• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porada dietetyka. Gdy gluten szkodzi

Magdalena Oleszko-Włostowska
22 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Osoby na diecie bezglutenowej muszą rezygnować z wielu potraw. Niestety, wypieki z białej mąki są bezwzględnie zabronione. Osoby na diecie bezglutenowej muszą rezygnować z wielu potraw. Niestety, wypieki z białej mąki są bezwzględnie zabronione.

Celiakia czyli nietolerancja glutenu zwana również chorobą trzewną oraz alergia na gluten to dwa główne stany chorobowe, w których niezbędne jest zastosowanie diety bezglutenowej.



Zapraszamy na kolejne porady, udzielane naszym czytelnikom przez mgr Annę Słomkowską z Poradni Dietetycznej Trójmiasto Dietetyk.

Celiakia występuje w trzech formach: klasyczna choroba trzewna, niema i ukryta. Formy te mają różny charakter objawów oraz stopień uszkodzenia błony śluzowej jelita, jednak wspólny dla wszystkich jest czynnik, który jej wywołuje - gluten.

Gluten jest to białko zawarte w ziarnach zbóż. Tę wspólną nazwę przyjęto dla frakcji białek obecnych w poszczególnych zbożach: w pszenicy to gliadyna, białko żyta to sekalina, jęczmienia - hordeina, a owsa - awenina. Szkodliwe działanie glutenu prowadzi do spłaszczenia błony śluzowej jelita i do zaniku kosmków jelitowych. Takie zmiany w jelicie powodują upośledzone trawienie i wchłanianie składników odżywczych zwłaszcza tłuszczów, co w konsekwencji prowadzi do niedożywienia i niedoborów pokarmowych. U chorych niedobory dotyczą najczęściej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A,D,E,K oraz witaminy B12, a także wapnia, żelaza i kwasu foliowego. Stąd objawy tj. biegunki tłuszczowe, utrata łaknienia, osłabienie, niedokrwistość (megaloblastyczna lub niedobarwliwa), awitaminoza, może temu towarzyszyć nietolerancja laktozy i atopowe zapalenie jamy ustnej.

Dieta bezglutenowa

To jedyny skuteczny "lek", który chroni przed nieprzyjemnymi objawami i złym samopoczuciem. U chorych stosujących dietę bezglutenową poprawia się stan jelita pojawiają się zanikłe kosmki i wraca jego prawidłowe funkcjonowanie. Dieta ta jednak stwarza chorym spore utrudnienia i oznacza zmianę ich życia. Gluten jest obecny w podstawowych produktach spożywczych tj. pieczywo, płatki śniadaniowe, makarony, ciasta, wyroby mięsne oraz słodycze. Osoba z celiakią musi doskonale znać źródła glutenu, produkty w których może, ale nie musi on występować. Nie można opierać się tylko na ogólnikach tzn. płatki kukurydziane, które w istocie są bezglutenowe, mogą jednak zawierać śladowe ilości glutenu, który dostał się do nich w procesie produkcji. Stąd osoba na diecie bezglutenowej musi nauczyć się dokładnie czytać etykiety na produktach spożywczych. Dziś można już kupić gotowe i bezpieczne produkty bezglutenowe lub półprodukty służące do przygotowania różnych potraw w domu. Oznaczone są one ogólnie przyjętym symbolem "przekreślonego kłosa". Takie produkty można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w wydzielonych działach w supermarketach. Wiele osób korzysta z różnych sprawdzonych przepisów umieszczonych na stronach poświęconych chorobie trzewnej i samemu "produkuje" pieczywo, ciasta, makarony, pierożki i inne pyszności. Należy pamiętać, ze procesy technologiczne przygotowania potraw nie zmieniają szkodliwego działania glutenu. Jedzenie poza domem również nie jest takie proste. Pocieszającym jest fakt, że świadomość społeczeństwa i restauratorów rośnie i dlatego pojawiają się już w menu niektórych restauracji lub barów, oferty dań bezglutenowych. Niektóre obecne na polskim rynku amerykańskie restauracje sieciowe mają specjalną informację o alergenach obecnych w ich daniach.

Najbardziej popularne produkty zawierające gluten (zabronione):

- mąka pszenna i żytnia oraz wszelkie wypieki powstałe z ich udziałem (tj. pieczywo, ciasta)
- makarony
- kasza manna, jęczmienna, pęczak
- musli, płatki owsiane, otręby owsiane
- czekolady i batony
- wafelki
- guma do żucia
- niektóre jogurty (dodatek mąki - etykieta!)
- kawa zbożowa
- paluszki
- gotowe mieszanki przyprawowe
- piwo, whiskey

Produkty, w których może być ukryty gluten:

- napoje gazowane
- niskogatunkowa kawa, do której dosypano kawy zbożowej
- panierki do mięs
- gotowe dania i sosy w proszku
- produkty mięsne i wędliniarskie (batony, konserwy)
- suszone owoce (dodatek zapobiegający sklejaniu się owoców)
- ketchup
- majonez
- gotowe sosy

Producenci żywności maja obowiązek umieścić na opakowaniu informację żywieniową o alergenach, do których m. in. należy gluten. Informacja może brzmieć następująco: "produkt zawiera (może zawierać) gluten", produkt zawiera śladowe ilości glutenu", "produkt zawiera białka pszenicy".

Produkty dozwolone:

- mąka ryżowa
- płatki ryżowe
- skrobia ryżowa
- ryż
- mączka ziemniaczana
- mąka sojowa (z soi)-
- soja
- soczewica
- tapioka (z bulw manioku)
- sago (z palmy sojowej)
- sargo
- gryka, mąka gryczana, kasza gryczana
- sezam
- kukurydza i mąka kukurydziana
- desery i wypieki przygotowane na bazie wymienionych mąk
- miód
- dżemy
- jaja
- mięsa chude
- kurczak, indyk
- królik
- cielęcina
- wołowina
- ryby
- wędliny (niezawierające w składzie glutenu!)
- warzywa i owoce w postaci soków, surówek, przecierów, gotowanych pulp

Osoba na diecie bezglutenowej musi zadbać nie tylko o unikanie zabronionych produktów, ale również o odpowiednie skomponowanie tygodniowego jadłospisu tak, aby:

- zawierał produkty dostarczające witamin A,D,E,K oraz z grupy B, kwas foliowy oraz składniki mineralne zwłaszcza wapń i żelazo
- był łatwo strawny
- bogaty w pełnowartościowe białko
- ograniczający spożycie tłuszczu

W stanach zaostrzeń choroby należy czasami wyłączyć również produkty mleczne zawierające laktozę.

opracowała:

Opinie (13)

  • sklepy ze zdrową żywnoscią (1)

    Ogólnie trudno jest (niestety) kupić produkty bezglutenowe. Najczęściej zaopatruję sie w nie wlasnie w sklepach ze zdrową żywnością. Osoby takie jak ja faktycznie łatwo nie mają. w duzych miastach łatwiej jest nabyć takie rzeczy, ale w malych jest to jeszcze mało popularne. Sklepikarze też niechetnie sprowadzają je do swojego sklepu. Powinna byc wieksza dostepność. W koncu taką dietę mam na całe życie i takich ludzi jak ja jest jeszcze kilka tysiecy. Prosba zatem do sklepikarzy , żeby pomysleli też o swoich klientach którzy mają własnie takie problemy.

    • 19 0

    • Co Pani wypisuje

      Producenci posiadaja sklepy internetowe gdzie ceny produktów sa o wiele nizsze niz w sklepach ze zdrowa zywnoscią. Zasieg jest na cała polske, kurier wszedzie dojedzie. Zamawiamy 20 chelbków z datą ważności 3 miesieczną i mamy na dwa miesiace. Dieta bezglutenowa jest droga w swojej istocie po co jeszcze placic wysoka marze sklepowi. Osobiscie polecam internetowe zakupy.

      • 2 2

  • makaron i chleb (1)

    Kiedys znalazłem w necie takie przepisy, sprawdziłem i faktyczie są ok:

    Makaron bezglutenowy: szklanka mąki kukurydzianej, pół szklanki mąki ziemniaczanej, łyżeczka oleju, jajko, ciepła woda
    6 jaj o temperaturze pokojowej
    2,5 łyżki cukru
    3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
    1/2 szklanki mąki ryżowej
    1 łyżeczka soli
    2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
    2 łyżeczki zamiennika jaj

    • 10 0

    • chleb

      6 jaj o temperaturze pokojowej
      2,5 łyżki cukru
      3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
      1/2 szklanki mąki ryżowej
      1 łyżeczka soli
      2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
      2 łyżeczki zamiennika jaj

      • 3 0

  • A NA ZDJĘCIU

    bardzo smaczne ciastka Hiestand, szwajcarskie, głęboko mrożone - palce lizać! :) W Scandicu takie mają :-)

    • 6 1

  • na czym polega celiaklia ? wywolywana w srod rozwinietym -zmutowanym

    np przez sztuczne mutacjie i srodki ochrony roslin, antybiotyki, sterydy i konserwanty PODAWANE w innych posilkach - ponad 30% amerykanow to juz ma...... MUTANTY -chca wielkie jedzenie a wartosc ma tylko w objętosci.

    • 2 2

  • dzięki za artykuł

    Celiacy z 3miasta dziękują za artykuł poświęcony naszej chorobie!
    Może podalibyście jeszcze nazwy knajp, w których serwują dania bezglutenowe?

    • 10 0

  • również dziękuję ;-)

    za podjęcie tematu celiakii, mamy córke 8 lat i tez ma chorobe trzewną.Dieta jest rzeczywiście bardzo uciążliwa, zwłaszcza dla małego dziecka, które lubi słodycze i inne smakołyki - a tak jak zostało wspomniane w artykule- gluten moze znajdować się w słodyczach.Kurde taki cywilizowany kraj a tak trudno jest kupic produkty bezglutenowe. Wspomniał tu ktoś o sklepach internetowych - ok zgadzam się, ale tu chodzi o w miarę normale zycie czyli mam ochote na coś tam i idę do sklepu sobie to kupić.A internet zapewnie dostawę np po 1- 2 dniach.Restauracje to samo-słabo w 3city zjeść bezglutenowo. Pozdrawiam wszystkich wytrwałych ;-)

    • 4 0

  • Pieczywo białe nie jest zdrowe (1)

    bo jest z mąki, która jest namielona z różnym syfem. Nie dziwcie się więc że tak tyjecie, skoro żrecie białe buły.

    • 2 6

    • Tu nie chodzi o tycie

      Zupełnie nie wiesz oczym piszesz.

      • 0 0

  • W sumie to

    nikt nie wie "dalczego".

    • 0 1

  • daltego

    • 0 2

  • Daj Boże cierpliwość do diety bezglutenowej...

    Ja mam Celiakie zdiagnozowaną już od dzieciaka, przez kilkanaście lat przestrzegałam diety (mama tego pilnowała) niestety później oczywiście jako nastolatka dałam sobie spokój i stwierdziłam, że nic się nie dzieje. Niestety po kilku latach nietrzymania diety nie dawałam sobie rady z bólem, brzuch miałam wiecznie jak balon, straszne wzdęcia i każdego wieczoru kłaniałam się z bólu. Wróciłam na diete bzgltw i powiem szczerze, że jest ciężko choćby dlatego, że te produkty są bardzo drogie, i za bardzo skupiałam się na tym, co lubię a już nie mogę jeść... Na szczęście gama produktów bezglutenowych jest tak szeroka, że mogę jeść prawie wszystko: pizze, ciasta, schabowe w panierce... Jest w sprzedaży nie tylko mąka bzgltw ale też proszek do pieczenia, bułka tarta, mieszanka warzywna, cukier waniliowy no wszystko, po prostu wszystko!!! A moja rodzina nie widzi jakoś dużej różnicy w smaku i wspiera mnie w tym ;) Mam jednak pewne wątpliwości, czy wytrzymam tak do końca życia (wieeelkie wątpliwości) bo strasznie irytuje mnie to, że nie możemy choćby iść ze znajomymi po kinie na pizze, nie zjem już swojego ulubionego 'chińczyka' itp ale jest nadzieja, że wytrzymam chociaż kilka lat i podreperuje swój żołądek a potem zobaczymy, może nasze ulubione knajpy włączą do menu jedzenie bez glutenu, może te produkty trochę stanieją... Generalnie dla osoby mającej dzieci, rodzinę, która nie ma celiakii, dla osoby pracującej i mającej mało czasu na kombinowanie w kuchni, mimo takiej gamy prod. bzgltw jest bardzo ciężko.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane