• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świąteczny wypoczynek ważniejszy niż chory członek rodziny?

Ewa Palińska
21 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Lekarze potwierdzają, że przypadki porzucenia seniorów czy osób obłożnie chorych do szpitali w okresie świątecznym zdarzają się dość często. Jako że społeczeństwo się starzeje a rozwiązań systemowych brak, tendencja ta może się pogłębiać. Lekarze potwierdzają, że przypadki porzucenia seniorów czy osób obłożnie chorych do szpitali w okresie świątecznym zdarzają się dość często. Jako że społeczeństwo się starzeje a rozwiązań systemowych brak, tendencja ta może się pogłębiać.

"Zdrowych, rodzinnych Świąt" - przed Bożym Narodzeniem takie życzenia składają sobie chyba wszyscy. Nie wszyscy biorą je sobie jednak do serca, czego dowodem są przepełnione szpitale. Jedni swoich bliskich "podrzucają" tam celowo, inni z kolei nie zabierają ich na przepustki do domu, na które - zdaniem opiekujących się nimi lekarzy - mogliby pójść. Z biegiem lat zjawisko to niestety się nasila.



Okres przedświąteczny to nie tylko czas radości. To też okres, choćby ze względu na pogodę, wzmożonych zachorowań.

- Faktem jest, że w ostatnich tygodniach oddziały ratunkowe doświadczają istotnie wzmożonego napływu pacjentów, co wynika w dużej mierze z warunków atmosferycznych i epidemiologicznych - przyznaje dr hab. n. med. Mariusz Siemiński z Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK. - W okresie późnojesiennym i zimowym po prostu więcej osób, szczególnie starszych, zapada na różnego rodzaju infekcje wirusowe czy zapalenie płuc.
- W okresie świąt pacjenci zgłaszają się do szpitalnych oddziałów ratunkowych Copernicus z niestrawnościami, nasilonymi chorobami przewlekłymi, a gdy dodatkowo jest ślisko na dworze, to również ze złamaniami - dodaje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus.

Rodzina na wakacje, babcia i dziadek do szpitala



O tym, że rodziny osób starszych i poważnie chorych traktują szpitale jako "przechowalnie" mówi się od dawna. Lekarze przyznają, że takie sytuacje mają miejsce.

- Zdarza się, że na oddział ratunkowy trafia pacjent, który jest np. odwodniony. Nie nam jednak oceniać, czy jego stan wynika z tego, że ktoś dopuścił się celowych zaniedbań podczas codziennego sprawowania opieki - mówi dr Mariusz Siemiński z KOR-u. - W jednym, dwóch przypadkach podczas całego dyżuru możemy wyczuć jednak z komunikatu rodziny bądź osób towarzyszących bardzo nasiloną chęć pozostawienia takich osób w szpitalu, mimo naszych tłumaczeń, że hospitalizacja byłaby w tym konkretnie przypadku gorszym rozwiązaniem niż powrót do domu.
Inaczej ocenia skalę zjawiska Agata Tomczak, ordynator Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

- To nie jest problem tego roku czy ostatnich kilku lat, ale problem, z którym mierzymy się znacznie dłużej. Co więcej, z uwagi na starzejące się społeczeństwo, jego skala może sukcesywnie wzrastać - mówi dr Tomczak. - Wystarczy, że rodzina powie, że z pacjentem jest "nieco gorszy kontakt" i obliguje nas to do tego, aby taką osobę gruntownie przebadać. Nie zawsze taki pacjent wymaga hospitalizacji. Zdarza się jednak, że kiedy nie uznajemy jej za zasadną, członkowie rodziny chorego otwarcie wyznają, że wyjeżdżają na święta i ktoś się musi starszym panem czy panią zająć. To się naprawdę dzieje.

Kiedy szpital chce dać przepustkę na święta, a rodzina chorego się wzbrania



W wielu przypadkach istnieje możliwość zabrania chorej osoby na święta do domu. Niestety, rodziny pacjentów nie podchodzą do tego zbyt entuzjastycznie.

- Dostrzegamy niestety sytuacje, kiedy możemy wypisać chorego do domu na czas świąt, ale nie możemy dodzwonić się do rodziny i chory spędza ten szczególny czas z personelem medycznym - przyznaje Katarzyna Brożek z Copernicusa.
- Mamy u siebie na oddziałach pacjentów leżących, po udarach, których rodziny nie chcą zabierać na święta do domu - mówi dr Agata Tomczak. - Co więcej, wiedząc, że będziemy się z nimi w tej sprawie kontaktowali, celowo unikają kontaktu z nami, przez co musimy prosić o pomoc pracownika socjalnego. Skala zjawiska jest ogromna, choć przyznaję, że jest i spora grupa osób bardzo zaangażowanych w opiekę nad swoimi bliskimi. Dla personelu medycznego ta ich pomoc jest nieoceniona i chciałabym za nią serdecznie podziękować.

"Eurosieroty" 65+



Przedłużające się pobyty w szpitalu nie zawsze wychodzą pacjentowi na zdrowie.

- Przedłużający się pobyt w szpitalu może skutkować np. infekcjami - mówi dr Agata Tomczak ze Szpitala Wincentego a Paulo. - Niejednokrotnie spotykamy się z jednak z niezrozumieniem czy wręcz agresją rodzin, kiedy tłumaczymy, że przedłużanie pobytu w szpitalu osoby starszej i schorowanej, która wymaga już tylko opieki, nie jest sensowne i może wręcz pogorszyć sprawę, a nie poprawić.
Lekarze nie mogą pacjenta wypisać, jeśli ten jest niesamodzielny a rodzina nie wykazuje chęci sprawowania nad nim opieki. Zdarza się też, że bliscy osoby chorej po prostu nie są w stanie się nią zająć.

- Wiele się mówi o eurosierotach, ale z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku seniorów, których bliscy wyjechali do pracy za granicę i nie mają możliwości opiekować się nimi osobiście - zwraca uwagę ordynator Tomczak. - Takie osoby funkcjonują samodzielnie tak długo, jak tylko są w stanie. Kiedy jednak ich stan zdrowia diametralnie się pogorszy, np. dostaną udaru, pozostają na łasce szpitala. Wypisać ich nie możemy, bo nie mamy dokąd. Rozwiązań systemowych brakuje - nie ma systemu pomocy socjalnej dla takich osób.

Miejsca

Opinie (127) 2 zablokowane

  • Gupie pytanie !.. -cyt.- Kto zaopiekuje się starym często schorowanym ,niedołężnym człowiekiem zwykle -członkiem rodziny ?!"

    Jak to kto ? przyca nie Młoda Ęteligensja która więta spędza w swoim gronie a po Świętah zaraz jest Sylwester ! I gdzież by tu przy stole do którego zasiadają często młodzi ,wykształceni ,elegancko przyodziani udekorowani drogą markową biżuterią przy każdym najnowszy model tel. kom. sadzać starego , siwego często trzęsącego się z aparatem słuchowym w uchu w okulatrach na nosie . ubranego w ciepłe flanele Ojca lub Matke ?... Przecież łatwiej jest zadzwonić po Pogotowie naopowiadać , że od wczoraj ma straszne boleci ,mdleje wali się z nóg , do tego wysoka temperatura {żeby ją podnieć jest z dziesię,c sposobów !} i ewidentnie Panie dr, widać ,że stan się pogarsza ! . I tu trzeba pilnie nogami przebierać aby zapadła decyzja ; - Tu niestety trzeba do Szpitala !!! No ! - Poszło ! - Udało się ! Święta będą udane....

    • 11 9

  • najukochańszych rodziców i nie nie podielę się już nigdy z nimi opłatkiem !... ale to nic-

    Rano lecę na Cmentarz i zapalam Im na grobie Świąteczną świeczkę ...

    • 11 1

  • Nie tylko rodzina podrzuca starszych o schorowanych członków rodziny do szpitala. W święta jest też wiele prób samobójczych i ludzi samodzielnie zgłaszających się na SOR bo chociaż odezwa się do kogoś. Przykre to bardzo

    • 14 1

  • 94-letni kombatant czekał osiem godzin na SOR (6)

    Przywieziony karetką, 94-letni kombatant musiał czekać blisko osiem godzin na tomografię komputerową na szpitalnym oddziale ratunkowym w Lublinie - informował wczoraj "Dziennik Wschodni".

    Mężczyzna przewrócił się podczas spotkania opłatkowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wezwana została karetka. 94-latek, w mundurze z odznaczeniami, trafił na SOR po godzinie 12. Badanie wykonano dopiero o 20.

    • 15 6

    • (1)

      Państwo doktorzy nie lubią tego.

      • 5 1

      • Lekarze generalnie nie przepadają za leczeniem

        osób starszych, które mają po kilka chorób przewlekłych. System też im tego nie ułatwia. A co dopiero w Święta. Tylko w Polsce tak sobie mogą pozwolić na biadolenie, że to skandal, że człowiek starszy i ciężko chory jest w szpitalu.

        • 5 1

    • (2)

      akurat to czy kombatant i czy ma świecidełka to mocno drugorzędna sprawa.

      • 6 4

      • Jesteś zerem (1)

        • 1 7

        • rozumiem, że stawiasz kombatanta ponad własną matkę czy inną bliską osobę? i kto tu jest zerem...

          • 3 2

    • Niech nie chodzi

      na zenujące spoykania opłatkowe.

      • 1 3

  • jak są chorzy

    to w szpitalu powinien mieć opiekę

    • 5 1

  • Rodzice

    Za wszystko chleb oddany jakTy opiekujesz się rodzicami tak kiedyś Twoje dzieci będą opiekować się Tobą nie. wyobrażam sobie żeby nie szanować rodziców żeby im nie pomagać rodzić to najlepsze dobro nawet gdy bardzo stary kochaj ich póki żyją

    • 11 2

  • i pamiętajcie Młodzi ! - młodość tak jak dzieciństwo mija ..

    a potem już w życiu każdego człowieka zostaje - "ostatnia prosta" i jest w tym wszystkim coś b. ważnego ; - w Życiu nie ma nic za darmo , co dajesz zawsze zostaje zwrócone !

    • 11 0

  • Jest tez druga strona medalu

    Lekarze i pielęgniarki chcą często na siłę wypisać na święta pacjenta który się do wypisu nie nadaje z by w święta mo c miej roboty

    • 12 1

  • Zgadza sie potrzebne są rozwiazania systemowe,ale PO ma to gdzies podobnie jak pis!!

    Ale jest róznica miedzy ludzmi co wymagaja opieki lekarskiej a tymi co są po prostu starzy !!
    Obecnie media POwskie promują olewanie człowieka i kult materializmu za wszelką cene!

    • 2 5

  • i tak właśnie wygląda "teoria szklanki wody na starość"

    Dziecko kosztuje średnio 200 tysięcy do 18/19 roku życia jak widać szkoda kasy, na starość opiekunka i tak ciebie czeka lub szpital jak widać.

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane