• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porady dietetyka cz. 3. Dieta na święta

opr. mw
20 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

Ciąg dalszy porad udzielanych przez mgr Annę Słomkowską z Poradni Dietetycznej Vita - Clinic naszym czytelniczkom. Dzisiaj pomagamy dwóm Czytelniczkom

.

Mam 23 lata. Jestem zbudowana dość proporcjonalnie -- przy wzroście 165 cm ważę 64 kg. Jednak mam problem z brzuchem i udami. Mam duży brzuch (obwód około 85 cm) i spore uda (około 61 cm). Czy istnieje dieta pomagająca zbić tłuszcz z tych partii ciała (ewentualnie jeszcze z pośladków)? Jakie byłyby najlepsze ćwiczenia dla mnie?
Pozdrawiam, Hanna


Pani Hanna zadała pytanie, które jest bardzo często kierowane do dietetyków. Odpowiedź na nie jest niestety złożona. Wyjaśnię zatem kilka ważnych spraw.

Jak sama wspomniałaś, jesteś "zbudowana dość proporcjonalnie", warto w tym momencie zatrzymać się przy często dyskutowanym wskaźniku BMI. Dla ciebie wynosi on 23.5. Ale po kolei...

Co to jest BMI i do czego służy?

Wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) inaczej zwany jest wskaźnikiem Queteleta. Jest jednym z kilku wskaźników wagowo - wzrostowych, które charakteryzują stan odżywienia organizmu. Możemy go obliczyć za pomocą prostego wzoru BMI = masa ciała (kg) / wzrost2 (m). Jeżeli występuje dodatnia korelacja między zwiększoną masą ciała i zawartością tłuszczu w organizmie, wskaźnik pozwala na ocenę stopnia otyłości. Ponadto służy on do określenia stopnia ryzyka zapadalności na choroby tj.: cukrzyca typu II, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, hiperlipidemia, nowotwory jelita grubego. Nie ma on jednak zastosowania np. u sportowców. Kulturysta mierzący 1.72 m i warzący 108 kg ma BMI równe 36.6. Wynik ten oznaczałby, że ma otyłość II stopnia. Jednak to nie prawda. Na jego ogólną masę ciała składają się w przeważającej części mięśnie, a nie tkanka tłuszczowa. Czyli ryzyko otyłości oraz wymienionych chorób jest niewielkie. Dlatego na BMI wpływ ma również styl życia i aktywność fizyczna.

Ty również mieścisz się w normie. I problemem nie jest tu nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, tylko jej rozłożenie w poszczególnych partiach ciała. Tkanka tłuszczowa u kobiet gromadzi się najczęściej w okolicach brzucha, bioder, ud i pośladków. Z wiekiem tłuszczyk przesuwa się w górne partie i zajmuje okolice ramion.

Czy istnieje idealna dieta?

Otóż muszę cię zmartwić. Nie istnieje dieta, która spowoduje utratę tłuszczu tylko z wybranych miejsc. Możesz tego jednak dokonać stosując dobraną indywidualnie dietę niskokaloryczną oraz odpowiednie ćwiczenia. Częstym błędem popełnianym przez kobiety pragnące pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej są głodówki lub jedzenie 1 - 2 razy dziennie. To wielki błąd! Pamiętaj, że głód w dążeniu do szczupłej sylwetki to wróg. Stanowi on dla organizmu sygnał, by przestawić się na "gospodarkę oszczędzania". A zatem, organizm z ostrożności zaczyna odkładać wszystko w postaci tkanki tłuszczowej, nie wykorzystując zgromadzonych zapasów na bieżące potrzeby. Możesz do tego dołączyć przemyślaną suplementację diety preparatami pomagającymi zwalczyć zbędną tkankę tłuszczową oraz zabiegi na ciało tj. masaże, maseczki, które pobudzą krążenie i pozwolą na łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu oraz redukcję cellulitu.

Jakie ćwiczenia?

Nie każde ćwiczenia prowadzą do efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Tylko odpowiednio zaprogramowany trening aerobowy pozwala skutecznie walczyć z tłustym balastem. Trening aerobowy (tlenowy) to taki rodzaj wysiłku, w którym głównym źródłem energii są kwasy tłuszczowe pochodzące z tkanki tłuszczowej. Taki trening może stanowić: szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na sprzęcie stacjonarnym tj. bieżnia, maszyny eliptyczne, rowerki stacjonarne. Trening aerobowy musi spełnić kilka warunków:

- trwać minimalnie 40 min. Tyle czasu potrzeba, aby organizm sięgnął do magazynów tkanki tłuszczowej;

- musi mieć odpowiednią intensywność, którą należy utrzymać przez cały czas trwania treningu. Na jej obliczenie istnieje wzór, który znajduje swoje zastosowanie w klubach fitness lub przy profesjonalnych treningach.

Jednak dla twoich potrzeb wystarczy ustalenie właściwej intensywności "domowym" sposobem. Jeżeli wybierzesz np. biegi, to biegnąc musisz być w stanie prowadzić rozmowę z drugą osobą. Jeżeli biegniesz za szybko i nie jesteś w stanie rozmawiać oznacza to, że intensywność twojego wysiłku jest zbyt duża. W tym momencie zachodzą inne przemiany energetyczne w organizmie niepozwalające na efektywne spalenie tkanki tłuszczowej.

- różnorodność ćwiczeń. Tak jak musisz dbać o różnorodność produktów w swojej diecie, tak samo należy zmieniać ćwiczenia. Po dłuższym czasie stosowania tego samego treningu, staje się on mało skuteczny. Organizm przyzwyczaja się do angażowania ciągle tych samych partii mięśniowych i trochę się "rozleniwia". To samo dotyczy intensywności. Po kilku tygodniach treningu twoja wydolność wzrośnie i powinnaś zwiększyć swoją intensywność tzn. np. biegać szybciej i na dłuższym dystansie.

- pamiętaj również o właściwym odstępie miedzy posiłkiem a treningiem. Musi on wynosić co najmniej 1,5 godziny.
Dodatkowo popracuj nad ćwiczeniami ukierunkowanymi na te partie ciała, z którymi masz największy problem.

Jakiś czas temu rozpoczęłam dietę i staram się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Święta za pasem, a ja boję się, że przytyję. Co zrobić? Anna

Pani Anna również porusza ważne zagadnienie. Świąteczne przysmaki kuszą zapachem, wyglądem i oczywiście smakiem. Trudno jest się wtedy powstrzymać od jedzenia, a przed oczami staje wizja kilku dodatkowych kilogramów. Jednak nie muszą być one koniecznością. Przy zachowaniu rozsądku, umiaru i kilku podstawowych zasad można tego uniknąć.

Jak to zrobić?

1. Kontroluj porcje - staraj się zjadać ulubione potrawy, nakładając jednorazowo na talerz małe porcje. W tej sytuacji ekonomiczniej jest nakładać sobie kilka małych porcji różnych potraw, niż objeść się tylko jedną i próbować na siłę kolejnych.

2. Jedz powoli - dzięki braniu do ust małych kęsów i dokładnym ich przeżuwaniu sprawisz, że twój organizm szybciej poczuje się najedzony, a ty zjesz mniej niż zwykle.

3. Wykorzystaj sałatki - przed kolacją lub świątecznym obiadem zjedz talerz sałatki. Nie mówimy tu o liściu sałaty, ale o porządnej porcji warzywnego mixu, który można urozmaicić jajkiem, rybą lub mięsem drobiowym. Warzywa wypełnią żołądek i jelita. Zawarty w nich błonnik pozwoli ci zostać nasyconą przez kilka godzin i nie podjadać.

4. Pamiętaj o wodzie - w święta szczególnie łatwo jest zaburzyć gospodarkę wodną organizmu. Alkohol i obfite posiłki nie sprzyjają właściwemu nawodnieniu.

5. Znajdź "bezpieczne miejsce" - znajdź w domu (pokoju) miejsce, z którego będziesz miała "daleko" do jedzenia, np. usiądź na fotelu, który stoi z dala od zastawionego jedzeniem stołu.

6. Idź na spacer - aktywny spacer wpłynie pozytywnie na trawienie, a także dotleni zmęczony organizm. Jeżeli to możliwe spędź go aktywnie np. bawiąc się z dziećmi na śniegu. Jest to również sposób na uniknięcie podjadania.

7. Wybieraj zdrowsze potrawy - małe zmiany mogą stanowić dużą różnicę. Wybieraj potrawy, które nie są zbyt kaloryczne, np. barszcz z uszkami, rybę z sałatką bez ziemniaków i pieczywa, z kurczaka zdejmij skórę, zamiast ciasta z kremem wybierz owoce.

8. Nie poddawaj się - to tak naprawdę tylko trzy "obfite dni", po których będzie Sylwester i karnawał. A zatem, czy warto ryzykować i jeść bez opamiętania, a później przerabiać sylwestrową sukienkę?!

Życzę wszystkim czytelniczkom smacznych, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, udanego Sylwestra w wymarzonej kreacji oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz jak się do tego przygotować? Twoja dieta nie przynosi spodziewanych efektów? Dietetyczne posiłki są bez smaku? Zmień to razem z trojmiasto.pl!

Zapraszamy do skorzystania z darmowych porad dietetyka. Prześlij pytanie na adres zdrowie@trojmiasto.pl.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie poradami, odpowiedzi na Państwa pytania będą udzielane w kolejności zgłoszeń.
opr. mw

Opinie (20) 3 zablokowane

  • Dieta na witaminach

    Kpina

    • 0 0

  • Jak nie przytyć?

    Odpowiednio sie odżywiać .Polecam beef jerky.najlepsze są wildwestjerky.plANUJ rozsądnie swoje odżywianie

    • 0 0

  • Lenistwo (3)

    BMI = masa ciała (kg) / wzrost2 (m) -taki zapis wprowadza w błąd-lepiej napisać:
    BMI = masa ciała / wzrost^2 ,
    BMI = (masa ciała ) / (wzrost*wzrost) ,
    BMI = masa ciała / wzrost ² .

    "Jeżeli występuje dodatnia korelacja między zwiększoną masą ciała i zawartością tłuszczu w organizmie, wskaźnik pozwala na ocenę stopnia otyłości."
    To pani Hanna ma sobie zmierzyć zawartość tłuszczu w organiźmie a następnie policzyć współczynnik korelacji? Trzeba było opisać dokładnie jak to zrobić albo przemilczeć iprzejśc odrazu do przykładu z kulturystą.:)

    "musi mieć odpowiednią intensywność, którą należy utrzymać przez cały czas trwania treningu. Na jej obliczenie istnieje wzór, który znajduje swoje zastosowanie w klubach fitness lub przy profesjonalnych treningach"
    Czy problem podac ten wzór? :)

    • 0 0

    • (1)

      po co jej ten wzór?! "Jednak dla twoich potrzeb wystarczy ustalenie właściwej intensywności "domowym" sposobem. Jeżeli wybierzesz np. biegi, to biegnąc musisz być w stanie prowadzić rozmowę z drugą osobą. Jeżeli biegniesz za szybko i nie jesteś w stanie rozmawiać oznacza to, że intensywność twojego wysiłku jest zbyt duża. W tym momencie zachodzą inne przemiany energetyczne w organizmie niepozwalające na efektywne spalenie tkanki tłuszczowej."

      • 0 0

      • Dla lubiących wzory

        Trzeba utrzymywać tętno na odpowiednim poziomie, który wynosi od 60% do 70% tętna maksymalnego liczonego jako (220-wiek_w_latach)

        • 0 0

    • to nie jest forum naukowe..

      • 0 0

  • Problem, bo dietetyk musi powoli wyjawiać swe najtajniejsze sekrety:) Jak i prawdy oczywiste: "Dziewczyno, idź na gimnastykę, pobiegaj albo pływaj".

    • 0 0

  • nie zryjce tyle

    tjw

    • 0 0

  • spacer to ...u nas tradycja

    w każde święta wyciągam męża i dzieciaki na dlugi spacer. Bo inaczej to tylko spanie, jedzenie, ogladanie,spanie, jedzenie ,ogladanie... powtórek heheh

    • 0 0

  • dieta na nogę

    rozbrajają mnie takie pytania. nie ma diety na brzuch, nogę czy prawy palec! a cwiczenia owszem

    • 0 0

  • nordic walking

    jeśli chodzi o ćwiczenia polecam kijki. Świetnie się po nich czuję, chodzę 4 razy w tygodniu i efekty widać, nie tylko po figurze;)a dieta... hmm.. poszłam na kilka kompromisów ;-)

    • 0 0

  • ludzie chcą mieć proste odpowiedzi na skomplikowane pytania !!!

    nie kumacie tego ? masa ludzi uważa, że tyje się od jedzenia więc trzeba coś zrobić w temacie jedzenia !!! jak im powiesz, że jeszcze trzeba ćwiczyć, ruszać się, spacerować - to się tylko zniechęcą !! lepiej w tym czasie przed TV Mośkowiaków oblukać !!!

    • 0 0

  • nie ma wyjścia...

    problem w tym, że samymi ćwiczeniami tak jak samą dietą sobie nie pomożemy.A poza tym drastyczna kilkudniowa dieta nie pomaga, wręcz przeciwnie tyje się po niej wiecej niż się straciło.Masz rację, w temacie jedzenia trzeba coś zrobić. Ludzie dzis jedzą takie śmieci, ze aby ich oduczyć trzeba by zaprzestać ich produkcji! A poza tym myślę, że coraz wiecej ludzi chce się ruszać i robi to - świadczy o tym choćby fakt, ze cały czas powstaja nowe kluby fitness i siłownie.

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane