• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

16.05 zmienia się "stan epidemii" na "stan zagrożenia epidemicznego"

Wioleta Stolarska
6 maja 2022, godz. 11:15 
Opinie (60)
Od 16.05 w Polsce stan epidemii przekształca się w stan zagrożenia epidemicznego. Od 16.05 w Polsce stan epidemii przekształca się w stan zagrożenia epidemicznego.

- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Uważasz, że pandemia COVID-19 wróci jesienią?

- Obserwujemy kontynuację spadków zakażeń. W szpitalnictwie doszliśmy do poziomu hospitalizacji na poziomie tysiąca. Lekarze, z którymi rozmawiam, informują, że to nie są już tak ciężkie przypadki, jakie były odnotowywane w przy wariancie Delta. Cały czas monitorujemy, czy pojawiają się nowe warianty, monitorujemy sytuację na świecie. Na razie nie ma alertowej mutacji - mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.
Czytaj też: Nie będzie już obowiązkowych maseczek, izolacji i kwarantanny

Jak wyjaśnił, sytuacja w kraju zmierza do kierunku endemii, czyli sytuacji, gdy wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbę osób, które przeszły zakażenie, nie stanowi ona już takiego zagrożenia.

- U nas obserwujemy duży spadek liczby zachorowań, w większości krajów europejskich i USA sytuacja jest pod kontrolą, ale oczywiście przyglądamy się sytuacji w Chinach, która stosuje politykę "zero COVID" - mówił Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH.
Czytaj też: "W aptece wszyscy prychają i kichają, ale maseczki nie założą"

Od 16 maja stan zagrożenia epidemicznego w Polsce- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego - oświadczył Niedzielski i jednocześnie podkreślił, że prawdziwym testem będzie wrzesień. - Ten stan zagrożenia epidemicznego będziemy utrzymywać co najmniej do tego okresu - doprecyzował.
Czytaj też: Czwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 dla starszych osób?

Co to oznacza? Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Z kolei stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

- Przechodzimy piętro niżej, ze światła czerwonego na pomarańczowe, usuwając rozwiązania charakterystyczne dla stanu epidemii - ocenił.
Podkreślił, że po 16 maja pozostaje obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych i aptekach.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Grupa wsparcia dla kobiet

spotkanie

Konferencja Fizjoterapia ortopedyczna

wykład, warsztaty, konferencja

Profilaktyka raka piersi

badania, konsultacje

Ogłoszenia polecane