• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Teleporady i pomoc doraźna w miejsce nocnej opieki?

Piotr Kallalas
25 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
System Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej będzie reformowany? System Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej będzie reformowany?

Coraz bliżej uruchomienia pilotażowego programu zmian w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej. Nowa formuła świadczeń zakłada w pierwszej kolejności przeprowadzenie teleporady, a następnie możliwość stawienia się w centrum pomocy doraźnej.



Lekarze rodzinni w Trójmieście - na NFZ i prywatnie


Jak oceniasz funkcjonowanie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

Po pół roku od ogłoszenia projektu Rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej dokument wreszcie został skierowany do ogłoszenia. Tym samym coraz bliżej jest startu pilotażu realizowanego w kilku placówkach medycznych, który ma sprawdzić funkcjonowanie zupełnie nowego modelu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

W pierwszej kolejności teleporada



- Celem programu pilotażowego jest przetestowanie modelu organizacji opieki nad świadczeniobiorcami w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia świadczeniobiorcy, które nie jest stanem nagłym, zapewnianej poza godzinami pracy określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej - czytamy w projekcie rozporządzenia.
"SOR to jest piekło, które sami sobie zgotowaliśmy"

Wspomniane świadczenia mają opierać się o platformę pierwszego kontaktu - czynną od poniedziałku do piątku w godz. od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godz. od 8:00 dnia danego do godz. 8:00 dnia następnego, a więc w godzinach tożsamych co obecnie system Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej. Ponadto system ma opierać się również o centra medycznej pomocy doraźnej, gdzie będzie już można stawić się bezpośrednio w punkcie.

Centra pomocy doraźnej nie odmówią przyjęcia



Z jednej strony to kontakt telefoniczny ma stanowić pierwszy wybór dla pacjenta, z drugiej strony jednak w centrum pomocy doraźnej mają być przyjmowani wszyscy, nawet ci, którzy wcześniej nie zrealizowali połączenia z zakresu teleporady.

Bez kolejki do lekarza i apteki. Kto jest uprawniony? Bez kolejki do lekarza i apteki. Kto jest uprawniony?

- Centra będą zapewniały nie tylko świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale także wybrane świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, odpowiadające najczęściej zgłaszanym potrzebom zdrowotnym związanym z wystąpieniem nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia - czytamy w projekcie
Pilotaż ma być realizowany w kilku ośrodkach, od jego wyników będą zależały dalsze kroki.

Opinie (161) 1 zablokowana

  • nastepne to tele szpital i tele operacja.

    • 1 0

  • teleporady się sprawdziły - więcej zgonów i kalek

    • 1 0

  • O czym właściwie jest ten artykuł?

    Przecież "Teleplatforma Pierwszego Kontaktu " funkcjonuje już od dawna, skorzystać może każdy - komu uda się dodzwonić, więc w tej kwestii nic się nie zmienia. A skoro " w centrum pomocy doraźnej mają być przyjmowani wszyscy, nawet ci, którzy wcześniej nie zrealizowali połączenia z zakresu teleporady" - to przecież też nic się nie zmienia.
    Czyżby redaktor po prostu potrzebował "wierszówki"??

    • 0 0

  • to po kiego cały ten syf z nfz, wypisdzić to w powietrze ,tylko narzekania na kolejki i na cały ten rozpisdziaj ,tylko dlaczego tyle płacimy za ten burdel gdy trudno do byle specjalisty czy prosty zabieg doczekać się w przyzwoitym czasie, komu to służy bo napewno nie pacjentom

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane