• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Szczepienia dzieci gwarancją bezpiecznych wakacji"

Wioleta Stolarska
23 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
W województwie pomorskim jest 131 065 uczniów w wieku 12-16 lat. Ilu z nich już zostało zaszczepionych? W województwie pomorskim jest 131 065 uczniów w wieku 12-16 lat. Ilu z nich już zostało zaszczepionych?

Przed wakacjami zaszczep dziecko przeciw COVID-19 - zachęca Uniwersyteckie Centrum KlinicznePomorskie Kuratorium Oświaty. W województwie pomorskim jest 131 065 uczniów w wieku 12-16 lat. Ilu z nich już zostało zaszczepionych? Specjaliści przekonują, że szczepienie to podstawa bezpiecznych wakacji i stacjonarnej nauki od września.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy zgodzisz się na szczepienie dziecka?

Od 7 czerwca br. w ramach Narodowego Programu Szczepień rozpoczęły się szczepienia dzieci od 12. roku życia. W województwie pomorskim jest 131 065 uczniów w wieku 12-16 lat. Ilu z nich już zostało zaszczepionych?

- Od niemal dwóch tygodni prowadzimy szczepienia młodszych nastolatków, czyli dzieci w wieku od 12 do 15 lat, i tutaj ta dynamika jest trochę mniejsza niż wśród starszej młodzieży czy dorosłych. W tym czasie pierwszą dawkę szczepienia przyjęło ok. 1,4 tys. dzieci, to jest wynik dobry, ale daleki od idealnego - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Być może zbliżające się wakacje sprawiły, że ten czas nie każdemu pasuje do przyjścia na szczepienie. Na szczęście jednak szczepionka, którą podajemy, przewiduje podanie drugiej dawki między 3 a 6 tygodniem od pierwszej. To oznacza, że w punkcie szczepień można sobie dowolnie ustawić termin szczepienia, tak żeby nie kolidowało z planami wakacyjnymi - przekonuje.
Czytaj też: Gdańsk liderem szczepień wśród miast w Polsce

Również Pomorskie Kuratorium Oświaty przekonuje, że tylko powszechne szczepienie jest gwarancją bezpiecznych wakacji i stacjonarnej nauki od września.

- Wszystkim nam zależy, żeby młodzież była bezpieczna i żebyśmy mogli spędzić tak samo wakacje, a nowy rok szkolny z początkiem września rozpocząć stacjonarnie. Oczywiście szczepienia są dobrowolne i w tej grupie wiekowej decyzja należy do rodziców, dlatego chcemy, żeby informacja o możliwości szczepienia w czasie wakacji dotarła do jak największej grupy rodziców, by mogli oni zaszczepić swoje dzieci, które dzięki temu będą bezpiecznie korzystały z wolnego - mówiła Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty.

"Patrząc na dane kliniczne, szczepimy najlepszym preparatem"O tym, czy są przeciwwskazania zdrowotne do szczepienia i jaka jest skuteczność preparatu podawanego dzieciom, mówił prof. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Szczepienia są jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod profilaktycznych, nie tylko w chorobach zakaźnych, ale w medycynie w ogóle. W przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 skuteczność w grupie wiekowej 12-15 lat była stuprocentowa, nie odnotowano ciężkich reakcji poszczepiennych, powszechne byłe te łagodne reakcje, które osoby po szczepieniach dobrze znają. Patrząc na dane kliniczne, szczepimy najlepszym preparatem - przekonywał. - Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak ważna jest dla nas wszystkich szkoła, jak wiele funkcji poza edukacyjnych wypełnia, jak trudne dla rodziców i pracodawców jest kompletne zamknięcie szkoły i między innymi z tego punktu widzenia warto zachęcić do szczepień, aby uniknąć lockdownów w przyszłości i dlatego warto zaszczepić się już przed wakacjami, by idąc do szkoły, być już w pełni odporności - podkreślał.
Jak mówił, przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu należy rozważyć ryzyko związane z zachorowaniem na COVID-19 i choć dzieci stosunkowo najłagodniej przechodzą zakażenie, to ryzyko związane z zachorowaniem nie jest zerowe.

- Zdarzają się powikłania, które potrafią zostawić trwałe następstwa w organizmie młodego człowieka - podkreślał.
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i kuratorium oświaty zachęca do zapisywania nastolatków na szczepienie przeciw COVID-19.
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i kuratorium oświaty zachęca do zapisywania nastolatków na szczepienie przeciw COVID-19.

Gdzie i jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Nastolatka na szczepienie można zarejestrować przez:
 • bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
 • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
 • wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
 • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem - ci ostatni muszą go podpisać.

Szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat odbywają się na tych samych zasadach, co szczepienia młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

Czytaj też: Wakacje w pandemii. Czy dziecko musi robić test na COVID-19?

Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Trwają badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 latWniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze. Szef KPRM Michał Dworczyk informował, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (127)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu

10,00 zł
warsztaty

Warsztat psychodeietetyczny

250 zł
wykład, warsztaty

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane