Wiadomości

Pomagają kobietom, które dotknął kryzys po pandemii

Fundacja pomaga kobietom doświadczającym m.in. przemocy i dyskryminacji.
Fundacja pomaga kobietom doświadczającym m.in. przemocy i dyskryminacji. fot. 123rf.com/ rawpixel

Tracą pracę, zamykają swoje biznesy, doświadczają przemocy, bardzo często pracują na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem - eksperci przekonują, że pandemia zdecydowanie bardziej dotyka i krzywdzi kobiety. Wirus również kosztuje je więcej, bo wiele realizujących się zawodowo kobiet zostało pozbawionych środków do życia. Dlatego gdańskie Centrum Praw Kobiet uruchomiło aukcję przedmiotów, których sprzedaż ma sfinansować organizację wsparcia dla nich.Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na poważniejsze zmiany w twoim życiu?

tak, na zmiany w życiu prywatnym 18%
tak, na zmiany w życiu zawodowym 18%
tak, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym 28%
nie, w ogóle nie odczuwam jej konsekwencji 36%
zakończona Łącznie głosów: 130
Jak przekonują eksperci, konsekwencje koronawirusa zostaną z kobietami na długo. To one zdecydowanie częściej pracują w branżach związanych z pielęgnacją (fryzjerstwo, kosmetologia itp.), sprzątaniem, pracą biurową, zdrowiem i nauczaniem, czyli tych, które wymagają niepożądanego teraz kontaktu.

Koronawirus w ostatnich miesiącach drastycznie ograniczył ich możliwości zawodowe, co spowodowało wzrost bezrobocia. Jednocześnie to kobiety były na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem - stanowią ok. 80 proc. pracowników sektora ochrony zdrowia i pomocy społecznej w Polsce.

- Specjaliści przekonują, że najgorsze, czyli wtórne, skutki koronawirusa dopiero przed nami. Mnóstwo ludzi, prócz długofalowego stresu, którego doświadczają w obecnej sytuacji, stanęło w obliczu ryzyka utraty pracy i środków do życia. Jedną z najwidoczniejszych konsekwencji gospodarczych pandemii jest rosnące bezrobocie, a dane Eurostatu pokazują, że w UE zdecydowanie bardziej ucierpiały z tego powodu kobiety. Te dysproporcje wynikają głównie z nierównomiernego rozłożenia płci w specyficznych zawodach - mówi Karolina Kamińska, koordynatorka marketingu i fundraisingu, Centrum Praw Kobiet w Gdańsku.

Psycholodzy w Trójmieście


Fundacja CPK pomaga kobietom doświadczającym przemocy i dyskryminacji. Podczas przymusowego zamknięcia w domach, które nastąpiło w marcu tego roku i trwało blisko dwa miesiące, odnotowano większą liczbę zgłoszeń po pomoc - zarówno po porady, jak i interwencje.

- Wiele z nich nie miało możliwości ani bezpiecznych warunków do tego, aby móc się z nami kontaktować. Pamiętam sytuację, w której jedyną szansą na spokojną rozmowę z naszą psycholożką był moment, w którym pani stała w długiej kolejce do sklepu. Uruchomiłyśmy dodatkowe dyżury telefoniczne naszych specjalistek oraz w formie online, powstał całodobowy chat na stronie fundacji, dzięki któremu panie mogły się kontaktować z nami w bezpiecznej ciszy. Niejednokrotnie z rozmów i interwencji wynikało, że jedyną słuszną decyzją będzie udzielenie im bezpiecznego schronienia w naszym ośrodku wsparcia w Warszawie. Od lipca tego roku CPK Gdańsk również oferuje bezpieczne schronienie - dodaje Kamińska.
Czytaj też: Na czym polega ciałopozytywność?

Pomoc dla kobietDo 26 lipca trwa internetowa licytacja unikalnych przedmiotów, z której dochód trafi do Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Fundacja przeznaczy środki na sfinansowanie porad psychologicznych i socjalnych dla osób zgłaszających się po pomoc.

- Pandemia sprawiła, że to kobiety bardziej odczuwają jej skutki - częściej tracą zatrudnienie, zamykają swoje biznesy, doświadczają przemocy, pracują na pierwszej linii frontu jako pielęgniarki. Nasza fundacja od początku ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce działała zdalnie, oferując kobietom pomoc w formie konsultacji online. Z początkiem czerwca CPK Gdańsk wróciło częściowo do pracy w trybie stacjonarnym i znów przyjmuje w progach siedziby przy ulicy Gdyńskich Kosynierów 11 w Gdańsku Głównym. Panie mogą korzystać z porad psycholożek i prawniczek, otrzymać bezpieczne schronienie czy poradzić się pracownika socjalnego - zapewnia Karolina Kamińska.
Czytaj też: Ludzie Trójmiasta: pomaga kobietom wyjść z przemocy

Centrum Praw Kobiet, Olivia Business CentreAmazon Development Center Poland łączą siły, aby pomóc kobietom w potrzebie, jako organizatorzy aukcji. Licytowane będą: rękodzieło, przedmioty sztuki użytkowej, unikalne drobiazgi, atrakcyjne usługi w Trójmieście - to wszystko licytować można na platformie Allegro Charytatywni pod hasłem "Wielka Aukcja Charytatywna na rzecz Centrum Praw Kobiet".

- OBC i Amazon zaangażowali do zbiórki przedmiotów na aukcję trójmiejskich artystów i artystki oraz zaapelowali o wsparcie partnerów. Dzięki temu udało im się przekazać na aukcję pulę ponad 60 przedmiotów, w której znalazły się m.in. ręcznie robiona biżuteria, przedmioty dekoracyjne hand made, obrazy, komiksy, vouchery do restauracji i na usługi kosmetyczne - dodaje Kamińska.
Czytaj też: Jak radzić sobie z przemocą seksualną? Radzą prawnik i psycholog

- Czerpiąc z 760-letniej tradycji jarmarcznej Gdańska zapragnęliśmy utworzyć most łączący kupieckie zwyczaje, nowoczesny mikrobiznes oraz pomoc tym kobietom, które najmocniej odczuwają skutki trwającej pandemii. Tak zrodził się pomysł, którego inicjatorami są Olivia Business Centre oraz Amazon - mówi Marta Moksa, menedżer O4, dyrektor komunikacji wewnętrznej Olivia Business Centre. - Wierzymy, że nasze zaangażowanie w tym trudnym okresie może stać się bardzo istotnym bodźcem dla kobiet dotkniętych efektami zamrożenia gospodarki przez długie tygodnie. Chcemy wesprzeć je w ponownym uruchomieniu ich aktywności zawodowej i rozwoju potencjału. W kobiecej przedsiębiorczości widzimy potencjał już od dawna. Dlatego m.in. w listopadzie zeszłego roku uruchomiliśmy O4 Flow - pierwszy w Polsce coworking dedykowany kobietom, właśnie po to, by wspierać rozwój kobiecych biznesów. Dzięki temu jeszcze lepiej rozumiemy, jak pandemia na nie wpłynęła - wyjaśnia.

Opinie (54) 2 zablokowane

 • Skoro rzekomo kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni to ci drudzy zostali bardziej pokrzywdzeni podczas pandemii. (1)

  Czy Centrum Praw Mężczyzn w Gdańsku również ma zamiar zorganizować taką pomoc połączoną z licytacją?

  • 35 9

  • Proszę założyć Centrum Praw Mężczyzn i zorganizować taką :)
   NGO może założyć każdy zaangażowany!

   • 9 9

 • Gadanie (7)

  Idę do firmy na rozmowę o pracę. Mimo doświadczenia w pracy na podobnych stanowiskach pracy nie dostałem. Chwilę później kandyduje tam moja koleżanka( 20 letnia blondynka 90/60/90), dodam, ze nie miała doświadczenia ani kompetencji. Zgadnijcie kto dostał prace;) Jesli chodzi o awanse, czy "ustawianie się' w robocie, też miałem problem, natomiast płeć piekna osiagala swoje cele drogą flirtu czy "czerwonych kolan". W czym w takim razie widzicie problem?

  Dyskryminacja owszem była, ale już dawno odeszła do lamusa. Nigdzie nie spotkałem się z tym, aby za taką samą pracę kobieta dostawała mniejszą stawkę i mówię to ze 100proc. pewnością. Zauważyłem, że w obecnych czasach to właśnie facet stał się podnóżkiem od spełniania zachcianek płci pieknej.

  • 30 23

  • Jak nie mężczyzna

   To nie ma problemu.

   • 4 1

  • Dyskryminacja (1)

   są branże gdzie mimo większych kwalifikacji i lepszych umiejętności miękkich kobiety nie są zatrudniane mając nawet odpowiednie wymiary w talli lub zajmują niższe stanowiska bez szans na awans i mniej zarabiają. Dyskryminacja cały czas jest i będzie

   • 11 13

   • Kompetencje miękkie paniusiu to żadne kompetencje

    Liczy przede wszystkim fachowa wiedza funkcjonalna i techniczna lub lata zawodowego doświadczenia .
    Za dużo psychologi i ci wodę z mózgu zrobili. My faceci nie musimy pracować w zespołach żeby zadanie zostało zrobione .

    • 15 11

  • To trzeba było nie aplikować do agencji towarzyskiej, tylko do porządnej firmy.
   A tak serio to kto tą koleżankę zatrudnił? Facet, prawda? Nie szukaj takiej pracy gdzie kompetencją jest ładny tyłek i po problemie. Aplikuj tam gdzie szefem jest kobieta i użyj swoich wdzieków, w końcu jest równouprawnienie :)

   • 12 5

  • rozmowa rekrutacyjna (1)

   Jako rekruter mogę powiedzieć, że czasem kompetencje i doświadczenie nie wystarczą, aby otrzymać propozycję pracy. Bardzo ważne jest nastawienie do pracy, to, czy dana osoba będzie dobrze pasować do zespołu. Ogólnie jakie kandydat pozostawi po sobie wrażenie oraz czy jest perspektywa na owocną współpracę.
   Oczywiście zależy to od branży, w której się chce pracować, natomiast po komentarzu o "czerwonych kolanach", również zastanowiłbym się nad zaproponowaniem Panu pracy.

   • 10 3

   • Bardzo mnie ciekawi w jaki sposób rekruter wie, czy ktoś pasuje do zespołu czy nie. Do tego jest wymagana dobra znajomość ludzi którzy już w firmie pracują. Poza małymi firmami jest to niemożliwe, a już na pewno ktokolwiek z HR takiej wiedzy nie posiada, a tego nie wyczyta się z dokumentów pracownika :) nastawienie do pracy, kolejna sprawa - większość ludzi i tak sprzedaje banialuki o sobie na rozmowie, więc to w praniu dopiero wychodzi, po kilku miesiącach pracy, a nie z analizy CV :) dlatego firmy które na rozmowę z kandydatami wysyłają jedynie jakąś pannę z HR (albo zewnętrznego rekrutera) bez wsparcia kierownika działu lub innej osoby na seniorskim stanowisku są żałosne, same sobie robią problemy, biorąc kandydatów pod względem wyglądu, prezencji i dobrej gadki do nawijania makaronu na uszy :)

    • 3 1

  • No tak, bo Twoje doświadczenie jest doświadczeniem całego świata

   Typowe. Czegoś nie doświadczam, to tego nie ma... Patologia.

   • 1 1

 • Dyskryminacja (2)

  Dyskryminacja kończy się tam gdzie zaczyna wiek emerytalny.

  • 31 0

  • (1)

   Dokładnie. I nie chodzi o to byśmy my przechodzili na emeryturę 5 lat wcześniej tylko drogie Panie niech 5 lat popracują dłużej. I tak żyją potem dłużej na emeryturze niż mężczyźni. ZUS by lepszą emeryturkę wyliczył (to aż 5 lat różnicy!).

   • 11 3

   • Też tak uważam

    Kobiety i mężczyźni powinni mieć równy wiek emerytalny.

    • 2 1

 • Dlatego większość samobójstw to faceci (1)

  Nie mogą już znieść tej olbrzymiej krzywdy jaka spotyka kobiety w tym kraju.

  • 33 10

  • W prawicowych krajach facet to tylko reproduktor i portfel

   • 0 4

 • Ciekaw jestem.. (3)

  Ciekaw jestem jaka byłaby reakcja gdyby cały artykuł był na temat mężczyzn ;D
  Zaraz jakas grupa feministek by się zebrała i zaczęła krzyczeć, że to niedopuszczalne. Ehh, powiedzmy wprost, że kryzys związany z koronawirusem dotyka LUDZI a nie tylko kobiet czy mężczyzn

  • 38 3

  • No to przyznałeś się do feminizmu (2)

   Feminizm to równość wszystkich ludzi rozumiana jako równe szanse na wykształcenie, pracę, itd. W Polsce równości nie ma. Nawet PIS to głośno mówi, więc o co chodzi?

   • 2 4

   • Zdefiniuj czym są równe szanse i dlaczego są utopią. Może przy okazji odkryjesz że to pojęcie nie jest zbytnio tożsame z prawdziwą równością.

    • 0 0

   • Na początku chcialem się zaśmiać, ale to jednak smutne co piszesz. Dlaczego uważasz ze kobiety i mezczyzni nie maja rownych szans na wyksztalcenie ? W Polsce jest o wiele wiecej kobiet z wyzszym wyksztalceniem niz mezczyn.. Jesli chodzi o prace to masz racje nie ma rownych "szans". Jeszcze nie spotkałem mezczyzny co by innym paznokcie robil ani kobiety co by w kopalni pracowala.

    • 3 0

 • Znowu upośledzone kobiety które same (3)

  Nie są wstanie pomoc i całe życie trzeba je nianczyc nawet dorosłe życie w pracy i życiu społecznym.
  Dość !!! Teraz mamy silne i niezależne kobiety które mają brać odpowiedzialność za siebie na swoje barki i same zarabiać na siebie , swój dom,samochód a nie szukać białego księcia który im to wszystko da / kupi.
  Czy widzieliście specjalne programy zwłaszcza w korpo adresowane do nas białych heteroseksualnych mężczyzn .
  Cały czas tylko o kobietach . Słabe bidulki

  • 27 10

  • Nie, bo mężczyźni mają łatwiej (1)

   Kto ma rodzić i zamykać się w domu. Ja czy Ty? Kto wypada z rynku pracy przez dzieci? Ja czy Ty? Kto dostaje niższe wynagrodzenie za tę samą pracę? Ja czy Ty? I jeszcze uprać, posprzątać, wyglądać i seks uprawiać na zawołanie, nie? Patologiczny macho.

   • 6 9

   • Znowu zbiór lamentów biedaczki :)

    Rodzisz dziecko ze znieczuleniem, siedzisz w domu i masz płacone, potem wracasz na to samo stanowisko, gdzie wszyscy dostają albo tyle samo, albo ci z większym doświadczeniem więcej. Jak nie chcesz, nie sprzątaj. Podobno wyglądacie, malujecie się dla siebie, więc tu nie do facetów proszę te pretensje kierować :) Jeśli w domu twój chłop nic nie robi i czujesz się zmuszona do seksu to szczerze współczuję takiego związku. To by wiele wyjaśniało w twoim zachowaniu.

    • 0 1

  • Osobiście

   Preferowałbym księcia bardziej opalonego, ten twój biały książę to mi rasizmem trąca.

   • 1 4

 • co za bzdury (8)

  gdyby można było zatrudnić kobietę o tych samych kwalifikacjach co mężczyzna, ale za "pół ceny", to pracodawcy by się o te panie zabijali, a jakoś tego nie widać. nierównouprawnienie przez płeć to jakiś mit dla lewaków

  • 16 2

  • Mit dla lewaków (7)

   Rodzisz dzieci? Dlatego się nie zabijają. Bo to kobiety są w ciąży, a potem najczęściej tymi dziećmi się opiekują. Całe szczęście rośnie kolejne pokolenie kobiet, które nie chce mieć dzieci. I ciekawe co z tym zrobicie?

   • 4 4

   • (6)

    Nie zwalajcie wszystkiego na ciążę, bidulki. Wasze matki i babki rodziły znacznie częściej i jakoś znajdywały czas na wszystko. Wszystko kwestia organizacji. Kobiety 35+ z 2-3 dziećmi i kwalifikacjami zawodowymi są często lepiej postrzegane niż faceci w analogicznym wieku, bo uważa się, że do wychowania dzieci trzeba właśnie wykazać się dobrą organizacją czasu. Nie wierzysz to sprawdź. Jeśli więc nie możesz znaleźć pracy jako kobieta to najwyższy czas popracować nad kwalifikacjami. Dzisiaj dominują madki z bombelkami co na bezrobociu z 1 dzieciakiem na głowę na nic nie mają czasu. Ale to wyłącznie ich wina. Ponadto, są żłobki, przedszkola, masa zajęć dodatkowych. Obowiązków domowych też ubyło z biegiem lat i rozwoju technologii. Poza tym kobiety w ciąży nie zwolnisz i trzeba jej płacić za urlop. Faktycznie, dyskryminacja jak się patrzy. Jak przestaniecie rodzić to dla nas nie zrobi to wielkiej różnicy. Wy za to stracicie wymówkę do siedzenia w domu :)

    • 4 3

    • Nasze babki miały korporacje? (5)

     Poważnie? Nasze matki też?

     • 3 5

     • (4)

      Bidulko, bez korporacji sobie nie poradzisz? Ciesz się, że nie musisz już fizycznie harować

      • 4 2

      • Akurat ja pracuję fizycznie i lubię (3)

       A Tobie jądra chyba odpadły, skoro sam sobie nie możesz poradzić i poharować intelektualnie.

       • 2 6

       • (2)

        O moją pracę się nie martw, robię to co lubię, w moim zawodzie też jest trochę kobiet i żadna nie narzeka. Dobrze wiedzą, że to, gdzie się znajdują zawdzieczają sobie i ciężkiej pracy a nie roszczeniowej postawie. No i zarobki podobne :) tylko nieudacznikom widać wszystko przeszkadza i szukają winnych naokoło siebie.

        • 2 2

       • Jeszcze czego, żebym się miała martwić o patola (1)

        Twoja logika polega na tym, że jak o czymś nie mówią to znaczy, że tego nie ma. I jeszcze sobie dopowiadasz, że absolutnie wszystko zależy od Ciebie, bo nie ma okoliczności zewnętrznych. To jak znam życie, masz najniższy szczebel w pracy i pracujesz na stanowisku, z którego nie można awansować, bo z takim myśleniem dalej już nie zajdziesz. Patol.

        • 2 5

       • Moja logika opiera się na twardych danych i sytuacjach które faktycznie miały lub mają miejsce. Wiadomo, że czasem przypadek o czymś decyduje, ale nie jest to regułą. U ciebie to tylko pokrzykiwania roszczeniowej damulki, której w głowie się nie mieści że może zupełnie nie mieć racji. Patologia to u ciebie się objawia, bo jedyne co potrafisz to rzucać epitetami i innymi niewybrednymi opisami na mój temat. To o czymś świadczy - ale to już twoje zmartwienie i ludzi którzy muszą w twoim otoczeniu przebywać. Odsyłam do statystyk, bo jeśli masz choć.minimalne zdolności wyciągania wniosków, to bez problemu zauważysz, że obecnie dyskryminacja kobiet (poza marginalnymi przypadkami - co zresztą dotyczy obu płci) to nic innego jak urojenia wojujących feministek.

        • 0 1

 • Jawna dyskryminacja (2)

  mężczyzn! Kiedy wsparcie dla nas ?

  • 11 2

  • Macie wyższe zarobki na tych samych stanowiskach (1)

   Jakiego wsparcia potrzebujesz?

   • 1 2

   • Skąd bierzesz te dane? Z Pani Domu czy z Tygodnika Feministycznego?

    • 0 1

 • dyskryminacja mężczyzn (2)

  nie pomagaj ludziom, pomagaj kobietom.

  Stop dyskryminacji mężczyzn

  • 15 4

  • Powinno się pomagać słabszym (1)

   W tym wypadku kobiety są systemowo dyskryminowane, dlatego pomaga się im.

   • 1 3

   • Wcześniej przechodzą na emeryturę, mają więcej urlopów i zniżek, w pracach fizycznych dźwigają mniejsze ciężary, w sądach rodzinnych są faworyzowane. Faktycznie, dyskryminacja jak się patrzy

    • 0 2

 • Centrum praw kobiet informuje: (1)

  "Pranie wykonuje jedynie 2% mężczyzn". To ile % wykonuje kobieta a ile pralka?

  • 7 4

  • Ile % kobiet pierze ręcznie a ile % facetów nie umie nawet pralki obsługiwać?

   • 5 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane