• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przepełnione porodówki. Ciężarne szukają pomocy, jeżdżąc od szpitala do szpitala

Ewa Palińska
27 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Na trójmiejskich porodówkach brakuje miejsc. Nasza czytelniczka, pani Aleksandra, została przyjęta dopiero w szpitalu w Wejherowie i była to trzecia placówka, do której się zgłosiła. Na trójmiejskich porodówkach brakuje miejsc. Nasza czytelniczka, pani Aleksandra, została przyjęta dopiero w szpitalu w Wejherowie i była to trzecia placówka, do której się zgłosiła.

Poród to jeden z najważniejszych i najbardziej stresujących momentów w życiu kobiety. O tym, jak bardzo trudny może być ten moment, przekonała się pani Aleksandra. Szpital, w którym urodziła dziecko kilka dni po terminie, był trzecim, do którego się zgłosiła. Dwie poprzednie porodówki, do których pojechała kobieta, nie przyjęły jej. Okazuje się - jak przekonują placówki - że oddziały porodowe są przepełnione i zmuszone są przekierowywać rodzące pacjentki do innych szpitali.



Ile masz dzieci?

Kiedy zbliża się termin porodu, większość kobiet ma jedno marzenie - podjechać do szpitala i szczęśliwie sprowadzić dziecko na świat. Pani Aleksandra takiego komfortu nie miała - zanim przyjęto ją do szpitala w Wejherowie, "odbiła się od drzwi" dwóch innych placówek.

- Moja narzeczona dostała od swojego lekarza prowadzącego skierowanie do szpitala, bo stwierdził, że skoro jest kilka dni po terminie i ma za dużo wód płodowych, to bezpieczniej jej będzie tam niż w domu - opowiada pan Andrzej. - Pojechaliśmy do Szpitala Morskiego w Gdyni-Redłowie. Tam, wiadomo, musieliśmy przejść całą procedurę, wykonano standardowo KTG, potem czekaliśmy na lekarzy. Po trzech godzinach czekania dowiedzieliśmy się, że jest wskazanie również od nich do szpitala, ale oni przyjąć Oli nie mogą, bo brakuje łóżek i sami mamy poszukać sobie szpitala, który przyjmie ją na oddział. Zagrożenia życia nie było, więc nie zaproponowano nam transportu medycznego, a że samochodu nie posiadamy, to zamówiliśmy taksówkę i, przebijając się przez korki, ruszyliśmy do Szpitala św. Wojciecha na Zaspie.
Szpital zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami.

- Pacjentka została zbadana przez lekarza, jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, nie było sygnałów, że akcja porodowa może się nagle rozpocząć - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie, która zarządza Szpitalem Morskim. - Z racji tego, że wszystkie łóżka na oddziale położniczym były zajęte, zasugerowaliśmy, aby pani udała się do innego szpitala. Pracownice naszego szpitala wielokrotnie próbowały skontaktować się telefonicznie ze szpitalem na Zaspie i sprawdzić, jak u nich wygląda sytuacja, jednak próby te okazały się bezskuteczne - dodaje.

Z Redłowa na Zaspę



Na SOR-ze Szpitala św. Wojciecha pani Aleksandra nawet się nie zarejestrowała.

- Jedna z pracujących tam pań powiedziała, że jeśli to zrobimy, będziemy musieli przejść całą kilkugodzinną procedurę, a że porodówka i tak jest "zapchana", to po wszystkim przekierują nas do innego szpitala. Zasugerowano nam szpital w Wejherowie - tłumaczy narzeczony pani Aleksandry.
Szpital odpowiada, że i tutaj pracownicy postępowali zgodnie z procedurami.

- Pacjentka została poinformowana na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku o trudnej sytuacji na izbie przyjęć oddziału położniczo-ginekologicznego - komentuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus PL. - Nikt z personelu nie odmówiłby rejestracji pacjentki. Personel chciał tylko uświadomić pacjentkę, że mogą być pewne niedogodności z przyjęciem w związku z dużą liczbą przyjęć na izbie.

Z Zaspy pociągiem SKM do Wejherowa



Nie chcąc tracić kolejnych godzin na SOR-ze, przyszli rodzice udali się na stację SKM, aby pociągiem pojechać do Wejherowa.

- Ola czuła się coraz gorzej i nie chcieliśmy ugrzęznąć w korkach, dlatego zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem. Przypomnę, że moja narzeczona była kilka dni po terminie i nie czuła się najlepiej, więc nie była to podróż komfortowa. W Wejherowie zatrzymano Olę na noc, ale zastrzeżono, że rano obejrzy ją ordynator i nie jest wykluczone, że zostanie wypisana do domu. Powiedziałem wtedy Oli, że chyba zadzwonimy po policję, bo to skandal, że nie ma miejsca w Trójmieście, gdzie można pojechać i spokojnie urodzić.
Po nocy spędzonej w szpitalu pani Ola zaczęła rodzić. Jako że dziecko ważyło ponad 4 kilogramy, w sytuacji, kiedy nie byłaby w stanie urodzić drogami natury, planowano wykonać cesarskie cięcie.

- To skandal! Ten poród powinien zostać wywołany już tydzień temu - bulwersował się pan Andrzej, czekając za drzwiami sali porodowej.
Przypominamy, że Szpitalem im. F. Ceynowy w Wejherowie zarządza spółka Szpitale Pomorskie. Ta sama, do której należy Szpital Morski w Redłowie. Pani Aleksandra wróciła więc pod opiekę tego samego podmiotu, u którego szukała pomocy na samym początku.

- Pacjentka została przyjęta na oddział położniczy szpitala w Wejherowie 25 września o godz. 15.47 i do chwili obecnej [26 września, godz. 14:00 - przyp. red.] znajduje się pod naszą opieką - potwierdziła rzeczniczka spółki.
W czwartek po godz. 14 otrzymaliśmy wiadomość od pana Andrzeja:

- Urodził się zdrowy chłopiec. Ja dopiero za godzinę będę mógł pojechać do Wejherowa. Byłbym tam już od rana, ale opiekuję się drugim, 5-letnim synem, który wczoraj musiał niestety jeździć z nami cały dzień.
Historia była bulwersująca, ale jej finał okazał się szczęśliwy. Pani Ola i pan Andrzej zostali rodzicami zdrowego chłopca. Ich synek, Jakub, przyszedł na świat w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie 26 września o godz. 13:33. Historia była bulwersująca, ale jej finał okazał się szczęśliwy. Pani Ola i pan Andrzej zostali rodzicami zdrowego chłopca. Ich synek, Jakub, przyszedł na świat w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie 26 września o godz. 13:33.

Na porodówkach brakuje miejsc



O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli trójmiejskich szpitali. Poinformowali, że łóżek w szpitalach brakuje z prostego powodu - w ostatnim czasie urodziło się w Trójmieście rekordowo dużo dzieci.

- Od 25 września do teraz [26 września do godz. 10 - przyp. red.] na położnictwie Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przyjęliśmy, skonsultowaliśmy i wypisaliśmy 46 pacjentek. Natomiast od 24 do 25 września, czyli przez dwie doby, odbyło się 28 porodów, w tym trzy mnogie (urodziły się trzy pary bliźniąt) - informuje Katarzyna Brożek. - O trudnej sytuacji na oddziale położniczo-ginekologicznym zostało poinformowane Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a pacjentki, które zgłosiły się na izbę, a których nie byliśmy już w stanie przyjąć na oddział, staraliśmy się transportować karetką do innych szpitali, w tym do Szpitala im. M. Kopernika, który również znajduje się w strukturach Spółki COPERNICUS.
- Porodówka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym cieszy się dużym zainteresowaniem rodzących - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Przez ostatnie trzy dni odebraliśmy 34 porody, w tym czasie przyjęto na oddział 53 pacjentki. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie przyjęliśmy cztery porody trojacze. Panie przyjeżdżają do nas z całego województwa. Zdarza się, że musimy odesłać pacjentkę do innego szpitala z powodu braku miejsca na trakcie porodowym lub na oddziale patologii ciąży. Jak podają statystyki, w ciągu wspominanego okresu były to średnio dwie osoby na dobę. Warto w tym miejscu podkreślić, że w momencie podejmowania tego typu decyzji priorytetem jest bezpieczeństwo rodzącej i mającego przyjść na świat dziecka.

Miejsca

Opinie (320) ponad 10 zablokowanych

  • Brakuje tu opinii demografa (1)

    Na kazdym oddziale polozniczym wiedza,ze liczba porodow nie uklada sie rownomiernie w ciagu roku. Najwieksza "gorka"porodow jest w miesiacach sierpien-wrzesien oraz kwiecien-maj. Za chwile liczba porodow spadnie i bedzie luz na porodowkach

    • 27 0

    • Efekt Sylwestrowej nocy...

      • 0 0

  • prawda jest taka... (4)

    że jak nie zrobisz awantury, nie zaczniesz straszyć i żądać odmowy na piśmie to Cię spławią. Znam ten temat z klinicznej. Jak mnie chcieli spławić to zrobiłam jazdę przez telefon i miejsce się znalazło. Okazało się, że miejsca dla pacjentek lekarzy prowadzących z tego szpitala są od ręki.

    • 32 5

    • ... (3)

      Wszędzie tak jest i nocne cesarki na zyczenie w państwowych szpitalach za gruba kaskę
      Prawda jest taka że lekarze zrobili sobie prywatne porodówki w państwowych szpitalach

      • 9 2

      • ale łazicie do tych lekarzy (2)

        • 8 3

        • a gdzie mamy łazić?

          do wróżbity?

          • 12 1

        • Tak ale kasy nie dostał za cesarkę i skończyło się na dużych problemach

          • 2 1

  • Trzeba nie dać się zbyć (1)

    Ja bym teraz wiedziała co robić, nigdzie bym się nie ruszyła tylko siedziała na izbie przyjęć, jak akcja porodowka przyspieszy to Was będą musieli przyjąć, siedzieć i czekać i mieć gdzieś. Najlepiej niech tatuś wyjmie kamerę czy tel i nagrywa miejsce się znajdzie odrazu

    • 8 18

    • przeciez tu nie bylo sytuacji zagrozenia zycia. Bylo duzo wód, co znaczy, ze dziecko jeszzce spokojnie moglo posiedziec. Ale nie, bo lekarz konował chcial miec pacjentke z glowy i przerzucic odpowiedzialnosc za nia na szpital. 90% lekarzy tak robi.

      • 2 1

  • (1)

    Kobiety w Afryce rodzą po drzewem. Nie ma się co pieścić.

    • 15 26

    • Urodź choć jedno dziecko to będziesz miał prawo głosu w tym temacie.

      • 5 1

  • Skandal (2)

    Skandal że tak potraktowano tą Panią. Powinni choć zaproponować jej transport karetka. Przecież miała wielowodzie i była po terminie.

    • 14 21

    • Dokładnie

      • 1 3

    • to skandal, że wyobrażasz sobie, że karetka to taxi

      to skandal, że odprowadzasz tak mało na zdrowie, bo jesteś bezrobotna, albo na rencie, albo przy rodzicach, czy innym meżu
      to skandal, że nie masz własnej położnej, która powiedziałaby gdzie masz jechać i kiedy

      • 1 0

  • (1)

    I potem sie rodzi trupek ;) a winnych brak
    Lekarz powinien odpowiadać personalnie za podjęte decyzje
    Tak jsk pracownik w każdym innym zawodxie
    Poza politykiem

    • 15 17

    • w jakim innym zawodzie

      odpowiada się personalnie?
      może w urzędach?

      • 6 0

  • Z jednej strony niewesolo (2)

    ale z drugiej mając żonę w ciąży i 5 latka przy boku można było zadzwonić najpierw do szpitala i zapytać jak tam z miejscami. Swoją drogą Redlowo to jest tragedia, schodzi na psy, dobrzy lekarze stamtąd uciekają

    • 13 3

    • Nie można telefonicznie dowiedzieć się, czy są miejsca, mądralo. Byłam w tej samej sytuacji. Położne na izbie mnie opierniczyly, że nie podają nr telefonu i nie będą udzielać takich informacji, bo w danej chwili miejsce jest, a za 5 minut może go nie być. I tyle w temacie. Aha, żeby nie było, że moje informacje są nieaktualne. To było tydzień temu.

      • 9 0

    • Gdybyś był na miejscu tej Pani - jechał byś z tak mocnym bólem do najbliższego szpitala - a najbliższy - 5 minut drogi od nas - to Redłowo.

      • 0 0

  • (2)

    Gdyby faktycznie rodziła, to by nie odesłali. Nawet w przypadku gdy nie ma miejsc.
    Inną sprawą jest, że faktycznie potrafią przetrzymywać kobiety na izbie przyjęć "do ostatniej chwili", bo 7cm to za mało, poczekajmy na 8.

    • 9 3

    • Nie do końca (1)

      26 września rodziła synowa kolegi z pracy. Zawiózł ją najbliżej czyli do uck, tam mimo tego że wody już odeszły to nie chcieli przyjąć. Kolega wydzwaniał na Zaspę, do Redłowa, nawet Wejherowo nie chciało. W końcu przez znajomości załatwił przyjęcie już rodzącej kobiety - po przyjęciu, po niecałych 2 godzinach dziecko już było na świecie. Więc odsyłają nawet jak akcja porodowa już trwa. Takie to państwo, na dzieci 500+, teraz ma być program ciąża+ ale poród może być byle gdzie, tym się nikt nie interesuje.

      • 4 2

      • O masakra

        • 1 1

  • Jedna rzecz na pewno do poprawy

    Rozumiem, że w szpitalu może brakować miejsc. Jednak żyjemy w XXI wieku, więc osoba w rejestracji powinna mieć podgląd do liczby wolnych miejsc w pozostałych szpitalach w województwie. Następnie powinna poinformować pacjentkę w których szpitalach są wolne miejsca i poprosić ją o decyzję, gdzie chce się udać. Po dokonaniu wyboru, na powiedzmy 2 godziny rezerwuje tam miejsce, przesyła całą dokumentację (w wersji elektronicznej) do szpitala docelowego, a tam już tylko czekają na pacjentkę. Dzwonienie do innej placówki z zapytaniem o miejsca było może i dobre, ale w latach 90-tych i wcześniej, natomiast odsyłanie pacjenta w ciemno do innego szpitala, to już zupełnie kpina.

    • 43 4

  • masakra (2)

    Żal mi takich ludzi. Sam 3 miesiące temu odbiłem się od drzwi szpitala w Słupsku. Na szczęście przyjęto nas w Wejherowie. Mamuśka tylko się popłakała, że tak nas potraktowano. Niepotrzebne nerwy. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Mały jest słodziakiem i waży już 6,5 kg

    • 8 6

    • (1)

      Ale gruby jak na 3miesieczne dziecko

      • 6 10

      • tak bardzo bardzo gruby

        skąd ta opinia skoro nie znasz jego długości matematyku :)??

        • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane