• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rok temu zniesiono limity. Ile czeka się do specjalisty?

Piotr Kallalas
15 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zniesienie limitów nie zredukowało znacząco kolejek do specjalistów. Zniesienie limitów nie zredukowało znacząco kolejek do specjalistów.

Rok temu Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na świadczenia pierwszorazowe w kilku specjalizacjach. Zamysł miał przede wszystkim zlikwidować kolejki, jednak wszystko wskazuje na to, że problem nie został rozwiązany, a przynajmniej nie w taki sposób, który satysfakcjonowałby pacjentów.



Jak oceniasz czas oczekiwania na wizyty w poradniach specjalistycznych?

Zniesienie limitów na zabiegi usunięcia zaćmy sprawiło, że obecnie chorzy są umawiani niemalże na bieżąco. Podobna strategia nie dała tak pozytywnych efektów w przypadku poradnictwa specjalistycznego. Przypomnijmy, od marca 2020 r. płatnik otworzył przyjęcia w zakresie czterech specjalizacji: endokrynologii, ortopedii, neurologii i kardiologii.

Z danych przekazanych przez NFZ, które porównują stan ze stycznia w 2020 i w 2021 r., wynika, że w stabilnych przypadkach średni czas oczekiwania w poradni neurologicznej skrócił się z 88 do 80 dni, a w przypadkach pilnych wzrósł z 24 do 27 dni. Dużo lepiej nie jest też w kwestii kolejek do kardiologa. Tutaj czas oczekiwania spadł z 37 do 34 dni, a w trybie stabilnym ze 138 do 103 dni.

- Widać, że średni czas oczekiwania nieco uległ obniżeniu. Z pewnością spadek ten byłby większy, gdyby nie pandemia i pewne obawy pacjentów przed korzystaniem z usług poradni - komentuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjent ucieka do prywatnego sektora



Obok nielimitowanych przyjęć pierwszorazowych od tego roku płatnik wprowadził możliwość uzyskania zapłaty za wszystkie zrealizowane świadczenia dla osób do ukończenia 18 r.ż. Specjaliści podkreślają, że problem nie został rozwiązany, a pacjenci szukają szybszych terminów w niepublicznych placówkach medycznych.

Sprawdź listę przychodni w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na NFZ i prywatnie



- Nie obserwujemy zasadniczej poprawy dostępności do tych świadczeń. Pierwsza wizyta w poradniach specjalistycznych sprowadza się do badania i zlecenia diagnostyki. Jednak kolejne wizyty są już limitowane i nie mogą odbyć się w realnie szybkim terminie, takim, aby na podstawie wyników badań lekarz mógł postawić diagnozę, choćby wstępną i zalecić odpowiednią terapię - podkreśla Anna Karkut, kierownik Przychodni Przyszpitalnej w Spółce Copernicus w Gdańsku. - Zatem pacjent z wynikami badań zleconych na koszt poradni idzie do specjalisty na wizytę prywatną i nie wraca już do poradni, która w konsekwencji nie może rozliczyć zleconej na pierwszej wizycie diagnostyki (czasem bardzo kosztownej). Jest to błąd systemowy, na który świadczeniodawcy zwracali uwagę przed jego wprowadzeniem. Nie skraca się czas oczekiwania na pierwszą wizytę np. do endokrynologa - 23 miesiące.
Oficjalne dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że średni czas oczekiwania na poradę u endokrynologa w przypadkach pilnych zredukował się o 3 dni (z 43 do 41 dni), a w trybie stabilnym z 399 do 366 dni. Głównym winowajcą mają być permanentne problemy kadrowe.

- Nadal pozostaje nieakceptowalnie długi czas oczekiwania na wizytę z dzieckiem u okulisty - 24 miesiące, neurologa - 6 miesięcy czy kardiologa - 11 miesięcy. W innych podmiotach nie jest lepiej. Wynika to z braku lekarzy specjalistów w tych dziedzinach, co jest wynikiem zbyt niskiej wyceny świadczeń przez NFZ i odpływu lekarzy o tych deficytowych specjalizacjach do strefy komercyjnej - dodaje Anna Karkut.

Pandemia wypaczyła efekty zmian?



Pełna ocena wprowadzonej reformy jest jednak trudna, bowiem od roku system opieki zdrowotnej działa w wyjątkowych warunkach pandemii. Spadek dostępności świadczeń, a także obawy związane ze zgłaszaniem się do specjalistów wpłynęły na funkcjonowanie placówek.

- Ostatni rok był szczególnie trudny, bowiem ze względu na pandemię koronawirusa zauważalny był mniejszy napływ pacjentów do naszych szpitali, wymagających leczenia neurologicznego, kardiologicznego czy choćby z zakresu chirurgii ogólnej. Ponieważ w ramach naszych szpitali nie posiadamy chociażby poradni neurologicznej czy endokrynologicznej, nie mieliśmy możliwości bezpośredniego kierowania pacjentów wymagających hospitalizacji. Niestety ograniczenie przez przychodnie POZ przyjmowania pacjentów praktycznie wyłącznie do teleporad ograniczyło również właściwą diagnostykę, a co za tym idzie brak wystawiania odpowiednich skierowań do specjalistów i dalszego leczenia - podkreśla Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.
Specjaliści ze Szpitali Pomorskich apelują, by zwłaszcza w przypadku chorób neurologicznych i kardiologicznych nie ignorować objawów, tylko korzystać z usług specjalistów, a w przypadku udarów mózgu czy też zawałów serca nie czekać i zgłaszać się do szpitala, bo to daje szansę na całkowite wyzdrowienie lub znaczne zmniejszenie niesprawności.

Miejsca

Opinie (102) 6 zablokowanych

  • Nawet 2 lata

    Do niektórych na nfz

    • 6 0

  • Zwrocić skladkę zdrowotna (1)

    Musza zwrócić ludziom

    • 6 1

    • prędzej ci kaktus wyrośnie

      Przecież masz dostęp do usług zdrowotnych. A że w międzyczasie czekając na poradę zdążysz 2 razy wykitować, no cóż, nic się na to nie da poradzić...

      • 1 0

  • zmiany ? (1)

    Wprowadzenie symbolicznej opłaty 10pln za każdą wizytę u lekarza
    ograniczyłoby okupację krzeseł przychodni przez stęsknionych atencji staruszków.
    Kolejka oczekujących zastałaby skrócona.
    Amen.

    • 6 6

    • Do endokrynologa czy

      Okulisty dziecięcego to raczej staruszkowie się nie zapisują, a w poradni zeza na wejhera już zapisują na 2023

      • 1 0

  • Endokrynolog pierwsza wizyta za 2-3 lata.

    • 3 1

  • NFZ i podatki (1)

    Jestem emerytem dostałem rozliczenie z ZUSu zaliczka na podatek 3400zł i składka na ubezp.zdrowotne 3300zł razem 6700zł.Jak bym miał te pieniądze to mógłbym leczyć się prywatnie bez łaski .Dodam tylko że od września do marca wydałem 2500zł na lekarzy i lekarstwa prywatnie.
    Taka jest prawda o służbie zdrowia.

    • 3 1

    • Karolku co to za grosze płacisz.

      A płacę 8000 samej zdrowotnej i zdaje sobie sprawę że to są nieduże pieniądze jak dostanę raka czy wylewu.

      • 0 0

  • Pełna abstrakcja

    Po długotrwałych badaniach i konsultacjach zaproponowano mężowi wymianę stanu kolanowego w Copernikusie w 2035 roku ( za 15 lat). W prywatnej klinice od zaraz ale cena zwala z nóg. W innych miastach wojewódzkich jest krócej, 3-4 lata czekania. Pomorskie to czarna dziura medyczna pomimo tak zwanego "uniwersytetu medycznego". Lepiej zajmować się gnębieniem studentów i robieniem prywaty w czasie pracy a pacjent z NFZ-u to wróg.

    • 6 1

  • Nie rozumiem

    Skąd te terminy. U mnie w przychodni także terminy wynoszą po parę miesięcy, ale jest taka strona lekarzy na NFZ Wybieracie lekarza sprawdzacie najszybszy termin.I termin nawet do dermatolga macie za kilka dni. A problem ciągle jest w tym, że ludzie po wyjściu od lekarza kierują się odrazu do rejestracji, a tego nie polecam.Lepiej sprawdzić jakie terminy mają inne przychodnie.

    • 2 1

  • Mamy taki system

    ktory jest na reke tylko lekarzom i personelowi medycznemu. To biznes na chorych i cierpiacych, bogaty bedzie sie leczyl prywatnie a biedny nie ma innego wyjscia jak czekac na terminy. O ile dozyje. NFZ zyje z ubezpieczonych i chorych. Co z likwidacja NFZ-u? Tak szumnie przed wyborami zapowiadano a teraz jednak nic z tego.

    • 0 0

  • uwolnić medycynę spod panowania lekarzy

    niech założą słuchawki kosmetyczki, zielarze, fryzjerzy, wróżbici, nauczycielki, youtuberzy, celebryci, trenerzy personalni, dietetyczki, salowe oraz pan Roman ze szpitalnej portierni. Oni wszyscy wiedzą więcej i lepiej. W końcu liczy się praktyka a nie teoria. A zaraz, zapomniałem jeszcze o wszechwiedzących pielęgniarkach

    • 1 1

  • cito

    mocny uraz kolana: opuchnięta stopa i łydka , krwiak po tylnej części podudzia ,ból przy chodzenia , wizyta na cito za 2 tygodnie

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane