• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szpital Psychiatryczny - stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego

FK
15 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Obecnie na oddziale Wojewódzkiego Oddziału Psychiatrycznego przebywa 50 małoletnich pacjentów (na 35 łóżek). Ci, dla których nie starczyło łóżek, zajmują materace rozstawione na szpitalnych korytarzach. Obecnie na oddziale Wojewódzkiego Oddziału Psychiatrycznego przebywa 50 małoletnich pacjentów (na 35 łóżek). Ci, dla których nie starczyło łóżek, zajmują materace rozstawione na szpitalnych korytarzach.

W czwartek, 14 listopada, lekarze z Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku złożyli wypowiedzenia. Szpital zapowiada, że z powodu przepełnienia w najbliższy weekend ograniczy przyjmowanie pacjentów na oddział młodzieżowy. O trudnej sytuacji dotyczącej psychiatrii dziecięcej na Pomorzu Zarząd Województwa informował NFZ i Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie. Niestety, mimo tych apeli, nie podjęto realnych działań, które pomogłyby zapewnić odpowiednią jakość leczenia.



Przepełnienie szpitala oraz niemożność zapewnienia pacjentom należytej opieki oraz bezpieczeństwa były głównymi powodami złożenia wypowiedzeń przez psychiatrów zatrudnionych na Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego.

Kryzys psychiatrii dziecięcej na Srebrzysku. Lekarze złożyli wypowiedzenia



- Obecnie na oddziale Wojewódzkiego Oddziału Psychiatrycznego przebywa 50 małoletnich pacjentów (na 35 łóżek). Ta sytuacja zagraża bezpieczeństwu pacjentów. W dodatku nie możemy liczyć na wsparcie innych placówek - jedyny inny szpital dysponujący oddziałem psychiatrycznym dla młodzieży (w Starogardzie) również boryka się z przepełnieniem niewielkiego (liczącego 16 łóżek) oddziału. W tej sytuacji coraz częściej zdarza się, że pacjenci z naszego regionu są wysyłani do placówek poza województwem pomorskim - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
O trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku, opowiedzieli podczas briefingu prasowego Arkadiusz Bobowski, p.o. dyrektora szpitala, oraz Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. O trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku, opowiedzieli podczas briefingu prasowego Arkadiusz Bobowski, p.o. dyrektora szpitala, oraz Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Ratunek? Dofinansowanie opieki ambulatoryjnej



W związku z niedostateczną dostępnością do świadczeń, gwarantowanych w zakresie ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży z terenu województwa pomorskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o dofinansowaniu ww. świadczeń dla mieszkańców województwa pomorskiego z zakresu ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. SWP podpisał umowę o wartości prawie 130 tys. zł z Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Gdańsku na zakup tych świadczeń, które będą realizowane w IV kwartale br. W ramach zadania będą realizowane: porady psychologiczne, sesje psychoterapii indywidualnej, sesje psychoterapii rodzinnej, sesje wsparcia psychospołecznego.

Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył też 3,66 mln zł na działania inwestycyjne w szpitalach psychiatrycznych, w których funkcjonują oddziały dziecięce i młodzieżowe. Były to przede wszystkim zadania inwestycyjne realizowane w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku związane m.in. z modernizacją sal szpitalnych, sal terapeutycznych, termomodernizacją oraz działaniami poprawiającymi bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnych inwestycji, które usprawnią funkcjonowanie Oddziału Psychiatrycznego dla Młodzieży w Starogardzie Gdańskim.

Sytuacja jest krytyczna przez braki kadrowe



Mimo działań podejmowanych przez samorząd, sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nadal jest krytyczna. Jedną z poważnych barier jest brak kadry - niewystarczająca liczba specjalistów psychiatrii. Przypomnijmy, że mimo starań Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, dotyczących rekrutacji specjalistów, nie udało się znaleźć nowych lekarzy - specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży - zainteresowanych podjęciem pracy w placówce.

Powyższe problemy pośrednio wynikają ze zbyt niskiego finansowania przez NFZ świadczeń medycznych w zakresie psychiatrii. Dotychczasowe starania szpitala w odpowiednich ministerstwach o dodatkowe fundusze na bieżące funkcjonowanie pozostały bez echa. Już teraz (przy zachowaniu obecnej liczby oddziałów i łóżek) szpital - by móc dobrze funkcjonować - powinien otrzymywać o 40 proc. dofinansowania więcej, niż dostaje.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku jako jedyny zabezpiecza na terenie Trójmiasta i okolic opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży w stanie zagrożenia życia. Tylko w 2018 r. szpital przyjął ponad 4,6 tys. pacjentów, w tym w trybie nagłym 4,3 tys. pacjentów. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku jako jedyny zabezpiecza na terenie Trójmiasta i okolic opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży w stanie zagrożenia życia. Tylko w 2018 r. szpital przyjął ponad 4,6 tys. pacjentów, w tym w trybie nagłym 4,3 tys. pacjentów.

Brak środków na leczenie środowiskowe



Placówka, mimo składanych wniosków, nie uzyskała też od NFZ kontraktu na leczenie środowiskowe, którego rozwój pozostaje fundamentem Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

- Wszyscy, zarówno kadra medyczna, osoby zarządzające podmiotami leczniczymi oraz pozostali interesariusze systemu ochrony zdrowia, są zgodni, iż mamy do czynienia z zapaścią w psychiatrii dzieci i młodzieży - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska. - Sytuacja wymaga przede wszystkim systemowych reform na szczeblu władz centralnych, działań długofalowych zmierzających do wypracowania modelu zapewniającego poczucie bezpieczeństwa zarówno małoletnim pacjentom, jak i kadrze specjalistów, pracujących na co dzień w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Apelowaliśmy o to wielokrotnie, zwracając się zarówno do NFZ, jak i bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem - mimo zapewnień ze strony władz centralnych - ostatnie miesiące nie przyniosły żadnych konkretnych działań na szczeblu ogólnopolskim. Długo oczekiwana reforma psychiatrii dzieci i młodzieży nadal pozostaje w stadium początkowej organizacji, realizowane są jedynie działania pilotażowe. To zdecydowanie za mało. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymujemy jedynie kolejne zapewnienia (ostatnie pismo z 11 lipca 2019), że "dobiegają końca prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej". Dziś ponownie zwrócimy się z pilnym wezwaniem do wojewody pomorskiego, Ministerstwa Zdrowia i NFZ o podjęcie działań kryzysowych. Będziemy również kontynuować rozmowy z lekarzami zatrudnionymi w gdańskim szpitalu. Mam nadzieję, że uda się przekonać ich do zmiany decyzji .
Przypomnijmy, że Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku jako jedyny zabezpiecza na terenie Trójmiasta i okolic opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży w stanie zagrożenia życia. Tylko w 2018 r. Szpital przyjął ponad 4,6 tys. pacjentów, w tym w trybie nagłym 4,3 tys. pacjentów.
FK

Miejsca

Opinie (125) ponad 20 zablokowanych

  • (2)

    Efekty przepełnienia szpitali psychiatrycznych widać w artykule o samobójstwach na torach kolejowych i to będzie się rozszerzało geometrycznie. Lekarze składają wypowiedzenia a ich niedoszli pacjenci giną.
    Straszne, co dzieje się z dzisiejszą młodzieżą. Internet i wszechobecna przemoc w szkołach, wykańczają dzieci psychicznie. Mam syna po gimnazjum w szkole średniej i to co tam się wyprawia jeży włosy na głowie. Dawne patologiczne poprawczaki to dzisiaj codzienność w szkołach. Horror.
    Jako cywilizacja staczamy się po równi pochyłej

    • 53 1

    • Rodzice (1)

      Tak, rodzice, to wszystko efekt waszego bezstresowego wychowywania...gonienia za kasą i brakiem czasu dla własnych dzieci...smutne, ale prawdziwe;(((

      • 14 3

      • Dopalacze

        • 3 1

  • No i stało się

    To o czym lekarze mówili przez 20 lat: jak długo można jechać na "doktorach Judymach" starych generacji, których karki zginała komuna a następnie wszystkie rządy "wolnej III RP"? Skończyło się, nie ma lekarzy za darmo, w ogólnie ma lekarzy...
    Ale dla polityków wszystko było ważniejsze niż zdrowie społeczeństwa: polityczne wojny, zabawy żołnierzykami, spory ideologiczne, własne interesiki finansowe

    • 49 4

  • Bo kazdy mlody chce teraz robic w korpo i zarabiac po 20 tys mc a nie uzerac sie z czobkami albo na budowie.te prace to z

    • 6 16

  • Cóż, niestety ale wychodzą tutaj potężne wieloletnie zaniedbania w służbie zdrowia

    Zresztą w każdym szpitalu sytuacja nie jest o wiele lepsza. Tak jak brakuje ludzi w prawie każdej branży tak też jest z służbą zdrowia, tylko tu sytuacja jest taka od lat i spowodowana jest przez system. Po pierwsze zbyt mało przyjmowano ludzi na studia lekarskie, a jeszcze trudniej jest zrobić po nich specjalizację, bo często miejsca zajmują starsi lekarze robiący sobie kolejną 2 czy 3 specjalizację.
    Po drugie z powodu zarobków duża część absolwentów medycyny szybko opuszcza nasz kraj wyjeżdżając do pracy zagranicą.

    A gdy to wygląda tak, że brakuje specjalistów bo więcej z nich odchodzi na emeryturę niż zaczyna pracę to mamy to co mamy.
    Po trzecie system szkolnictwa wyższego wcale nie pomaga w łataniu dziur skoro każdy Ukrainiec czy Białorusin może o ile ma Kartę Polaka pójść na studia na dowolną uczelnię publiczną za darmo, skończyć tą medycynę i zaraz po studiach pojechać do siebie pracować w zawodzie. Zresztą płatnych studiów dotyczy to samo. U nas na GUMED jest w tej chwili naprawdę sporo Hindusów, którzy jednak zapewne po studiach nie zostają u nas tylko wyjeżdżają.

    • 27 1

  • No ale przecież ze służbą zdrowia jest ok. :-) Premier mówił. To w czym problem???

    • 25 4

  • Sokalska w dobrej nawet formie

    Jak po tygodniowym dyżurze na sorze, balkoniki pod oczami. Ta kadencja to będzie jakby trzy po kolei...

    • 7 2

  • Ale na drugie(!!!) Muzeum Solidarności to pieniążki i dotacje płyną strumieniem... (1)

    do Gdańska od tego rządu i państwowych spółek. Żeby swoi mieli nowe posadki ...

    • 29 7

    • Co to są pieniążki????

      • 0 0

  • Gdański Urząd Marszałkowski najwyraźniej sobie nie radzi i szuka winnych w Warszawie,

    ha, ha , ha ...

    • 20 9

  • Tak to jest jak rządzą Polityczne Osiołki, Kody i inne Smrody

    • 15 14

  • Dla czego nie wypowiada się minister zdrowia? Dla czego w mediach tak cicho o tym problemie? Za parę chwil nie tylko ten szpital ale i inne będą się zamykać, bo ludzi nie ma,zle kontrakty są, nfz jest nie wydolny, ja na rehabilitację czekam 1,5 roku a 40 lat płaciłem skladki.Szkoda mi tych dzieciaków, nie one winne tylko dorośli.

    • 22 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane