• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szpital może jednak zwolnić niezaszczepionego pracownika

Piotr Kallalas
23 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
- Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu - czytamy w oświadczeniu MZ. - Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu - czytamy w oświadczeniu MZ.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na największe znaki zapytania dotyczące obowiązku szczepień wśród medyków. Pracodawca może zażądać oświadczenia o wykonanej profilaktyce powołując się na Kodeks pracy, może też zwolnić pracownika. Wszystko jednak sprowadza się do "może", a nie "musi".



Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy nauczyciele i służby mundurowe również powinny mieć obowiązek szczepień przeciw COVID-19?

Od wielu tygodni trwa dyskusja w temacie funkcjonowania szpitali w kontekście obowiązku szczepień COVID-19 wśród personelu medycznego. Zdecydowana większość medyków skorzystała z profilaktyki - jest to ponad 90 proc. osób. Szacunki wskazują, że w każdej placówce medycznej jest od kilku do kilkunastu osób, które świadomie odmówiły szczepienia. Środowisko samorządów medycznych wskazuje na brak możliwości prawnych z jednej strony weryfikacji tego faktu, a z drugiej strony wyciągania konsekwencji.

Czytaj też: Niezaszczepieni medycy z karami finansowymi? Nawet 10 tys. zł

Kodeks pracy umożliwia weryfikację szczepienia



Do tej Ministerstwo Zdrowia komunikowało się z samorządami za pośrednictwem listów. Tym razem poznaliśmy szerszy komunikat, który jest istotny zwłaszcza w kontekście odrzuconej tzw. ustawy covidowej mającej zwiększyć uprawnienia pracodawców. Resort zdrowia tłumaczy, że pomimo braku inicjatywy ustawodawczej, cały czas istnieje możliwość sprawdzenia pracownika.

- Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 - piszą specjaliści z MZ.
Jednocześnie resort powołuje się na ustawę z 1974 roku o Kodeksie pracy, gdzie pracodawca jest uprawniony do żądania danych osobowych pracownika, a dokument może być dostarczony w formie oświadczenia.

- Mając na względzie fakt, że obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 dla określonych (powyżej wskazanych) grup pracowników wynika z powszechnie obowiązującego przepisu prawa, a tym samym realizacja tego obowiązku stanowi przesłankę legalnego świadczenia przez tych pracowników pracy w normatywnie określonych miejscach (podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych) pracodawca uprawniony jest do żądania złożenia przez pracownika zobowiązanego do poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 oświadczenia o spełnieniu tego obowiązku - czytamy w szerszym komentarzu.
Warto również podkreślić, że jeśli pracownik odmówi złożenia oświadczenia, to będzie traktowany jako osoba niezaszczepiona.

Czytaj też: Od marca niezaszczepieni będą zwalniani ze szpitali? "Nie można narażać zdrowia pacjentów"

Szpitale będą mogły zwolnić niezaszczepionych pracowników



Ministerstwo Zdrowia wyraźnie daje również furtkę do rozwiązywania umów z pracownikami szpitali i innych podmiotów medycznych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na profilaktykę COVID-19.

- Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu - czytamy w oświadczeniu MZ.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


W tej wypowiedzi zwraca uwagę przede wszystkim słowo "może", co może sugerować, że na końcu decyzja i tak będzie pozostawać w gestii dyrekcji podmiotów medycznych. Wszystko wskazuje, że resort nie ma zamiaru zmuszać szpitali do takich kroków.

- Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników - dodaje Ministerstwo Zdrowia.
Dodatkowo rządzący dają również możliwość reorganizacji pracy osoby niezaszczepionej w ten sposób, aby nie stwarzała zagrożenia dla innych osób.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane