Szczepienie przeciw COVID-19 w domu. Jak się zapisać?

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.
Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Seniorzy, osoby niepełnosprawne lub niesamodzielne, które z różnych przyczyn nie mogą stawić się w punkcie szczepień, mogą zostać zaszczepione przeciw COVID-19 w domu. Podczas rejestracji na szczepienie trzeba od razu zgłosić lekarzowi lub pielęgniarce POZ, że potrzebny jest dojazd do miejsca zamieszkania. Oprócz mobilnych zespołów z punktów szczepień na Pomorzu działa też pięć dodatkowych wyjazdowych zespołów, które mają własną pulę szczepionek.Jaka powinna być kolejność szczepień?

obecna jest dobra, najpierw powinni być zaszczepieni najbardziej zagrożeni, czyli medycy i seniorzy 29%
faktycznie pierwsi powinni być zaszczepieni medycy, ale po nich powinny być szczepione osoby z chorobami przewlekłymi 18%
myślę, że szybciej powinno szczepić się osoby aktywne zawodowo, by odmrozić gospodarkę 33%
poza medykami nie powinno być grup 10%
nie mam zdania na ten temat 10%
zakończona Łącznie głosów: 287
Aby zapewnić dostęp do szczepień na COVID-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki medycznej, każdy stacjonarny punkt szczepień ma zespół mobilny. W Trójmieście aktualnie działa 109 punktów szczepień.

- Do tej pory było ponad 3,8 tys. takich szczepień - informuje pomorski NFZ.
Zespół mobilny szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu.

Dodatkowo od kilku dni na Pomorzu działa pięć dodatkowych wyjazdowych zespołów, które szczepią pacjentów w domu. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Czytaj też: Od 15.03 szczepienia przewlekle chorych, od 22.03 pacjentów 60-65 lat

Jak skorzystać ze szczepienia w domu?Podczas zbierania zgłoszeń na szczepienia przychodnie zbierają też informacje o pacjentach, którzy nie dojadą do punktu szczepień. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ.

Szczepienie pacjentów w domu - krok po kroku:
  • Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).
  • Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.
  • Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza/pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.
  • Jeśli lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.
  • Lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
  • Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
  • O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data podania drugiej dawki szczepionki.

Czytaj też: Ogromne kolejki na szczepienia przeciw COVID-19

Podobnie jak w punkcie stacjonarnym zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

Podobnie jak w punkcie stacjonarnym zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta.
Podobnie jak w punkcie stacjonarnym zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Transport na szczepienieDla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest też transport organizowany przez samorządy. To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

Bezpłatny dowóz na szczepienia COVID-19 w Trójmieście

Opinie wybrane


wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Nela pomaga Tymkowi! - Rejestracja dawców szpiku
Nela pomaga Tymkowi! - Rejestracja...
lip 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00- 18:00
Sopot
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
paź 9-10
sobota - niedziela
Gdańsk, Amberexpo