat, aż skończę leczenie.

    • 3 0

  • oddaję krew od 22 lat- miałem roczną przerwę z powodu ospy- nie miałem żadnego nadciśnienia czy innych dolegliwości (1)

    zawsze zastanawiam się kto powtarza te bzdury

    • 7 2

    • nie jesteś jedynym krwiodawcą na świecie a pozostali nie są tacy jak Ty

      • 0 0

  • (1)

    Jeszcze trzeba być zdrowym jak byk. Dorosły człowiek ma często choroby, o których nie wie np. hpv.

    • 3 1

    • Tudziez mononukleoze, co zem sie ostatnio dowiedzial ;-/

      • 1 0

  • (2)

    A ja jak poszlam oddac Brh+ to Pani pielegniarka mi odmowila twierdzac, ze tej grupy to maja na kopy. A maz majac 0rh+ zostal ucalowany w raczke i wrecz blagany o oddanie krwi, jednak stwierdzil, ze albo razem albo wogole, to Pani pielegniarka stwierdzila, ze moze mi pobrac dla picu ale pozniej i tak zutylizuje.

    • 0 4

    • to prawda, dużo krwi się marnuje

      • 1 0

    • ale pieprzysz...

      • 1 0

  • Bohaterowie

    Trzy dni temu honorowi dawcy krwi znów uratowali mi życie. Dziękuję jesteście moimi bohaterami!

    • 0 0

  • krew firma

    pracuje w firmie która źle patrzy na oddawanie krwi, gdzie jest kodeks pracy?

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane