• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tradycyjne smaki Pomorza: taki z kozy pożytek

Justyna Potorska
3 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kozie sery podczas tegorocznego jarmarku "Dary Ziemi" w Kolibkach. Nz. Tomasz Strubiński, właściciel gospodarstwa Kaszubska Koza. Kozie sery podczas tegorocznego jarmarku "Dary Ziemi" w Kolibkach. Nz. Tomasz Strubiński, właściciel gospodarstwa Kaszubska Koza.

Od kiedy tańsze, wszystkożerne kozy przegrały walkę o podniebienia Pomorzan z dojnymi krowami, wiele się zmieniło. Czy to za sprawą mody na pachnącą serami kuchnię francuską, czy ze względów zdrowotnych: kozie wyroby powoli zaczynają wracać do łask.



Kozie przetwory stają się coraz popularniejsze, a pomorskim producentom nie brakuje fantazji: można kupić sery wędzone, dojrzewające, świeże, z dodatkiem przypraw.  Kozie przetwory stają się coraz popularniejsze, a pomorskim producentom nie brakuje fantazji: można kupić sery wędzone, dojrzewające, świeże, z dodatkiem przypraw.
Kozy nie miały wcale łatwo. Co prawda w greckiej mitologii jest zapis o Zeusie chowanym na mleku koziej bogini Amaltei, a przez wieki hodowano ich na Pomorzu mnóstwo, ale ostatnie dziesięciolecia przyniosły im niesławę.

- Miotłę zje, mleko da: tak właśnie mówiono z pogardą o wszystkożernych kozach - wspomina Barbara Maciejewska z Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Przez wieki ich mleko było jednym z podstawowych składników diety ubogich Pomorzan, potem zaczęło się kojarzyć z biedą, dlatego przegrało z mlekiem krowim, uważanym za lepsze, szlachetniejsze.

Rzeczywiście, koziemu mleku nie można odmówić jednego: oryginalnego smaku. Jego charakterystyczny aromat albo się uwielbia, albo się do niego przyzwyczaja, albo się po prostu nienawidzi.

Kozie mleko, kozie sery...

- Nigdy nie lubiłam koziego mleka, chociaż mój mąż się na nim wychował - przyznaje Krystyna Gierszewska, autorka książek o tradycyjnej kuchni Kociewia - Jego smak zależy od tego, czym akurat żywiła się koza, a ta jak wiadomo, zje wszystko. Mam uraz jeszcze z dzieciństwa, mleko, które podano mi, jak byłam mała, smakowało łopianem, widocznie tę roślinę jadło tego dnia zwierze. Do dziś tak mi się właśnie kojarzy.

Są jednak tacy, którzy bez koziego mleka nie wyobrażają sobie życia. Powodów jest wiele: bo zdrowe, bo smaczne, bo lepiej przyswajane niż krowie, bo nie uczula tak bardzo, bo nie jest tak tłuste.

- Trzeba przyznać, że kozie mleko ma wiele zalet, jest łatwiej przyswajalne ze względu na specyficzną strukturę tłuszczu - przyznaje dietetyczka, Małgorzata Jabłońska z poradni La Mariposa - Ma więcej soli mineralnych, wapnia, fosforu, jest źródłem łatwo przyswajanego żelaza, a poza tym ma właściwości alkalizujące, odkwaszające organizm.

- Wychowałem się na tym mleku i w ogóle nie choruję - przyznaje Kaszub, Tomasz Strubiński z gospodarstwa Kaszubska Koza w Robaczkowie - Osobiście nie lubię surowego mleka krowiego, zdecydowanie wolę kozie.

Pan Tomasz wie o czym mówi - jest hodowcą kóz i producentem kozich serów. Ma liczne jak na pomorskie i polskie warunki stado, liczące czterdzieści cztery sztuki. Jego wyroby zdobywają coraz większe uznanie, może także dlatego, że kozie wyroby wracają do łask. Jaki w tym wpływ kuchni francuskiej z jej flagowymi serami picandou czy cabecou? Pewnie niemały.

- Francuzi próbując moich serów często przyznają, że są lepsze niż ich własne - mówi z dumą pan Tomasz - W czym tkwi sekret? Po prostu kochamy to, co robimy, cieszą nas wyrazy uznania i klienci, którzy przyjeżdżają do nas rowerem aż z Trójmiasta. Nasz ser wędzony kozidymek zdobył w zeszłym roku nagrodę w ogólnopolskim konkursie Czas Dobrego Sera. Pisano nawet, że będąc w Gdańsku, koniecznie powinno się go skosztować.

Pan Tomasz ma fantazję: produkuje sery z czarnuszką, migdałami, świeże, wędzone, dojrzewające. Nazwy też całkiem ciekawe: kaszubski gbur, knopek, kozia rura albo pijana koza produkowana w oparach nalewek.

Ze smakiem jest różnie, bo zależy od bardzo wielu czynników. Wbrew pozorom kozi ser nie zawsze musi mieć ostry, charakterystyczny aromat. Wie o tym Łukasz Mucha z Rakowca na Kociewiu.

- Wytwarzam sery, używając francuskich szczepów bakterii, to od nich właśnie zależy w dużej mierze ich smak, chociaż nie bez znaczenia pozostaje też sam proces produkcji, długość procesu dojrzewania - tłumaczy pan Łukasz. - Te, które leżakują dłużej, mają z reguły bardziej wyrazisty smak, chociaż mój najbardziej znany ser rakowiecki jest akurat bardzo delikatny.

Pozostaje spytać: gdzie kupić pomorskie produkty z koziego mleka? Zadanie nie jest łatwe. Oczywiście można odwiedzić lokalnych producentów, specjalistyczne sklepy z serami, warto też zaglądać na trójmiejskie jarmarki, takie jak Dary Ziemi w Kolibkach czy Pomorskie Smaki w Oliwie. A poszukać warto, nie tyle dla dobra pomorskich kóz, co wyjątkowych doznań smakowych.

Zupa ze szpinakiem i kozim serem
Przepis podał: Łukasz Mucha, producent kozich serów z Rakowca

Składniki na 4 porcje:
150 g sera koziego (najlepiej świeżego)
600 g liści szpinaku
180 ml śmietany 12 proc.
pieprz, sól, ostra papryka do smaku

Przygotowanie: Liście oddzielamy od łodyg, opłukujemy, dodajemy do wrzątku, przyprawiamy solą. Po około dwóch minutach odcedzamy liście, a następnie zalewamy ponownie 50 ml wrzątku z przyprawiamy, gotujemy jeszcze 2-3 minuty, dodając kawałki sera i śmietanę. Można podawać z prażonymi orzechami włoskimi.

Miejsca

Opinie (34) 2 zablokowane

  • dobre, ale drogie :(

    • 7 0

  • idiotka z Kociewia (1)

    czy na Kociewiu je się łopian???????? Skąd zna Pani ten smak? A tak w ogóle to jaka jest tradycyjna kuchnia Kociewia?

    Kozie sery są przepyszne... :Polecam:)
    A Pani od łopianu - dziękuję:)

    • 1 5

    • Ewciu... nie lubię używać nieładnych epitetów, ale na idiotkę to wyszłaś wyłącznie TY! nie trzeba czegoś jeść, wystarczy znać zapach, by wiedzieć, że od tego pochodzi smak... ale widzę, że to jest wyższa szkoła jazdy jak na Ciebie :)
      ...co do tradycyjnej kuchni kociewskiej to poszukaj sobie w googlach co to takiego i jaka ona jest... najwidoczniej zaskoczyło Cię, że takie coś w ogóle istnieje hehe ...warto poszerzać swoją wiedzę, aby nie wyjść na idiotkę i to publicznie :) zgłębianie wiedzy uchroni Cię przed obnażaniem na forum zawężonych horyzontów :)
      ...a kozie serki, to prawda, są przepyszne. Pozdrawiam :)

      • 4 0

  • Kozi ser

    Trzeba wspierać polskie produkty .

    • 6 0

  • Tradycyjne smaki pomorza?

    Mleko, kapusta, ziemniaki, wędzone ryby słodkowodne, strączkowe, miód, runo leśne, chleb, marchew, cebula - spróbujcie coś z tego zrobić a nie na siłę wymyślać

    • 0 3

  • Do nie kaszubki

    Nie kaszubko popieram ja też zamierzam zamieszkać na kaszubach i szukam sposobu na życie Faktycznie niestety taka jest dominująca natura tych ludzi ale myślę że znajdę tam i przyjaciół Gdzie można kupić twoje sery? Proszę o kontakt na mail bucia10@wp.pl mam parę pytań Pozdro

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane