Wiadomości

Sopoccy seniorzy pod opieką smart technologii

Teleopieka ma pomóc osobom starszym samodzielnie mieszkać.
Teleopieka ma pomóc osobom starszym samodzielnie mieszkać. fot. 123rf.com/Petr Kurgan

Umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia, stymulują przez specjalne ćwiczenia i ostrzegają przed pierwszymi objawami demencji - sopoccy seniorzy już wkrótce będą mogli przetestować nowe urządzenia, które mają pomóc w opiece nad najstarszymi mieszkańcami miasta. Pierwsza grupa 30 osób specjalne tablety i opaski otrzyma już w kwietniu. Seniorzy będą dzięki nim pod stałą opieką lekarza internisty oraz psychiatry. Docelowo z projektu będzie mogło skorzystać 100 osób w kurorcie.Czy teleopieka jest dobrym rozwiązaniem dla osoby starszej?

tak, to świetny pomysł 59%
idea jest słuszna, ale obawy wzbudza konieczność przekazywania wrażliwych danych czy lokalizacji 17%
raczej nie, takim osobom potrzebna jest stała pomoc na miejscu 24%
zakończona Łącznie głosów: 97
Już w kwietniu pilotażowa grupa sopockich seniorów otrzyma specjalne tablety i opaski, które umożliwiają dostęp do platformy KWIDO monitorującej ich stan zdrowia. Opaski wyposażone są w przycisk SOS, lokalizator czy czujnik upadku, mierzą też tętno czy liczbę kroków. Tablet z kolei umożliwi seniorom komunikację z lekarzem, ale też kognitywną stymulację dzięki setkom ćwiczeń (logicznych zagadek, prostych zadań itp.), zaprojektowanych specjalnie dla tej grupy wiekowej.

- Grupa pilotażowa znajdzie się pod opieką lekarza internisty oraz psychiatry, którzy w razie zaobserwowania u uczestnika np. pierwszych objawów demencji będą mogli od razu zareagować i pomóc seniorowi. Zaletą systemu jest też możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzem lub opiekunem dzięki rozmowom wideo "na żywo" - mówi Maciej Kisała, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
Na wyposażeniu znajduje się także specjalny przycisk, którym osoba starsza w razie nagłej potrzeby będzie mogła wezwać pomoc.

Czytaj też: Inteligentna opaska będzie ratować życie

Zgłoszenia od 28 lutegoDo pierwszej grupy testowej może zgłosić się 30 osób.

- Zapraszamy aktywnych seniorów, w wieku 60+. Pierwszeństwo będą miały osoby, które mieszkają same. Korzystanie z systemu będzie wymagać od seniora codziennej aktywności. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sopocie, tel.: 58 551 17 10, w godz. 10-15. Rekrutacja uczestników projektu do fazy testowej rozpocznie się 28 lutego - wyjaśnia Kisała.
Testy urządzeń potrwają do października 2020 roku. W kolejnych miesiącach specjaliści na podstawie pierwszej fazy projektu zamierzają usprawnić urządzenia tak, by już w marcu 2021 możliwe było ostateczne wdrożenie projektu. Wówczas urządzenia trafią już do 100-osobowej grupy, która otrzyma pełny dostęp do platformy KWIDO.

Kluby seniora w Trójmieście


35 proc. sopocian to osoby powyżej 60. roku życia. Kurort od wielu lat wspiera ich, organizując m.in. Targi Seniora, a pod koniec ubiegłego roku otwarto w Sopocie Centrum Opieki Geriatrycznej - wielospecjalistyczny ośrodek geriatryczno-rehabilitacyjny.

Projekt zaawansowanej teleopieki dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - wartość dofinansowania to 2 541 093,09 zł, w tym ze środków europejskich 2 470 099,67 zł.

Opinie (16) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje