Wiadomości

stat

RPO skontrolował szpital psychiatryczny. Zarząd województwa: opieka jest zapewniona

Przepełnione oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży to problem, który dotyczy nie tylko Pomorza, ale i całego kraju.
Przepełnione oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży to problem, który dotyczy nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. mat. prasowe

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku zapewnia opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży - taką informację rzecznik praw obywatelskich otrzymał od Zarządu Województwa Pomorskiego. Przedstawiono też informacje na temat działań, jakie podjęto dla poprawy sytuacji Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego tego szpitala.Kryzys systemu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży od dłuższego czasu jest problemem w skali kraju. Rzecznik praw obywatelskich wiele razy podejmował w tym zakresie interwencje i kierował wystąpienia do organów państwa, głównie do ministra zdrowia.

Trójmiasto - psychiatrzy dziecięcy


Kryzys w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańskuzakończona Łącznie głosów: 322
Psychiatria dziecięca na Srebrzysku to jedyny na północy województwa pomorskiego oddział pomagający najmłodszym borykającym się z zaburzeniami psychicznymi.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiło się jednak ryzyko, że oddział zostanie zamknięty, ponieważ wypowiedzenia złożyli wszyscy psychiatrzy dziecięcy. Lekarze skarżyli się głównie na trudne warunki pracy - oddział był przepełniony i regularnie trzeba było umieszczać pacjentów na korytarzu, na dostawianych materacach.

Ten kryzys udało się jednak zażegnać - po trwających trzy tygodnie negocjacjach prowadzonych z załogą przez Zarząd Województwa Pomorskiego i dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku lekarze wycofali wypowiedzenia.

W listopadzie 2019 r. wizytację szpitala przeprowadził pełnomocnik terenowy RPO w Gdańsku. Wynikało z niej m.in., że warunki hospitalizacji małoletnich są tam bardzo trudne.

10 grudnia 2019 r. lekarze, pielęgniarki i psychologowie tego oddziału napisali do Zarządu Województwa Pomorskiego o braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa hospitalizowanych dzieci i młodzieży oraz konieczności ich leczenia w warunkach urągających godności ludzkiej.

- W pełni rozumiem podjęte przez personel szpitala działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa leczenia małoletnich pacjentów i podzielam determinację personelu oddziału w dążeniu do poprawy obecnej, kryzysowej sytuacji - pisał 16 stycznia 2020 r. do marszałka województwa pomorskiego zaniepokojony sytuacją Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Spytał, czy przedstawione w piśmie personelu ustalenia, mające zapewnić ciągłość funkcjonowania oddziału, zostały podjęte i czy tym samym zapewniona jest stacjonarna opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży.

Samorząd Województwa Pomorskiego: "opieka psychiatryczna jest zapewniona"Zarząd Województwa Pomorskiego, ustosunkowując się do pytania RPO, przygotował oświadczenie, w którym zapewnia, że opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku jest zapewniona.

Odpowiedź Zarządu Woj. Pomorskiego - 7.02.2020 PDF. W piśmie, które do RPO wysłała 7 lutego Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa, czytamy też, że:

  • Dyrektor szpitala określił liczbę pacjentów jednocześnie hospitalizowanych na oddziale dziecięco-młodzieżowym na 42. Te ustalenia zasadniczo są przestrzegane, choć zdarzają się sytuacje, że pomocy potrzebuje więcej osób i wtedy są one przyjmowane ponad ustalony stan.
  • Zwróciła się ona do konsultanta wojewódzkiego w zakresie psychiatrii, do konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego oraz do konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii o opinię w kwestii zasad i warunków hospitalizacji małoletnich na oddziałach dla dorosłych i nieletnich na oddziałach pediatrycznych.
  • Z uzyskanej już opinii konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii prof. dr hab. med. Teresy Jackowskiej wynika, iż jest ona przeciwna hospitalizacji dzieci na oddziałach hospitalizujących osoby dorosłe. Wyjątkiem jest czasowa hospitalizacja dzieci powyżej 16 roku życia w stanach nagłych do czasu umożliwienia zapewnienia opieki na oddziale dzieci i młodzieży.
  • Zatrudnienie dodatkowego lekarza na pododdziale dziecięcym jest związane z ostatecznym ustaleniem, czy taki pododdział i na jakich zasadach można będzie utworzyć. Istotną podstawą do podjęcia tej decyzji będą opinie konsultantów. Gdy pododdział zostanie utworzony, dyrektor szpitala podejmie działania zmierzające do zatrudnienia dodatkowego lekarza.
  • Województwo pomorskie zapewni na 2020 rok finansowanie dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w godzinach popołudniowych, w dni świąteczne i w weekendy.
  • Samorząd Województwa zapewni superwizję zespołu terapeutycznego prowadzącego procesy leczenia pacjentów w oddziale. Projekt ten zostanie włączony do "Programu doskonalenia jakości w jednostkach wykonujących działalność leczniczą, dla których podmiotem tworzącym lub właścicielem jest Województwo Pomorskie".
  • Samorząd Województwa Pomorskiego planuje kolejne przedsięwzięcia, które mają ograniczyć problemy występujące w tej dziedzinie medycyny. Jednym z nich jest modernizacja Pawilonu nr XII w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, w którym mieści się Oddział Psychiatryczny dla młodzieży. W związku z tą inwestycją planowane jest między innymi poszerzenie liczby miejsc pacjentów z 16 do 26-30, co powinno dodatkowo wesprzeć sytuację w psychiatrii dzieci i młodzieży do czasu wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia wyczekiwanej od wielu lat reformy.

Opinie (30)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje