• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

16.05 zmienia się "stan epidemii" na "stan zagrożenia epidemicznego"

Wioleta Stolarska
6 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Od 16.05 w Polsce stan epidemii przekształca się w stan zagrożenia epidemicznego. Od 16.05 w Polsce stan epidemii przekształca się w stan zagrożenia epidemicznego.

- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Uważasz, że pandemia COVID-19 wróci jesienią?

- Obserwujemy kontynuację spadków zakażeń. W szpitalnictwie doszliśmy do poziomu hospitalizacji na poziomie tysiąca. Lekarze, z którymi rozmawiam, informują, że to nie są już tak ciężkie przypadki, jakie były odnotowywane w przy wariancie Delta. Cały czas monitorujemy, czy pojawiają się nowe warianty, monitorujemy sytuację na świecie. Na razie nie ma alertowej mutacji - mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.
Czytaj też: Nie będzie już obowiązkowych maseczek, izolacji i kwarantanny

Jak wyjaśnił, sytuacja w kraju zmierza do kierunku endemii, czyli sytuacji, gdy wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbę osób, które przeszły zakażenie, nie stanowi ona już takiego zagrożenia.

- U nas obserwujemy duży spadek liczby zachorowań, w większości krajów europejskich i USA sytuacja jest pod kontrolą, ale oczywiście przyglądamy się sytuacji w Chinach, która stosuje politykę "zero COVID" - mówił Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH.
Czytaj też: "W aptece wszyscy prychają i kichają, ale maseczki nie założą"

Od 16 maja stan zagrożenia epidemicznego w Polsce- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego - oświadczył Niedzielski i jednocześnie podkreślił, że prawdziwym testem będzie wrzesień. - Ten stan zagrożenia epidemicznego będziemy utrzymywać co najmniej do tego okresu - doprecyzował.
Czytaj też: Czwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 dla starszych osób?

Co to oznacza? Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Z kolei stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

- Przechodzimy piętro niżej, ze światła czerwonego na pomarańczowe, usuwając rozwiązania charakterystyczne dla stanu epidemii - ocenił.
Podkreślił, że po 16 maja pozostaje obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych i aptekach.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (61)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane