• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tego dnia jest największe ryzyko zawału

rb
19 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (18)
Jeśli ból w klatce piersiowej wystąpi, należy zgłosić się do lekarza, a gdy jest naprawdę silny i utrzymuje się ponad 10 minut, trzeba jak najszybciej zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jeśli ból w klatce piersiowej wystąpi, należy zgłosić się do lekarza, a gdy jest naprawdę silny i utrzymuje się ponad 10 minut, trzeba jak najszybciej zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zawału serca? Według naukowców to właśnie na początku tygodnia pracy ryzyko jest największe - dokładnie w poniedziałek. Najczęściej zawał serca występuje między godz. 6 rano a 12 w południe. U ok. 1 na 10 osób nie powoduje wyraźnych objawów. Choroby serca są największym zabójcą Polaków. Jak rozpoznać zawał?



Co według ciebie ma największe znaczenie dla zdrowego trybu życia?

- Prawdopodobieństwo ciężkiego zawału serca jest większe na początku tygodnia pracy niż w jakimkolwiek innym czasie - poinformowali naukowcy podczas konferencji British Cardiovascular Society (BCS) w Manchesterze.
Analiza zebranych przez nich danych wykazała, że gwałtowny wzrost częstości zawałów serca występuje na początku tygodnia pracy, z najwyższymi wskaźnikami w poniedziałek.

W Europie każdego roku ponad 4 mln osób umiera z powodu chorób sercowo-naczyniowych - to oznacza, że z tej przyczyny co 8 sekund umiera człowiek. W Polsce wśród najczęstszych przyczyn śmierci są właśnie choroby sercowo-naczyniowe.

- Jesteśmy krajem wysokiego ryzyka. Jeśli chodzi o zachorowalność i śmiertelność, mamy parametry wyższe niż inne kraje zachodnioeuropejskie - nawet 2,5 razy wyższe niż np. w krajach skandynawskich - przekonują lekarze.

Jak rozpoznać zawał serca?



Ból w klatce piersiowej nie oznacza od razu zawału serca. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli taki ból wystąpi, należy zgłosić się do lekarza, a gdy jest naprawdę silny i utrzymuje się ponad 10 minut, trzeba jak najszybciej zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Głównym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej:
  • ból - zwykle bardzo silny, piekący, dławiący, typowo zlokalizowany za mostkiem,
  • duszności,
  • kłucie w klatce piersiowej, pieczenie odczuwane w okolicy mostka,
  • zawroty głowy, w tym również omdlenia, nudności, uczucie zmęczenia,
  • kołatanie serca, zimne poty
  • drętwienie kończyn,
  • osoby z nadciśnieniem powinny zwrócić też uwagę na nawracający uporczywy kaszel, który może być objawem niewłaściwej pracy serca.


Dlaczego warto zbadać stężenie lipoproteiny?



Podwyższony poziom lipoproteiny (a) może świadczyć o znacząco zwiększonym ryzyku wystąpienia zawału czy innych chorób serca. Z tego powodu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku jest też leczonych obecnie kilkunastu pacjentów. Specjaliści podkreślają, że każdy dorosły powinien przynajmniej raz w życiu oznaczyć stężenie tej cząsteczki.

Podwyższone stężenie parametru, a norma sięga 29 mg/dl, jest uwarunkowane genetycznie i powinno skłonić do podjęcia dalszej diagnostyki. Specjaliści podkreślają, że nawet u co siódmej osoby parametr przekracza 50 mg/dl, co stanowi już wyraźny czynnik ryzyka.

Leczenie u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi ma charakter zbliżony do dializy i musi być powtarzane. W Gdańsku pacjenci są kwalifikowani do zabiegu przy stężeniu powyżej 100 mg/dl.

rb

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane