• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poradnik pacjenta: Jak radzić sobie z menopauzą?

Ilona Truszyńska
24 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Menopauza jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, a przekonanie o tym, że zaburzenia psychiczne muszą jej towarzyszyć są mitem. Menopauza jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, a przekonanie o tym, że zaburzenia psychiczne muszą jej towarzyszyć są mitem.

Dla wielu kobiet okres przekwitania to poważne przeżycie. Towarzyszą mu: obniżenie nastroju, trudności z koncentracją, bezsenność czy uderzenia gorąca. Specjaliści twierdzą, że warto uświadomić sobie, iż menopauza to po prostu naturalny etap życia. Takie podejście może pomóc w jej przejściu.




Menopauza - objawy i rozpoznanie



Co twoim zdaniem może być najbadziej uciążliwe w czasie menopauzy:

Menopauza związana jest z naturalnymi procesami biologicznymi i starzeniem się organizmu. Najczęściej przypada w wieku 45-55 lat. Ale nie zawsze.

- W języku medycyny oznacza moment, w którym występuje ostatnia miesiączka. Okres poprzedzający określany jest mianem okołomenopauzalnego - mówi Małgorzata Waldman, ginekolog-położnik z Kliniki Invicta w Gdańsku. - Najczęściej menopauza występuje u kobiet ok. 50 roku życia. Przyjmuje się jednak, że stopniowe wygasanie funkcji jajników może pojawić się już po 40 roku życia. Wiek wystąpienia ostatniej menstruacji zależy od czynników genetycznych i rozwojowych. Już u kobiet po 35 roku życia zazwyczaj obserwuje się stopniowy spadek płodności. A więc o menopauzie mówić można, gdy u pacjentki czterdziestoletniej lub starszej, przez okres ponad 6 miesięcy, nie występują krwawienia miesięczne. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania hormonalne - przede wszystkim FSH i estradiolu.

Wśród objawów towarzyszących menopauzie wymienia się zaburzenia hormonalne i metaboliczne, zmiany naczyniowe czy zmiany w kośćcu, powodujące wzrost ryzyka zachorowania na osteoporozę.

- Pacjentki skarżą się na uderzenia gorąca, potliwość, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją, bezsenność i obniżenie nastroju. Mogą się także pojawić wysiłkowe nietrzymanie moczu, suchość i nawracające stany zapalne pochwy, obniżenie libido, a także zmiany skórne (zmniejszenie elastyczności i jędrności) - dodaje Małgorzata Waldman. - Najczęściej dolegliwości utrzymują się przez okres kilku lat po ostatniej miesiączce - potem następuje okres wyciszenia i dostosowania organizmu do nowej sytuacji.

Co ciekawe, przekonanie o tym, że zaburzenia psychiczne muszą towarzyszyć menopauzie nie jest prawdziwe. Nie wszystkie kobiety doświadczają takich objawów jak np. obniżenie nastroju. Badania wykazują, że intensywniej odczuwają je m.in. kobiety bezrobotne, znajdujące się w ciężkiej sytuacji społecznej czy narażone na stres. Te, które natomiast mają bardzo dobre relacje partnerskie prawie w ogóle nie odczuwają negatywnych objawów dotyczących sfery psychicznej.

- Menopauza jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, tak jak menarche (czas pierwszej miesiączki - przyp. red.). Tymczasem przedstawia się ją, jako negatywne zjawisko. Trzeba ją przejść, akceptując jej miejsce w kobiecej fizjologii - mówi dr hab. Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Łódzkiego. - Z ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja czy zaburzenia uwagi to objawy, które nie są tak wyraźnie związane ze zmianami hormonalnymi, jak inne typowe objawy okołomenopauzalne. Należy zatem pamiętać, że menopauza nie musi równać się zaburzeniom psychicznym. Wpływ na przebieg zmian menopauzalnych ma szereg czynników. Ważne jest nastawienie i odpowiednie interpretowanie objawów, a następnie radzenie sobie z nimi. Wpływ mają także niektóre cechy osobowości, dieta czy aktywność fizyczna.

Pierwsze objawy menopauzy - jak sobie radzić?



Najważniejsze, by zaraz po zauważeniu u siebie pierwszych objawów, wybrać się do specjalisty. W celu załagodzenia silnych uderzeń gorąca lekarz może zalecić kontrolę nadciśnienia tętniczego oraz stosowanie leków je obniżających. Dolegliwości związane z zaburzeniami hormonalnymi łagodzi natomiast hormonalna terapia zastępcza.

- Nie jest to jednak rozwiązanie wskazane dla wszystkich - specjalista każdorazowo podejmie decyzję o jego ewentualnym wdrożeniu w odniesieniu do historii medycznej i wyników badań pacjentki - wyjaśnia Małgorzata Waldman. - Możliwe jest także zastosowanie metod naturalnych - właściwej diety, zdrowego trybu życia i suplementów bazujących na ziołowych składnikach. Często zaleca się przyjmowanie preparatów uzupełniających minerały, w tym przede wszystkim wapń i witaminy - głównie E i C oraz lecytyny.

Pomocna, a niekiedy nawet niezbędna, bywa psychoterapia. To dotyczy jednak pacjentek wykazujących silne objawy związane ze sferą emocjonalną.

Menopauza - co robić?



Ogromne znaczenie, w okresie przedmenopauzalnym oraz menopauzy ma prowadzenie zdrowego, zrównoważonego trybu życia.

- Warto wyeliminować używki, regularnie uprawiać sport oraz unikać sytuacji stresowych. Panie w tym okresie powinny też zadbać o dietę i odpowiednie warunki do wypoczynku (wietrzenie pomieszczeń przed snem, stosowanie preparatów ziołowych w przypadku bezsenności) - wymienia Małgorzata Waldman. - Ważne jest także zadbanie o samopoczucie - tu pomocne może okazać się wsparcie rodziny oraz praca nad swoją postawą. Dla wielu kobiet okres menopauzy to czas największej aktywności zawodowej, dojrzałości emocjonalnej i samoświadomości. Warto wykorzystać go na własny rozwój i samorealizację.

Wiele kobiet uważa, że menopauza to wspaniały okres, w którym nareszcie mają czas dla siebie.

- Jako pozytywy menopauzy panie często wymieniają: zakończenie lęku przed niepożądaną ciążą, brak uciążliwych miesiączek, usamodzielnienie się dzieci czy odrodzenie się związku - dodaje dr hab. Eleonora Bielawska-Batorowicz. - Ważne by tego okresu nie demonizować, tylko przyjąć do wiadomości i zaakceptować.

Menopauza w pytaniach i odpowiedziach

Do jakiego lekarza zgłosić się z objawami menopauzy?



W okresie przekwitania należy konsultować się z internistą, ale przede wszystkim ze specjalistami: ginekologiem, endokrynologiem, dermatologiem oraz ewentualnie psychologiem.

Jaki wynik FSH świadczy o menopauzie?



To badanie poziomu gonadotropiny FSH wytwarzanej przez przysadkę mózgową. Hormon FSH odpowiedzialny jest za procesy, które przebiegają w organizmie i mają wpływ na prawidłowe działanie układu rozrodczego.

Czy nieleczone objawy menopauzy mogą mieć wpływ na rozwój chorób w przyszłości?
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym są w większym stopniu narażone na choroby krążenia, w tym miażdżycę. Ze względu na problemy z uwapnieniem kości, kobietom w tym czasie grozi też osteoporoza. Większe jest także ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy, cukrzycy i niektórych nowotworów, w tym przede wszystkim piersi. Dlatego w tym okresie bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie badań kontrolnych i działania profilaktyczne. Najczęściej zaleca się systematyczne wykonywanie morfologii krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, badań ginekologicznych, badań hormonalnych, diagnostyki w kierunku miażdżycy i chorób serca oraz cukrzycy (poziom glukozy we krwi, lipidogram - cholesterol w tym HDL i LDL, trójglicerydy). Uzupełniająco lekarz zalecić może wykonanie mammografii oraz USG narządu rodnego.

Jak traktować bliską kobietę w okresie menopauzy?
Nie należy wszystkich negatywnych zachowań kobiety zrzucać na menopauzę, bo to może powodować sytuacje konfliktowe. Zrozumienie, podstawowa wiedza i rozmowa powinny być pomocne.
Ilona Truszyńska

Miejsca

Opinie (28) 8 zablokowanych

  • menopauza

    jestem po wycieciu macicy mam 42 lata minely 4 miesiace czuje sie okropnie wybuchy goraca zmiany nastroju jestem bardzo nerwowa nie umiem sobie z tym poradzic ilona z szamotul

    • 0 0

  • Menopauzin

    Ja bardzo ciężko menopauzę przechodziłam.Ale lekarz polecił mi suplement Menopauzin i wszystkie objawy z jakimi się borykałam-uderzenia gorąca, drażliwość, zmęczenie na szczęście przeszły.

    • 0 0

  • Menopauza

    Ja w okresie menopauzy polecam menopauzin. To naturalny suplement diety. Ważne, że mnie pomógł pozbyć się wszystkich objawów jakie mnie dręczyły

    • 1 0

  • uderzenia gorąca

    Dostać się do dobrego lekarza, który dobierze właściwą terapię to w tym kraju cud praktycznie. Mnie od początku zlewały zimne poty, było to potwornie niekomfortowe. Do tego spadki nastroju i euforia na raz. Okropność. Koleżanka poleciła mi Ligunin TermoStop i zaczęłam stosować. W międzyczasie dostałam się do lekarza, który potwierdził że zamiast HTZ mogę to stosować skoro pomaga. Także jakby co polecam.

    • 0 0

  • Menopauza

    Najgorsze sa uderzenia goraca w nocy sie budzisz co jakis czas jest bardzo goraco a za chwile oblewa cie zimny pot i masz dreszcze i nie ma na to zadnej rady musisz sie meczyc i jest sie nie wyspanym

    • 0 0

  • Menopauza choroba zakaźna

    Menopauza to bardzo denerwujące uczucie. Proszę o pomoc! Dłużej już nie wytrzymam... Nie jestem doświadczona w tym temacie i nwm co robić. Pozdrawiam redakcję i naczelnych

    • 0 0

  • doppelherz activ meno forte (1)

    Mi bardzo pomagał doppelherz activ meno forte, bardzo łagodził te przeklęte napady duszności i zmienne nastroje. Dzięki niemu mógłam spać i normalnie funkcjonować.

    • 0 0

    • doppelherz

      A po jakim czasie można liczyć na jakieś zadowalające efekty?

      • 0 0

  • doppelherz activ meno forte (1)

    Menopauza jak menopauza trzeba z nią jakoś żyć. Dobrze wypróbować środki bez recepty na złagodzenie objawów zanim się zdecydujemy na hormony. Ja biorę doppelherze activ meno forte. Żyję sobie tak samo komfortowo jak za czasów zanim zaczęły mi dokuczać uderzenia gorąca, zmienne nastroje i inne, Jest dużo lepiej.

    • 0 0

    • Dziewczyny a jak to jest z antykoncepcją w tym czasie? Słyszałam, że tabletki Orlifique są polecane, któraś z Was może je stosuje?

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane