• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepienia 16- i 17-latków. Czy do punktu trzeba stawić się z opiekunem?

Piotr Kallalas
27 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Do tej pory na szczepienia przeciw COVID-19 zgłosiło się zaledwie kilka procent szesnastolatków i nieco ponad 20 proc. siedemnastolatków. Do tej pory na szczepienia przeciw COVID-19 zgłosiło się zaledwie kilka procent szesnastolatków i nieco ponad 20 proc. siedemnastolatków.

Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród 16- i 17-latków obecnie nie jest zbyt duże, jednak akcja profilaktyki w tej grupie wiekowej trwa od niespełna dwóch tygodni. Chętni muszą natomiast pamiętać o przyjściu do punktu wraz z rodzicem lub o podpisanym przez opiekuna zaświadczeniu. Jak się okazuje, w tym drugim przypadku bywają problemy.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy zgodzisz się na szczepienie przeciw COVID-19 u swojego dziecka?

W Polsce już drugi tydzień są realizowane szczepienia przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Osoby z rocznika 2004 i częściowo 2005 otrzymały automatyczne skierowanie, aby móc skorzystać z profilaktyki. Warto podkreślić, że młodsze osoby muszą poczekać do dnia 16. urodzin, a dokument zostanie wystawiony w najbliższy poniedziałek po nim.

Czytaj też: Będzie loteria Narodowego Programu Szczepień. "Wpłynie na zainteresowanie"

Szczepienia 16- i 17-latków. Jak się zgłosić?



Zainteresowanie szczepieniami wśród nastolatków nie jest wysokie. Jak podaje rynekzdrowia.pl, do tej pory zgłosiło się zaledwie kilka procent 16-latków i nieco ponad 20 proc. 17-latków. Osoby z aktywnym e-skierowaniem muszą wypełnić specjalny kwestionariusz, w którym znajduje się wstępny wywiad przesiewowy - można go pobrać na stronie ministerstwa. Nastolatki mogą stawić się w punkcie szczepień bez opiekuna, ale w takich sytuacjach muszą mieć podpisaną wcześniej zgodę. Oba dokumenty wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic.

Powyższe dokumenty otrzymamy również w punktach szczepień, co jednak wydłuża proces rejestracji i wymusza konieczność stawienia się opiekuna prawnego. Natomiast nastolatki przychodzą najczęściej z opiekunami.

- Trzymamy się zaleceń ministerstwa. Nie mieliśmy jednak do tej pory przypadku, żeby na szczepienie zgłosiła się osoba nieletnia bez rodzica lub opiekuna prawnego, więc na razie jest to rozważanie teoretyczne - podkreśla Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. Lecznictwa i Świadczeń, Nadmorskie Centrum Medyczne sp. z o.o.
Czytaj też: Punkt przy ul. Dębowej wznowił szczepienia. W regionie kłopoty z dostawami Moderny

- Nie mieliśmy do tej pory przypadku, żeby na szczepienie zgłosiła się osoba nieletnia bez rodzica lub opiekuna prawnego, więc na razie jest to rozważanie teoretyczne - powiedział Mikołaj Ruciński z NCM. - Nie mieliśmy do tej pory przypadku, żeby na szczepienie zgłosiła się osoba nieletnia bez rodzica lub opiekuna prawnego, więc na razie jest to rozważanie teoretyczne - powiedział Mikołaj Ruciński z NCM.

Problemy z zaświadczeniem



Z naszych informacji wynika, że w niektórych, zwłaszcza mniejszych przychodniach, czasami jest z tym problem. Trudno się zresztą dziwić.

- W przypadku kiedy nastolatek pojawia się sam na szczepienie, nie jesteśmy w stanie w 100 proc. zweryfikować podpisu opiekuna. Wydaje się, że jest to pewna luka, która powinna być zmieniona w sposób systemowy. Problem występuje również w przypadku innych szczepień - słyszymy w jednej z gdańskich przychodni.
W ostatnim czasie otrzymaliśmy również konkretne zgłoszenie od czytelnika, który musiał udać się do punktu szczepień pomimo wypełnionego wcześniej oświadczenia.

- Moja 17-letnia córka, która zresztą w najbliższym czasie uzyska pełnoletność, chciała się zaszczepić i miała wypełnione przeze mnie zaświadczenie. Niestety w punkcie Amber Expo zostało jej odmówione szczepienie. Miałem taką możliwość i udało mi się przyjechać na miejsce, ale w mojej ocenie coś funkcjonuje nie tak - zgłosił nasz czytelnik.
W placówce dowiedzieliśmy się, że był to odosobniony błąd rejestracji i obecnie nie ma problemu z wykonaniem szczepień u osób niepełnoletnich bez obecności opiekuna.

Czytaj też: Jak szybko umówić się na szczepienie COVID-19? Terminy są, ale trudno je znaleźć

EMA zdecyduje, co ze szczepieniami młodszych dzieci



Wszystko wskazuje, że kolejnym krokiem walki z COVID-19 będzie otwarcie profilaktyki dla dzieci.

- Czekamy na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA) na dopuszczenie szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat; jeżeli to nastąpi, to sprawą zajmie się Rada Medyczna przy premierze. I następnie zapadną decyzje, czy (a jeśli tak, to kiedy) ruszymy ze szczepieniami tych najmłodszych pacjentów - powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (235)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane