• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Raport: Polska młodzież liderem w paleniu e-papierosów

Piotr Kallalas
21 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
"Polska młodzież jest liderem w paleniu e-papierosów - codziennie sięga po nie prawie 11 proc. nastolatków, a przecież to właśnie nikotyna jest niezwykle szkodliwa dla rozwijającego się mózgu i powoduje liczne uszkodzenia". "Polska młodzież jest liderem w paleniu e-papierosów - codziennie sięga po nie prawie 11 proc. nastolatków, a przecież to właśnie nikotyna jest niezwykle szkodliwa dla rozwijającego się mózgu i powoduje liczne uszkodzenia".

Polska młodzież jest liderem w paleniu e-papierosów - codziennie sięga po nie prawie 11 proc. nastolatków - mówi dr hab. Łukasz Balwicki, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zespół przygotował specjalny raport dotyczący ograniczenia użytkowania tytoniu przez młodzież. Wynika z niego jednoznacznie, że głównym elementem polityki antynikotynowej powinien być wzrost cen.



Czy palisz papierosy?

Skąd pomysł na przeprowadzenie badań zjawiska palenia tytoniu wśród młodzieży?

Dr hab. Łukasz Balwicki: Badania w temacie ograniczenia użytkowania tytoniu przez młodzież zostały zainicjowane przez Norweskie Towarzystwo Onkologiczne na wniosek Ministerstwa Zdrowia i przeprowadzone dzięki finansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Chodziło o wytyczenie polityki zdrowotnej w odpowiedzi na zjawisko palenia wśród osób młodych. Zastanawialiśmy się przede wszystkim, jak zmniejszyć skalę tego zjawiska.

Dr Michał Stokłosa z Uniwersytetu Illinois w Chicago, z którym kierowany przeze mnie Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej współpracuje, zaproponował koncepcję badania w oparciu o dostępne dane ekonomiczne i stworzenie symulacji pozwalającej stwierdzić, co ma największy wpływ na zmiany konsumpcji wyrobów tytoniowych wśród młodzieży. Zaawansowane analizy ekonomiczne pokazały, na jakie czynniki młodzież była najbardziej wrażliwa w ciągu ostatnich 17 lat.

Co więc zniechęca do sięgania po papierosy?

Potwierdziliśmy, że największą skuteczność ograniczającą konsumpcję papierosów mają ceny wyrobów tytoniowych i wyższe podatki. Kolejnym elementem byłoby wprowadzenie zmian na opakowaniach - zaobserwowaliśmy znaczące efekty po pojawieniu się obrazkowych ostrzeżeń. Opakowania są bowiem nośnikiem reklamowym, na którym obecnie opiera się polityka marketingowa. Nie chodzi tu tylko o pokazanie negatywnych, często drastycznych konsekwencji zdrowotnych, ale przede wszystkim o zasłonięcie atrakcyjnych treści. W wielu sklepach obrazki na papierosach nie straszą, bowiem są często zasłonięte dodatkową belką.

Czytaj też: Sanepid monitoruje szkodliwość e-papierosów

Jaki powinien być kolejny krok?

Warto pójść śladem Australii, gdzie wszystkie opakowania zostały ujednolicone i pozbawione wszelkich elementów, które mogą je czynić atrakcyjnymi dla konsumentów. Badania pokazują, że długofalowo przynosi to pozytywny skutek zniechęcający - szczególnie u nieletnich osób.

- Coraz mniej dorosłych sięga po papierosy tradycyjne, jednak wiele osób przerzuciło się na wyroby elektroniczne. Co ciekawe, biorąc pod uwagę obie grupy uzależnionych od nikotyny, to widać wyraźnie, że liczba nieletnich konsumentów nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie - mówi dr hab. Łukasz Balwicki. - Coraz mniej dorosłych sięga po papierosy tradycyjne, jednak wiele osób przerzuciło się na wyroby elektroniczne. Co ciekawe, biorąc pod uwagę obie grupy uzależnionych od nikotyny, to widać wyraźnie, że liczba nieletnich konsumentów nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie - mówi dr hab. Łukasz Balwicki.
Wracając do cen - czy papierosy powinny być jeszcze droższe?

Fiskalna polityka państwa jest w tym zakresie bardzo ważna. Wiele osób postrzega tę kwestię w kategorii czystego dochodu dla budżetu państwa. Tymczasem to właśnie dostępność cenowa ma fundamentalne znaczenie dla zjawiska palenia papierosów przez młodzież. Każde podniesienie cen wpływało i wpływa na spadek liczby konsumentów.

Mówi się jednak, że zmniejsza się liczba osób palących.

Warto zwrócić uwagę, że coraz mniej dorosłych sięga po papierosy tradycyjne, jednak wiele osób przerzuciło się na wyroby elektroniczne. Co ciekawe, biorąc pod uwagę obie grupy uzależnionych od nikotyny, to widać wyraźnie, że liczba nieletnich konsumentów nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie. Jeśli chodzi zaś o papierosy elektroniczne, to polska młodzież ma jedną z najwyższych konsumpcji w Europie.

Czy dane dotyczące e-papierosów również były analizowane w badaniu?

Skupiliśmy się wyłącznie na papierosach ze względu na to, że wyroby elektroniczne stosunkowo niedawno zostały objęte podatkiem. Planujemy w kolejnych badaniach poświęcić im większą uwagę z racji ich rozpowszechnienia wśród młodzieży.

Czytaj też: Onkolog walczy z nałogiem pacjentów. UCK szpitalem bez papierosów

Czy e-papierosy są zdrowsze? A jeśli nie, to czy wieloletni palacz powinien przejść na wyroby elektroniczne?

Trzeba rozdzielić te dwie kwestie. Rozważamy, że e-papierosy prawdopodobnie są mniej toksyczne, natomiast nie mamy na potwierdzenie tej tezy wyników badań długofalowych. Obecnie jedynie zakładamy, że są mniej szkodliwe z racji braku procesu spalania i mniejszej zawartości substancji toksycznych. W sytuacji, gdy osoba dorosła nie jest w stanie poradzić sobie z rzuceniem nałogu, można zastanowić się nad zyskiem wynikającym ze zmiany. Natomiast nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak duży byłby to zysk.

Z drugiej strony wydaje się, że to właśnie osoby młode sięgają po e-papierosy.

To zdecydowanie duży problem. Polska młodzież jest liderem palenia e-papierosów - codziennie sięga po nie prawie 11 proc. nastolatków, a przecież to właśnie nikotyna jest niezwykle szkodliwa dla rozwijającego się mózgu i powoduje liczne uszkodzenia. Dodatkowo osoby, które sięgają po papierosy w młodym wieku, mają o wiele większe kłopoty z rzuceniem palenia w przyszłości. Rzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której osoba powyżej 23. roku życia zaczyna swoją przygodę z nałogiem i uzależnia się od nikotyny.

"Rozważamy, że e-papierosy prawdopodobnie są mniej toksyczne, natomiast nie mamy na potwierdzenie tej tezy wyników badań długofalowych. Obecnie jedynie zakładamy, że są mniej szkodliwe z racji braku procesu spalania i mniejszej zawartości substancji toksycznych". "Rozważamy, że e-papierosy prawdopodobnie są mniej toksyczne, natomiast nie mamy na potwierdzenie tej tezy wyników badań długofalowych. Obecnie jedynie zakładamy, że są mniej szkodliwe z racji braku procesu spalania i mniejszej zawartości substancji toksycznych".
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy?

Jest to wieloczynnikowe zjawisko. Na pewno znaczenie ma fakt, że rodzice i najbliższa rodzina sięgają po papierosy. Istotnym elementem jest presja rówieśnicza - chcemy być akceptowani w grupie, chcemy zaistnieć po zmianie szkoły czy po przejściu z podstawówki do szkoły średniej. Młodzież jest również o wiele bardziej podatna na presję marketingową. Naukowcy mówią niestety coraz częściej także o tzw. "efekcie bramki" - osoby palące w młodym wieku są również bardziej podatne na pogłębianie zachowań ryzykownych i sięganie po inne używki, w tym marihuanę i twarde narkotyki.

Czy warto więc dalej zaostrzać przepisy?

Cały czas poszukujemy takich narzędzi. W mojej ocenie powinniśmy iść w stronę rozwiązań wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedaż wyrobów tytoniowych jest możliwa od 21. roku życia. Im później sięgniemy po pierwszego papierosa, tym mniejsze ryzyko uzależnienia. Niestety w Polsce nie ma instytucji, która np. by kontrolowała, czy młodzież kupuje papierosy. Nie istnieje licencja na sprzedaż tytoniu, która mogłaby być odebrana po przyłapaniu nieuczciwego sprzedawcy, który nie sprawdził wieku klienta. Obecnie toczą się natomiast prace na poziomie unijnym, które zmierzają do nowelizacji dyrektywy w sprawie podatku od wyrobów tytoniowych.

Miejsca

Opinie (100) 7 zablokowanych

  • (4)

    Wyodrębniono nową chorobę, która bierze się z palenia e-papierosów - evali. Wcale nie są zdrowsze od zwykłych fajek.

    • 7 1

    • (1)

      Jako niepalący wolę, żeby ludzie truli się e-papierosami niż zwykłymi. Przynajmniej tak nie śmierdzą.

      • 6 2

      • Ja jako osoba, która rzuciła palenie 10 lat temu, wolę, żeby nikt nic nie palił.

        • 4 1

    • Na evali możesz zachorować, jeśli stosujesz jakieś podejrzane olejki z syfem typu do-palacze (1)

      Zwykłą baza z glikolem nic Ci nie zrobi, możesz wapować nawet bez nikotyny. I to jest skuteczne w walce z uzależnieniem. wystarczy poczytać

      • 0 1

      • No nie wiem, czy nic nie zrobi. Są inne skuteczne metody rzucania palenia. Jak się chce to i bez jakichkolwiek wspomagaczy da się rzucić, tylko trzeba sobie w głowie poprzestawiać.

        "Używanie e-papierosów przez młodych ludzi może warunkować palenie papierosów tradycyjnych w przyszłości, poprzez wyrobienie nawyku sięgania po używkę i uzależnienia od nikotyny.

        Używanie e-papierosów wpływa także negatywnie na układ oddechowy, powodując podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach oraz na układ immunologiczny (powoduje stan zapalny w drogach oddechowych, zmniejszenie wydajności układu odpornościowego i zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc). GIS podaje, że korzystanie z e-papierosów może mieć wpływ także na ośrodkowy układ nerwowy (zmiany behawioralne, upośledzenie pamięci (modele zwierzęce), skurcze mięśni i drżenie mięśni).

        Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

        Z kolei najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej ilości bardzo młodych osób palących e-papierosy, trafiających do szpitali z problemami oddechowymi, w których jedynym czynnikiem wspólnym jest używanie e-liquidów."


        Autor: Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Szczecin

        • 3 0

  • To jest wstyd dla rodzica. (3)

    Klęska wychowawcza, że nie są w stanie postawić we własnym domu zasad, których poszanowanie wymusza respekt wobec rodzica. Albo przemoc i patologia, albo róbta co chceta.
    Poza tym e-pety to syf przeokrutny, chemia gotowana w aluminium i wysilone ogniwo litowo-jonowe, alzheimer albo urwane palce.

    • 34 23

    • Inne kolory (1)

      Między przemocą, a anarchią jest jeszcze dużo miejsca. To się nazywa normalność.

      • 8 1

      • Którą to, coraz rzadziej uświadczamy

        Ekstremizm jest ostatnio modny w każdej kwestii.

        • 3 0

    • To często wymuszanie absurdalnych zasad i reżimu powoduje bunt

      A bunt nierzadko prowadzi do sięgania po używki. Tylko poważną rozmową, zrozumieniem, nauką i otwartością można coś zdziałać.

      • 5 0

  • Przynajmniej w czymś...

    • 3 1

  • Palenie szkodzi. (4)

    Dla mnie osoba paląca to zwykła patologia.Są to ludzie,którzy nie panują nad sobą i popadają w różne uzależnienia.Ja był bym w stanie zrezygnować z każdej używki aby tylko być zdrowym.Mam 67 lat i jestem zdrów jak ryba - możecie mi zazdrościć.Ale nigdy nie paliłem.Alko tylko dla zdrowotności.

    • 42 30

    • (1)

      Mam 30 lat, paliłem od 15 roku życia. Miałem straszny problem z rzuceniem, bo bardzo szybko i mocno się uzależniłem. Dwa lata temu po prostu stwierdziłem, że nie będę palił i z dnia na dzień przestałem. Do dzisiaj nie sięgnąłem po papierosa ;)

      • 22 1

      • Abyś wytrwał w niepaleniu.

        Szwagier ok. 5 lat nie palił, a potem wrócił do nałogu.

        • 10 1

    • "Alko tylko dla zdrowotności", no tak, tłumaczeń jest tyle ilu pijących. Zdrowy jak ryba powiadasz? A kiedy ostatni raz badałeś sobie skrzela? Kiedy byłeś u kaudologa?

      • 13 2

    • jak się 67 lat to nie jest się zdrowym jak ryba , po prostu nie robisz badań , tylko tak sobie wmawiasz

      • 8 7

  • Młodzież

    Polska młodzież liderem w paleniu e papierosa = Polska młodzież w przodującym raku płuc ! Wszyscy palacze powinni płacić za swoje leczenie w przypadku tej choroby .

    • 14 2

  • Papierosy (1)

    Na zachodzie się zakazuje a w Polsce się truje ! Ludzie otwórzcie swoje czakry w tych swoich czerepach i przestańcie palić tę truciznę .

    • 10 0

    • Na jakim zachodzie i czego zakazuje? Najdalej na zachodzie to w Wejherowie byłeś

      • 0 0

  • Darwin to przewidział pracując nad teorią ewolucji. (4)

    Niektóre organizmy eliminują się same ustępując miejsca organizmom lepiej przystosowanym, które mają dzbany choć trochę napełnione.

    • 62 5

    • Niestety, żeby to działało, to palacze musieli by umierać zanim będą mieć dzieci.

      • 11 1

    • Zatem uzalezneienie musi dawac przewage ewloucyjna

      Sposrod ludzi, ktorzy kiedykolwiek zapalili papierosa 66% pali dzisiaj. To skala uzalezniajacej mocy palenia.
      Gdyby zas uzaleleznienie powodowalo mniejsze szanse na przekazanie genow to tych genow juz by nie bylo. A niestety fakty sa takie, ze w uzaleznieniach jest bardzo duzy komponent genetyczny. Zeby go wyzwolic niezbedne jest doswiadczanie traumy. Takze nietstey ale jest to ewolucyjny mechanizm pozwalajacy ludziom radzic sobie z traumami. Skoro istnieje to widocznie jest skuteczny.

      • 3 3

    • piwko które wciągasz też rujnuje życie

      • 4 2

    • Nic takiego Darwin nie dowodził.

      Jego badania dotyczyły gatunķów nie osobników. A żaden gatunek nie będzie się sam eliminował.

      • 2 0

  • Raport (1)

    Można poprosić o link do raportu, na który powołuje się autor artykułu?

    • 8 1

    • Tssss

      Niech da jeszcze link potwierdzający że nikotyna jest rakotwórcza czy też szkodliwa , bo z tego co wiem nie jest . Jest po prostu uzależniająca. Co do szkodliwosci e-fajek to rowniez wszystkim znaFcom polecam trochę się zagłębić w wiedzę na ten temat a nie tylko pisać żeby pisać. Autor z tego co widzę również szerszej wiedzy na ten temat nie ma bo pisze farmazony z kosmosu .

      • 0 2

  • Uzależnienie od nikotyny? (2)

    Nie ma czegoś takiego. Albo inaczej - nigdy nie prowadzono żadnego badania nad potencjałem uzależniającycm nikotyny. Obserwacja podpowiada tylko, że są uzależnienie od palenia papierosów (uzależneinei behawioralne).
    W USA już dawno porzucili trend podnoszenia cen. Rzeczywiście jest to skuteczne, ale... Mniejsza ilość palących to mniejsze wpływy na ochronę zdrowia i wydłużający się średni wiek życia, który jednak powoduje zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Generalnie w interesie państwa jest, żeby określona grupa osób paliła (szybciej umrą, a do ochrony zdrowia wprowadzą sporą kwotę - w Polsce ponad 4000zł/osoba rocznie).

    • 11 4

    • Dokładnie

      Paliłam ok 10 lat rzuciłam że 17 lat temu. Jak paczka była po 4,60.
      Jedyne czego mi brakowało to tej otoczki wokół palenia.
      Zatrzymania w czasu, chwili relaksu, rozmów na fajeczce.
      Rzuciłam, bo męczyło mnie to. Flegma, śmierdzące włosy, zapas fajek żeby starczyło, bo nie było kiosku koło pracy. I takie tam.

      • 7 1

    • Bzdury piszesz, oczywiście

      że jest coś takiego jak uzależnienie od nikotyny. W mózgu są receptory nikotynowe.

      • 1 0

  • (6)

    Pokolenie obecnych 20 latek nie dość, że ubierają się tak samo, malują się tak samo to i jeszcze na dokładkę wszystkie mają takie same nie skażone inteligencja miny w zestawie z epetem.

    • 20 3

    • (2)

      Moje pokolenie też ubierało się tak samo. Patrząc na zdjęcia moich rodziców ich pokolenie też ubierało się tak samo. Na zdjęciach moich dziadków też widać, że ich pokolenie ubierało się tak samo. Każde pokolenie ma własną mode i styl i krytykuje młodsze pokolenia. My, nasi rodzice, nasi dziadkowie. Naturalna kolej rzeczy ;)

      • 10 2

      • Nieprawda (1)

        Dzisiejsza młodzież to klony odmóżdżone x2 z brakiem idywidualnych zachowań czy stylu ..

        • 4 4

        • Nie zauważyłam żeby wszyscy byli do siebie podobni

          Przestań wrzucać wszystkich do jednego worka, bo nie każdy nastolatek jest bezmózgiem.

          • 2 2

    • (1)

      A pokolenie dwudziestolatków?

      • 0 2

      • Szkoda nawet pisać

        • 3 1

    • "Pokolenie" - 100% racji.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Najczęściej czytane