Wiadomości

Szczepienia COVID-19. Wstrząs anafilaktyczny jedną z podstaw do odszkodowania

Świadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł.
Świadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Świadczenie kompensacyjne będzie wahało się od 10 tys. zł do 100 tys. zł.Masz alergię na leki?

Zobacz wyniki (328)
W przyszły poniedziałek do konsultacji ma zostać przedstawiony projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, z którego mają pochodzić odszkodowania za potencjalne działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19, a od 2022 r. zapisy tej regulacji - jak zapowiedział szef resortu zdrowia - mają odnosić się do niepożądanych odczynów powstałych na skutek wszystkich szczepień ochronnych.

- Ci, którzy będą uprawnieni do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i", osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - wyjaśnił minister.

Zobacz, gdzie zaszczepić się na COVID-19 w Trójmieście. Jest lista punktówmat. MZ

Jeden ciężki przypadekObecnie, jak informował szef resortu zdrowia, "jedna osoba w kraju ma w ogóle potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania".

W Polsce do wtorku do godz. 10:45 wykonano blisko 258 tys. szczepień, a niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych. Jak wymienił minister zdrowia, "32 miały charakter łagodny, cztery poważny i jeden ciężki".

Kolejka do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz, kiedy się zaszczepiszŚwiadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł. Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie można składać do Rzecznika Praw Pacjenta. Decyzja wydana będzie w ciągu 60 dni.

- W przypadku wydania decyzji pozytywnej pacjentowi zostanie wypłacone stosowne świadczenie kompensacyjne. Natomiast w przypadku wydania decyzji negatywnej, z którą pacjent nie będzie się zgadzał, zostaje mu droga sądowa i będzie mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji - wyjaśniał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Do tej pory możliwość dochodzenia odszkodowania za pojawienie się niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) odbywało się na zasadach ogólnych.

Opinie (85) 7 zablokowanych

 • Jeszcze dobrze nie zaczęli szczepić ...

  a już mowa o odszkodowaniach,przypadek ? Nie sądzę....kasa na nowy nagrobek ? Dziękuję bardzo postoje...nawet jak przeżyje to za pewne zawsze wyjdę ze szpitala przed 14 dniem zakład?

  • 63 31

 • Dobra informacja dla tych 5-ciu osób w Polsce, które go dostaną.

  Jak dotąd najpoważniejszymi "konsekwencjami" szczepionki był atak paniki i omdlenie z nim związane. Inna sprawa, ze w tym tempie to Nas wyszczepią dopiero za kilka lat.

  PS: Wszyscy antyszczepionkowcy to się mylą i powinni być cenzuorwani w mediach społecznościowych.

  • 27 51

 • Są szczepionki, są trumienki

  • 30 16

 • To wszystko od Marca miało jeden cel

  Godzina policyjna, wcześniej zakaz wychodzenia do lasów, 2 tyg kwarantanny bo spojrzaleś na chorego, zamknięcie cmentarzy to wszystko służyło temu aby dziś jeden z drugim napisał tu "szczepcie sie bo lockdwon nigdy się nie skończy". Pisalem o tym już w marcu a dziś mamy dowód że sponsorom udał się plan. Winą za lockdowny nie obarcza się juz władzy ale zrzuca sie na odmawiajacych szczepien a zwykli ludzie stają sie zagorzałymi ambasadorami koncernów szczepionkowych. Simonowi chociaz Pfizer placi (oficjalne info bylo o tym glosno) a wy za darmo dacie się spalic za Pfizera i jego produkt. Celem od samego poczatku bylo po prostu zaszczepienie wszystkich i przeznaczono na to gigantyczną machinę medialną (od 2009 gdy nie wypalilo ze straszeniem wirusem H1N1 architekci odrobili lekcje)

  • 58 12

 • Szwecja do dziś płaci odszkodowania po szczepieniach

  w poprzedniej "pandemi" H1N1 z 2009. I nie chodzi o NOPy typu ból po ukłuciu (jak to Polsat i TVN szydzi) tylko m.in. narkolepsja i to u młodych! Już zapomnieliście jak wtedy wszystkie media i "eksperci", jak i dziś, histeryzowali by Kopacz kupiła miliony tamtej szczepionki ?

  • 44 8

 • Pacjent Polskiej służby zdrowia

  Bajka no miałem wstrząsy 2 razy po lekach (zabieg oraz normalny w teorii lek przeciwbólowy )
  W szpitalu pierwszy raz trzymali mnie po zabraniu karetką na sygnale 6 godzin kilka kroplówek
  Drugi były dwie doby
  Jak wypisali to z terenu szpitala nie byłem w stanie wyjść następne 5 dni odczuwałem skutki
  A tutaj zapis 14 dni pobytu w naszym kraju to bujda i tyle liczy się tylko kasa i statystyki aby dobrze wypadały w mediach

  • 44 2

 • Nie zaszczępię się skoro producent nie ponosi żadnej odpowiedzialności

  Ba nawet sam prezes Pfizera, Albert Bourla odmówił zaszczepienia się hahah ! To zamyka jakąkolwiek dyskusję o szczepieniu się z "inteligentnymi inaczej"

  • 52 13

 • Bedą zwalać winę za powikłania standardowo na tzw wady genetyczne i co im zrobisz?

  A jak jakiś lekarz dważy się Cie poprzeć to od razu traci uprawnienia do wykonywania zawodu. Jedna wielka mafia koncernowa

  • 32 6

 • Tylko że choroby autoimmunologiczne wychodzą dopiero po 10 latach i to stopniowo

  Naukowcy i Jerusalem Post ostrzegają że nigdy nie stosowano takich szczepionek mRNA które wykorzystują aparat replikacji hosta do namnażania białek wirusa. Na swój sposób Twoj własny orgnizm będzie produkował wirusa i jednocześnie Twój własny organizm ma produkować przeciwciała na tego wirusa. To dwa antagonistyczne działania. Nawet Jerusalem Post pisał że istnieje pewne ryzyko chorób autoimmunologicznych (system odpornosciowy głupieje i własne przeciwciała atakują własne zdrowe komórki). A autoimmunologiczne choroby ( stwardnienie rozsiane, toczeń, twardzina układowa to choroby nieuleczalne - medycyna bezradna jest, dają immunopresyjne leki ale tylko spowalania to postęp choroby, kto miał w rodzinie takie przypadki ten wie jaki to dramat).

  • 36 11

 • Nawet w

  w ulotce producenta szczepionki mRNA (tej dla lekarzy bo są 2 ulotki) jest jasno napisane, że nie badano wpływu produktu na płodność. Niemieccy lekarze, wskazują na fakt, że po zaszczepieniu, białko wirusa, które ma być produkowane przez nasz organizm jest podobne do syncytyny białka, które jest niezbędne w zagnieżdżeniu płodu. Podobieństwo to stwarza ryzyko, że wytworzone przeciwciała mogą również atakować syncytynę i w ten sposób wpływać na płodność. Syncytyna jest wytwarzana w tylko w krótkim okresie czasu podczas zagnieżdżania płodu. Ponieważ nie prowadzono badań w tym kierunku, takiej możliwości nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć. Być może dlatego producent nie zaleca podawania szczpionek mRNA kobietom w ciąży, a uczestniczki badań klinicznych instruowano aby przez kolejne dwa miesiące nie zachodziły w ciążę

  • 15 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje